Skocz do zawartości

Upgrade gpu przyniósł gorszą wydajność niż była.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Znam się tyle co nic, proszę o pomoc.
Moje podzespoły:
CPU: Ryzen 5 2600
Motherboard: gigabyte b450m ds3h
psu: BE QUIET! Pure Power 11 700W 80 Plus Gold
ram: kingston fury x2 8gb 3200mhz 
gpu (stara) rx 570 8gb -> gainward rtx 3070 ti (nowa)

Kartę kupiłem w stanie używanym kupioną 18 miesięcy temu, zostało 6 miesięcy gwarancji. Była używana do kopania krypto, temperatury podobno były kontrolowane.
Wymieniłem kartę, sterowniki stare odinstalowałem, nowe zainstalowałem, fps dla przykładu w cs:go gorsze niż na starym rx570. Ktoś mi doradził wyczyścić pozostałości po sterownikach jakimś specjalnym oprogramowaniem, którego nazwy nie pamiętam, ciągle nie działa. Update biosu nie pomógł, chociaż ciągle chyba nie jest najnowsza wersja zainstalowana. Wcześniej był jeszcze inny zasilacz niż wymieniony i byłem pewny że ten 700W zrobi robotę ale nie pomogło. Głównym podejrzanym na chwilę obecną jest procesor. Z tego co udało mi się dowiedzieć bottleneck powinien wyglądać tak, że blokuje fps przy jakiejś wartości a nie obniża gorzej niż na poprzedniej karcie. Pasta termoprzewodząca na cpu nie była dawno wymieniana, więc wydaje mi się może zachodzić bottleneck i throttling jednocześnie. MSI afterburner pokazuje najwięcej 70-80% użycia cpu i to na jednym czy dwóch rdzeniach, ogólne zużycie generalnie 50-65% mniej więcej. Użycie karty graficznej rzadko przekracza 50% i chyba właśnie przez to fps są tak niskie. Benchmark gpu na innym komputerze załączony poniżej. Dodam, że problemów z komputerem jest jeszcze parę. Już od roku (karta zmieniona miesiac temu) czasami chwilę po włączeniu komputera na dole ekranu widać jakieś artefakty. Obraz jakby się rwie w płaszczyźnie poziomej, widać ten efekt na 30% ekranu od dołu, z czasem zanika obejmując tylko pasek zadań aż po niecałych 2 minutach kompletnie znika. Od wymiany zasilacza (2 tyg temu) myszka rozłącza się na kilka sekund przy nagłych ruchach, czasami gdy ją ledwo dotknę, raczej nie rozłącza się gdy jej nie dotykam. Co ciekawe czasami gdy myszka się rozłączy, nie słychać mnie na discordzie tak jakby rozłączył mi się mikrofon lub coś innego dziwnego się stało, gdy wyjde z kanalu i wroce to juz jest git. Możliwe że uszkodziłem płytę główną przy zmianie zasilacza, ponieważ musiałem ją całą wyjąć z obudowy żeby mieć jakiekolwiek szanse na odłączenie zasilania procesora (clipsy od wtyczki nie wyginały się do końca, próbowałem ją wyjąć przez 4 godziny. Dopiero podważenie tych uchwytów pomogło.) 

Na ten moment moje działania w celach naprawy wyglądają następująco, dajcie znać czy jakieś lepsze pomysły istnieją :)
1. format
2. zgłoszenie się do jakiegoś ziomka, który coś wspominał o backupie, reinstallu windowsa i wersji enterprise, ciul wie jak to zrobić i czy pomoże.
3. Upgrade cpu do AMD Ryzen 7 5700X
4. Upgrade płyty głównej do ciul wie czego na chwilę obecną
5. serwis karty. 

image.webp

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Niestety Ryzen 2600 to jest poziom i7 4470, czyli procesora sprzed 10 lat. W połączeniu z Radeonem RX 570 było to zgrane połączenie pod względem wydajności, ale z RTX 3070 Ti zaczyna niedomagać. 

 

Więc tak: włącz HWInfo (zakładka Sensory), odpal wymagającą grę i pokaż nam temperatury - CPU i GPU.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

MSI afterburner potrawi pokazywac zle dane z procesora a dokladniej zaniza, ja mialem taki przypadek, pokazywal mi 50-60 procent a manadzer zadan pokazywal 90+, to jest znany blad:

 

Takze odpal manadzer zadan pograj chwile i zobacz jak wyglada wykres obciazenia procka.

Pozatym zrob to co inni Forumowicze proponuja, jest pare rzeczy do sprawdzenia.

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, ODIN85 napisał:

Procek ogranicza kartę.

