Skocz do zawartości

Laptop na studia, do programowania i okazjonalnie do gier (3-5k)


Recommended Posts

Cześć, wybieram się na studia informatyczne i szukam jakiegoś laptopa w przedziale 3-5k. Wiem, że duży przedział, po prostu czym taniej tym lepiej, ale na droższe oferty też zerknę i je rozpatrzę.

 

Wiem, że informatyk itp. ale w laptopach jestem totalnie zielony, dlatego szukam tutaj pomocy.

 

Najbardziel zależy mi na tym, żeby zabierać laptopa na uczelnię i tam na nim pracować, głównie programowanie, bazy danych, ale wracając do domu rodzinnego raz na jakiś czas chciałbym odpalić takie gry jak FC 24 (nowa fifa), Forza Horizon 5, World of Tanks, CS2, LoL. Gry nie muszą świetnie wyglądać, powiedzmy że ustawienia średnie mnie zadowolą, ale chciałbym stałe 60fps. Obrabiam też zdjęcia, ale to nie jest aż tak ważne.

 

Znalazłem dwie oferty i mam kilka pytań.
1. https://www.x-kom.pl/p/1081223-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-gaming-3-15-i5-11320h-16gb-512-rtx3050.html - bardziej budżetowy
Czy jest sens pchać się w 3050?
2. https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-acer-an515-57-nh-qewep-004-i5-11400h-16gb-512ssd-rtx3060-15-6-w11
Czy TGP na wysokości 95w jest wystarczające w 3060?
Ile wynosi praca na samej baterii przy odpalonym programie do programowania (Visual albo Brackets) w laptopie z dedykowaną kartą graficzną taką jak 3060?

 

Może odpuścić sobie dedykowaną kartę graficzną i skupić się na wydajności na samej baterii?

 

Jestem otwarty na inne propozycje w podanym przedziale cenowym oraz na inne uwagi.

Link to post
Share on other sites
W dniu 26.09.2023 o 17:51, KaaEmm napisał:

Może odpuścić sobie dedykowaną kartę graficzną i skupić się na wydajności na samej baterii?

Popieram. Jak dla mnie to w laptopie najważniejsze jest by długo trzymał na baterii i był lekki. Jeżeli przyjdzie Ci zabierać lapciaka na uczelnię to warto by nie obciążał pleców, byś nie musiał rozpaczliwie szukać wolnego gniazdka i by klawiatura zachęcała do pisania. Na uczelnii większość stanowisk laboratoryjnych zwykle to płacz i rozpacz, to po prostu działa źle. Na domiar złego palce bolą od samego patrzenia na klawiaturę. Nie tak dawno jeszcze klawiatury były owijane streczem by chronić je przed COVID xD.   

 

Laptop z RTX, który na baterii wytrzyma 2h to nie laptop a desktop-replacement, takie sprzęty też są potrzebne ale mają swoje ograniczenia. Zdecydowanie polecam coś co ma mocnego i oszczędnego procka, dobrą baterię i przeciętny ekran. W tym budżecie nie można mieć wszystkiego, więc RTX jeżeli nie programujesz CUDA / AI to bym sobie odpuścił. Warto od razu mieć 32 GB ram, ponieważ na pewno na pewnym etapie spotkasz się z Linuksem, więc w sam raz by postawić instancję WSL (Windows Subsystem for Linux) lub wirtualkę. 
 

Chyba, że masz zamiar zacząć bawić się z AI, wtedy olej co napisałem wyżej, kup komputer z jakimkolwiek RTX. Przemęczysz się z wszystkimi jego wadami, ale w zamian będziesz w stanie pracować z AI na serio :)
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...