Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry!
Na strychu mam router z wifi od mojego dostawcy (Shentel) ze światłowodem (fotka w załączniku).
Na suficie w salonie na parterze mam wyprowadzony kabel ethernetowy i chciałbym do niego podpiąć AP i zasilić go poprzez poe.

Rozpatruję: Punkt dostępu UBIQUITI NETWORKS UniFi UAP-AC-PRO

Rozumiem, że muszę do mojego routera podpiąć switcha, który będzie miał wyjście poe+
zastanawiam się nad:
https://www.x-kom.pl/p/693733-switche-tp-link-10p-tl-sg1210p-9x10-100-1000mbit-1xsfp-8xpoe.html#Specyfikacja

 

Nie znam się na tym kompletnie, więc łączę to wszystko ze sobą intuicyjnie.
Czy takie połącznie router > switch > AP będzie prawidłowe?
Czy sprzęty, które rozpatruję nadają się dobrze do rozwiązania problemu, z którym walczę (silniejsze wifi na parterze)?

Rozpatruję switcha z większą ilościa wyjść poe ponieważ w przyszłości chciałbym nim też zasilić kamery wokół domu (niestety słyszałem, że często switche pomimo wielu wyjść poe mogą nie zasilić tyle urządzeń ile faktycznie mają dostępnych portów).

 

Z góry dzięki za pomoc! :)

351113969_1909380812782140_860385543870433900_n.jpg

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, thomson92 napisał:

Rozumiem, że muszę do mojego routera podpiąć switcha, który będzie miał wyjście poe+

Niekoniecznie. W tym przypadku wystarczy zasilacz. Większość AC-PRO posiada go w komplecie.

 

10 godzin temu, thomson92 napisał:

Czy sprzęty, które rozpatruję nadają się dobrze do rozwiązania problemu, z którym walczę (silniejsze wifi na parterze)?

Zdecydowanie, musisz tylko pamiętać o tym że potrzebujesz chociaż na chwilę postawić gdzieś kontroler (np. Twój komputer).

10 godzin temu, thomson92 napisał:

Rozpatruję switcha z większą ilościa wyjść poe ponieważ w przyszłości chciałbym nim też zasilić kamery wokół domu

Jak wspomniałem powyżej, teraz proponuje skorzystanie z zasilacza POE, switcha kupisz jak będzie taka potrzeba. Jak wiadomo plany mogą się zmienić :)

10 godzin temu, thomson92 napisał:

(niestety słyszałem, że często switche pomimo wielu wyjść poe mogą nie zasilić tyle urządzeń ile faktycznie mają dostępnych portów).

Kupujesz switcha w standardzie POE 802.3at i nie ma możliwości żebyś miał problem z budżetem mocy. Standard przewiduje do 30W na każdy port.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

switch unifi 24p https://sklep.ui.pl/unifi-switch-gen-2/385-USW-24-POE.html

 

Co do AP dobry wybór, ale unifi ma jeden model, który jest bliźniaczy z tańszym, nie różni się prawie w ogóle zasięgiem, a sporo ceną - poczytaj który, bo wiem, że o niego admini się zabijają.

 

Potrzebujesz jeszcze postawić sobie kontroler gdzieś w dockerze lub kupić udm-pro

Link to post
Share on other sites

Dzięki panowie za objaśnienia.
Na tę chwilę skłaniam się do wykorzystania zasilacza poe tak jak zasugerował @8gwiazdek. Nawet nie wiedziałem, że jest taka opcja.

Czyli pomiędzy ruterem a AP będzie zasilacz, który ma wejście i wyjście rj45 i zwykły kabel kabel ethernetowy, tak?

Zastanawiam się jaka w tym wszystkim będzie rola kontrolera. Czy kontroler jest potrzebny jedynie do bardziej zaawansowanego zarządzania, czy jest wymagany żeby w ogóle nowy AP działał? 
 

Jeżeli nie mam switcha zarządzalnego to muszę to zrobić na swoim PC najlepiej wykorzystując dockera, tak jak napisał @grzech1991?
 

