Skocz do zawartości

Prawidłowe wyregulowanie chłodzenia w PC - Cichy komputer


Recommended Posts

Cześć, upały już za nami więc biorę się w końcu za swój, [cholerny] komputer.
Post będzie napisany emocjonalnie, ale temat mnie już dobija...

To, co mnie w nim wkurza to dźwięk pompy chłodzenia Fractal s24  i szum wentylatorów na ów chłodzeniu. Zwróciłbym je do sklepu gdybym wcześniej wiedział, że to taki syf będzie... ale montowałem je dwa tygodnie po zakupie.  

No ale do rzeczy...
Mam płytę MSI Z490 + siedzi na tym i7 10700K, którą miałem wymienić na i9 10900K lub 11900K ale chyba nie ma sensu. Wspomniane chłodzenie to woda Fractal s24 zamocowany na tyle obudowy, bo tylko tak się dało.
Procesor na sztywno ustawiony w 5Ghz i zniesiony power limit. Grzeje się do około 85C przy obciążeniu 100% OCCT 

Pompę ustawiłem w DC na około 8V ponieważ przy tej wartości jej cholernie wnerwiający dźwięk przybiera wartość jako-tako akceptowalną ale tylko gdy siedzę pod lekkim kątem do ekranu komputera. Pewnie to zależy od częstotliwości wycia tej pompy (obracając głowę słychać różnicę).  poniżej 8V dzwięk jest mniej znośny aż do 4,5V a poniżej jest niesłyszalny. Szkoda, tylko że to już chyba mało bezpieczna wartość.

Jak to jest z tymi pompami? czy 8V ustawić na stałe? czy lepiej pod obciążeniem na 100% czyli 12V 
Już zmierzam, o co mi chodzi. Komputer jeśli tylko temp. procesora wzrośnie ustawia pompę na 100% jak i wentylatory. To nic, że temp. wzrosła tylko na sekundę czy 5.
Dźwięk wtedy jest niejednostajny co również mnie dobija. Chciałbym, aby bios nie reagował na chwilowe wzrosty temperatury. Da się tak zrobić? Niby znalazłem coś takiego jak opóźnienie reakcji w górę i w dół na temperaturę, ale po 5 min zabawy jakoś mi to nie wychodzi.
Zastanawiam się, czy lumena da się rozebrać i wrzucić tam jakąś piankę wygłuszającą...

W kwestii wentylatorów znacie jakieś w miarę wydajne, estetyczne i ultra ciche wentylatory, jakie mogę wrzucić na chłodnice?

A może zlecić to komuś, aby profesjonalnie ogarnął ustawienia procesora, pamięci i chłodzenia w Bios. Tylko obecnie nie znam nikogo kto zrobi to lepiej ...  napewno nie w mojej okolicy.

Wszystkie wskazówki cenne i mile widziane, łącznie z hardcorowymi typu Panie a sprzedaj to w cholerę i kub XYZ. :)

 

 

 




 

Link to post
Share on other sites

Masz AIO na tyle ale wężami do góry?

A najwyższy punkt w chłodnicy jest wyżej od pompy?

 

Co to za obudowa? Może ona jest problemem? Masz tam jakiś przepływ powietrza?

 

Pompa na sztywno będzie ok pod warunkiem że temperatury będą ok.

 

Jak zaczniesz kupować wentylatory czy jeździc do serwisu to zaraz się okaże że byś miał na nową platformę np Am5

 

Komp do gier czy pracuje też na siebie jak to drugie to bym robił upgrade:)

 

No i jeszcze jedno jak się CPU grzał na 5.0 to się daje 4.8 czy 4.9 i niższe napięcie:) 

 

Lumen widzę minimum 550zl to już by było na ram DDR5 32gb:)

 

Jakie to powietrzne miałeś?

 

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Masz AIO na tyle ale wężami do góry?

Tak

 

A najwyższy punkt w chłodnicy jest wyżej od pompy?

Tak, środek chłodnicy znajduje się mniej więcej na wysokości pompy/bloku na CPU

 

Co to za obudowa? Może ona jest problemem? Masz tam jakiś przepływ powietrza?

Jest delikatnym problemem, o czym piękni prawdomówni recenzenci na youtube/ serwisach technologicznych nie raczyli wspomnieć (tak oto nie warto wierzyć w testy z serwisów technologicznych)  Jest to Sharkoon REV200 a więc mocno nietypowa konstrukcja. Problemem jest karta graficzna rtx 3080 zasłaniająca 80% przepływu powietrza z frontu na tył obudowy. Ale przy odkrytej ściance obudowy po wymianie chłodzenia tower na AIO różnica temperatur spadła na kożyść AIO i jest już akceptowalna.
Dodatkowo zrobiłem wentylację u góry obudowy (nawierciłem otwory by więcej powietrza z zewnątrz dopływało do części z CPU. Wiem z góry to powietrze powinno odpływać z obudowy, (fizyka) ale jest jak jest.

 

Pompa na sztywno będzie ok, pod warunkiem że temperatury będą ok.

 

Jak zaczniesz kupować wentylatory czy jeździć do serwisu to zaraz się okaże, że byś miał na nową platformę np Am5

Tak też myślę, bo jeśli serwis sobie nie poradzi ze złożonym problemem to zaproponuje drogie rozwiązanie dla świętego spokoju i by nie utracić swojej renomy. Znam to :)

 

Komp do gier czy pracuje też na siebie jak to drugie to bym robił upgrade:)

Pracuje na siebie, ale w operacjach, do których nie potrzeba wydajności (teamviewer, arkusze kalkulacyjne) 
Obciążenie dają mu moje hobbystyczne zapędy (photoshop i duże pliki) gry jak najbardziej.

 

No i jeszcze jedno jak się CPU grzał na 5.0 to się daje 4.8 czy 4.9 i niższe napięcie:) 

Był niestabilny na niższym napięciu, być może gdzieś był mój błąd w ustawieniach bios. W upały zostawiałem go na stockowych wartościach.

Teraz na AIO dałem mu na sztywno 5 GHz bo pracuje stabilnie z TDP 150-180W (według OCCT)

 

Lumen widzę minimum 550zl to już by było na ram DDR5 32gb:)

Ale nie na wymianę całej platformy :) Wziąłem Lumena (wtedy za 6XX zł) bo miałem przekonanie że warto dopłacić do najtańszych konstrukcji dla kultury pracy której to dziadostwo nie posiada 

 

Jakie to powietrzne miałeś?
Dark rock chyba 3, o ile dobrze pamiętam model, bo pudełko już dawno wyrzuciłem. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...