Skocz do zawartości

Rozbudowa PC z 2015 - 2016 roku (CPU, RAM)


Recommended Posts

Dzień dobry.

Jak podałem w temacie, planuję rozbudowę PC za kwotę około 1000 zł (mała suma, ponieważ planuję złożenie nowego PC, więc nie chcę w tego dużo inwestować). Którego składałem w 2016 roku.

Stawiam nacisk na dołożenie RAMu i zmianę procesora, a może nawet obudowy z możliwością dołożenia większej ilości wentylatorów.

 

Aktualna specyfikacja PC:

Płyta główna: H110M PRO-VD (socketem 1511, chipsetem H110, procesor max i7, 6-7 generacja oraz taktowanie RAMu 2133MHz),

CPU: i3 6100 (2 rdzenie, 4 wątki, 3.7GHz),

GPU: GeForce GTX 750Ti 2GB,

RAM: Crucial 2133MHz 8GB, CL15,

Zasilacz nie pamiętam jaką moc posiada i jaki to model, musiałbym sprawdzić i rozkręcić, ale jak to zrobię to od razu bym go wyczyścił i zmienił pastę :-D,

 

Co chciałbym dokupić:

Jeśli chodzi o RAM to prawdopodobnie dokupię taki sam lub inna marka z takimi samymi parametrami, aby posiadać te 16GB. Brak innej możliwości prze ograniczenie płyty co do taktowania. 

Teraz chciałbym was zapytać jaki CPU byście polecili do tego socketu, aby był kompatybilny z moją płytą oraz czy jest możliwe podłączyć do niego CPU Intel Core i5 8400 (obsługuje on RAM o taktowaniu 2600MHz)?

 

Czy taka rozbudowa w ogóle ma sens?

 

Pozdrawiam oraz liczę na szybką odpowiedź osób obeznanych w temacie. 

Chyba, że zmiana płyty pod procesory Ryzen (ryzena 5 2600, 6 rdzeni 3.6GHz). Z Socketem AM4 (np.: BIOSTAR A320MH 2.0). Wychodzi taniej niż szukanie procesora Intel pod socket 1511. Nawet zmiana płyty pozwoli rozbudować PC o RAM z większą taktownością. 

Przy tej opcji dochodzi jeszcze zabawa z rozkręcaniem, skręcaniem, układaniem kabelków itd. 

 

Która opcja lepsza? Wiadomo przejście na Ryzena to prawie rozbudowa komputera od zera. 

Link to post
Share on other sites

Chyba, że zmiana płyty pod procesory Ryzen (ryzena 5 2600, 6 rdzeni 3.6GHz). Z Socketem AM4 (np.: BIOSTAR A320MH 2.0). Wychodzi taniej niż szukanie procesora Intel pod socket 1511. Nawet zmiana płyty pozwoli rozbudować PC o RAM z większą taktownością. 

Przy tej opcji dochodzi jeszcze zabawa z rozkręcaniem, skręcaniem, układaniem kabelków itd. 

 

Która opcja lepsza? Wiadomo przejście na Ryzena to prawie rozbudowa komputera od zera. 

 

Jak myślicie? 

Link to post
Share on other sites

Również jestem zdania, że w obu tych przypadkach nie  ma to najmniejszego sensu. Zasilacz też już wiekowy i pytanie zasadnicze co to w ogóle za konstrukcja ? Podejrzewam, że też będzie wymagał wymiany. Szkoda wydawać te 500-1000 zł jak i tak planujesz złożenie nowego zestawu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 4.06.2023 o 00:45, patwoj96 napisał:

planuję rozbudowę PC za kwotę około 1000 zł (mała suma, ponieważ planuję złożenie nowego PC

Jest takie cos jak raty i to bedzie najlepsza opcja, inwestowanie w tego starego kompa nie ma sensu, brakuje kasy wez kredyt, jak dobrze poszukasz to znajdziesz takie 0% Kupujesz nowy komputer a ten sprzedajesz, cieszysz sie nowym sprzetem i pomaly go splacasz. Inwestowanie 1000zl w starego kompa to bedzie wyrzucanie kasy w bloto.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 5.06.2023 o 13:29, patwoj96 napisał:

Jeśli złożenie nowego zestawu jest lepszą opcją, więc co byście polecali w rozsądnej cenie pod procesory Ryzen?