Nie jestem mistrzem dockera ale znalazłem taki poradnik https://www.youtube.com/watch?v=owT2G7ribNE , będzie ok?

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, thomson92 napisał:

Czyli pomiędzy ruterem a AP będzie zasilacz, który ma wejście i wyjście rj45 i zwykły kabel kabel ethernetowy, tak?

Tak, ma 2 porty ETHERNET, z czego wychodzący do UNIFI ma dodatkowo POE

2 godziny temu, thomson92 napisał:

eżeli nie mam switcha zarządzalnego to muszę to zrobić na swoim PC najlepiej wykorzystując dockera, tak jak napisał @grzech1991?

Nie, kontroler jest  w wersji instalacyjnej na windowsa, nie wymaga to dockera

2 godziny temu, thomson92 napisał:

Nie jestem mistrzem dockera ale znalazłem taki poradnik https://www.youtube.com/watch?v=owT2G7ribNE , będzie ok?

w Twoim przypadku to bez sensu, opis powyżej

5 godzin temu, grzech1991 napisał:

Potrzebujesz jeszcze postawić sobie kontroler gdzieś w dockerze lub kupić udm-pro

bzdura, żaden docker nie jest wymagany, w tym przypadku UDM-PRO to totalnie niezrozumiała dla mnie koncepcja

5 godzin temu, grzech1991 napisał:

to jak strzelanie z armaty do muchy, bez sensu

 

5 godzin temu, grzech1991 napisał:

Co do AP dobry wybór, ale unifi ma jeden model, który jest bliźniaczy z tańszym, nie różni się prawie w ogóle zasięgiem, a sporo ceną - poczytaj który, bo wiem, że o niego admini się zabijają.

Że co? jakieś konkrety? Czy to znowu jakaś teoria wyczytana w internecie?

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 4.06.2023 o 14:13, 8gwiazdek napisał:

bzdura, żaden docker nie jest wymagany, w tym przypadku UDM-PRO to totalnie niezrozumiała dla mnie koncepcja

W dniu 4.06.2023 o 08:49, grzech1991 napisał:

No tak docker nie jest wymagany, zawsze możesz kupic kontroler pewnie za 500 zł xD od wyadawania pieniędzy nikt nie stał się bogaty

 

W dniu 4.06.2023 o 14:13, 8gwiazdek napisał:

to jak strzelanie z armaty do muchy, bez sensu

 

zaraz bazowy switch w ofercie to strzelanie z armaty?

 

 

W dniu 4.06.2023 o 14:13, 8gwiazdek napisał:

Że co? jakieś konkrety? Czy to znowu jakaś teoria wyczytana w internecie?

jest na gruapch, póki co to ty zamaist czytać teorie z neta, to piszesz rzeczy które nie mają miejsca w rzeczywistości, pewnie w meshu pisałeś, że stabilnie po wifi lata xD

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, grzech1991 napisał:
W dniu 4.06.2023 o 14:13, 8gwiazdek napisał:

bzdura, żaden docker nie jest wymagany, w tym przypadku UDM-PRO to totalnie niezrozumiała dla mnie koncepcja

W dniu 4.06.2023 o 08:49, grzech1991 napisał:

No tak docker nie jest wymagany, zawsze możesz kupic kontroler pewnie za 500 zł xD od wyadawania pieniędzy nikt nie stał się bogaty

Weź się ogarnij, pobierasz bezpłatną wersję instalacyjną kontroler pod Windowsa/Linuxa/MacOS i instalujesz. nic więcej nie trzeba.

17 minut temu, grzech1991 napisał:
W dniu 4.06.2023 o 14:13, 8gwiazdek napisał:

to jak strzelanie z armaty do muchy, bez sensu

 

zaraz bazowy switch w ofercie to strzelanie z armaty?

