Skocz do zawartości

Ładowarka akumulatorków Li-on/AA/AAA


Recommended Posts

Witam 
Czy jakaś mądra głowa mogła by mi doradzić zakup ładowarki? 
W domu rodzinnym zostawiłem Xtar-a VC4 siostra mi ją przejęła i zastanawiam się czy jest coś lepszego w podobnych pieniądzach?
Myślałem na SkyRC MC3000 ale to przerost formy nad treścią raczej :P
Jest jeszcze LiitoKala 500 tylko gdzieś coś naczytałem się że lepsza stara wersja z czarno-białym wyświetlaczem ale nie idzie znaleźć

Głównie ładuję aku AA/AAA/Li-on 

Aha coś czytałem że enloopy potrzebują specjalnych ładowarek? Czy są to po prostu dedykowane ale inną dobrą też się naładuje dobrze i nie uszkodzi się ich?
Jak widać mało wiem dlatego wolę spytać mądrzejszego  

Link to post
Share on other sites

Od wielu lat mam Sanyo - modelu nie podaję, bo już nie ma w sprzedaży. Niedawno kupiłem LitoKala Lii600, ale nie dlatego, że stara mi nie wystarczała. Chodzi o pomiar pojemności akumulatorków (innych firm niż eneloop) od lampek ogrodowych itp., które mają swoje lata. Dzięki temu pozbyłem się tych, co miały już bardzo małą pojemność.

 

Eneloopy nie potrzebują specjalnych ładowarek, ale te od Panasonica naprawdę są dobre. Gdybym teraz miał kupować podstawową ładowarkę, to wziąłbym tą:

Panasonic ENELOOP BQ-CC55

https://www.hurt.com.pl/ladowarka-akumulatorkow-ni-mh-panasonic-eneloop-bq-cc65-eko-p19729.html

https://www.hurt.com.pl/ladowarka-akumulatorkow-ni-mh-panasonic-eneloop-bq-cc55-eko-p19642.html

 

Możesz wybrać tańszą i ładować 10h zamiast 3:)

Edytowane przez wodego
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, zbiku90 napisał:

Jak ci nie potrzebna na już i możesz poczekać na paczkę to pewnie i taniej się znajdzie. Z PL najtaniej za 259zł.

Wolę poczekać i dołożyć te 20-30pln i mieć już coś co dobrze zrobi robotę a może i reanimuje baterię co może się przydać :P

https://pl.aliexpress.com/item/1005005672792803.html?spm=a2g0o.productlist.main.13.24734e60Qdq8lx&algo_pvid=9820b05a-e180-433d-9c22-ee947f2c9bc2&algo_exp_id=9820b05a-e180-433d-9c22-ee947f2c9bc2-6&pdp_npi=4%40dis!PLN!38.15!38.11!!!63.41!!%40211b88f016944346898595536e687c!12000033968969993!sea!PL!872757694!S&curPageLogUid=w6cPzrpo8pGQ

Warto będzie dołożyć?

Link to post
Share on other sites

Jak pisałem, mam tą Lii600. Ta wcześniejsza podana przez @zbiku90 jest spoko, ale jak dla mnie ma kilka minusów:

- zasilanie 5V, co się z tym wiąże, tylko 2 kanały mogą uzyskać po 1A. Jak masz do naładowania 4x18650, to już jest słabo (długo),

- brak opcji ładowania 250mA. Akumulatorki innych firm preferują prąd 0.1C - większy prąd, to krótsza żywotność i nagrzewanie,

- brak odczytu rezystancji wewnętrznej - można po tym parametrze rozpoznać zdegradowane ogniwa.

 

Tak więc warto dołożyć do Lii600 jak ktoś chce uniwersalną ładowarkę.

 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, wodego napisał:

- zasilanie 5V

Dla mnie to akurat plus. Na wyjeździe można podpiąć pod powerbanka albo ładowarkę usb z kilkoma portami, nie zajmuje gniazdka. Ale przy użytkowaniu w domu oczywiście że lepsza będzie ładowarka sieciowa 230V.

4 minuty temu, wodego napisał:

- brak opcji ładowania 250mA. Akumulatorki innych firm preferują prąd 0.1C - większy prąd, to krótsza żywotność i nagrzewanie,

To chyba mit, swoje Fujitsu już od lat ładuję 500mA albo 1A jak mi się spieszy i nie zauważyłem żeby krócej trzymały. No ale rozumiem że niektórzy dmuchają i chuchają na swoje akumulatorki za 10zł z nadzieją że zabiorą je do grobu albo zapiszą dzieciom w spadku :D

 

Link to post
Share on other sites

To nie mit. Producent podaje np. do 500 cykli ładowania, ale ładując dużym prądem skracasz ich żywotność i nie uzyskasz tej ilości cykli. Oczywiście, że w przypadku akumulatorka za 10zł masz to gdzieś, chyba, że jesteś nawiedzonym ekologiem i dbasz o emisję CO2 ;). Są jeszcze telefony z tą samą zasadą i... samochody elektryczne, które nie kosztują 10zł, ale to nie ten temat:D

 

Kupiłem akumulatorki Amazon Basics do lampek ogrodowych, bo są tanie. W zwykłej ładowarce eneloopy są ledwo ciepłe, a te amazony się sporo grzeją. Za duży prąd dla nich. Następnym razem dam im mniej prundu. Tak więc nie jest tak, że można ładować jak się chce. No można, ale przedwcześnie zużywając aku przyczyniasz się do emisji gazów cieplarnianych ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Wcześniej pisałem:

 

"Kupiłem akumulatorki Amazon Basics do lampek ogrodowych, bo są tanie. W zwykłej ładowarce eneloopy są ledwo ciepłe, a te amazony się sporo grzeją. Za duży prąd dla nich. Następnym razem dam im mniej prundu."

 

Dałem 250mA dla tych Amazon i są ledwo ciepłe. Tak więc opcja ładowania małym prądem jest korzystna dla niektórych ogniw.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...