Skocz do zawartości

Monitor OLED niszczy mi wzrok - ku przestrodze


Recommended Posts

Cześć,

Kilka miesięcu temu przesiadłem się na Dell Alienware AW3423DWF. 
Pracuję przy nim i gram, spędzam na miękko 12h patrząc na niego.  Ma sporo zalet, ale z każdym tygodniem czuję, że mój wzrok jest coraz gorszy, a oczy coraz bardziej zmęczone.
Zacząłem używać suplementów na oczy i kropel z wyższej półki, palić światło w mieszkaniu i dalej redukować jasność (choć zawsze pracowałem raczej na niedużej), ale to nie pomaga.  
Objawy: ból gałek ocznych, niewyraźne widzenie, zmęczenie oczu, potrzeba skupienia wzroku bo obraz ma tendencję do dziwnego rozmazywania się. 

Warto dodać, że od 7 roku życia spędzam podobny cza przed monitorem i mój wzrok mimo jakiejś niewielkiej degradacji wraz z upływem dekad, nigdy nie wykazywał takich objawów, a we wszystkich badaniach lekarzy medycyny pracy wynik był bardzo dobry, bez potrzeby noszenia okularów.  Wszystko zaczęło się zmieniać dynamicznie na przestrzeni miesięcy po zmianie monitora. 

Przez ostatnie niezliczone lata używałem monitorów z podobnej odległości, w tym samym rozmiarze (34cale) i z taką samą jasnością i wszystko było cacy.

Piszę to ku przestrodze.


Tutaj wzmianka, która mogłaby tłumaczyć ten efekt, może ktoś bardziej doświadczony w temacie jest w stanie się do niej odnieść?
"(...) Because OLED flickers using pulse wave modulation to control brightness. The screen flashes maximum brightness then turns off then max brightness then off, doing this the screen simulates dark screen while piercing your retinas.

When Apple added OLED to iPhone X they also rolled out the night shift mode ON by default, “because blue light bad” the real reason was to mask low brightness flickering."

 

Edytowane przez Jacgues
  • Lubię to 1
  • Haha 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo długo wybierałem monitor, głównie z powodu jasności... Wartości podświetlenia 350 cd/m² i większe sprawiały, że po 30 minutach pracy czułem szybko narastające zmęczenie i bardzo dziwne uczucie, jakbym oderwał się od rzeczywistości - Nie wiem, jak inaczej to opisać. Taki specyficzny rodzaj otępienia i spowolnienia reakcji, natomiast otoczenie wyglądało dziwacznie, matowo...

Wybrałem Eizo EV2450.
https://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2450/
Sprawdza się naprawdę świetnie, 250 cd/m² z hybrydowym podświetleniem dobieranym w zależności od ilości światła w pomieszczeniu. Dla mnie bajka.

Dell Alienware AW3423DWF na starcie ma 1000 cd/m². To wypaliłoby mi oczy...

^^

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@Jacgues Nie mam doświadczenia z OLED'ami (ale się wypowiem) :D Po pierwsze, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś skonsultuj się z lekarzem okulistą. Oczywiście to może być kwestia monitora, ale to może być inna dolegliwość która ujawniła się w tym samym czasie.

 

Po drugie, kropelki na oczy to nie jest niestety magiczny środek. Był moment w którym przebywałem przed monitorem w związku z pracą przed długie godziny ~12-16h dziennie przez długi czas, a jeszcze w dodatku w klimatyzowanych pomieszczeniach. Stosowałem krople, na początku pomagało, ale z czasem coraz mniej, więc używało się ich trochę więcej, choć nadal w zakresie przewidzianym przez ulotkę. Finalnie okazało się że naturalne procesy fizjologiczne (łzawienie itd.) na tyle się zmniejszyły że bez kropli - oczy nie były nawilżone i szybko ulegały podrażnieniu. I musiałem stopniowo zrezygnować z kropli żeby wszystko wróciło do normy. Morał bajki jest taki że suplementy (i krople) wspierają zdrowy tryb życia a nie go zastępują. Oprócz wizyty u lekarza, wdróż chociażby metodę 20-20-20 (Metoda 20-20-20 – na czym polega? (doz.pl). Bo z posta wynika że o ergonomię już zadbałeś. 

 

Ps. Lekarze medycyny pracy w profesjach biurowych (lub szerzej, nie związanych z jakimiś istotnymi ryzykami) z mojego doświadczenia wbijają pieczątkę i dowidzenia, jak chcesz diagnozować coś ze wzrokiem - lekarz okulista. 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a czy przy tym OLED jak siedzisz to czujesz zmęczenie oczu/ podrażnienie? Bo ja przy swoim to dopiero po ustawieniu odpowiedniej wartości kontrastu i jasności to przestały mnie bolec oczy. ( mówię tu o huawei GT 34)

Link to post
Share on other sites
W dniu 25.09.2023 o 22:24, janek20 napisał:

12godzin siedzisz i się dziwisz? Gdybym ja to powiedział w medycynie pracy to by mnie wysłała baba na komisję lekarską xd ogranicz i tyle


20 lat takiego siedzenia nie przetyrało mi tak oczu jak pół roku na OLEDzie. Ciągle zmniejszam kontrast i jasnośc, może na jakiś wartościach minimalnych będzie git. 
Na razie jasność mam na 20% przez cały dzień (+ tryb nocny wieczorami) i kontrast na 45%. Coraz bardziej (w miarę możliwości), staram się tez odsuwać od ekranu. 

