Skocz do zawartości

czy warto kupić adapter PCIe 3.0 do dysku M.2


Recommended Posts

Chcę kupić dysk pod system a mam starą płytę 1151 i zastanawiam się, czy zostać przy SSD Sata3, czy iść w nowszą technologię i kupić coś takiego Kontroler Ugreen Karta rozszerzeń, adapter PCIe 3.0 x4 do dysku M.2 NVMe czarna (CM302).

Komputer jest używany przeważnie do przeglądania internetu, nie gram na nim, chodzi mi o to, czy zauważę różnicę w starcie systemu lub uruchamianiu aplikacji. Bo SSD Sata3 mają szybkości tak z 6 razy wolniejsze niż zbliżone cenowe NCMe. Może jakbym kupił NVMe, to w przyszłości bym wymienił płytę na taką z odpowiednim gniazdem.

 

Czy np. taki by współpracował z tą przejściówką?

Edytowane przez z15m2
Link to post
Share on other sites

Chodzi o różnicę między SSD na różnych interfejsach - generalnie niezauważalna w normalnych zastosowaniach. Ja teraz wymieniałem płytę na nową i zostaję na SSD SATA, bo po cholerę kolejna grzejąca się kostka dokładnie pomiędzy grzejącą się kartą graficzną i procesorem. Wolę chłodne 2,5" kompletnie z boku.

Edytowane przez radosuaf
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, janek20 napisał:

Ta może 0.2s xD

 

Jeśli ta przejściówka kosztuje grosze to pewnie ze lepiej m2 nvme

Akurat wyrwałem po taniości pcie-4 dysk Kingstona i dłużej jak 2s raczej nie :)

tu mi się zakup udał akurat. Chłop kupił i nie dawał rady z nim. Puścił za 1/2 ceny.

 

Edytowane przez Lord_Krecitsqa
Link to post
Share on other sites

Ale że do okna logowania 7 sekund? xD
Czy może z logowaniem default_smile.png

Jest znacznie krócej. Może to subiektywne odczucie, no nie dam ręki uciąć.
Ale naprawdę jest moment :)
Nieraz sie wściekam że do BIOSU wejść nie mogę po resecie i trzeba kilka razy próbować.
Wrócę do domu to Ci nagram filmik ile to trwa.
7 sekund to cała wieczność.

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, radosuaf napisał:

Ja teraz wymieniałem płytę na nową i zostaję na SSD SATA, bo po cholerę kolejna grzejąca się kostka dokładnie pomiędzy grzejącą się kartą graficzną i procesorem

Rozsądne podejście.

 

19 godzin temu, janek20 napisał:

zazwyczaj jest to ok 10s na kc 3000 w PC

W zamieszczonej tabelce podany jest Crucial BX500. Widać, jak ta dyskowa padaka odstaje od normalnych konstrukcji. Jednak na forum były przypadki, że niektórzy polecali ten dysk. "Kupiłem, winda się odpala, więc polecam" :D

 

Jak zmieniałem dysk sata na m.2, to różnica w bootowaniu na win7 była jakieś 0.5s. Kupiłem wtedy Samsunga 950 Pro zaraz jak wyszedł (na Samsungu 830 brakowało już miejsca), gdzie nie było jeszcze takich testów porównawczych. W tabelce różnica 8.8s vs 7.6s (Samsung) jest po prostu ogromna:D

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Lord_Krecitsqa napisał:

11 uruchamia się szybciej.

To nie ma znaczenia, bo wątek jest o różnicy w uruchamianiu pomiędzy sata a m.2, a nie która winda szybciej startuje.

 

Ale co niektórzy to pewnie jeszcze na XP tu siedzą bo przecież najlepszy - jeśli jest to karalne, to polecam zgłosić odpowiednim służbom. Ja zgłosiłem sąsiada, bo miał telewizor ponad 2 lata, już nieaktualizowany i zagrażał całemu osiedlu. Na drugi dzień z satysfakcją obserwowałem, jak wyciąga nowy karton z telewizorem i spode łba patrzy po oknach zastanawiając się, kto go podpindolił...

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, janek20 napisał:

Po angielsku ze skrzatem .To ma byc fajne

 

Pokazuje, że w ciemno ludzie nie są w stanie stwierdzić dokładnie, gdzie jaki dysk pracuje. To głównie efekt psychologiczny, że po zapakowaniu dysku PCIe 4.0 wydaje nam się, że wszystko nagle zap***dala.

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Lord_Krecitsqa napisał:

No coś tam jednak szybciej jest

Coś jest, tylko nie wiadomo co, ale naukowcy nad tym pracują;)

 

4 godziny temu, janek20 napisał:

Różnice miedzy użytkowaniem m2 a sata mozna wyczuć

Oczywiście, że tak. Mając sprzętowy zegar atomowy w cyferkach po przecinku wyraźnie będzie widać. Seriale na Netflixie szybciej można oglądać, a strony rządowe jak szybko chodzą:)

 

I potem są tematy: jaki NVMe PCIe 4.0 pod system? Bo kcem szybko youtuba oglondać... Moja płyta niestety nie ma PCIe 5.0 i czy windows nie będzie się przez to zacinał?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...