Skocz do zawartości

Dylemat dotyczący dysku m.2 nvme


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez reni442,

Recommended Posts

Witam.

Mam kompa z płytą Asus Rog Maximus X Code

procesor Intela i9 9900k

2x8 Gb Ram GSkill TridentZ 3600MHz 
Grafika Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Dysk m.2 Samsung 970 EVO zainstalowany w górnym gnieździe

Chcę dokupić drugi dysk na którym zainstaluję Win 10.

I tu występuje dylemat - moja płyta ma drugie gniazdo na dysk m.2, ale jest on tam montowany pionowo do płyty głównej (nie mam pojęcia jak on się tam ma trzymać).

Pomyślałam też o czymś takim https://allegro.pl/oferta/adapter-karta-pci-e-x8-do-2x-m-2-nvme-bifurcation-13147588811?fromVariant=13349425890

W tym przypadku potrzebna jest bifurkacja. Na stronie https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1037507/  wyczytałam,że moja płyta ją ma a wartość to 2. Nie znam się na tym w ogóle.

Czy to znaczy, że  gniazdo PCIe obsłuży o 2 dyski m.2 NVME? Czy było by to lepsze wyjście od dedykowanego gniazda na płycie (tego pionowego na dole)

Jaka była by prędkość dysku 1 a jaka 2 zamontowanych przez taki adapter na PCIe jak w linku. I do którego gniazda wpięte - czy pierwsze pod kartą graficzną czy to w trybie x4. Jeśli z adapterem, to czy da radę go zbotować pod systemem.

 

 

Link to post
Share on other sites

Z tego co rozumiem masz tam 
PCIEX16_1 (CPU)
PCIEX8_2 (CPU)
PCIEX4_3 (chipset)  (domyślnie jest ustawiony na PCIe 3.0 x2, bo dzieli łącze z PCIEX1_3)

Jak włożysz cokolwiek do PCIEX8_2, to automatycznie PCIEX16_1 i PCIEX8_2 przechodzą w tryb pracy x8x8, ale dodatkowo możesz podzielić PCIEX8_2 x8, na X4, X4 właśnie w trybie bifurkacji
Więc tak, możesz tego użyć i mieć dwa M.2.      

Ale równie dobrze możesz użyć zwykłego adaptera PCIe x4 na M.2 za 15-30zł, skoro jeden M.2 chcesz dołożyć i wsadzić go w PCIEX4_3 (przestawiając jego tryb pracy w x4). 

W dniu 23.08.2023 o 16:08, reni442 napisał:

Czy to znaczy, że  gniazdo PCIe obsłuży o 2 dyski m.2 NVME?

Tak, możesz włożyć tam 2 SSD M.2 na odpowiednim adapterze 
 

W dniu 23.08.2023 o 16:08, reni442 napisał:

Czy było by to lepsze wyjście od dedykowanego gniazda na płycie (tego pionowego na dole)


Na pewno droższe, bo adapter potrzebujesz. Dla mnie obojętne, różnice minimalne przy liniach PCIE chipset vs CPU. Jedynie nie będzie wystawać z płyty, no ale płyta jest w obudowie, nikt tym ruszać raczej nie będzie. 
 

W dniu 23.08.2023 o 16:08, reni442 napisał:

Jaka była by prędkość dysku 1 a jaka 2 zamontowanych przez taki adapter na PCIe jak w linku.

Taka sama, oba by miały PCIe 3.0 x4 czyli tam koło 3500MBps może minimalnie więcej bo to bezpośrednio pod CPU idzie. 

W dniu 23.08.2023 o 16:08, reni442 napisał:

I do którego gniazda wpięte - czy pierwsze pod kartą graficzną czy to w trybie x4.

Ten adapter, to tylko do PCIEX8_2, aby obsłużył oba SSD, czyli to środkowe... 

 

W dniu 23.08.2023 o 16:08, reni442 napisał:

Jeśli z adapterem, to czy da radę go zbotować pod systemem.