Link to post
Share on other sites

Ja tam oledy olewam z powodu ryzyka wypalenia. Nie wyobrażam sobie sytuacji w które odchodząc na 15 minut od komputera musiałbym zadbać by go wyłączać, chować pasek start itp. Tak samo z telewizorem - oglądając mecz wypali ci się pasek z wynikiem po 2 h :( Dopóki tego nie wyeliminują to dla mnie to rozwiązanie nie istnieje. sprzęt ma mi służyć a nie ja być jego niewolnikiem. Choćby nie wiem jak wspaniałą jakość obrazu prezentował. 

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, joker5513 napisał:

wypali ci się pasek z wynikiem po 2 h


Bzdura. Mam oleda już 2 lata prawie. Setki godzin z tymi samymi elementami w grach jak hud czy minimapa. I jakoś nie wypaliło mi paska życia w cyberpunku w którym mam już spokojnie wbite ponad 100h z hdr i max jasnością. 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, mlekolak napisał:

które programowo to niwelują

Nic nie niwelują, tylko ograniczają, taka charakterystyka Oleda, że się zużywa.

 

Tu testują z odpalonymi poprawiaczami, no i jakość nie tylko Oledów się pogarsza:

https://www.rtings.com/tv/tests/longevity-burn-in-test-updates-and-results

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No w ogóle się nie wypala, bo u @MiKsię nie wypalił. Ale jak ktoś ma innego nicka, to może być inaczej:

https://www.tomsguide.com/opinion/i-didnt-fear-burn-in-on-my-oled-gaming-monitor-until-i-got-burned

https://www.rtings.com/tv/learn/longevity-investigations-update-3-month

 

LG nie uznaje gwarancji jak monitor nie był normalnie użytkowany. Czyli pewnie trzeba udać się na odpowiednie szkolenie. Dokładnie to monitor ma być używany w domu. Jak ktoś kupił do firmy, to po wypaleniu może przecież kupić nowy. Tak więc nie wypalają się;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
W dniu 6.10.2023 o 23:54, wrobel_krk napisał:

jak 12h to powinien zmienić:)

No dokładnie. Jeżeli tyle siedzi to coś jest nie tak. Moja siostra pracowała w swoim czasie dużo przed komputerem. Ale to maks 8 godzin i to z przerwami. Ale żeby siedzieć po 12 godzin to powinien coś z tym zrobić bo za jakiś czas będzie źle i żaden monitor go nie uratuje.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Sam osobiście doświadczam objawów o których tutaj mowa. Kilka lat temu gdy zacząłem doświadczać objawów suchego oka nie mogłem patrzeć na praktycznie żaden ekran. Pierwsze objawy tej choroby zacząłem doświadczać kilka ładnych lat temu patrząc na telewizor kineskopowy. Wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji, gdy to po jakimś czasie  miałem także utrudnione korzystanie z ekranów LCD jeszcze wtedy na świetlówkach. wtedy już doskonale wiedziałem że to nie ekran jest problemem, a zaburzenie filmu łzowego. Z czasem częściowo problem rozwiązałem do tego stopnia, że mogłem korzystać normalnie z ekranu LCD od 8 do 12 godzin dziennie. 8 godzin w pracy a kolejne 4-5 po pracy prywatnie.

 

Wszystko było sympatycznie gdy pewnego razu zdecydowałem się zakupić sobie nowszy ekran LED. Wtedy na powrót poczułem że mój wzrok po około 30 minutach do maksymalnie dwóch godzin jest dosłownie masakrowany. Objawy można by opisać do cięcia gałki ocznej żyletką. Ekran był wyposażony w funkcję zapobiegania migotaniu poprzez bezpośrednie sterowanie natężeniem podświetlenia. Żadne z ustawionych wtedy trybów jasności kontrastu, czy lampek za monitorem nie pomagała. Cała sytuacja była o tyle dziwna, że wszystkie porady w internecie wskazywały na niewłaściwą konfigurację ustawień obrazu, jednak zaskakujące było to że postawienie obok dowolnego ekranu wyposażonego jeszcze w podświetlenie tradycyjne lampami CCFL, który był zdecydowanie ustawiony jaśniej od tego nowego LED nie powodowało tego problemu. Ktoś napiszę, że ekran na CCFL był zużyty, więc dlatego nie poraża wzroku. Otóż nie, bo po dokonaniu tych odkryć zakupiłem okazjonalnie Nowy monitor na lampach 0 godzin i nie doświadczam na nim żadnego zmęczenia do dziś.

