Skocz do zawartości

Przejściówka z wentylatorów karty graficznej do płyty głównej


Recommended Posts

3 godziny temu, Adames napisał:

Chcesz podłączyć wentylatory z GPU do płyty głównej?

-->https://www.amazon.com/CRJ-4-Pin-Female-Sleeved-Adapter/dp/B07S4L41TN?th=1

 

Teraz tylko znaleźć z darmową wysyłką bo coś drogo to wychodzi :E 

Ewentualnie może w Polsce coś takiego idzie znaleźć?

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, korzychxp napisał:

Chodzi o bezpośrednio z wentylatorów do płyty więc raczej żeński na męski?

Napisz co chcesz osiągnąć, bo chyba nie za bardzo rozumiem. Wentylatory fabryczne od GPU podpiąć do płyty głównej? Po co? Żeby sterować nimi w zależności od temperatury CPU?

To wyżej to działa w drugą stronę, podpinasz dowolny wentylator 4pin pod GPU żeby np. zrobić customowe chłodzenie.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, korzychxp napisał:

Teraz tylko znaleźć z darmową wysyłką bo coś drogo to wychodzi :E 

 

https://www.aliexpress.com/item/1005004572827748.html?spm=a2g0o.detail.0.0.26c2o4glo4glX3&gps-id=pcDetailTopMoreOtherSeller&scm=1007.40000.327270.0&scm_id=1007.40000.327270.0&scm-url=1007.40000.327270.0&pvid=7770f9bb-8499-4613-8178-403a4135ca58&_t=gps-id:pcDetailTopMoreOtherSeller,scm-url:1007.40000.327270.0,pvid:7770f9bb-8499-4613-8178-403a4135ca58,tpp_buckets:668%232846%238113%231998&pdp_npi=4%40dis!PLN!1.17!1.17!!!0.28!!%40211b444416910944752874556e4c4f!12000029675247730!rec!PL!!A

 

Troszkę zajmie zanim dotrze od majnfenda, ale za to tanio :)

 

5 minut temu, zbiku90 napisał:

Napisz co chcesz osiągnąć, bo chyba nie za bardzo rozumiem. Wentylatory fabryczne od GPU podpiąć do płyty głównej? Po co? Żeby sterować nimi w zależności od temperatury CPU?

A może został mu cooler od jakiegoś walniętego gpu i próbuje sobie tanio sprawdzić jak by sobie poradził z jakimś prockiem :) Tak strzelam. To taki w sumie ciekawy eksperyment.

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Adames napisał:

A może został mu cooler od jakiegoś walniętego gpu i próbuje sobie tanio sprawdzić jak by sobie poradził z jakimś prockiem :)

Trochę ciężko by było zamontować chłodzenie od karty na CPU żeby nie kolidowało z niczym. Za to w drugą stronę eksperymenty już widziałem nie raz, wygląda komicznie ale działa :D

 

 

Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, zbiku90 napisał:

Napisz co chcesz osiągnąć, bo chyba nie za bardzo rozumiem. Wentylatory fabryczne od GPU podpiąć do płyty głównej? Po co? Żeby sterować nimi w zależności od temperatury CPU?


Tak, fabryczne od GPU do mobo. Żeby karta nimi nie sterowała, bo nie potrafi :)  skaszaniło się coś, bo jak wentyle wbijają powyżej 1000 RPM to nagle idą na 100% obrotów (3500). No i nie da się jakiś czas zbić je na mniejsze obroty. Wszystko chodzi git na pulpicie, jak są niskie temperatury i niskie obroty. Jakby karta dawała za wysokie napięcie wentylom w większych obrotach i przyspieszają za mocno.

 

Cytat

To wyżej to działa w drugą stronę, podpinasz dowolny wentylator 4pin pod GPU żeby np. zrobić customowe chłodzenie.

 

Zabawa trytytkami, ale no nie wiem. Tutaj sam kabel może styknąć.

 

  

31 minut temu, Adames napisał:

 

No to za długo akurat. Może faktycznie lepiej wrzucić byle jaki 120mm.

