Skocz do zawartości

Krótka piłka RX 6800XT czy to dobry wybór ?


Recommended Posts

Siema wszystkim, 

pytanko bo mam mega dylemat czy warto kupować tego zawodnika pod mój confing czy też czekać/wybrać coś słabszego( liczyłem na ciekawe premiery radków/rtxów ale to co pokazali w niskiej półce to żart)  

Od razu zacznę że mam zasilacz Seasonic Focus GX 650W 80+ GOLD oraz dosyć kompaktową obudowę ( Fractal Desing Define C) więc kupno RX 6950XT odpada.

Tym zawodnikiem jest sztuka od PowerColor, model 6800XT Red Dragon, firma warta uwagi ? Diabełki są nawet ok, ale o smokach prawie nic nie znalazłem, poza pojedyńczymi informacjami, druga sprawa czy zasilacz da radę( siedzę na ryzenku 7 3700x ) ?  Oraz czy  5mm to niezbyt mało luzu  w budzie, ponieważ karta mierzy 310mm, a do skrzynki max 315mm długa karta wchodzi. 

Edit. Karta w cenie 2649zł.

 

Edytowane przez grimm3r
Link to post
Share on other sites

6800XT Red Dragon bardzo dobra karta

Zasilacz spokojnie uciągnie, procek może już być delikatnie za słaby nawet w 1440p, zależy od gier w jakie grasz

5 cm luzu spoko, najwyżej wyciągniesz wentylator s przodu przed montażem karty jakby ją było ciężko włożyć, bo bez wentylatora jest miejsca 340mm, potem zamontujesz wentylator

Większym problemem będzie raczej ta buda nie należy do przewiewnych więc UV karty obowiązkowy, a i tak może być gorąco w środku ma szczęście 6800xt dobrze znosi UV

 

Jak za 2650 to tylko z grą resident evil bym brał:)

Link to post
Share on other sites

Procek na pewno będzie wymieniany na 5800X3D, ale najpierw karta bo siedzę od 3 lat na RX 580XTR przez ten boom  cenowy który miał miejsce. 

Wentylatory w obudowie mam zamontowane od BQ Pure Wings 2, dwie 140MM z przodu i jedną 120 z tyłu, bo te od FR takie meh.  

Też opcją jest  RX 6800 Pulse, ale chyba warto dorzucić te 300zł do wersji XT

I tak, ten sklep w którym znalazłem ów kartę bierze udział w promocji i gierka wpada. 

Edytowane przez grimm3r
Link to post
Share on other sites

Ogólnie u mnie w tym modelu cewki sobie grają radośnie, siedząc na kanapie jakieś 2,5-3m od TV nie jest to słyszalne i mi to nie przeszkadza, nie występuje to w każdej grze (gram w 4K), tylko przy mocnym dociśnięciu GPU.

Mam małą budę Silverstone Fara H1M(ze szklanym panelem bocznym) i mimo dwóch 140mm wentylatorów na froncie, 120mm z tyłu i na topie, na fabrycznych ustawieniach temperatury rzędu 72-75 stopni GPU i 92-95 stopni hotspot pod obciążeniem OCCT czy Furmark, w wymagających grach(w 4K) też podobnie dobija, dodatkowo przy takich warunkach podgrzewa się też chłodzenie CPU, po UV jest zdecydowanie lepiej.

UV (zależnie jaka sztuka się trafi) mi się udało zejść do 65-70 stopni na GPU i 82-85 stopni hotspot.

Też mam zasilacz 650W(corsair RMX), pobór w grach czy syntetykach HWinfo pokazuje od 180 do 220W po UV, fabrycznie jakieś 250-275W max. Całość z R5 5600 ok 300-350W wciągnie, w zależności od ustawień i podłączonych pozostałych komponentów/urządzeń.

