Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hejka, szukam dość basowe słuchawki bez agresywnego charakteru z wycofaną górą, interesuje mnie głębia muzyki. Miałam już w swoim życiu trochę modeli, bo jestem audiofilką i słucham muzyki po 6-8 godzin dziennie (różne kategorie), wymienie swoją subiektywną recenzję tych które miałam w ciągu roku:

 

 

KZ-EX (4 miejsce)

Praktycznie podobne do tych niżej, tylko jeszcze agresywniejsze.

 

KZ-EX PRO (3 miejsce)

Nie plączą się, ładnie tłumią zewnętrzne hałasy, fajne do electro i jak na cenę przeszło 40zł bardzo dobry dzwięk, ale niestety dla mnie zbyt agresywny dzwięk i wysoka góra. 

 

BL-03 (2 miejsce)

Antonim o funkcjonalność jeżeli chodzi o KZ, co chwile się plączą i przez swój specyficzny kształt gorzej tłumią zewnętrzne dzwięki (ale to najmniej istotne.) Jeżeli chodzi o sam dzwięk brakuje mi w nich ewidentnie basów. Tak samo dzwiek jest tak jakby nie zrównoważony, że po kilku godzinach słuchania moje uszy chcą odpocząć. Nie wiem, czy to kwestia przypadku, ale używając ich musiałam co utwór zmieniać nieco głośność, bo w jednym kawałku brakowało mi detali, w drugim natomiast góra była zbyt wysoka i trzeba było ściszać. W moich mitycznych HJE mimo, że mam pełno kategorii muzycznych nigdy nie mam praktycznie tego problemu, bo wszystko gra podobnie, a słuchać mogę nawet 10godzin i wcale nie mam uczucia zmęczenia moich małżowin usznych, a tutaj ten efekt potrafił być już po kilkudziesięciu minutach słuchania :D. Więc mimo, że trzeba przyznać, że w porównaniu z HJE dzwięk jest ewidentnie czystszy i wyrażniejszy, ale aż za bardzo, co potrafi być męczące i ma odwrotny skutek. To dlatego jednak na dłuższą metę preferuję wciąż moje 20x tańsze HJE co jest trochę paradoksem, bo to niby jedne z lepszym słuchawek w cenie 200~zł (w internecie też widziałam same superlatywy na ich temat.)

 

Panasonic HJE125 (2/1 miejsce)

To były moje ulubione słuchawki, których używam od ponad 10lat, bo muzykę już kochałam słuchać w wieku 12 lat. Mimo swojej dużo tańszej ceny, subiektywnie uważam że bardziej mi przypasowały niż wszystkie opcje wyżej, co prawda dzwięk nie jest tak czysty jak w powyższych to chyba wciąż wygrywają pod względem, że nadają się do długiego słuchania i wszelkich kategorii muzycznych. Przy tych wyżej moje ucho zawszę potrzebowało odpoczynku, a te nawet po 14 godzinach używania nie ma żadnego problemu, ustawiając przy nich konkretnie ustawienia w equalizerze robią na prawdę robotę, gdyby kosztowały 200-300zł spokojnie bym je za tyle brała, bo według mnie są jak najbardziej tyle wartę - tylko tak jak pisałam najważniejszy jest tutaj dokładnie dobrane ustawienia, bo przy innych zazwyczaj robią robotę już bez dostrajania, a tutaj musiałam się pobawić kilka tygodni, żeby ustalić do nich optymalne ustawienie.

 

HBB MELE (1 miejsce)

No i chyba najlepsze ze wszystkich jakie w życiu posiadałam. Fajnie tłumią zewnętrzny hałas, wygodne. Jeżeli chodzi o sam dzwięk podobne co prawda do BL-03, tylko tutaj już czuć większy bas co jest dla mnie atutem no i to chyba wszystko. Ale optymalnymi tak czyś jak bym ich nie nazwała, wciąż chyba ta góra jest zbyt wysoka. No i jest chyba ten sam problem co z BL-03, że potrafią zmęczyć trochę ucho i często trzeba zmieniać głośność w stosunku do kategorii muzycznej, czy piosenki (oczywiście zaznaczam, że wszystkie mam wyregulowane do tylu samych dB.) Co prawda to niby normalne, że w bardziej dynamicznych słuchawkach to norma, więc w sumie nie mam co za bardzo narzekać, już chyba czepiam się trochę na siłę.

 

Więc reasumując najlepszymi faworytami są własnie MELE + Panasonicy. Normalnie od roku używałam MELE, ale jakiś czas temu zgubiłam na mieście słuchawkę, więc chyba nadają się już na śmietnik, bo raczej nikt nie sprzedaje oddzielnie części. Myślałam, żeby kupić ponownie właśnie MELE, ale pomyślałam, że w sumie nie ma co się zamykać i może jest coś lepszego? Czyli jeżeli miałabym coś celować to właśnie w coś podobnego jak MELE, tylko może z ciut mniejszą górą i ciut większymi basami? Mogłabym spokojnie wydać do 400-500zł jeżeli warto kupić coś lepszego, ale z tego co kiedyś czytałam nie bardzo się opłaca kupować te droższe, bo różnicę są na prawdę mało zauważalne. 