Określ co znaczy w rozsądnej cenie ? 3000 zł, 5000 zł 7000 zł?

Jakie będzie zastosowanie, jak pod gry to w co mniej więcej grasz, pod jaki monitor(rozdzielczość)?

Co możesz ewentualnie wykorzystać z poprzedniego zestawu - dyski, obudowa, zasilacz (jaki model)?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Siemanko, podepnę się pod temat :)
 

Chciałbym wycisnąć z mojej "matki" maxa ;") i zobaczyć co z tego wyjdzie. Czyli rozbudowa do granic możliwości MSI H110M PRO-VD.

Po co? Sam nie wiem ale są zasoby $$$ jest pomysł więc zobaczymy co z tego wyjdzie ;p

 

Obecnie zestaw prezentuje się następująco:
 

Płyta główna: MSi H110M PRO-VD
CPU: i5-6500 CPU @ 3.2MHz

GPU: AFox Radeon RX550 4GB GDDR4

RAM: ADATA z serii XPG Z1 32GB (2 kości 16 GB) 2400 MHz CL16 (obecnie pracują na 2133 MHz)
Dysk: SSD Samsung CM871a 256GB + HDD Seagate Barracuda 1TB
Zasilacz: akyga 400W
Obudowa: Zalman ZM-T5
Monitor: Dell U2413f + acer S231HL

 

A plan jest taki obudowa zostaje, płyta główna zostaje z wgranym najnowszym BIOS'em, RAM zostaje, dyski zostają.

Teraz tak, procesor wjedzie i7-7700k 4.2MHz (podkręcony do 4.5Mhz), po aktualizacji BIOSu  i7 przyśpieszy taktowanie pamięci do 2400MHz,  nowe GPU już do mnie jedzie MSI GTX 1080 Ti 11GB GDDR5X OC Edition,  No i oczywiście zmiana zasilacza na mocniejszy myślałem o be quiet! Straight Power 10 600 W ale czy wystarczy do OC CPU i GPU oraz dodatkowych wiatraków na obudowę? Czy może lepiej coś takiego be quiet! BQT P10-750W? na obudowę zamontowane będę 3x wentylatory be quiet 120mm i 1x be quiet 90mm.

Jeszcze kwestia chłodzenia CPU tu nie mam pomysłu może coś doradzicie? 

Prawdopodobnie będą jeszcze 2 monitory Dell U2423f czyli w sumie będą 3 takie monitory, a acer wylatuje z gry.

Jak sądzicie zadziała to? :)

Pozdro 

 

Link to post
Share on other sites
19 minut temu, TomiLeeFox napisał:

Teraz tak, procesor wjedzie i7-7700k

Że co? Do biedapłyty H110M, którą kupiłeś, bo była tania (bo po co przepłacać?) chcesz wkładać procesor "K" i go kręcić, gdzie biedapłyta nie jest do kręcenia procesorów ani pamięci?

  • Że co, proszę? 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wodego napisał:

Że co? Do biedapłyty H110M, którą kupiłeś, bo była tania (bo po co przepłacać?) chcesz wkładać procesor "K" i go kręcić, gdzie biedapłyta nie jest do kręcenia procesorów ani pamięci?

Omg, czytaj ze zrozumieniem... tą płytę mam już od dawna, taka jest i już, na momencie mógł bym kupić inna, albo i całego kompa ale nie oto chodzi. Mam taki kaprys rozbudowy tego i już, boli cię to? 

Jeśli nie masz nic do powiedzenia w kwestii zasilacza i chłodzenia to możesz już wyjść, dziękuję. 

