Skocz do zawartości

Gigabyte Aorus Elite b450 - nowy bios


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez AudiAWX,

Recommended Posts

Witam, 

 

jestem posiadaczem płyty głównej b450 aorus elite, chciałbym zaktualizować bios ze względu na zmianę procesora z R5 2600 na R5 5600x. Aktualnie posiadam wersję biosu f41, wersja do której chciałbym zaktualizować to f65a. Z tego co rozumiem wystarczy, że zaktualizuje od razu do 65a, czy muszę jeszcze pośrednio jakąś wersję wgrać? Wnioski takie wysnułem przeglądając stronę producenta: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-AORUS-ELITE-rev-1x/support#support-dl . Jeśli źle rozumuje proszę o naprostowanie.

 

Wolę się upewnić, ostatni raz bios aktualizowalem parę lat temu i nie chciałbym sobie czegoś uszkodzić.

 

 

Z góry dzięki, 

Pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

zaktualizowałem bios dyskiem flash, normalnie zaczęła się aktualizacja. Niestety w jej trakcie musiałem odejść od komputera i nie śledziłem co się działo po kolei. Po mniej-wiecej 30 minutach wróciłem, komputer był włączony (LEDy się świecą), ale nie było sygnału do monitora. Zostawiłem na kolejne 2h i nadal to samo. Zostawię również do rana, ale jeśli nie pojawi się obraz to co mam zrobić? Restartować komputer fizycznym przyciskiem?

 

Z góry dzięki za pomoc, 

Pozdrawiam 

@edit

Dodam tylko, iż posiadam rev. 1.0 tej płyty i do takowej używałem aktualizacji.

 

 

 

@edit2

Gdzieś wyczytałem, że wersja f65a do której zaktualizowałem bios nie działa z procesorem R5 2600, który nadal mam w płycie. Czy to może być powód? 

Link to post
Share on other sites

Mam 5600x, ale do odebrania w zaprzyjaźnionym sklepie, gdzie dziś mieli mi przełożyć procesor (plus wyczyścić, wymienić pasty etc.), ale poproszono mnie o wcześniejszy update biosu. 

 

Wyłączyłem, włączyłem ponownie, nie ma obrazu. Komputer się włącza, ale nic poza tym (mam podświetlenie w klawiaturze oraz myszce, też się ono nie włącza). Spróbuję z baterią. Dam znać, czy coś się zmieniło.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, janek20 napisał:

No tak chciałem ci napisać ale olałem. Bios jest za mały. Dopiero płyty max dostały odpowiedni także wsparcia na ryżen 2600 nie masz

Mylisz chyba z płytami MSI B450.

 

 

9 godzin temu, pawel1ek napisał:

Gdzieś wyczytałem, że wersja f65a do której zaktualizowałem bios nie działa z procesorem R5 2600, który nadal mam w płycie.

 

Na stronie producenta przy opisie biosu nie ma takiej informacji, ja na swojej B450 Aorus PRO mam co prawda chyba ten przedostatni i z 2600 wszystko działa. Może w trakcie aktualizacji jakiś zanik prądu był.

Link to post
Share on other sites

Zaniku prądu raczej nie było, wprawdzie nie byłem obecny przy samym komputerze, ale w pokoju obok, więc podejrzewam, że zorientowałbym się gdyby takowy nastąpił. Chyba, że to może zadziać się "bezobjawowo" na zasadzie błędu zasilacza etc. Pytanie tylko, co mogę z takim fantem zrobić? 

Na ten moment czekam na info ze sklepu.


Pozdrawiam

Dostałem przed chwilą informację, że nowego procesora płyta nie wykrywa. Ze starym procesorem po zrobieniu testów wykrywa wszystko poza układem graficznym.


Jeszcze działają, czekam na ostateczną diagnozę. Jestem tylko ciekaw co się mogło wydarzyć, że po instalacji nowego bios'u uszkodzona została karta graficzna. Posiadam RX 6700XT od Hellhound'a. Chyba, że to płyta główna jest uszkodzona... Hm.
 

Link to post
Share on other sites

Witam,

info od serwisu jest takie, że z żadną kartą graficzną nie chcę działać. Sugerują zakup nowej płyty głównej, a mianowicie modelu: Gigabyte B550 Gaming X v2. 

Co do R5 5600x musi być sprawny, bo podczas aktualizacji bios'u był jeszcze do odebrania w sklepie. :) 


Koszt płyty: 529 zł. Koszt R5 5600x - 679 zł. 


Procka myślę, że mógłbym jeszcze zwrócić. Myślicie, że warto jednak trochę dołożyć i iść w AM5? No tak, tylko jeszcze pytanie ile to znaczy to "trochę"....


Nie wiem, trochę nie spodziewałem się, że robiąc wszystko zgodnie z zaleceniem producenta może się coś takiego wydarzyć. :( 


 

Link to post
Share on other sites

Zdecydowałem się pozostać na AM4. Z racji, że zaprzyjaźniony serwis to chcieli zrobić mi to "od ręki". Podłączyli procesor do nowej płyty na próbę poza obudowa, wraz z moją karta graficzną, RAM oraz dyskami, wszystko działało. Po wrzuceniu do obudowy i podłączeniu płyty do mojego zasilacza komputer raz się uruchomił. Po ponownym uruchomieniu nowa płyta również się nie uruchamia. 