 

Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites

Jak ktoś ma tak specyficzne wymagania to według mnie najprostszą drogą jest udać się do sklepów audio i posłuchać. Nie ma problemu żeby umówić się na odsłuch, spytać mailowo co mają na stanie itd.

Mityczne HJE to mało skuteczne słuchawki, które przez fakt, że są zmulone (taka prawda) będą wszystko sprowadzać do tego samego stylu grania. One są tak wygaszone, że nawet jak utwór jest zmasterowany nieco jaśniej i ostrzej to w tych słuchawkach wszystko zabrzmi podobnie. Będziecie ciemno, ciepło i tyle.

Jeśli Tobie przeszkadza fakt, że utwory same w sobie są różnie nagrane, mają różną głośność i w ten sposób są wypuszczane na rynek przez producenta to już ciężko cokolwiek na to poradzić

Wyrównywanie poziomu głośności w plikach to też najczęściej jakościowa degradacja. Różne głośności mogą wynikać z naprawdę wielu czynników, a algorytmy aż tak idealne nie są.

Co można ewentualnie polecić? Im taniej tym lepiej w tym przypadku

CCA FLA, mają strojenie bardzo podobne do MELE no i są taniutkie.

Może warto spróbować też Kiwi Ears Cadenza, które mają mniejszą górkę na 8kHz od Mele i troszkę więcej góry, która nie powinna drażnić, jak w mocno ostrych EDX czy EDX PRO. Do tego mają lepsze zejście w dolnym paśmie basu.

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, FeX napisał:

Mityczne HJE to mało skuteczne słuchawki, które przez fakt, że są zmulone (taka prawda) będą wszystko sprowadzać do tego samego stylu grania. One są tak wygaszone, że nawet jak utwór jest zmasterowany nieco jaśniej i ostrzej to w tych słuchawkach wszystko zabrzmi podobnie. Będziecie ciemno, ciepło i tyle.

Ale ja się w ogóle nie dziwie, że śmiejesz się z HJE, ponieważ żeby wydobyć z nich optymalne brzmienie w którym się zakochałam trzeba odpowiednio dostroić i żadne słuchawki poza Melami nie przypadły mi lepiej niż mityczne HJE :>. Nawet mając Mele, czasami sobie dla zróżnicowania włączałam HJE, bo czasami mi brakuje właśnie nieco większego basu. MELE są bardzo czyste, a co za tym idzie po 3-5 godzinach słuchania uszy chcą trochę odpocząć. W przypadku HJE potrafię słuchać nawet po 10godzin i nie ma tego uczucia 'wyczerpania bębenków słuchowych' jakkolwiek to brzmi :D

 

Nie wiem, czy jeszcze jesteś w posiadaniu HJE, z tego co pamiętam to chyba Twoja dziewczyna je miała, ale jeżeli tak to spróbuj zastosować mniej więcej takie dostrojenie jak wyślę Ci niżej. Wtedy zobaczysz, że potrafią dać od siebie dużo więcej - pewnie i tak skrytykujesz, bo doskonale wiem o co Ci chodzi, ty preferujesz czyściutkie brzmienie, ale na pewno zmienisz zdanie jak je 'dostroisz' bo bez dostrojenia to dla mnie też grają średnio. Dopiero po użyciu odpowiednich dostrojeń na komputerze, czy telefonie dzwięk staje się jakieś 30% lepszy. Przekonaj się sam, nie wiem jakiego masz realteka w komputerze ja mam bardzo stary, ale chyba powinno być podobnie. Specjalnie nagrałam miksem stereo jak zmienia się dzwięk w przypadku standardowego brzmienia, a jak w przypadku kiedy sobie dostroiłam według własnych potrzeb (różnica ogromna):

https://streamable.com/phzszh

 

9 godzin temu, FeX napisał:

Jak ktoś ma tak specyficzne wymagania to według mnie najprostszą drogą jest udać się do sklepów audio i posłuchać. Nie ma problemu żeby umówić się na odsłuch, spytać mailowo co mają na stanie itd.

Ale jakie sklepy masz na myśli? Jestem z większego miasta, ale nie przypominam sobie, żeby gdzieś był u mnie taki muzyczny sklep gdzie można posłuchać.

 

9 godzin temu, FeX napisał:

Jeśli Tobie przeszkadza fakt, że utwory same w sobie są różnie nagrane, mają różną głośność i w ten sposób są wypuszczane na rynek przez producenta to już ciężko cokolwiek na to poradzić

Nigdzie tak nie napisałam, jeżeli już przeszkadza mi jedynie, że inne słuchawki (z MELAMI jeszcze nie było takiego problemu) ale te wszystkie wyżej, które podałam to pomimo, że wszystkie mp3 mam w takiej samej głośności Db to co którąś piosenkę trzeba było zgłaśniać/sciszać. Po prostu zbyt wielkie różnice. 

