Skocz do zawartości

Dziwne objawy pracy komputera


Recommended Posts

Witam. Mam problem z moim PC. Prawdopodobnie chodzi o procesor (AMD Ryzen 1600x lub płytę główną (ASRock B450 Pro4). Do objawów należą m.in.:

 

-nienaturalne grzanie się procesora (temperatura na pulpicie potrafi skakać od 33 do 57 stopni, przy obciążeniu nawet do 85 stopni, mimo iż wentylatory w obudowie i na procesorze ustawione są na najwyższe obroty),
-wymuszanie przez system pracy pamięci ram na 2400Mhz - przed wystąpieniem objawów pamięci były ustawione na 3200MHz i przez kilka lat działało to bez problemu, dopiero od niedawna przy ustawieniu wyższego taktowania komputer podczas wyświetlania ekranu startowego od płyty głównej resetuje się kilka razy, po czym dopiero się uruchamia na niższym taktowaniu pamięci,
-przy uruchomieniu systemu nieaktualna widnieje data i godzina i najczęściej pochodzi z momentu ostatniego korzystania z komputera (np. włączam komputer po dwóch dniach i system pokazuje datę i godzinę sprzed dwóch dni, dopiero po jakimś czasie ustawia się aktualna).

 

Proszę o ewentualne wskazanie w czym może leżeć problem i jak go rozwiązać.
 

Link to post
Share on other sites

Na początek baterię na płycie głównej wymień - aczkolwiek tu raczej traciłby ustawienia bios, jednakże ja bym sprawdził chociaż jej napięcie. 

 

Jak się grzeje to pora mu pastę wymienić. 

 

Ram bym memtestem sprawdził dla świętego spokoju. 

Edytowane przez wid3l3c
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, BlackCoffe napisał:

Podaj specyfikację swojego kompa.

AMD Ryzen 5 1600X 3.6GHz
HyperX 16GB 3200MHz Predator Black CL16 (2x8GB)
ASRock B450 Pro4
Sapphire Radeon RX 5700 XT NITRO+
SilentiumPC M2 Bronze 600W
SSD: ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

HDD: Seagate BARRACUDA 1TB
Obudowa: SilentiumPC Gladius M35.

 

5 godzin temu, wid3l3c napisał:

Na początek baterię na płycie głównej wymień - aczkolwiek tu raczej traciłby ustawienia bios, jednakże ja bym sprawdził chociaż jej napięcie. 

 

Jak się grzeje to pora mu pastę wymienić. 

 

Ram bym memtestem sprawdził dla świętego spokoju. 

Ram dawno temu sprawdzałem tym programem i nie było żadnych problemów. Dla wszystkiego jednak sprawdzę jeszcze raz. Tak samo jak baterię na płycie głównej i jej napięcie. 

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, dsv1337 napisał:

Ram dawno temu sprawdzałem tym programem i nie było żadnych problemów.

Teraz sytuacja mogła się zmienić.

Jakie masz chłodzenie? Kiedy ostatnio czyściłeś kompa? Baterię warto wymienić skoro późni Ci się godzina i data.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, BlackCoffe napisał:

Teraz sytuacja mogła się zmienić.

Jakie masz chłodzenie? Kiedy ostatnio czyściłeś kompa? Baterię warto wymienić skoro późni Ci się godzina i data.

 

Chłodzenie to SilentiumPC Fera 3. Komputer jest wyczyszczony. Jutro zmienię baterię na płycie głównej, nałożę pastę na procesor i dam znać czy sytuacja się poprawiła. 

Link to post
Share on other sites
Teraz, BlackCoffe napisał:

To też, ale czy przypadkiem nie uderzyłeś kompa, nic się wylało, nie dorzucałeś czegoś, jakiegoś podzespołu itp

 

OC nie robiłem. Jedynie ustawiałem pamięci na wyższe taktowanie poprzez profil XMP. Na przestrzeni lat zmieniłem tylko kości ram i dorzuciłem dysk M2 NVMe. Nie kojarzę też, żeby problem powstał "po czymś", np. po czyszczeniu komputera podczas którego mógłbym coś uszkodzić. Raczej wyglądało to tak, że uruchomiłem komputer, pojawił się ten błąd i go po prostu zbagatelizowałem aż do teraz.

Link to post
Share on other sites

Panowie, dziękuję za tak liczne odpowiedzi. Mam pytanie z innej beczki. Mianowicie zastanawiam się również nad wymianą procesora na Ryzena 5600/5600x. Jak oceniacie moją obecną płytę pod kątem tej wymiany (ASRock B450 Pro4)? Da radę? Jeżeli nie, to co sądzicie o MSI B550-A PRO?

Wtedy nie bawiłbym się w szukanie problemów i ewentualny serwis starej płyty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...