50 minut temu, wid3l3c napisał:

za darmo gdzieś dawali? czy na pchlim targu za stówkę kupiłeś?

Bo jak nie to zwaliłeś akcję :D

Procka jeszcze nie mam będę szukał w tygodni czegoś, a to jest największy jaki wcisnę w tą "biedepłytę" ;)

Link to post
Share on other sites

@TomiLeeFoxjeszcze spojrzałem na Twoją kartę graficzną - ona jest wąskim gardłem nawet i dla obecnego procesora.

Tutaj wszystko do wymiany jest niestety, można niby się pokusić o wymianę karty graficznej, ale jednak przez dość leciwy procesor efekty mogą nie być zbyt zadowalające - 7700k byłby jakąś tam sensowną bazą pod coś mocniejszego, ale dostępność i ceny to kosmos.

 

Nawet obecnie musiałbyś wstawić jakiegoś chociażby GTX 1650 - jako przykład wydajności pod tego 6500, ale ceny mogą być szokujące :D  bo taki 1060 6gb ram będzie szybszy, a idzie go taniej kupić. Następnie dokładając "niewiele" można kupić coś duuużo szybszego - ale obecnie to bez sensu.

Ogólnie dość ciężki temat, bo w cenie "kilkuset" złotych wybór jest przeogromny i różnice w wydajności w tej samej cenie niekiedy to przepaść.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, wid3l3c napisał:

@TomiLeeFoxjeszcze spojrzałem na Twoją kartę graficzną - ona jest wąskim gardłem nawet i dla obecnego procesora.

Tutaj wszystko do wymiany jest niestety, można niby się pokusić o wymianę karty graficznej, ale jednak przez dość leciwy procesor efekty mogą nie być zbyt zadowalające - 7700k byłby jakąś tam sensowną bazą pod coś mocniejszego, ale dostępność i ceny to kosmos.

 

Nawet obecnie musiałbyś wstawić jakiegoś chociażby GTX 1650 - jako przykład wydajności pod tego 6500, ale ceny mogą być szokujące :D  bo taki 1060 6gb ram będzie szybszy, a idzie go taniej kupić. Następnie dokładając "niewiele" można kupić coś duuużo szybszego - ale obecnie to bez sensu.

Ogólnie dość ciężki temat, bo w cenie "kilkuset" złotych wybór jest przeogromny i różnice w wydajności w tej samej cenie niekiedy to przepaść.

GTX 1080 Ti 11GB już jest, czekam za paczką. Tylko zastanawiam się czy wejdzie mi ona  w tą obudowę xD Co do procka 7700k to jest kilka sztuk na allegro ;) 

Link to post
Share on other sites

W dobrej cenie masz https://proline.pl/zasilacz-seasonic-core-gm-650-gold-650w-ssr-650lm-p1396200

GPU powinno wejść na styk w zależności od wersji tej 1080 TI. Masz do 30cm długości GPU w  tej obudowie nawet z wentylatorem 120 na dole na froncie powinno wejść, te karty to nie były jeszcze takie grubasy jak dzisiaj.

Co do procesora weź pod uwagę, że masz już 8 letnią płytę na słabym chipsecie, a ten procek kosztuje od 700zł w górę używany, o ile sekcja zasilania na płycie nie będzie się gotować z tym prockiem, o podkręcaniu raczej możesz zapomnieć

. Za 800-1000zł możesz złożyć na NOWYCH częściach coś na AM4 - np. ryzen 5 3600(~300zł) + płyta B450/B550(300-400zł) + 16GB szybszego RAM(170-220zł) ram  lub intel na LGA1700 - np. i3 12100F(~430zł)+ płyta H610/B660(350-450zł)+16 GB ram(170-220zł).

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, TomiLeeFox napisał:

Omg, czytaj ze zrozumieniem... tą płytę mam już od dawna

Kto twierdził, że ja kupiłeś teraz? Kupiłeś ją dawno temu, bo była tania.