Oczywiście że tak, jeżeli Ty nie widzisz problemu w tym żeby wydać ~1800 zł netto przy tego typu instalacji, zamiast wykorzystać zasilacz który jest w komplecie to ja gratuluje :)

Nie wspominając o tym że jak już by się uprzeć to za połowę tego można kupić switcha POE który w niczym nie ustępuje temu co zaproponowałeś

20 minut temu, grzech1991 napisał:
W dniu 4.06.2023 o 14:13, 8gwiazdek napisał:

Że co? jakieś konkrety? Czy to znowu jakaś teoria wyczytana w internecie?

jest na gruapch, póki co to ty zamaist czytać teorie z neta, to piszesz rzeczy które nie mają miejsca w rzeczywistości, pewnie w meshu pisałeś, że stabilnie po wifi lata xD

Piszą na grupach :rotfl: To coś zasadzie ...."Oni pisali o tamtym gdzieś w internecie" :facepalm:

Co do mesh to podtrzymuje. A skoro ty nawet nie dotknąłeś palcem sprzętu z prawdziwego zdarzenie to tylko współczuje.

 

Przypominam cyt "zajmuje się sieciami w podstawowym zakresie"... kto to napisał....

Powrócił Arnold znafffca sieci.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 5.06.2023 o 18:44, 8gwiazdek napisał:

Co do mesh to podtrzymuje. A skoro ty nawet nie dotknąłeś palcem sprzętu z prawdziwego zdarzenie to tylko współczuje.

 

Przypominam cyt "zajmuje się sieciami w podstawowym zakresie"... kto to napisał....

ty się zajmujesz meshami w zastosowaniach profesjonalnych i twierdzisz, że repeaterzapewnia wydajność. To jest ta grupa ludzi, dla których ziemia jest płaska bo nie widzą, że jest okrągła zwykły paździoch

Link to post
Share on other sites

Moze ja sprobuje wytlumaczyc idee mesha :)

1. Kazdy AP w meshu moga i tak jest najlepiej byc podlaczone kablem do switcha, nie musza byc podlaczone ale konfiguracja w ktorej kazdy ap jest podlaczony kablem dziala duzo lepiej, nie podnosi sie ms i nie ma takich spadkow transferu

2. Zasiegi musza sie nakladac wiec mozesz miec taka sytuacje gdzie jestes w zasiegu dwoch ap i wtedy dobry system mesh przelaczy Ciebie automatycznie do takiego apka ktory ma lepszy dla Ciebie zasieg a co za tym idzie transfer.

W nie meshowym systemie moze byc tak ze bedziesz podlaczony do apka ktory ma slaby zasieg a bedziesz w zasiegu drugiego apka ktory bedzie lepiej pokrywal to miejsce. Strzalka wskazuje lokalizacje laptopa / komorki, jeden ap jestes na granicy zasiegu a drugi ap masz idealne polaczenie, niestety w starych systemach moze byc tak ze jezeli zmieniasz lokalizacje przemieszczasz sie z np komorka to  system Ciebie nie przelaczy, mesh to ogarnia. Dobry mesh

 

 

 

d2.png.91df5daeeb5cc8813022acd8ba2f4083.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1 i 2 spełnia każde unifi, a niektórzy chcą jeszcze stawiać serwer WWW i trzymać klucze na windowsie. Albo ktoś chce wydać 3k na serwer który na dockerze można za darmo postawić, albo chce kontroler wyłączać i włączać co chwilę, no albo użyć starego laptopa. Wracamy do tematu windowsa i licencji na windows server. Potem po takich fachurach muszę sprzątać i jeździć zwyżką sprzęt resetować, jak nie ma w zasilaczu tej funkcji.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, tom napisał:

W firmie gdzie jest na czym kontroler postawić Unifi będzie lepszym  wyborem. W domu asusy lub tp-linki nie będą złym wyborem

 

chińskie tp-gó**o i ten asus któremu piszczą karty, routery mają dziury, a płyty palą procki? https://sekurak.pl/routery-asusa-na-calym-swiecie-stracily-dostep-do-internetu-prawdopodobny-powod-aktualizacja-producenta-ktora-zadzialala-nawet-na-urzadzeniach-ktore-nie-mialy-skonfigurowanej-automatycznej-aktualizacj/

 

Dobry sprzęt :D

 

4 godziny temu, tom napisał:

. Czy to na dockerze, czy na raspberry Pi, czy na czymkolwiek tam chcesz. Do tego switch poe  lub zasilacze do APków.

zasilanie puszczasz ze switcha, postawienie na dockerze to jedna komenda. Możesz kupić kontroler sprzętowy za 400 zł albo UDM-PRO i temat rozwiązany. Nie jestem pewien co do UDMa.

