Skocz do zawartości

Uszkodzony narożnik procesora


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez janek20,

Recommended Posts

9 minut temu, wodego napisał:

Moim zdaniem jest duże prawdopodobieństwo, że jest sprawny. Ale ostatecznie testy mogą rozwiązać wątpliwości.

 

Dziękuję za odpowiedź. Pytam, bo procesor jest na sprzedaż. Cena kusi, jednak nie do końca jestem przekonany, do tego czy, któraś ze ścieżek nie została przerwana, bądź naruszona. Sprzedający twierdzi, że płyta, na której sprawdzał cpu, miała uszkodzony mostek. Kiedyś kupiłem i5 siódmej generacji i też był widoczny w biosie, ale system nie mógł poprawnie się załadować (uszkodzony kontroler pamięci).

Link to post
Share on other sites

Myślałem, że go masz i zastanawiasz się czy warto testować. Skoro sprzedający pisze takie rzeczy o uszkodzonym mostku i "nadgryzionym" procesorze, to już jakaś lampka czerwona się zapala. Nie bierz moją wcześniejszą odpowiedź jako pewnik." Uszkodzony mostek" - a może to właśnie ten procesor sprawia problemy?

 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, dominik.polak92 napisał:

Czy jeśli cpu jest widoczny w biosie, to czy będzie sprawny w systemie? 

sprawny albo częściowo sprawny

34 minuty temu, dominik.polak92 napisał:

Sprzedający twierdzi, że płyta, na której sprawdzał cpu, miała uszkodzony mostek

Olej tą aukcje

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, wodego napisał:

Myślałem, że go masz i zastanawiasz się czy warto testować. Skoro sprzedający pisze takie rzeczy o uszkodzonym mostku i "nadgryzionym" procesorze, to już jakaś lampka czerwona się zapala. Nie bierz moją wcześniejszą odpowiedź jako pewnik." Uszkodzony mostek" - a może to właśnie ten procesor sprawia problemy?

 

Stąd moje wachania właśnie. Jeśli  rzeczywiście płyta jest uszkodzona to Creator Genie w działającej płycie powinien być dostępny, czy raczej można go w jakiś sposób wyłączyć? Na zdjęciu jest jakby nieaktywny

Link to post
Share on other sites

Jeśli płyta by miała niedziałający  mostek to by biosu nie było

W tym procesorze masz  do sprawdzenia pcie ,sata ,m2  ,dual chanel a właściwie dwa  kanały ,później jeszcze instrukcje czyli testy  obciążeniowe

Czyli z opisu cpu roztrzaskane ale to  mobo jest problemem.Dla mnie to o jeden most za daleko

Niech  wystawi na allegro z możliwością  zwrotu jak  ci sie chce ząglerke robić

 

Edytowane przez janek20
  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, janek20 napisał:

Jeśli płyta by miała niedziałający  mostek to by biosu nie było

W tym procesorze masz  do sprawdzenia pcie ,sata ,m2  ,dual chanel a właściwie dwa  kanały ,później jeszcze instrukcje czyli testy  obciążeniowe

Czyli z opisu cpu roztrzaskane ale to  mobo jest problemem.Dla mnie to o jeden most za daleko

Niech  wystawi na allegro z możliwością  zwrotu jak  ci sie chce ząglerke robić

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Może, żeby nie robić bałaganu pozwolę sobie zacytować:

"dalej nietestowany ( prawdopodobnie uszkodzony mostek: nie działają: porty USB, PCI-E i SATA )."

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, dominik.polak92 napisał:

"dalej nietestowany ( prawdopodobnie uszkodzony mostek: nie działają: porty USB, PCI-E i SATA )."

Jest to wielce podejrzane: uszkodzony fizycznie procesor, który obecnie przejął większość funkcji dawnego mostka północnego i problemy z działaniem ważnych podzespołów.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, wodego napisał:

Jest to wielce podejrzane: uszkodzony fizycznie procesor, który obecnie przejął większość funkcji dawnego mostka północnego i problemy z działaniem ważnych podzespołów.