 

Mam taki kaprys rozbudowy tego i już, boli cię to? - jestem jak najbardziej za rozbudową komputerów, więc nie wiem o co chodzi.

 

Jeśli nie masz nic do powiedzenia - oczywiście, że nie powiedziałem nic istotnego. To, że coś mówiłem o niemożności podkręcenia procesora na tym chipsecie nie bierz nawet pod uwagę. Ot nic nie znacząca informacja. Kup więc tą i7 i kręć do 4.5GHz.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, wodego napisał:

Kto twierdził, że ja kupiłeś teraz? Kupiłeś ją dawno temu, bo była tania.

 

Mam taki kaprys rozbudowy tego i już, boli cię to? - jestem jak najbardziej za rozbudową komputerów, więc nie wiem o co chodzi.

 

Jeśli nie masz nic do powiedzenia - oczywiście, że nie powiedziałem nic istotnego. To, że coś mówiłem o niemożności podkręcenia procesora na tym chipsecie nie bierz nawet pod uwagę. Ot nic nie znacząca informacja. Kup więc tą i7 i kręć do 4.5GHz.

Kupiłem tego kompa w całości nie patrząc co tam w środku było po prostu potrzebowałem wtedy jakiegokolwiek kompa do podłączenia 2 monitorów, bo na laptopie + monitor to mi się niewygodnie pracowało i tyle, wiec twoje myślenie, że kupiłem taką płytę bo sępiłem parę złotników jest totalnie błędne.

Jeśli chodzi o OC, to tak, pisałeś o tym, jednak przedstawiłeś to w taki sposób, że w ogóle nie wziąłem pod uwagę twojego komentarza, bo po pierwsze narzuciłeś jakąś swoją narrację, że niby kupiłem biedę płytę, bo tyła tania, po drugi zero konstruktywnej odpowiedzi wyjaśniającej dlaczego nie jest dobrym pomysłem kręcenia tego procka na tej płycie.

Teraz już wiem, że układ zasilania na tej płycie jest słaby i po prostu może nie wytrzymać.

 
Tak więc dziękuję za twoja próbę wsparcia "dobrą radą", może kolejnym razem spróbuj udzielić konstruktywnej odpowiedzi tak jak to zrobił Bmi86, gdzie wyjaśnił dlaczego to nie zadziała... Szydzenie z innych też nie jest dobrą formą dzielenia się informacja... Nie każdy ma pełną wiedzę w zakresie danego tematu, jako nastolatek bawiłem się w składanie komputerów ale od jakiś 16 lat korzystałem tylko z laptopów, jednak zmiana pracy na zdalną zaowocowała potrzebą kupna stacjonarki z której jestem nadal zadowolony, bo w zasadzie w zupełności mi wystarcza do moich potrzeb, a pomysł rozbudowy zrodził się w monecie kiedy zaczął głośno chodzić wentylator na obudowie i wymieniłem go na be quiet! i pomyślałem że może wymienię coś jeszcze, bo w sumie komputer zarobił na siebie już wielokrotnie ;)

 Mam nadzieję, że dalsza nasza konwersacja będzie już na poziomie i udzielisz jeszcze jakiś dobrej rady bo koncepcja  jednak się zmieniła i zostawiam to tak jak jest.

 

No ale mam tego GTX'a 1080i, a dokładnie to jest coś takiego https://www.x-kom.pl/p/361262-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-gtx-1080-ti-armor-oc-11gb-gddr5x.html

Więc teraz to GPU staje się podstawą do rozbudowy, budżet myślę +-1500 no max do 2kzł tylko teraz potrzebne wszystko wraz z obudową. Zależy mi na tym aby jednostka była w miarę cicha. Co do wydajności to fajnie żeby Fortnite w miarę chodził, teraz gram na ps4 na klawiatura+mysz, ale chciałbym przejść całkowicie na kompa ;) konsole już mi się znudziły :P 
Pozdro.

