Skocz do zawartości

12700K, ASUS TUF GAMING Z690 D4 Undervolting


Recommended Posts

Witam. Chciał bym zrobić lekki undervolt bo przy moim AIO w Cinebench R23.200 tempy skaczą do 90C. Prime95 to już w ogóle masakra bo dobija 100C. Proc zrobiony na 4.8, C-States, Spedstep i SpedShift są wyłączone, napięcie siedzi na manual 1.35v. Próbuję czytać poradniki w necie ale pod moją płytę nie ma praktycznie żadnego konkretnego który by mi dobitnie pomógł. Wyjaśni mi ktoś jak mam to zrobić? Robiłem już Vcore voltage na offset, dawałem 0.010, 0.025, 0.050, Cinebencha przechodzi, różnica około 18C ale Prime po 5 minutach freezuje maszynę i tylko reset. MCE też wyłączam jak coś.

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Joymaxx napisał:

Chciał bym zrobić lekki undervolt bo przy moim AIO w Cinebench R23.200 tempy skaczą do 90C. Prime95 to już w ogóle masakra bo dobija 100C

Pytanie podstawowe: czy na co dzień procesor jest poddawany takim obciążeniom?

4 godziny temu, Joymaxx napisał:

Proc zrobiony na 4.8, C-States, Spedstep i SpedShift są wyłączone, napięcie siedzi na manual 1.35v

4,8GHz @ 1,35V to coś słabo, ciekawe jak ustawione LLC i jakie faktycznie napięcie pod napięciem.

Link to post
Share on other sites

LLC na auto czyli level 4, w chwili testu CPU-Z pokazuje 1.252v. Mam wrażenie że ten Liquid Freezer II 360 jest dobry ale tylko dla stockowych zegarów. Dziś pod OC nie polecił bym go już raczej nikomu... :) Pompka lata na te 1800RPM, wenty sprawne, problemu z przepływem nie ma na pewno. Pastę też oczywiście robiłem nową 3 tyg temu jakoś więc to nie jej wina.

 

7eed786d72aea.pnghttps://zapodaj.net/plik-lCSSCyfr7y

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites

Ustaw LLC tak żebyś miał pod obciążeniem ok. 1,275-1,3V. Jak temperatury w CB będą poniżej 100C to spróbuj podbić mnożnik na 50x. P95 odpuść sobie zupełnie. Pod same gry możesz pomyśleć też o wyłączeniu całkowitym E-cores.

9 godzin temu, Joymaxx napisał:

Mam wrażenie że ten Liquid Freezer II 360 jest dobry ale tylko dla stockowych zegarów. Dziś pod OC nie polecił bym go już raczej nikomu... :)

Pod OC inteli to się przeważnie składa custom loopa, 300W nie tak łatwo jest schłodzić.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Arctic jest cichy i wydajny, może i byś schłodził bardziej nawet o te 5 stopni ale kosztem wycia wentyli na chłodnicy.

Jak się bawisz w OC i walczysz o każdy stopień celcjusza to już tez pasta ma znaczenie i montaż. Ramkę się kupuje pod procka bo się lubiły wykrzywiać itd:)

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, zbiku90 napisał:

Ustaw LLC tak żebyś miał pod obciążeniem ok. 1,275-1,3V. Jak temperatury w CB będą poniżej 100C to spróbuj podbić mnożnik na 50x. P95 odpuść sobie zupełnie. Pod same gry możesz pomyśleć też o wyłączeniu całkowitym E-cores.

Pod OC inteli to się przeważnie składa custom loopa, 300W nie tak łatwo jest schłodzić.

Szczerze? Nie zależy mi już na kręceniu ostatnich soków z tego proca, bo nic to nie da, a i stabilizacyjnie nawet jeśli przejdzie testy to pewnie nie będzie to miłe dla żywotności. Poza tym to AIO i tak nie pozwoli mi już na więcej.  Na początku testowałem wyższe LLC, chyba na 6 jak pamiętam. Pod to dałem 5GHz by Core Usage i niestety nie było to dobre OC bo po 30 min wywalało wymagające gry bez żadnego erroru, a blokopompa nie nadążała z odprowadzaniem ciepła. Przez to wzbudzała się częściej na wyższe obroty, było głośno i tyle z tego. Jak dałem na auto czyli LLC4 to od razu kultura pracy się poprawiła ale nadal CTD bez żadnego ostrzeżenia. Dopiero jak pomogłeś mi jakiś czas temu, wtedy poczułem różnicę w kulturze pracy i już nic nie wywalało. Na początku było 5.1-4.8-4.8-4.8-4.7-4.7-4.7 ale pomyślałem sobie że w du**e mam te 100Mhz na pierwszym core więc zrobiłem 5.0-4.9-4.9-4.9-4.8-4.8-4.8 i wtedy w Cinebechu mam max 90(przedtem dobijało do 95-96) a i wszyskie core pracują razem na tych 4.8Ghz.

13 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Arctic jest cichy i wydajny, może i byś schłodził bardziej nawet o te 5 stopni ale kosztem wycia wentyli na chłodnicy.

Jak się bawisz w OC i walczysz o każdy stopień celcjusza to już tez pasta ma znaczenie i montaż. Ramkę się kupuje pod procka bo się lubiły wykrzywiać itd:)

 

 

Słyszałem o tym bananie z socketu ;) Moja płyta akurat jest już z serii gdzie to naprawiono. Arctic wydajny? Właśnie widzę :P 1800RPM a 3500 to jednak jest różnica w częstotliwości odprowadzania ciepła. Żałuję że nie dorzuciłem do ASUSa ROG Strixa Z690-E, poradził by sobie z tymi procami na pewno dużo lepiej niż mój aktualny TUF GAMING.

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...