Skocz do zawartości

Karta graficzna pod zestaw


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Baldal1290,

Recommended Posts

Witam jest sprawa aby mi poradzić na forum,bo tak posiadam kompa z procesorem i5 11400f i płyta z 590 tuf.

Karta graficzna to gigabyte rx5700xt i tutaj pytanko czy lepiej pomało ją wymieniać bo ma kilka lat czy jesli jak chodzi dobrze to zostawić.

Gram w 1080p,zrobilem te test w timespy i średnia ocena takiego zestawu to ponad 9k a mój zrobił niecałe 7,5 wiec daleko od średniej i nie wiem co bedzie tego przyczyną.

Jak już bym wymieniał to jaka kartę byście mi doradzili,może byc używana.Myslałem o rx6600xt tylko pewnie bedzie na styk bo nie gram w esportowe tylko rpg i podobne .

Wiedzmin,God of war,chciałbym w elden ring zagrać też.Kwota to do 1500zł

Link to post
Share on other sites

 

Niski wynik może wynikać z wielu rzeczy, np sterowniki lub temperatury. Sprawdź czy maszyna się nie grzeje podczas testu zbytnio, np w HWInfo. Być może konieczne będzie wymiana pasty i termopadów na gpu. 

 

21 minut temu, Baldal1290 napisał:

Myslałem o rx6600xt

Wymiana 5700xt na 6600xt jest nonsensowna, nie poczujesz różnicy. Za 1500 zł to RX 7600 albo zapewne niedługo RTX 4060, żadna z tych opcji do opłacalnych nie należy i realnie  nie warto wydawać tyle pieniędzy (nawet jeżeli sprzedasz swoją kartę za 800 zł) za ~25% przyrost FPS. 

 

Jeżeli grasz w 1080p to do tych gier, twoja karta jest w sam raz :) 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W Adrenaline się bawiłeś może? Sprawdź w Ustawienia/Grafika/Radeon Chill, ewentualnie w tej samej zakładce rozwiń Zaawansowane/Kontrola maksymalnej częstotliwości wyświetlania klatek i sprawdź czy ustawiłeś może kiedyś limitu FPS w programie?

Link to post
Share on other sites

No to BIOS jest podmieniony. Jutro ci napiszę co trzeba zrobić bo dzisiaj już idę spać.

Ta karta niestety nie ma Dual Biosa, więc jest ryzyko że po opisanej operacji będzie niestabilna albo przestanie działać całkowicie. Nie wiemy dlaczego vbios był podmieniony, aktualny nie wygląda do końca na koparkowy. Jest szansa że po prostu rdzeń zaczął szwankować i ktoś obniżył na nim taktowanie żeby przedłużyć jej życie. Jeśli jednak chcesz zaryzykować to opiszę co trzeba zrobić żeby przywrócić fabryczny vbios, jednak wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

 

1. Pobierasz aplikację do flashowania w najnowszej wersji https://www.techpowerup.com/download/ati-atiflash/

2. Rozpakowujesz ją do folderu C:/atiflash

3. Pobierasz bios stąd https://www.techpowerup.com/vgabios/215291/gigabyte-rx5700xt-8192-190828 zmieniasz mu nazwę na vbios.rom i przenosisz do folderu C:/atiflash

4. W folderze C:/atiflash otwierasz plik AMDVBFlashDriverInstaller.exe wpisujesz i. Po zainstalowaniu sterownika dowolnym klawiszem zamykasz okienko.

5. Otwierasz wiersz poleceń z prawami administratora. Wpisujesz kolejno:
 

cd c:/atiflash

amdvbflash.exe -i

Zatwierdzasz Y i enter. Wyświetli listę wszystkich kart graficznych. Jeśli masz tylko jedną to przy SNo powinno być 0 (zero), jeśli więcej to może być inny numer. Interesuje cię wiersz w którym jest Navi10 i SNo przy niej. Dalej zakładam że masz jedną kartę i jej numer to 0.

Następnie:

amdvbflash.exe -p 0 vbios.rom -fa -fp

Jeśli masz więcej kart to może być potrzeba podmienić 0 na 1,2 itd. Wciskasz enter, potwierdzasz jeszcze raz Y i enter. Jeśli nie wyświetli błędu to czekasz aż sflashuje vbios, zamykasz okienko i uruchamiasz ponownie komputer.

