Skocz do zawartości

Trochę słaby komp, ale czy się opłaca kupować lepszy?


Recommended Posts

Obecny złomek to:

GTX 1080 Gigabyte windforce OC

6700k 4.5GHz 1.3V

16 GB RAM 3200

550W XFX bronze

SSD nvme + sata

Dark Rock 4 Pro - xd wiem, że przesada, ale jak mi się procesor przegrzewał, to oskalpowałem, aplikowałem ciekły metal i walnąłem jedno z najmocniejszych chłodzeń powietrznych temperatury. Temperatury zbiłem z 95°C na 55°C.

 

Jak już to myślę, żeby to razem sprzedać oczywiście bez dysków. Ile by mnie kosztował wyraźnie mocniejszy sprzęt? Żeby to miało sens, to główkuję, by przeskoczyć na

RAM DDR5 32 GB

CPU z 3d cache

GPU 12GB+ VRAM

poziom hałasu nie ma znaczenia, ale gpu raczej z półpasywnym chłodzeniem, obudowa midi, może mniejsza

 

i żeby całość była bardziej energooszczędna przy małym obciążeniu oraz nie grzało bardzo pod obciążeniem. Używane GPU spoko, ale raczej tylko RTX 4000 oferuje progres w zakresie TDP, który mnie interesuje czyli nie więcej niż obecnej karty. Szkopuł taki, że je wykastrowali ilością VRAM, ceny wysokie, może lepiej wypadną Radeony, kiedy w końcu je wydadzą. Ewentualnie laptop, ale już czuję, że dostanę wylewu jak doświadczę throttlingu. Poziom szumu nie ma znaczenia, ale dobre filtry przeciwkurzowe dla obudowy wskazane.  Midi, lub nawet może i mikro. Komputer dużo chodzi, bo częściowo zdalnie używam, a po pracy też nie mam life'a. Służbowego laptopa nie dostanę w obecnej pracy, bo mam w biurze stacjonarny. Obecnie jeszcze mnie irytuje, że nie mogę go uśpić, bo się nie chce wybudzić. Prawdopodobnie OC przeszkadza w jakiś sposób. Gierki sporo, ale rzadko wymagające. Monitor 1440p chcę by nie spadało poniżej mojego zakresu Freesync 2 tj. 48-116Hz.

 

Coś teraz się uda złożyć nie rozbijając banku, czy jest szansa, że ceny nowoczesnych procków i DDR5 i GPU spadną? Nie spieszy mi się, ale ciekawe jak Starfield będzie mi na tym chodził.

Edytowane przez Kamil369
Link to post
Share on other sites

TLDR; Mały, tani, niegrzejący, energooszczędny, niekoniecznie cichy.

 

Czy jesteś pewien, że potrzebujesz 3D cache? Masz jakieś specjalne wymagania co do softu? Praca z komputerem to dosyć ogólne stwierdzenie i może się okazać, że niespecjalnie poczujesz różnicę, nawet jeżeli kupisz maszynę kilkukrotnie szybszą. Najpierw zadaj sobie pytanie, czy jesteś zadowolony z pracy obecnego sprzętu? Jeżeli tak, to nie ma co tu kombinować, co najwyżej dołożyć sobie ramu, bo z 16GB to obecnie trochę ciasno bywa.

 

2 godziny temu, Kamil369 napisał:

Coś teraz się uda złożyć nie rozbijając banku, czy jest szansa, że ceny nowoczesnych procków i DDR5 i GPU spadną?

W najbliższym czasie - kilka miesięcy -> to nie spodziewałbym się znaczących ruchów cenowych. Obecnie 32 GB DDR5 średnio kosztują podobnie jak 16 GB DDR4 3 lata temu. Na razie nie ma na horyzoncie nic nowszego, ceny więc się ustabilizowały. Podobnie z GPU, które są obecnie dostępne na półkach, brak na horyzoncie nowej generacji, zieloni zapowiedzieli Blackwell na 2025, więc nie widzę powodu do dalszych obniżek cen. Taki RTX 4060 kosztuje c/a tyle co RTX 2060 Super w czasach przed premierą serii 30xx. Co do sensu kupna Radeona, bo ten ma więcej VRAM - no cóż, są tacy co tak robią i są zadowoleni. 

 

Jeżeli chodzi o ceny kart, to niektórzy powoli spekulują, że za sprawą AI może się zwiększyć zapotrzebowanie na karty i przez to ich ceny znacząco wzrosną. Jako człowiek zajmujący się AI, to wydaje mi się to mało prawdopodobne. Tak naprawdę do sensownego uczenia AI w celach innych niż edukacyjne, to jedynie 3090 i 4090 jako tako się nadają, bo mają sporo VRAM, jak na konsumenckie GPU. Obecne modele sieci, które naprawdę się sprawdzają w boju, to wymagają naprawdę dużo VRAM do uczenia, przy użytkowaniu już sieci też ta pamięć się przydaje. Prawdziwe karty do AI zaczynają się od 48 GB, fajne układy mają po 80 GB HBM2, a te jeszcze fajniejsze pozwalają na współdzielenie puli VRAM :). Stąd wydaje mi się mało prawdopodobne, by ktoś skupował nagle konsumenckie karty z rynku, by uczyć sieci neuronowe. 

 

Edytowane przez Adames
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak niski popyt na gpu to ceny idą w górę, a jak wysoki popyt to ceny idą w górę. Jeszcze AMD trzymają niewydane gpu i cpu 7700, 7800.. ale wątpię, że coś zmienią. Ta moja 1080gtx to trzyma się dzielnie, może najwyzej cyberpunk2077 mógłby działać lepiej, ale juz ograny więc się poczeka nawet i 2 lata ewentualnie mały upgrade gpu jeśli gierka zażąda.

Edytowane przez Kamil369
Link to post
Share on other sites

Oszczędnie i żeby to miało ręce i nogi ORAZ żeby było chłodno oraz mniejsze gabarytowo? 

 

i5-12400f na płycie B660m D4 (przekładasz obecny Ram) do tego RTX 4070 (wersja non-OC). Jedyny problem jaki widzę to rozmiar, bo nawet niekręcone wersje 4070 (ze starą wtyczką 8 Pin) są ciepłe :/ Taki najtańszy sensowny tj Pali Jetstream (nota bene jedzie właśnie dokładnie do mojego kuzyna na testy). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obudowa to tylko mniejsza jeśli to nie stworzy problemów. W sumie i tak tego nie wezmę jakbym np. wyjeżdżał za granicę. RTX 4070 jest do rozważenia i mały undervolting, ale z wymianą reszty się wstrzymam, bo za jakiś czas taki 12400f będzie mocno odstawać od tych nowej generacji co mają kilka razy więcej cache 3d, a nie będę wtedy drugi raz kupować. Jedyny plus tego sztucznego ograniczania możliwości nowych grafik NGreedii jest taki, że nikt nie będzie miał więcej, więc gierki będą musiały dobrze działać na takiej ilości. 

Link to post
Share on other sites

Mogę Ci zaręczyć, że nie zobaczysz różnicy między 7800X3D a 12400f. 

 

https://www.purepc.pl/test-procesora-amd-ryzen-7-7800x3d-czy-to-najlepszy-procesor-do-gier-szybszy-nawet-od-intel-core-i9-13900k?page=0,22

 

Zobacz, jakie są różnice przy 4090. Z 4070 się wypłaszczą. A zobacz jaka jest różnica między tym R7 a i5. 

 

//cenowo*

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...