Link to post
Share on other sites

I właśnie tak się fakenewsy szerzą. Zapomniałeś o jednym. Asus po 2 dniach naprawił błąd i zaktualizował firmware. Jest napisane w podlinkowanym przez Ciebie artykule.  Tak, wiem to mały szczegół, aczkolwiek istotny.

 

Temat nie jest rozwiązany. W domu stawiasz kontroler, potrzebujesz dostęp do niego może raz na rok albo na dwa lata. Konia z rzędem temu, kto po 2 latach będzie się w stanie zalogować do kontrolera, kto będzie pamiętał hasło, kto Windowsa do tego czasu nie przeinstaluje, kto wyeksportuje konfigurację........

 

jestem żywo zainteresowany jak sam masz sieć w domu zorganizowaną? Czy faktycznie masz UniFi Dream Machine, rockowy przełącznik POE 24 portowy, który podlinkowałeś i kilka tych apeków o które admini się zabijają i mamy sobie o nich poczytać...... 

Edytowane przez bob
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

 

7 godzin temu, bob napisał:

właśnie tak się fakenewsy szerzą.

 

7 godzin temu, bob napisał:

Jest napisane w podlinkowanym przez Ciebie artykule

Wybierz jedno

 

 

7 godzin temu, bob napisał:

Temat nie jest rozwiązany. W domu stawiasz kontroler, potrzebujesz dostęp do niego może raz na rok albo na dwa lata. Konia z rzędem temu, kto po 2 latach będzie się w stanie zalogować do kontrolera, kto będzie pamiętał hasło, kto Windowsa do tego czasu nie przeinstaluje, kto wyeksportuje konfigurację........

 

Ale wiesz o tym, że do kontrolera da się mieć kilka loginów i haseł? Jak Ty sobie radzisz z zapamiętaniem hasła do forum do którego jesteś raz w roku? Wiesz też o tym, ze jak zapomnisz hasła to jest opcja resetu?

Brak backupu kontenera albo konfiguracji? No git, ja tam backupy mam tego i tego.

 

 

7 godzin temu, bob napisał:

jestem żywo zainteresowany jak sam masz sieć w domu zorganizowaną? Czy faktycznie masz UniFi Dream Machine, rockowy przełącznik POE 24 portowy, który podlinkowałeś i kilka tych apeków o które admini się zabijają i mamy sobie o nich poczytać...... 

Jakich aspektów? Wyżej masz informacje nawet, że niektóre modele są wręcz bliźniacze, napisałem tylko o jednym modelu.

W domu nie mam, do firmy owszem kupuje. Jakbym robił sieć to tylko na unifi, ułatwia pracę znaczenie. Do firmy jak pisałem z resztą w innym wątku, nie daje się badziewnego mikrotika tylko jakiegoś NGFW. Nawet unifi nie jest jeszcze na poziomie NGFW. Gdybym nie miał sprzętu operatora (router), który muszę mieć ze względu na technologie lub robiłbym remont mieszkania to dawno by to wszystko poleciało.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam.

 

Ja u siebie zbudowałem sieć domową na UniFi UAP-AC lite do tego Edgerouter 10x i wszystko fajnie Bangla. 

 

Jak nie masz dużego metrażu to AP w wersji Lite spokojnie tobie dadzą radę, konfiguracja tego jest trochę pokręcona ale warto się przemęczyć. 

Wg fajnie to działa jakbyś miał wszystko z seri Unifi. Wtedy wszystko fajnie z sobą gada i masz pełna kontrole z poziomu jednego panelu użytkownika. 

 

Starsze i nowsze punkty dostępowe mają rożne standardy zasilania POE, np moje switcha unifi usw nie akceptują zasilania podawanego przez Edgerouter. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...