Pewnie da się to lepiej poustawiać tylko trzeba się trochę pobawić i chwilę więcej czasu poświęcić.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, grimm3r napisał:

To niezły śpiewak

Cewki to raz grają raz nie zależy od sztuki, kumpel 3 karty przerobił 4080 strix, gainward phantom i dopiero drugi strix nie gra cicho (wiaodmo przy 500fps w meu orkiestra), ja miałem farta w 3080 i chicha jest , jakby były  nie do życia masz 14 dni na zwrot

od zielonych masz na razie 3080 z 320w lub 4070 z 12gb vram więc zawsze coś nie tak

4070 już są poniżej 3k ale te 12gb vram to bym nie brał

Wydajniejsza na papierze i chłodniejsza i mniej prądu bierze ale juz w 1440p zaraz może trzeba będzie schodzić z ultra tekstur

Link to post
Share on other sites

Ja myślę że 12GB, a nawet 10GB (na styk) wystarczy dopóki nie wyjdą nowe konsole. Ekskluzywne gry AAA na PC praktycznie nie występują. Nawet taki Cities Skylines 2 ma w zalecanych 2080ti 11GB. Nikt nie zrobi gry dla wąskiej grupy odbiorców.

49 minut temu, wrobel_krk napisał:

4070 już są poniżej 3k ale te 12gb vram to bym nie brał

A w sygnaturce 3080 10GB :D Wymieniłeś już na 4080?

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, grimm3r napisał:

MSI Ventus OC

Nie wiem jak przy 4000 ale tradycyjnie te karty były jednymi z gorszych. Gigabyte też odradzam. Pierwsza w miarę sensowna na ceno to Palit GamingPro za ponad 3100. Zotac Amp chyba też niezły.

Chyba że jesteś jednym z tych, którym szum nie przeszkadza to można brać cokolwiek ;)

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, grimm3r napisał:

To niezły śpiewak i piekarnik z tego radzia jest, a boje się znów czekania na 7700/7800 XT, a w tej kasie zieloni nie oferują nic. 

Ogólnie głośna nawet z "ćwierkaniem" nie jest, też zależy od tolerancji bo dla niektórych nawet cichy szum wentylatorów jest nieakceptowalny.

Gorąco głównie ze względu na obudowę 39x36x21 (WxGxS) i jeszcze piwnica, która też trochę miejsca zabiera, chociaż perforowana, GPU nad piwnicą ma jakieś 3cm odstępu, warunki ma na pewno nie łatwe ale to była świadoma decyzja, obudowa nie mogła być wyższa i głębsza od szafki RTV, a ta się mięsci idealnie z 15cm odstępem od ściany i jest równa z szafką, + dobrze się zgrywa z "otoczeniem" :P

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, zbiku90 napisał:

Nie wiem jak przy 4000 ale tradycyjnie te karty były jednymi z gorszych. Gigabyte też odradzam. Pierwsza w miarę sensowna na ceno to Palit GamingPro za ponad 3100. Zotac Amp chyba też niezły.

Chyba że jesteś jednym z tych, którym szum nie przeszkadza to można brać cokolwiek ;)

Niestety muszę brać poprawkę na rozmiar karty, jeszcze wchodzi jedna wersja Zotaca.  Gdyby nie to bym zapakował tuf'a, strixa albo aorusa i byłby spokój.

7 godzin temu, bmi86 napisał:

Ogólnie głośna nawet z "ćwierkaniem" nie jest, też zależy od tolerancji bo dla niektórych nawet cichy szum wentylatorów jest nieakceptowalny.

Gorąco głównie ze względu na obudowę 39x36x21 (WxGxS) i jeszcze piwnica, która też trochę miejsca zabiera, chociaż perforowana, GPU nad piwnicą ma jakieś 3cm odstępu, warunki ma na pewno nie łatwe ale to była świadoma decyzja, obudowa nie mogła być wyższa i głębsza od szafki RTV, a ta się mięsci idealnie z 15cm odstępem od ściany i jest równa z szafką, + dobrze się zgrywa z "otoczeniem" :P

Ja mam malutka obudowę, niewiele większa zdaje się jak Twoja. Mój błąd podczas składania pc w 2020 z tego co było dostępne. Mi piszczały cewki w RX 580XTR od Aorusa ostatnio i myślałem że mnie krew zaleje ( karta się sypie i piszczały nawet podczas przeglądania neta, oglądania) dlatego też wolałbym uniknąć tego.