Jeśli płyta wspiera bootowanie UEFi z PCIe, to tak, jak nie, to nie... 
Skoro jest na liście kompatybilnych z tym adapterem, to pewnie wspiera, ale gwarancji nie dam.     
 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, kokosnh napisał:

Jak włożysz cokolwiek do PCIEX8_2, to automatycznie PCIEX16_1 i PCIEX8_2 przechodzą w tryb pracy x8x8, ale dodatkowo możesz podzielić PCIEX8_2 x8, na X4, X4 właśnie w trybie bifurkacji
Więc tak, możesz tego użyć i mieć dwa M.2.     

Dwa w gnieździe PCIe (dzięki adapterowi) i dwa w gniazdach m.2?

Jeśli włożyłabym do gniazda PCIe_2 i przeszły by one w tryb X8 to czy nie spowolniło by to karty graficznej. Czy nie zaburzało by dopływu powietrza do karty graficznej albo nie było by jakichś zawirowań przez które chłodzenie karty było by głośniejsze?

Pojedynczy adapter na PCIe mam, ale jeśli gniazdo obsłużyło by 2 dyski dodatkowe (opucz dwóch m.2 na płycie) nie powodując problemów o których pisałam powyżej, to mogła bym kupić adapter np.

https://www.morele.net/kontroler-asus-pcie-3-0-x16-4x-m-2-m-key-hyper-m-2-x16-card-v2-90mc06p0-m0eay0-6278099/?gclid=EAIaIQobChMIiLL7of73gAMV3wqiAx25xQDuEAAYASAAEgIU__D_BwE    lub

 

https://www.morele.net/asus-karta-hyper-m-2x16-4-generacji-pcie-4-0-3-0-7078977/?gclid=EAIaIQobChMIqNfjzP73gAMV2FJBAh2PNAMYEAAYASAAEgLL9_D_BwE

którą kiedyś mogę wykorzystać na nowej platformie. Nie chodzi o koszt, tylko o dobre rozwiązanie (dające się wykorzystać również w przyszłości. wiem, że nie wykorzystała bym w całości tego adaptera teraz, ale ma on już chłodzenie dysków.

Czy spotkałeś się kiedyś z pionowym gniazdem m.2 jak na mojej płycie?

Jak sprawdzić w biosie czy płyta zbotowała by system z PCIe?

Link to post
Share on other sites
W dniu 25.08.2023 o 16:16, reni442 napisał:

Dwa w gnieździe PCIe (dzięki adapterowi) i dwa w gniazdach m.2?

Jak chcesz, to jeszcze możesz mieć w adapterze PCIe -> M.2 w slocie  PCIEX4_3 (chipset) jeszcze jeden, więc ogólnie 5 x M.2 PCIe 3.0 x4 (oczywiście te po chipsecie ograniczone łącznie do DMI)

W dniu 25.08.2023 o 16:16, reni442 napisał:

Jeśli włożyłabym do gniazda PCIe_2 i przeszły by one w tryb X8 to czy nie spowolniło by to karty graficznej.

Tak, zejdzie do PCIe 3.0 x8 w twoim przypadku, różnica tam 0-2% zależnie od rozdzielczości, pomijalne... 

W dniu 25.08.2023 o 16:16, reni442 napisał:

Czy nie zaburzało by dopływu powietrza do karty graficznej albo nie było by jakichś zawirowań przez które chłodzenie karty było by głośniejsze?

 Oczywiście że trochę zasłoni, możesz spróbować kupić jakiś nisko profilowy, fizycznie da się taki zrobić, ale nie szukałem i nie widziałem takich. 
 

W dniu 25.08.2023 o 16:16, reni442 napisał:

Pojedynczy adapter na PCIe mam, ale jeśli gniazdo obsłużyło by 2 dyski dodatkowe (opucz dwóch m.2 na płycie) nie powodując problemów o których pisałam powyżej, to mogła bym kupić adapter np.

Jeśli masz już adapter, to po prostu użyj go i zamontuj SSD w PCIEX4_3 (przestawiając w bios tryb pracy z x2 na x4), dzięki temu nic ci nie przysłoni, a karta nadal będzie mieć x16 linii (choc różnice są minimalne x16 vs x8).
 

W dniu 25.08.2023 o 16:16, reni442 napisał:


Nie ma sensu, na razie cywilne platformy nie mają w planach więcej niż x16 linii na PCIe z CPU, więc nie będzie płyty gdzie to zamontujesz (do tego one jeszcze bardziej przysłaniają przepływ powietrza i są jeszcze droższe ).
 