No więc taka odpowiedź padła cytat:

 

"przecież napisane że prawdopodobnie a widze że pan się słabo znasz bo właśnie mostek południowy odpowiada za takie rzeczy jak usb, pcie itd"

 

Sprzedający po moim zapytaniu zmienił cenę na +100 zł i dopisał w opisie, że procesor sprawdzony na innej płycie i 'odpala' jak jest dociśnięty...

 

Nigdy nie zrozumiem, dlaczego po normalnym moim zapytaniu od razu trzeba w odpowiedzi pocisnąć itp.

1690715790028.png

1690715792125.png

Link to post
Share on other sites
27 minut temu, dominik.polak92 napisał:

"przecież napisane że prawdopodobnie a widze że pan się słabo znasz bo właśnie mostek południowy odpowiada za takie rzeczy jak usb, pcie itd"

 

Co on pi*****i... Koleś próbuje sprzedać bubel. xD

 

Mostka południowego nie ma od czasów Quad Core, natomiast mniej więcej od 2017 w całości mostek północny jest zintegrowany w SoC CPU. 
Linie odpowiedzialne za peryferia idą przez chipset do interfejsu PCI-E (w Intelu ma to swoją nazwę). 

 

terminology - What is meant by the terms CPU, Core, Die and Package? -  Super User

 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
54 minuty temu, dominik.polak92 napisał:

Nigdy nie zrozumiem, dlaczego po normalnym moim zapytaniu od razu trzeba w odpowiedzi pocisnąć itp.

Bo zadajesz dużo "niewygodnych" pytań. Sprzedawca chce zbagatelizować poważne problemy, obejść je bokiem, a Ty dociekasz denerwując go.

 

54 minuty temu, dominik.polak92 napisał:

a widze że pan się słabo znasz bo właśnie mostek południowy odpowiada za takie rzeczy jak usb, pcie itd

To nie ma znaczenia. Za część komunikacji odpowiada chipset, ale co z tego, jak uszkodzony procesor nie ma komunikacji z tym chipsetem?

 

Kupowałem używany komponent. Zadałem konkretne pytania o parametry. Sprzedawca odpisał, że nie wie jak to sprawdzić. Podałem mu program i gdzie jest dana opcja. Sprawdził i wysłał odczyty. Wszystko git, bo sprzedawca nie miał nic do ukrycia i nie było dla niego problemem odpowiedzieć na zapytanie.

 

'odpala' jak jest dociśnięty - czyli normalnie nie odpala, ale jak docisnąć go cegłówką położoną na chłodzenie, to odpala? No to sprawny jest:D

Edytowane przez wodego
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo Wam chciałem podziękować. No tak jak wspomnieliście, nie pomyślałem o tym, że mostka już przecież nie ma na nowszych płytach :D

 

Dokładnie sprzedający się zdenerwował, bo chciałem poznać szczegóły.

 

Tak jak napisał @wodegochciałem konkrety, no to mi się oberwało za brak znajomości. No cóż sprzedający nie zachęcił do zakupu.

Jednak udało się wzbogacić opis sprzedawanego produktu.

 

Mam już ostatnie pytanie. Czy uszczerbienie laminatu/pcb procesora mogło powstać podczas upadku czy zbyt mocno dociśniętego lub źle

dokręconego lotesu w sockecie płyty?

 

P.S Bardzo jeszcze raz chciałem podziękować wszystkim, którzy wypowiedzieli się w temacie i podzielili swoimi wskazówkami oraz wiedzą związaną

z tematem. Jestem pozytywnie zaskoczony szybkością odpowiedzi :)

Edytowane przez dominik.polak92
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, dominik.polak92 napisał:

Mam już ostatnie pytanie. Czy uszczerbienie laminatu/pcb procesora mogło powstać podczas upadku czy zbyt mocno dociśniętego lub źle

dokręconego lotesu w sockecie płyty?

Raczej pierwsze. Nie da się za mocno docisnąć w sockecie, jest dźwignia która ma określony nacisk i to wszystko. Chłodzenia też są tak zaprojektowane żeby pasowały.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...