 

 

53 minuty temu, wrobel_krk napisał:

 

Ten nic nie wskóra bo ma odwrotne męski-żeński. Ten mini do mobo by musiał iść ale to nierealne. Ja chcę standardowe wentyle od grafiki podłączyć do mobo, a nie jakiś inny custom PWM np z obudowy.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites
35 minut temu, janek20 napisał:

sprawdz temp vram i hot spot


Brak monitorowania vram programowo. Hotspot git.

Na początku myślałem, że może ram albo sekcja zasilania może się grzeją, ale teraz stawiam że albo kontroler obrotów albo czujnik padł. Albo same wentyle. Ale wymiana jest za droga w stosunku do wartości karty. Wentyle to HA9010H12F=Z

Znalazłem taką przejściówkę na 24 sierpień. Git?

 

https://pl.aliexpress.com/item/1005001374897318.html?spm=a2g0o.productlist.main.11.53c239fb6jAOy5&algo_pvid=f53e660f-ee72-4b5f-9c8d-ce1a9f502993&algo_exp_id=f53e660f-ee72-4b5f-9c8d-ce1a9f502993-5&pdp_npi=4%40dis!PLN!6.67!6.71!!!1.60!!%40211b88ec16910974337885535e181f!12000015852506482!sea!PL!2289526039!&curPageLogUid=woSquoXqn31y

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, janek20 napisał:

No to moze i weylator.

A nie wolisz zrobić uV do poziomu gdzie 1000rpm stacza?

 

Dawno sprawdzone i nie starczy tyle nigdy. Nawet na max suwaki dam w lewo co oczywiście zabiera 15 fps (jaki sens?) i wtedy sobie wentyle lecą na 1000-1100. I tak ciut za dużo bo wpada w max obroty co jakiś czas. Schłodzi i znowu za chwile to samo.

 

Trzeba to inaczej naprawić. Jak, jeszcze nie wiem. Są 4 opcje

 

- kabel i do mobo

- zmiana wentyli
- całkowite wywalenie wentyli i zastępieni PWM z obudowy

- naprawa kontrolera obrotów

 

Na razie idę po najtańszych opcjach czyli kabel.

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, korzychxp napisał:

- naprawa kontrolera obrotów

Nieopłacalne

10 minut temu, korzychxp napisał:

- zmiana wentyli

Jak wyżej plus może nie zadziałać

10 minut temu, korzychxp napisał:

- kabel i do mobo

Powinno działać ale będziesz miał stałe obroty

10 minut temu, korzychxp napisał:

- całkowite wywalenie wentyli i zastępieni PWM z obudowy

IMO najlepsze rozwiązanie ale jak wyżej, jeśli kontroler PWM zepsuty to stałe obroty. Plus że przy odrobinie kreatywności założysz coś większego/lepszego i powinno być cicho. To też zależy czy masz jakieś wolne wentylatory gdzieś w szafie czy pudełku.

Link to post
Share on other sites

Najpierw ten kabel sprawdzę. Może ustawię powiedzmy na 1200 RPM na stałe sobie z mobo i nie będzie ani to za głośne ani gorące. Ważne tylko by dwa wentyle chodziły bo jak brakuje jednego to część karty się grzeje.

A co do innego wentyla to będzie trzeba pomyśleć jak to oplątać. Wokół karty i obok pci-e?

 

Choć idealnie to by było ją sprzedać i niech ktoś inny się z tym bawi. No ale nie będzie to proste :)  nie wiem co mnie podkusiło by brać taką kartę.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

No to niezłe jaja, nawet nie pamiętam, że miałem RX 460 2GB :O To też musiało być słabe.

Ale może faktycznie z zamian coś takiego miałem. I tu też. Tylko to kompletnie nieopłacalne.

 

No nic, sprawdzi się, albo będzie jechać się na jednym wentylu bo niby działa i się nie grzeje :) 

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kabel przyszedł. Wszystko chodzi ładnie. Czyli to wina układu sterującego wentylatorami - jakby dawał za duże napięcia. Nie dość, że silniczki się grzały to jeszcze warczały te wentylatory. Teraz nic, czysta płynność.

Dobrze, że takie kable są do kupienia na ALI, nawet szybko doszło jak widać. Bardziej szkoda, że w Polsce nie ma nic takiego po taniości.


Dla idealnego działania przydałoby się sterowanie obrotami brane z temperatury GPU.

 

 

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...