W dniu 25.08.2023 o 16:16, reni442 napisał:

Czy spotkałeś się kiedyś z pionowym gniazdem m.2 jak na mojej płycie?

 

Osobiście, to nie. Cos kojarzyłem to rozwiązanie, ale nie widziałem nigdy na płytach tego. 
 

W dniu 25.08.2023 o 16:16, reni442 napisał:

Jak sprawdzić w biosie czy płyta zbotowała by system z PCIe?

Nie sprawdzisz, trzeba włożyć SSD w adapter PCIe i odpalić. 
Nawet w instrukcjach tego nie ma, większość ma, ale np kilka lat temu ucięli możliwość bootowania w legacy na PCIe (co np ja właśnie stosuje). 
Z bootowaniem na PCIe w trybie UEFi w 99.9% nie ma problemów, ale wiem że zdarzają się wyjątki. 
U ciebie raczej nie ma co się przejmować, to głównie tam gdzie na płycie nie ma w ogóle M.2 i producent wyciął to z UEFi, aby miejsce oszczędzić w kodzie. 

Link to post
Share on other sites

Podłączyłam dysk Samsunga przez adapter UGREEN CM465 PCIe 4.0 x16 do gniazda x4. System botuje się poprawnie. Jako że dysk miał wysokie temperatury to wyjęłam go z gniazda z radiatorem płyty głównej i podłączyłam do adaptera po zastosowaniu chłodzenia Be Quiet MC1 PRO, ale dysk podczas normalnego użytkowania typu przeglądanie internetu czy słuchanie muzyki ma 58 stopni. uważam, że powinien mieć mniej. Nowy dysk Kingston KC3000 włożyłam na razie w poprzednie miejsce Samsunga. Chciałam go schłodzić radiatorem MC1 bez pro już i podłączyć do gniazda PCIex8 , ale przez to że dysk ma kości pamięci z obu stron, to nie mogłam go podłączyć za pomocą adaptera, bo bałam się uszkodzenia dysku, ponieważ czułam bardzo duży opór przy ściąganiu dysku w celu przykręcenia go. Do pionowego gniazda dedykowanego dyskowi m.2 z tym radiatorem też dysk nie wchodzi, bo chłodzenie mimo tego że jest niższe od wersji pro to i tak jest za wysokie i nie mogę tam dysku podpiąć. Wymienić go w sklepie na inne też już nie mogę, bo zdarłam folie na termopadach. Zastanawiam się czy jeszcze kombinować z tym Kingstonem czy go tam zostawić. Temperatury tego dysku nie mogę sprawdzić, bo CrystalDiskInfo go nie widzi.  Dysk ma odczyt 3465MB/s a zapis 3295MB/s. Czy przez adapter pod PCIe 4.0 podłączony do gniazda PCIe 3.0 x8 chodził by na 100 procent swoich możliwości tj. 7000 MB/s odczytu i zapisu?

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.09.2023 o 00:18, anemus napisał:

Nie, podłączony przez adapter do gniazda pcie 3.0 x8 nie chodził by na pełni swoich możliwości. Będzie chodził na pcie 3.0 x4.

A dlaczego? Przepustowość tego adaptera to 64 GB/s

Mówiąc o temperaturze dysku, mówiłam o Samsungu 970 EVO Plus

 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Evo Plus na Elpisie jest ciepły i throttluje. To MC-1 Pro powinno mu wystarczyć bez problemu. Ja mam z wersją bez pro (pro za wysoka) podpięte do chipsetu i jeszcze nie throttlował. W laptopie mam drugi z miedzianą blachą i też jest ok ale bez niej się gotuje.

Z drugiej strony ciężko mi powiedzieć jakie temperatury będzie mieć z twoim chłodzeniem przy przeglądaniu internetu bo u mnie robi za magazyn.

W lapku nie throttluje ale przy "pulpicie" (internecie, muzyce, normalne działanie) nie przekracza 54 st. 58 trochę za dużo z MC-1 Pro. Dobrze przykleiłaś termopad i przykręciłaś radiator w łuzie by dociskał lekko do niej dysk?