6 godzin temu, bmi86 napisał:

W dobrej cenie masz https://proline.pl/zasilacz-seasonic-core-gm-650-gold-650w-ssr-650lm-p1396200

GPU powinno wejść na styk w zależności od wersji tej 1080 TI. Masz do 30cm długości GPU w  tej obudowie nawet z wentylatorem 120 na dole na froncie powinno wejść, te karty to nie były jeszcze takie grubasy jak dzisiaj.

Co do procesora weź pod uwagę, że masz już 8 letnią płytę na słabym chipsecie, a ten procek kosztuje od 700zł w górę używany, o ile sekcja zasilania na płycie nie będzie się gotować z tym prockiem, o podkręcaniu raczej możesz zapomnieć

. Za 800-1000zł możesz złożyć na NOWYCH częściach coś na AM4 - np. ryzen 5 3600(~300zł) + płyta B450/B550(300-400zł) + 16GB szybszego RAM(170-220zł) ram  lub intel na LGA1700 - np. i3 12100F(~430zł)+ płyta H610/B660(350-450zł)+16 GB ram(170-220zł).

Dzięki za radę, a co byś polecił w zakresie 1500-2000zł do tej karty graficznej ? z jakimś w miarę cichym chłodzeniem?

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, TomiLeeFox napisał:

Kupiłem tego kompa w całości nie patrząc co tam w środku

Z rozpędu zaszufladkowałem Cię do kupujących "przyszłościowe" komputery. Czyli kupują tanie podzespoły, żeby po czasie zmieniać na lepsze, "bo po roku, dwóch, te stare procki za darmo będą dawać". I wychodzą jak Zabłocki na mydle czyli płacą znacznie drożej za upgrade, bo płyta jest słaba, a po latach stare procesory trzymają wysokie ceny (Intel).

 

Tak więc przyznaję, że nie zachowałem się w porządku.

 

Teraz już wiem, że układ zasilania na tej płycie jest słaby i po prostu może nie wytrzymać - sekcja zasilania swoja drogą, ale przede wszystkim w biosie nie będzie opcji do podkręcania.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

W górnym budżecie ja bym szedł w:

- procesor Ryzen R5 5600

- płyta B550 np. MSI GAMING GEN3, GIGABYTE AORUS GAMING X v2 - w okolicach 430-460 złsię pojawiają w regularnej ceie lub na promocjach, czasem MSI A-PRO czy Gaming Plus też się trafi w zbliżonej cenie

- Pamięci RAM - 2x8 GB 3600MHz CL16-CL18 -np. Kingstone Fury Beast, Goodram IRDM PRO, Patriot Viper Steel - od 190zł do 230zł spokojnie, możesz dać 32GB  za ok. 300zł jak budżet pozwoli

- zasilacz na chwilę obecna lepszej ceny chyba nie ma nigdzie an ta specyfikację - https://proline.pl/zasilacz-seasonic-core-gm-650-gold-650w-ssr-650lm-p1396200

- chłodzenie CPU - https://proline.pl/chlodzenie-procesora-arctic-freezer-34-esports-czarno-czerwony-p8079359   99zł to również najniższa cena na rynku, alternatywnie SPC/Endorfy Fera 5, Arctic Freezer A35(z dopiskiem A jest tylko pod AMD AM4/AM5 więc do intela nie wykorzystasz w przyszłości)

- obudowa to już kwestia gustu ciekawie wygląda np. https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-pop-air-white-tg-clear-tint-p8115192  wersja z RGB https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-pop-air-rgb-green-core-tg-clear-tint-p8115887  taniej https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-focus-2-black-tg-clear-tint-czarna-z-oknem-p8115120 albo jeszcze tańsza opcja z 4 wentylatorami od Arctica https://proline.pl/obudowa-do-komputera-zenpc-z1-mesh-glass-black-4x-p12-pwm-pst-120mm-p8116752

 

w zależności od wyboru powinieneś się zmieścić w 1800-2000zł.

 

Alternatywnie Intel na LGA 1700- i3 12100F/13100F, i5 12400f do tego płyta główna B660/B760.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...