 

Szykuje się niezła zabawa, bo nie mam zielonego pojęcia co to może być. Dodam, że RAM, dyski oraz zasilacz również są w miarę nowe (mają około 10 miesięcy). 

 

Jakby ktoś miał pomysł co to może być, z góry dzięki!

 

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Tylko co ma wspólnego zasilacz z aktualizacją biosu? Czy po prostu przy okazji stwierdził, że akurat się wyłoży? 

 

Rano wracamy do akcji, dam znać na czym się skończyło. Jakbyście jeszcze na coś wpadli to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki (za te już udzielone, dzięki!).

Link to post
Share on other sites

Miałem praktycznie identyczną sytuację przy aktualizacji biosu na MSI B350 PC MATE. Wszystko tip top, bios dobry, pendrive dobry, praktyka w aktualizacjach wieloletnia. I to samo, aktualizacja ok, reboot automatyczny i czarny ekran przez wiele godzin. Nic nie pomogło, również skoczyło się na nowym mobo. Reszta sprzętu oczywiście sprawna, do tej pory używam.

Link to post
Share on other sites

Ten "serwis" potrafi coś faktycznie naprawić czy tylko podmieniacze części i wpędzanie klienta w większe koszty?

Wybacz, ale mam alergię na takie "serwisy komputerowe".

 

Ta stara płyta najprawdopodobniej potrzebuje zaprogramowania BIOSu bo obecny jest corrupted. Możliwie, że Gigabyte poszedł w ślady MSI i olewa QA dla nowego firmware, który uwala ludziom płyty gdy się go nie flashuje w odpowiedniej kolejności lub konfiguracji lub tak poprostu.

 

W dniu 2.10.2023 o 12:06, pawel1ek napisał:

Ze starym procesorem po zrobieniu testów wykrywa wszystko poza układem graficznym.

Interesujące. Na podstawie czego wyciągnięto takie wnioski skoro jak rozumiem nie ma obrazu?

Jeśli natomiast ja źle zrozumiałem a stara płyta jednak daje obraz (z nie wykrywanego układu graficznego) to można spróbować wejść do BIOSu I zflashowac pierwszy realease jaki wyszedł ze wsparciem dla R5 2600 a potem po kolei w górę aż do releasu z supportem na 5600x. Są też inne metody, ale z tym układem graficznym trzeba wyjaśnić.

 

W dniu 2.10.2023 o 20:08, AudiAWX napisał:

mieli taki piękny dual bios. Tam nie szło tego uwalić.

Giguś już nie robi Dual-Biosów? Szkoda bo to był świetny patent

 

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Odebrałem komputer z nową płytą główną. Wszystko działa, jest tylko problem z przednim panelem obudowy (2xUSB + czytnik kart, złącza audio). Po jego podłączeniu do płyty głównej Windows nie chce wystartować, więc jestem zmuszony działać tymczasowo bez tego. Niestety komputer musiałem już odebrać, jest to moje narzędzie pracy, a terminy ukończenia projektów już się kończą... 

 

Komputer mogę w przyszłym tygodniu odwieźć do serwisu, aby zdiagnozowali problem, chyba, że jakoś jesteśmy w stanie dojść do tego co to może być? Chociaż podejrzewam, że przy tak znikomej ilości szczegółów, które podałem może być ciężko. 

 

Dziś wieczorem jak tylko uporam się z najpilniejszymi rzeczami usiądę do tego i spróbuję coś zdziałać (chociaż serwis sugerował żebym za to się nie zabierał, bo złe podłączenie może doprowadzić do uszkodzenia nowej płyty).

 

A co do samego serwisu, ciężko mi powiedzieć cokolwiek, są to ludzie, których znam od kliku lat, więc w ocenie ich kompetencji mogę nie być obiektywny...



 

Link to post
Share on other sites

Jeśli prawidłowo podłaczone to tylko wymiana.

U mnie nowe SPC było uszkodzone ale obiawiało sie to niestabilnym transferem  pena tj niski transfer albo zerwanie kopiowania

2 godziny temu, pawel1ek napisał:

A co do samego serwisu

Ogólnie dziwna diagnoza bo na celowniku tez był radeon przecież,mozna miec tylko nadzieje ze stare mobo prześwietlili.Oddali?

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Jestem już po ostatecznej diagnozie. Stara płyta główna nadaje się do ponownego zaprogramowania BIOS, dostałem propozycję przywrócenia jej do użytku i oddania nowej, aczkolwiek stwierdziłem, że po 5 latach mogę pozwolić sobie na wymianę. 

 

Jeśli chodzi o przedni panel problemem był tylko slot na karty SD, z którego nie korzystam, więc problem pozostał nierozwiązany. 

 

Podsumowując, wszystko działa, zostałem tylko z płytą główną oraz prockiem, chyba na sprzedaż. :)

 

 

Dzieki za pomoc,

pozdrawiam!

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...