6. Teraz są dwie opcje. Albo masz sprawną kartę z fabrycznym biosem i działa jak należy. Albo czarny ekran już na starcie, jakieś artefakty albo wywala sterowniki przy każdym obciążeniu, co oznacza że karta i tak prawdopodobnie w niedługim czasie by zdechła. Jeśli wszystko jest ok to odpalasz jeszcze raz AMDVBFlashDriverInstaller.exe i wpisujesz u.

 

Link to post
Share on other sites

Dzieki wielkie za wytłumaczenie wszystkiego pewnie duzo karta kopała i żeby dłużej żyła jak opisałeś zmniejszyli taktowanie na rdzeniu.

Chyba jednak odpuszcze grzebanie przy niej  i zakupie w przyszłym miesiącu jakąs podobną karte jak rtx3060 albo rx 6650xt nową chyba że uzywke jakąś rtx3070 ale jakoś używek mam dość a do full hd dwie pierwsze wymienione powinny wystarczyć

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz to jest jeszcze druga opcja, mniej inwazyjna.

20 godzin temu, zbiku90 napisał:

Pokaż jeszcze zakładkę Wydajność -> Dostrajanie ze sterowników AMD

 

Włącz dostrajanie GPU i sterowanie zaawansowane. Jaką maks. częstotliwość da się ustawić? W RDNA1 to było chyba inaczej opisane ale wiadomo o co chodzi.

Link to post
Share on other sites

@Baldal1290OK, pod tym wykresem kliknij sterowanie dostrajaniem i ustaw tak:

     800   1400    1900

     750     850    1100

W prawym górnym rogu zapisz zmiany i odpal time spy jeszcze raz. Jak przejdzie cały test to wrzuć tu wyniki. Monitoruj temperaturę i wentylatory w międzyczasie.

Link to post
Share on other sites

Nic z tego czestotliwości na 1400 nie można w ogóle ruszyc jak wpisze obok 1900 to samo wskoczy na 1350 a napiecia 1100 jak wpisuje wskakuje samo na 800 jak włączam time spy to komp sie wiesza197738915_aderoc1.thumb.png.012e0bde010969dfe4201cb3933d20b1.png

No i coś sie stało chyba z kartą bo żadnego benchmarka nie moge uruchomic wszędzie na msi afterburner same zera są

11111.thumb.png.3940d76fcbe34f43e6f7212c4467c8e5.png

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites

OK to jest jeszcze jedna opcja.

Pobierasz MorePowerTool stąd:

https://www.igorslab.de/en/download-area-new-version-of-morepowertool-mpt-and-final-release-of-redbioseditor-rbe/

Ustawiasz wszystko jak na screenie, klikasz Write SPPT i uruchamiasz ponownie komputer. Powinno odblokować fabryczne ustawienia bez modyfikowania biosu. Ostrzegam jednak ,że jak coś z kartą jest nie tak, to może być konieczna reinstalacja windowsa po tej operacji.

Teraz, Adames napisał:

Pierwszy raz widzę by karta umierała w ten sposób. Zwykle to artefakty, potem nagłe zgaśnięcie i śmierć... .

No ja też się zastanawiam o co tu chodzi. Ktoś ewidentnie grzebał w biosie, ale jak pod kopanie to nie są to optymalne ustawienia. Rdzeń i napięcie powinny być jeszcze niżej a pamięć podbita.

EDIT: zapomniałem screena wrzucić :D

 

Zrzut ekranu 2023-06-26 192819.png

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Baldal1290 napisał:

Mam jeszcze gwarancje sklepu gdzie została zakupiona zobaczymy

No to tym bardziej nie ma co grzebać w biosie, choć... mogą się doczepić, że nie jest oryginalny (jeśli nie jest).

Kwestia jest inna > czy czasem sterownik nie zapodaje dziwnych wartości, jakiegoś trybu nie w pełni 3D, ciężko powiedzieć.

Dla picu spróbowałbym jeszcze osadzić ją w inny slot PCI-E, podmienić kable do zasilacza, no ale to raczej pic na wodę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...