Ramy są na pewno w dualu i latają na 3200?

są w dual, menadżer zadań wyświetla 3200 więc o ile mnie nie robi w ciula, to latają.

edit: pierwsze odpalenie HWinfo i w oczy rzuca mi się to, chyba jednak nie chodzi w 3200mhz? ocb?

ram.png

Edytowane przez Juras jol
Link to post
Share on other sites

Wszyscy się uczepili tego procka. Napisał, że karta jest pokoparkowa. Czy aby na pewno ma oryginalny BIOS? A nie ze skręconymi zegarami na GPU core?

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Artok napisał:

Niestety Ryzen 2600 to jest poziom i7 4470, czyli procesora sprzed 10 lat. W połączeniu z Radeonem RX 570 było to zgrane połączenie pod względem wydajności, ale z RTX 3070 Ti zaczyna niedomagać. 

 

Więc tak: włącz HWInfo (zakładka Sensory), odpal wymagającą grę i pokaż nam temperatury - CPU i GPU.

tak to wygląda po 30 minutach w gta 5, bardziej wymagającej gry nie miałem akurat zainstalowanej. Ustawienia chyba wszystko max oprócz antialiasingów 1920x1080.

hwinfo1.png

hwinfo2.png

hwinfo3.png

36 minut temu, CrisPell napisał:

Wszyscy się uczepili tego procka. Napisał, że karta jest pokoparkowa. Czy aby na pewno ma oryginalny BIOS? A nie ze skręconymi zegarami na GPU core?

mogę zrobić znowu jakiś benchmark karty. Ostatnio na tym unigine 2 taktowania wyglądały w miarę normalnie...

18 godzin temu, wid3l3c napisał:

Przede wszystkim odpal furmark i pokaz co widać na ekranie gpu-z na przykład. 

 

Pewnie bios koparkowy. 

Tak to wygląda na presecie fullhd, ss gpu-z wykonany dopiero po 4 benchmarku z rzędu (xd) jeżeli to coś zmienia

gpuz.png

furmark.png

24 minuty temu, Juras jol napisał:

tak to wygląda po 30 minutach w gta 5, bardziej wymagającej gry nie miałem akurat zainstalowanej. Ustawienia chyba wszystko max oprócz antialiasingów 1920x1080.

hwinfo1.png

hwinfo2.png

hwinfo3.png

mogę zrobić znowu jakiś benchmark karty. Ostatnio na tym unigine 2 taktowania wyglądały w miarę normalnie...

Tak to wygląda na presecie fullhd, ss gpu-z wykonany dopiero po 4 benchmarku z rzędu (xd) jeżeli to coś zmienia

gpuz.png

furmark.png

kurde na gpu-z wyświetlają się dane zaraz po zakończeniu benchmarka, robić jeszcze raz?

co teraz z tym ramem, dlaczego to niby w 1600 mhz chodzi bez powodu?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Długo czekałem aż ktoś jeszcze na to trafi :D Otóż kolega, jak już trafnie zauważyli poprzednicy, ma CPU bottlenecku w csgo. Ale najciekawsze jest co innego: narzut sterownika Nv na procesor. Swego czasu hardware unboxed miało o tym głośny materiał - którego ani tech Jezus, ani tpu ani nikt inny nie zweryfikował. 

22 godziny temu, Juras jol napisał:

dlaczego to niby w 1600 mhz chodzi bez powodu?

Dlatego, że hw info pokazuje taktowanie per kanał. Twoje DDR4 działają dwunałowo, czyli masz 3200 MHz. 

 

Co zaś się tyczy Biosu koparkowego (nawet jeśli jest) - w csgo nie będzie tego widać. Miałem 3080 z Biosem koparkowym i w kanterze fps był taki sam praktycznie jak na biosie fabrycznym :D

 

Nadchodzące CS2 jednak to będzie zupełnie inna rozmowa...

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Rebelmind napisał:

Długo czekałem aż ktoś jeszcze na to trafi :D Otóż kolega, jak już trafnie zauważyli poprzednicy, ma CPU bottlenecku w csgo. Ale najciekawsze jest co innego: narzut sterownika Nv na procesor. Swego czasu hardware unboxed miało o tym głośny materiał - którego ani tech Jezus, ani tpu ani nikt inny nie zweryfikował. 

Dzięki wielkie za odpowiedź i wyjaśnienie działania HWinfo ;) Mógłbym dopytać z czym tak naprawdę narzut sterownika na procesor się je? Mam na to jakiś wpływ, czy to kwestia procesora i potrzebny nowy? (co od razu rozwiązałoby sprawę bottlenecku) Jeśli nowy, to tak jak wyżej polecano mi ryzen 5 5600, czy może jakiś intel?

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Juras jol napisał:

Jeśli nowy, to tak jak wyżej polecano mi ryzen 5 5600, czy może jakiś intel?

Kupując Intela musiałbyś wymienić płytę główną, a to jest bez sensu. Zaktualizuj BIOS i kup Ryzena 5600 lub 5700X, jeżeli zamierzasz korzystać z niego dłużej. 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Juras jol napisał:

Mam na to jakiś wpływ, czy to kwestia procesora i potrzebny nowy?

