Skocz do zawartości

2TB NVMe vs 2,5" SSD - Gigabyte Aorus Elite B450


Recommended Posts

Witam wszystkich. 

Muszę wymienić umierający dysk 2,5" SSD ( goodram iridium PRO.

Obecnie w komputerze znajdują się jeszcze dwa dyski:
-ADATA sx8200pnp 1TB NVMe

-WD Green 2TB - zwykły talerzowiec

W grę wchodzą dwie opcje. 

-Kupić drugi dysk tym razem 2TB NVMe i postawić na nim system + programy/gry. ADATA z kolei pójdzie w drugi slot i będzie robiła jako kolejny magazyn na aplikacje + backup zdjęć z WD Green

Dyski do wyboru Kingston KC3000, Kingston FURY Renegade, Samsung 980 PRO. 

 

-Kupić SSD 2,5" 2TB ( cena prawie ta sama co NVMe ) I używać go jako typowy magazyn + back up zdjęć/danych. 

Dyski do wyboru PNY CS900, Samsung 870 EVO

 

Wybierając PNY oszczędzam najwięcej albo dokładam trochę i biorę wersję 4TB.

Zaznaczam, że nie mieszkam w Polsce i mam ograniczony wybór dysków, te co podałem to wszystko co można tutaj dostać :) 

 

Wiem, że przy kolejnym NVMe stracę łącznie 4 gniazda SATA, jednak to nie jest problemem. 

 

Najbardziej zastanawia mnie o ile spadną prędkości, o ile w ogóle spadną dysków NVMe. 

 

Z góry dzięki za pomoc. 

Edytowane przez kudlatyEOS
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Backup będzie niezależnie od konfiguracji. Zastanawiam się tylko czy nie stracę na którymś rozwiązaniu. Gdzieś obiło mi się o uszy zmniejszenie prędkości szyny PCI. Ale do końca nie wiem o co chodzi, gdzieś mi dzwoni ale nie wiem na której wierzy. 

Komputer zostanie w niedalekiej przyszłości zmodernizowany o nową kartę graficzną ( jakiś RX7800XT albo 4070/4060TI ) i do tego nowy zailacz850/1000W. A jak procesor nie da rady, to też się wymieni.

Link to post
Share on other sites
W dniu 26.10.2023 o 12:59, kudlatyEOS napisał:

Najbardziej zastanawia mnie o ile spadną prędkości, o ile w ogóle spadną dysków NVMe. 

cs900 sprawdź sobie realne zapis powyżej 20 procent podejrzewam ze totalna paździerz typu 50mB/s natomiast taki kc3000 ma zapis na poziomie 2500MB/s

W dniu 26.10.2023 o 12:59, kudlatyEOS napisał:

Samsung 870 EVO

Ten 450MB/s

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Wiem jakie prędkości zapisu mają poszczególne dyski, bardziej chodzi mi o sytuację spowolnienia linii PCI przy dwóch dyskach M2. Czy w ogóle coś takiego nastąpi przy dwóch dyskach M2. Jeśli tak to biorę SSD 2,5". Jeśli nie, to nowy M2 będzie głównym dyskiem, a obecny jako drugi.

W grę wchodzą dwa dyski M2 i dwa klasyczne 2,5"

 

M2

- Samsung 980 Pro za około 600 zł

- Kc 3000 około 530 zł

 

SSD 2,5"

- Samsung 870 EVO około 640 zł 

- Samsung 870 QVO około 430 zł

Link to post
Share on other sites

Jak sam widzisz, SSD SATA są nieopłacalne, choć ceny trochę wyższe podałeś niż rynkowe. 

Co do SSD M.2 i gniazda. 
Na płycie masz 2 gniazda M.2. 
M2A_SOCKET PCIe 3.0 x4 
M2B_SOCKET PCIe 3.0 x2 

Więc jak coś, to obecny SSD ADATA sx8200pnp 1TB do M2B i będzie ograniczona do koło 2000MBps 
A nowy SSD PCIe 4.0 do M2A i będzie ograniczony do koło 3500MBps 

używając gniazd M.2 na tej płycie, wyłączasz po dwa gniazda SATA. 
Więc zostaniesz tylko z dwoma SATA III, gniazda 0 i 1 (czyli te co są w prawym dolnym rogu)

2122722088_B450AORUSELITE.thumb.PNG.e605df117f16bdaecdf4cae7082c2e72.PNG

 

Na moje, możesz bez problemu kupić topowy SSD PCIE 4.0 2TB, ceny są nawet OK obecnie 

Kingston KC3000 2TB za 519zł https://www.amazon.pl/dp/B09K7DRMSC
Kingston Renegade 2TB za 519zł https://www.komputronik.pl/product/738640/kingston-fury-renegade-m-2-pci-e-4-0-nvme-2tb.html 
Samsung 980 pro 2TB nieopłacalny trochę 619zł https://www.ceneo.pl/102677677  

Kingston Renegade 2TB za 519zł najciekawiej wygląda. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Czyli nie spadnie predkosc na szynie PCI. Bo coś obiło mi się o uszy, że prędkość zmniejszy się dwukrotnie. 

 

Ostatnie pytanie. 

Warto dokładać do 980 Pro czy brać KC3000. Ceny które podałem są przeliczone z Norweskich cen. Tu mieszkam i tu dokonuje zakupu, więc tym się nie sugerujemy. Są jakie są :)

Link to post
Share on other sites

KC3000 jest szybsze od 980 pro... 
To już jest topowy SSD, nie widzę sensu dopłacać

12 godzin temu, kudlatyEOS napisał:

Dzięki za odpowiedź. Czyli nie spadnie predkosc na szynie PCI. Bo coś obiło mi się o uszy, że prędkość zmniejszy się dwukrotnie. 

 

w instrukcji twojej płyty nic nie ma o czymś takim i nie wiem jak by to niby miało działać, bo ta płyta jakoś super dużo złączy nie ma. 
Gniazda M.2 na twojej płycie są współdzielone z SATA (i je wyłączają jak są użyte), a nie między sobą (przynajmniej tak z instrukcji wynika)
Ps Zakładam że chodzi ci o PCIe oczywiście, bo PCI to tam nie masz. 
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...