Edytowane przez grimm3r
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, grimm3r napisał:

Niestety muszę brać poprawkę na rozmiar karty,

No przecież tuf 4070 ma 300mm a wejdzie Ci z wentylatorem karta 315 mm

 

Masz 60 modeli 4070 6800/6800xt/6950xt/6900xt z 3 wentylatorami co Ci się zmieszczą:

https://pcpartpicker.com/products/video-card/#L=69000000,315000000&c=550,495,496,498,524&N=3

 

Po wyjęciu jednego wentylatora wejdzie nawet 340mm, kupujesz topkę za 2900zł zamiast tufa za 3300 i zostawił tylko jeden wentylator z przodu w budzie, 4070 po uv ciągnie 150w :
https://www.krsystem.pl/palit_geforce_rtx_4070_jetstream_12gb_gddr6x_dlss_3_ned4070019-item-70793.htm

 

 

 

Masz rx580 który na pewno jest gorętszy i głośniejszy od nowych kart jak rx6000/rtx4000

3700x bierze te 65w w porywach do 90w ale nie w grach, podobnie 5800x3d mało grzeje

Link to post
Share on other sites
W dniu 1.07.2023 o 08:04, wrobel_krk napisał:

4070 po uv ciągnie 150w :

Tyle to ciągnie 4070 po słabym UV. Ja swojego 4070 Ti dokręciłem mocniej, lekko schodząc z zegarów i balansuję w okolicach lekko ponad 100W (±15W)

Link to post
Share on other sites

Mam ta sama bude i dodatkowo na froncie Arctic Liquid Freezer II 360 Front. Przerabiałem temat nowych kart i jak ma być wydajnie i coś małego to tylko 7900XT. Jak dobrze wyłapiesz to poniżej 3k dostaniesz. 

Poprawka ___________ najtaniej widziałem 3500

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Rebelmind napisał:

Tyle to ciągnie 4070 po słabym UV. Ja swojego 4070 Ti dokręciłem mocniej, lekko schodząc z zegarów i balansuję w okolicach lekko ponad 100W (±15W)

 

Bujdy na rysorach. 
Odpal Wieśka 3 z RT, Cyberpunka z RT, Elden Ringa z RT w high-res itp. z OSD i wskaźnikami (core, mem, load, vram usage) + TBP (bez żadnych generowanych klatek czy v-sync). Łatwo to zweryfikujemy. Taki wynik nie jest możliwy fizycznie w normalnych warunkach.
Takie rzeczy się testuje w realnych, maksymalnie obciążających i trudnych warunkach. A nie w byle czym. Inaczej wyniki są niewiarygodne i złudne. ;)

 

19 minut temu, Rebelmind napisał:

Tyle że 7900 XT nawet po UV dalej ma dosyć wysoki pobór :/ Nie wiem jak bardzo musiało AMD zależeć przy RDNA3 na wydajności skoro AŻ tak popłynęli z poborem....

Sam rdzeń w przypadku ciężkiego 2160p load 7900 XTX zjada 150W (profil 2400MHz, slight uV, 100% RT stable 1120mV). 240-260W w grach, 280-300W z RayTracingiem (tutaj prąd dodatkowo pobiera 96 jednostek RT (lub 80-ileś dla XT). 

Overclocking w przypadku 7900 XT/XTX jest ogółem idiotyczny bo dimishing returns morduje perf per watt (np. 10% wydajności za 40-50% większe TBP...). OC VRAM przy takiej ilości kostek też zauważalnie i odczuwalnie podnosi TBP. 

 

Największym złym jest VRAM. A że jest go 20GB (XT) i 24GB (XTX) zamiast żałosnego 12GB no to jest i x2 większy pobór prądu. 

Dla porównania Wiedźmin 3 zjada 14GB VRAM, TW:WH3 ponad 17GB (na Ultra, 15-16GB na High), Diablo 4 i tona innych gier zeruje ram na każdej karcie <16GB. 

4070 Ti nie ma racji bytu w 2023 roku (w przeciwieństwie do 4080 i 4090). A jak ktoś gra w jakiegoś CS'a, WoWa, PoE, WoTanks, WoWarships, LoLe-nie-Lole to niech najlepiej kupi używkę RTX 2000/3000 lub coś z RX 6000 bo wtedy obecne geny nie mają racji bytu. 

 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...