 

Zgodnie z tym co zostało na forach wspomniane wcześniej przy ekranie LED testowo pomogło zmniejszenie natężenia koloru i podbicie nieco gammy. Jednakże w dalszym ciągu nie pozwalało to na komfortową pracę tak długo jak miało to miejsce na ekranach zbudowanych na świetlówkach. Dodam że pomimo tak długich godzin pracy przy komputerze mój wzrok się jeszcze nie pogorszył, co potwierdzają badania okulistyczne. Jednakże ze względu na charakterystyczne objawy jakich doświadczam zdecydowałem się całkowicie zrezygnować z ekranów opartych o diody LED. Jestem przekonany że cała ta sytuacja jest spowodowana przede wszystkim skutecznością świecenia diody, która wytwarza zdecydowanie więcej światła. Finalnie niestety może się okazać że w przyszłości technologia która pozwala nam dużo łatwiej i prościej konstruować podświetlenie ekranu oraz oszczędzić rachunki za prąd zwiększy wydatki na leczenie wzroku którego na pewno już nie przywrócimy.

 

 

Edytowane przez mati5000
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 23.09.2023 o 11:46, Jacgues napisał:

Cześć,

Kilka miesięcu temu przesiadłem się na Dell Alienware AW3423DWF. 
Pracuję przy nim i gram, spędzam na miękko 12h patrząc na niego.  Ma sporo zalet, ale z każdym tygodniem czuję, że mój wzrok jest coraz gorszy, a oczy coraz bardziej zmęczone.
Zacząłem używać suplementów na oczy i kropel z wyższej półki, palić światło w mieszkaniu i dalej redukować jasność (choć zawsze pracowałem raczej na niedużej), ale to nie pomaga.  
Objawy: ból gałek ocznych, niewyraźne widzenie, zmęczenie oczu, potrzeba skupienia wzroku bo obraz ma tendencję do dziwnego rozmazywania się. 

 

 

Wątek bardzo ciekawy i na czasie. Czy włączenie redukcji koloru niebieskiego + zmniejszenie jasności nie rozwiązało problem? Czy masz zachowaną odpowiednią odległość od monitora?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak z Oledami, ale ogólnie w kwestii bolących oczu podczas korzystania (mówię o moim przypadku) bardzo ważne jest oświetlenie pomieszczenia podczas korzystania z komputera oraz dostosowywanie kontrastu i jasności w zależności od światła dziennego lub po zmroku.

Ja sobie balansuje wartościami (jasność pomiędzy 30 a 100) (kontrast pomiędzy 30 a 80).

Teraz potrafię siedzieć po 12h dziennie przy komputerze i nie odczuwam w ogóle zmęczenia oczu ale np kiedy w nocy mam za słabe oświetlenie to żadne ustawienia monitora nie pomogą. 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak Alien, ale wiele ekranów PC/laptopów używa PWM. O ile TV mnie nie męczą o tyle monitory i laptopy z OLED bardzo szybko mnie męczą. 
Ale nie może to uszkodzić wzroku, co najwyżej zmęczyć i przyprawiać o ból głowy migotaniem. 

Link to post
Share on other sites

Problemem oledow moze byc wlasnie kontrast, wysoka jasnosc monitorow i jeszcze jak ktos dolozy do tego hdr to juz wyogule mamy gotowa recepte na bol oczu

Do tego slabe oswietlenie w pokoju albo jak ktos lubi siedziec po ciemku to sobie sam szkodzi.

To troche jakby patrzec na slonce albo zarowke przez pare godzin, no troche przesadzilem ale napewno oczy maja prawo sie zmeczyc.

 

Jak chronić oczy przed komputerem? Przede wszystkim pamiętaj o robieniu częstych przerw i zasadzie 20-20-20. Co ona oznacza? Regularnie co 20 minut należy oderwać wzrok od komputera, spojrzeć na obiekt, znajdujący się w odległości 20 stóp anglosaskich (około 6 metrów) i patrzeć na niego, licząc powoli, tak aby upłynęło 20 sekund. Obserwacja przedmiotów położonych w tej odległości powoduje wyłączenie akomodacji – wtedy mięśnie powinny się rozluźnić, a oczy odpoczną. Dobrze jest również spoglądać na zielone obiekty, np. pobliskie drzewa czy rośliny w pokoju. Patrzenie na kolor zielony świetnie stymuluje układ wzrokowy do rozluźnienia akomodacji – regularnie spoglądaj więc przez okno na okoliczną roślinność.

Można dołożyć do tego krótki spacer po biurze lub domu połączony z rozciągnięciem całego ciała. Pamiętaj jednak, by w czasie takich przerw naprawdę dać odpocząć oczom i nie sięgać po smartfon.

Link to post
Share on other sites

Tylko w przypadku oled jest taka dziwna sytuacja. To właśnie przyciemnienie powoduje zwiększenie migotania PWM, natomiast zbyt duża jasność lub różnica kontrastów powoduje wprost oślepienie.

W każdym razie ciekawy wątek i sposoby niwelowania:

https://www.oled-info.com/pulse-width-modulation-pwm-oled-displays

 

Dodatkowo o PWM

https://displaybly.com/what-is-oled-flickering/

 

Oraz mimo że nie wszyscy w ten sam sposób odbieramy wyświetlanie oled to z pewnością są tego reperkusje:

 

Edytowane przez szef506
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...