 

9 godzin temu, FeX napisał:

Wyrównywanie poziomu głośności w plikach to też najczęściej jakościowa degradacja.

Jakim cudem wpłynie mi coś na jakość, jeżeli tylko wyrównam głośność do konkretnych Db? Przecież bitrate i wszystko pozostaje bez zmian. Używam mp3gain i czasami MpTrim.

 

9 godzin temu, FeX napisał:

Co można ewentualnie polecić? Im taniej tym lepiej w tym przypadku emoji28.png

 

 Może w tym szaleństwie jest rozwiązanie, bo nie zawsze to co droższe to lepsze? :D A tak na poważnie to tak jak pisałam, Mele są super, ale chyba brakuje mi w nich trochę wiecej basu i wtedy mogłabym być w 100% zadowolona, tylko skąd teraz wiedzieć co będzie miało podobną górę jak Mele i jednocześnie będzie się różnić jedynie większą ilością basów? 

 

9 godzin temu, FeX napisał:

CCA FLA, mają strojenie bardzo podobne do MELE no i są taniutkie.

Może warto spróbować też Kiwi Ears Cadenza, które mają mniejszą górkę na 8kHz od Mele i troszkę więcej góry, która nie powinna drażnić, jak w mocno ostrych EDX czy EDX PRO. Do tego mają lepsze zejście w dolnym paśmie basu.

Kiedyś wrzucałeś takie wykresy z liniami, da się sprawdzić jak te modele wyglądałyby w stosunku do Mele?

 

Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites
26 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

Jakim cudem wpłynie mi coś na jakość, jeżeli tylko wyrównam głośność do konkretnych Db? Przecież bitrate i wszystko pozostaje bez zmian. Używam mp3gain i czasami MpTrim.

 

Może dojść do przesterowania tj. podniesiesz głośność zbyt bardzo, więc lepiej normalizować w dół.

32 minuty temu, PatrycjaHotala napisał:

Kiedyś wrzucałeś takie wykresy z liniami, da się sprawdzić jak te modele wyglądałyby w stosunku do Mele?

 

https://vortexreviews.squig.link/?share=CCA_FLA,Tripowin_X_HBB_Mele

Ogólnie to jedynie po wykresach jestem w stanie cokolwiek polecić, co jest zbliżone w jakiś sposób.

Link to post
Share on other sites
46 minut temu, FeX napisał:

https://vortexreviews.squig.link/?share=CCA_FLA,Tripowin_X_HBB_Mele

Ogólnie to jedynie po wykresach jestem w stanie cokolwiek polecić, co jest zbliżone w jakiś sposób.

No to te CCA FLA mają wyższą górę, bo ta linia jest wyżej w przypadku z HBB Mele, a ja szukam ciut niższej góry z ciut większymi basami. Chyba, że żle to interpretuję. 

 

I co sądzisz o 7Hz Legato albo Blony Z300?

Link to post
Share on other sites

Fajnie się z tych wykresów korzysta, jak znasz słuchawki które porównujesz. Popatrz sobie jakie wykresy mają słuchawki, które masz i wiesz jak grają, wtedy prościej jest przedłożyć sobie wykres na charakter grania. Trzeba mieć na uwadze, że nie można rozpatrywać tych zakresów z osobna, bo np. wysoka góra przy mocnym midbasie zagra wypadkowo mniej ostro.

Te FLA mają przez całą rozciągłość basu bardziej eksponowany ten zakres, wykres jest wyżej. Góry jest miejscami ciut więcej, ale to nie są spore różnice, średnica wyższa bardziej cofnięta. Także całościowo może w sumie być bardzo podobnie z większym basem.

Trzeba też pamiętać, że budowa danych słuchawek i komfort w uchu, rodzaj użytych tipsów czy ich wielkość też wpływa na dźwięk.

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, FeX napisał:

Fajnie się z tych wykresów korzysta, jak znasz słuchawki które porównujesz

No to nie ma słuchawek lepiej, które znam niż HJE :D (już jakieś 10 lat)

22 minuty temu, FeX napisał:

Trzeba też pamiętać, że budowa danych słuchawek i komfort w uchu, rodzaj użytych tipsów czy ich wielkość też wpływa na dźwięk.

Wiadomo, przekonałam się o tym po Blonach BL-03, dramat. Najlepszy kształt i tłumienie mają właśnie KZ i MELE, nawet od moich ulubionych HJE :>. Idealnie wpasowują się do uszu + świetnie tłumią hałasy z zewnątrz. 

 

Trochę czytałam, głównie na reddicie i niby te trzy modele mogą być lepsze od MELE:

* TRN V90

* 7Hz Legato

* BLON Z300

Da się je wszystkie porównać z MELAMI na tym wykresie? Jeżeli tak to najlepiej jakbyś ty to ocenił, bo umiesz czytać lepiej te całe linie.

 

Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites

Jak wejdziesz w ten link to masz możliwość wyszukiwania i dodawania innych słuchawek. Można dodawać wykresy, które są wykonane przez jeden serwis/osobę, co zapewnia, że nie nałożysz na siebie wykresów mierzonych różnymi aparaturami.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...