Skocz do zawartości

Dziwny problem z pamięciom DDR4


Recommended Posts

Witam, posiadam następujący problem z moim komputerem. 

Przez masę czasu używałem komputer bez problemu, aż pewnego dnia po odpaleniu powitał mnie czarny ekran. Zacząłem badać temat i doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie padł mi jeden slot od pamięci RAM gdyż na jednej kości komputer normalnie się uruchamia, druga kość jest również sprawna bo działa normalnie w tym slocie. No i tak żyłem sobie na pamięci single chanel do dziś kiedy to pomyślałem, że spróbuje wyjąc RAM ze slotu 1 ( tego na którym PC działa) i wsadzę kość do slotu 2 (tego co nie działa) i zdziwiłem się bardzo ponieważ komputer odpalił, profil XMP normalnie działa, właśnie piszę z niego do was z tym problemem. No i tu dochodzę do pytania, co jest grane ? Każda kość osobno działa, każdy slot z osobna działa, a dwie kości wsadzone razem powodują czarny ekran - mimo, że wcześniej działały razem przez półtora roku bez problemu. Próbowałem uruchamiać je z profilem XMP jak i bez, BIOS został też zresetowany, bateria wymieniona - gdzie szukać przyczyny problemu. Dodam, że zasilacz jest prawie nowy i ma nadwyżkę mocy. 

 

Reszta kompa wygląda tak

Procesor - i9 9900kf Karta graficzna - AMD RX 6800 XT 16 GB Pamięć RAM - Corsair Vengeance 3200Mhz DDR4 32 GB Płyta Głowna : Asus ROG Maximus X Zasilacz : Seasonic focus gx-750

 

z góry dziękuje za pomoc. 

Link to post
Share on other sites

Trudno powiedziec albo Mobo, albo kontroler pamieci w CPU zdegradował i juz nie odpala 2 kosci. Spradz napiecia pamieci, i ewentualnie ustaw na sztywno dla 2 sztuk. sprawdz napiecia soc/kontrolera pamieci. ogolnie zwalil bym wine na Asusa bo robi najgorsze jakosciowo plyty :D. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Balrogos napisał:

ogolnie zwalil bym wine na Asusa bo robi najgorsze jakosciowo plyty :D. 

Napisał gościu z płytą z Gigaszajsa :rotfl:

Jw. masz 4 sloty więc pokombinuj. Jeśli osobno działają to razem też powinny, tym bardziej że 3200mhz to standard dla ddr4.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, zbiku90 napisał:

Napisał gościu z płytą z Gigaszajsa :rotfl:

Jw. masz 4 sloty więc pokombinuj. Jeśli osobno działają to razem też powinny, tym bardziej że 3200mhz to standard dla ddr4.

Akurat GB jest w topce, z Ausem najwieksze kanaly YT rozwiazuja wspolprace nie ogladales GN albo JTC i innych? pozatym reddit zaprasza ludzie dziela sie wrazeniami. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 13.07.2023 o 09:35, zbiku90 napisał:

 

Po pierwsze rozmowa byla o plytach głownych i niezaprzeczalnie GB wygrywa wydajnoscia jakoscia/ceny, wiadomo kazdy producent popelnia bledy, jak myslisz dlaczego wszyscy zrywaja wspolprace z asusem? 

 

Co do backdoora dobrze ze go znalezli i jest zalatany. 

 

 

 

 

 

 

Pękajace rdzennie w R9 390/x dlatego ze chlodzenie bylo zle wykonane ten problem tez mnie spotkal bo kupilem GPU od asusa i po 2 tyg rdzen pekl. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...