Bardziej przyziemne tłumaczenie jest takie, że nowsze karty od Nv (mniej więcej od serii RTX 2000 w górę) potrzebują zająć odrobinę więcej mocy po stronie CPU niż to było wcześniej. Jeśli masz szybki procesor to tego nie widać, bo procek nadal wyrabia. U Ciebie zaś jest skrajnie negatywny przypadek: względnie wolny procek (2600 nawet po OC to poziom kręconego 4790k jak już było wspominane) oraz gra wybitnie procesorowa jakim jest csgo. Stąd, gdy wrzucisz spowrotem RX 570, który ma "lżejszy" sterownik to odblokujesz odrobinę CPU, który zaś wykręci wyższy fps. 

 

Co możesz z tym zrobić: gdybyś nie miał jeszcze tego 3070 Ti to mógłbyś kupić znowu Radeona (np taki RX 6700 XT) i byłby lekko progress w csgo ale i tak nadal głównie jesteś blokowany przez Ryzena. Kup R5 5600, wykręć i będzie po problemie w kanterze. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Rebelmind napisał:

Dlatego, że hw info pokazuje taktowanie per kanał. Twoje DDR4 działają dwunałowo, czyli masz 3200 MHz. 

Pokazuje SDR czyli z 1 zbocza cyklu zegara(( jak zresztą 90 procent programów monitorujących) a nie dwukanałowo

21 godzin temu, Rebelmind napisał:

Ale najciekawsze jest co innego: narzut sterownika Nv na procesor. Swego czasu hardware unboxed miało o tym głośny materiał - którego ani tech Jezus, ani tpu ani nikt inny nie zweryfikował. 

To dotyczy dx 12

  dx9,11 jest w druga stronę tylko w wiekszym stopniu na korzyśc nvidii

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Rebelmind napisał:

Przesz dokładnie od RTX 2000 nie ma natywnego wsparcia dla dx9

Nie wiem co to natywne dx 9

12 minut temu, Rebelmind napisał:

co zresztą widać po csgo

 

youtube.com/watch?v=69n_NIo13os

14 minut temu, Rebelmind napisał:

gtx 1080 Ti osiąga podobne wyniki jak 4090 :/

A jakie ma mieć skoro 1080ti działa na niepełnym gpu load a narzut jest ten sam

Link to post
Share on other sites

Sterownik pisany pod daną architekturę, a nie emulowany. 

48 minut temu, janek20 napisał:

youtube.com/watch?v=69n_NIo13os

Dzięki za filmik. Pokazuje on znany problem z RDNA2, do którego się wielokrotnie odnosiłem - karta pracuje w trybie 2D (600-800 MHz niższy zegar od fabrycznego). Nv nie ma tego problemu. 

Link to post
Share on other sites

Nie, to ukazuje narzut,jeśli GPU load  jest niepełne. Zegar nie ma znaczenia (oprócz niskiego vram i ewentualnego stutering) ale to już inny temat 

Dx9 to  niewielkie problemy na Radeonie. Wybrane dx11 to duże problemy na Radeonie. Dx12 niewielkie problemy na nvidii. Od zawsze i pewnie na zawsze 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Rebelmind napisał:

nowsze karty od Nv (mniej więcej od serii RTX 2000 w górę) potrzebują zająć odrobinę więcej mocy po stronie CPU niż to było wcześniej. Jeśli masz szybki procesor to tego nie widać, bo procek nadal wyrabia. U Ciebie zaś jest skrajnie negatywny przypadek: względnie wolny procek (2600 nawet po OC to poziom kręconego 4790k jak już było wspominane) oraz gra wybitnie procesorowa jakim jest csgo. Stąd, gdy wrzucisz spowrotem RX 570, który ma "lżejszy" sterownik to odblokujesz odrobinę CPU, który zaś wykręci wyższy fps. 


Dzięki wielkie za pomoc :D Tobie i każdemu innemu w tej dyskusji. Mam nadzieję, że po zamontowaniu nowego cpu poczuję ulgę, na którą czekam już długo. Na koniec jeszcze jedno pytanie zadam. No dole płyty głównej jest kilka małych pinów jakieś led + led-, power +, power - . Wydaje mi się, że je dobrze podłączyłem ale to jedyna rzecz którą mogłem z kablami spierdzielić. Myślicie, że takie nieprawidłowe ich podłączenie może stać za wariowaniem portów usb? Wyżej wspominałem jak to wygląda - gdyby sama myszka mi się odłączała to byłbym pewien, że to jej wina ale czasami rozłącza się również mikrofon i klawiatura. Najprościej byłoby sprawdzić inną myszkę i tak zrobię na dniach ale tutaj też spytam, bo co mi szkodzi? Szczególnie, gdy są tu tacy pomocni eksperci ;);)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...