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to dlaczego? Bo ta przejściówka to zwykłe  "przedłuzenie" linii pcie do gniazda m2. Dysk masz x4 więc gdyby adapter obsługiwał 16 linii to i tak użyjesz 4. W standardzie najniższym jaki obsługuje któryś z elementów układanki. U ciebie to kontroler w cpu - pcie 3.0

Można by było wycisnąć więcej gdyby przejściówka miała własny kontroler. 

Tak poza tym twój adapter ma tylko fizyczne złącze x16, a w rzeczywistości obsługuje 4 linie pcie. Nie 64 GBps tylko 64Gbps czyli tyle co złącze pcie 4.0 x4 8GBps. Jakby obsługiwał więcej to pewnie miał by drugie gniazdo (tudzież trzy dla pci x16).

Z ich oficjalnego sklepu:

 

 

ugreen.jpg

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Takie mam prędkości na rocznym Samsungu podłączonym przez adapter

https://drive.google.com/file/d/14Ra29ukYD3APSoos6rpsqp9AbRGmtaI0/view?usp=sharing

a takie na nowym Kingstonie podłączonym bezpośrednio do złącza m.2 na płycie

https://drive.google.com/file/d/1qAXgLyYQm6uUjrHZVJhek6g-VeONGWuz/view?usp=sharing

Dlaczego CrystalDiskInfo nie widzi dysku Kingstona? Nie chodzi o gniazdo, bo przedtem był tam Samsung i program go widział. W jakim jeszcze programie mogę sprawdzić temperatury dysku, bo HWiNFO też nie widzi Kingstona

Link to post
Share on other sites
W dniu 23.08.2023 o 16:08, reni442 napisał:

(nie mam pojęcia jak on się tam ma trzymać).

po co kombinować?

Czasami nie wiadomo dlaczego ludzie robią sobie pod górkę. Masz mocowanie w pudełku, poszukaj.
Oczywiście w filmie zależało mi na pokazaniu sposobu montażu, reszta instrukcji dotyczącej włączenia trybu RAID Cię nie dotyczy.

Dodatkowo, przecież powinna być skrócona instrukcja montażu, a do tego opisane wszystkie dodatkowe akcesoria do czego służą.

Tylko po co czytać instrukcje ;)

 

 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

8 godzin temu, wid3l3c napisał:

Dodatkowo, przecież powinna być skrócona instrukcja montażu, a do tego opisane wszystkie dodatkowe akcesoria do czego służą.

Tylko po co czytać instrukcje

 

Niestety nie znam angielskiego (rocznik 75) a instrukcja obsługi jest w takim właśnie języku :(

Przejrzałam znów instrukcję i jest tam rysunek trochę w innym miejscu niż opisy gniazd na dyski m.2, ale nie zajarzyłam że to chodzi o tą metalową część.

Ale obejrzałam filmik i mam tą część choć bez śrubek. A myślałam że to służy do podtrzymywania karty graficznej. Rozjaśniłeś mi temat. Dzięki.

Edytowane przez reni442
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 2.09.2023 o 00:01, reni442 napisał:

Dysk ma odczyt 3465MB/s a zapis 3295MB/s. Czy przez adapter pod PCIe 4.0 podłączony do gniazda PCIe 3.0 x8 chodził by na 100 procent swoich możliwości tj. 7000 MB/s odczytu i zapisu?

Ten adapter ma tak naprawdę tylko 4 linie wyprowadzone do SSD (bo SSD M.2 maja 4 linie PCIE max), więc nie ma znaczenia, czy gniazdo jest x8, czy x16, zawsze wykorzysta tylko 4 linie PCIe 3.0 (bo taka generacja jest wspierana max przez płytę i CPU). 
Takie pasywne adaptery nie mają możliwości agregacji linii (są switch PCIe co to potrafią, ale taki PCIe 4.0 to kosztuje więcej niż cały twój zestaw PC) 
Dlatego napisałem na początku 
 

W dniu 25.08.2023 o 03:21, kokosnh napisał:
W dniu 23.08.2023 o 16:08, reni442 napisał:

Jaka była by prędkość dysku 1 a jaka 2 zamontowanych przez taki adapter na PCIe jak w linku.

Taka sama, oba by miały PCIe 3.0 x4 czyli tam koło 3500MBps może minimalnie więcej bo to bezpośrednio pod CPU idzie. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...