Skocz do zawartości

Monitor OLED niszczy mi wzrok - ku przestrodze


Recommended Posts

15 godzin temu, Genghis Khan napisał:

Problemem oledow moze byc wlasnie kontrast, wysoka jasnosc monitorow i jeszcze jak ktos dolozy do tego hdr to juz wyogule mamy gotowa recepte na bol oczu

Do tego slabe oswietlenie w pokoju albo jak ktos lubi siedziec po ciemku to sobie sam szkodzi.

To troche jakby patrzec na slonce albo zarowke przez pare godzin, no troche przesadzilem ale napewno oczy maja prawo sie zmeczyc.

Nie wiem, czy czytałeś mój post wyżej. Zachęcam do przeczytania. OLED jest tu jedną problemów to samo tyczy się LED. Wysoka skuteczność świetlna OLED/LED odbija się na osobach z zaburzonym filmem łzowym.

 

Kolejna kwestia warta zauważenia poruszana na Reddit, Quora etc. to właśnie całkowity brak zmęczenia oczu przy CCFL niezależnie od oświetlenia otoczenia, czy poziomu jasności ekranu. Autentycznie siedze teraz na starej 22 cale CCFL, która ma wyświecone raptem 2 tys godzin. Dla przykładu skalibrowałem LED tej samej wielkości do zbliżonych parametrów, co stara CCFL i niestety LED  po kilkunastu minutach szczypie i drapie po oczach, gdzie identyczna jasność CCFL nie robi absolutnie nic. Siedzę nawet przy gorszym świetle.

 

Przy LED/OLED pomaga zmniejszenie jasności i jakrawości kolorów, jednak przy takich zabawach filmy wyglądają mniej szczegółowo, a kolory wyglądają niestety kiepsko w porównaniu do TN na CCFL.

 

Ogólnie ja całe życie siedzę na CCFL, czy to laptop albo stacjonarka i jakoś przypadkiem odkryłem mój przypadek, gdy zachciało mi sie nowego IPS-a na LED, bo był w fajnej cenie. Monitor IPS o którym wspominam tutaj nie posiada PWM i jest sterowany poprzez zmniejszenie natężenia prądu, więc odpada tutaj zmęczenie spowodowane przez szybkie wygaszanie diod.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...