Skocz do zawartości

Długie bootowanie, problem z uruchomieniem nowego komputera, świecące diody CPU / DRAM


Recommended Posts

Cześć.

Złożyłem komputer na następujących podzespołach:

- procesor AMD Ryzen 9 7950X
- chłodzenie Endorfy Navis F360 ARGB
- karta graficzna Palit GeForce RTX 4080 GameRock OmniBlack 16GB
- dysk ssd Lexar NM800 PRO 1TB
- dysk hdd Toshiba P300 1TB 7200obr. 64MB
- pamięć ram G.Skill Trident Z5 RGB 32GB (2x16GB) 6400MHz CL36
- zasilacz Gigabyte P1000GM 1000W 80+ Gold
- płyta główna Gigabyte X670 GAMING X AX
- obudowa CORSAIR 5000D AIRFLOW White

 

Przy pierwszym uruchomieniu komputer uruchamiał się około 5/10 minut, mrugały na przemian diody na płycie głównej od CPU oraz DRAM i po tych około 10 minutach komputer oczywiście wystartował. Zainstalowałem system, sterowniki i inne potrzebne mi aplikacje.

Przy każdym kolejnym uruchomieniu komputer włączał się po kilku sekundach i nie było żadnego problemu. 

 

Teraz zaczynają się schody, mianowicie nie było mnie kilka dni w domu. Po powrocie próbowałem uruchomić komputer i czas włączenia komputera diametralnie się wydłużył i ma problemy z wystartowaniem. Komputer może być włączony nawet z 30 minut i non stop w kółko mrugają na przemian diody na płycie głównej CPU oraz DRAM.

Próbowałem obniżać bądź instalować najnowszy bios za pomocą flash bios button,, wyjmowałem kostki ram i wkładałem z różnymi kombinacjami i dalej nie chce komputer ruszyć. 

Wiecie co może być tego przyczyną?

Link to post
Share on other sites

Spróbuj zresetować bios przez wyjęcie baterii na kilka minut i odpalić z jednym RAMem w 2. albo 4. slocie licząc od socketu. Na przyszłość nie baw się w instalację biosu jak komputer jest niestabilny, jest szansa że mogłeś uwalić płytę i tylko serwis pomoże.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Śmiem twierdzić, że sklep wysłał mi płytę z drugiej ręki, po testach czy coś w tym stylu. Dopiero teraz się jarnąłem, że płyta główna co prawda była w folii, ale nie była 'zaplombowana' - powinna być zaklejona przezroczystą taśmą. Druga sprawa to, że w środku pudełka, wytłoczka, na której leży płyta była w jednym rogu lekko pogięta i naddarta. Odsyłam płytę bo ewidentnie jest z nią coś nie tak.

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, stalowekk napisał:

Śmiem twierdzić, że sklep wysłał mi płytę z drugiej ręki, po testach czy coś w tym stylu

To akurat częsta praktyka, śmiem twierdzić że jest spora szansa że ta sama płyta bez testowania pójdzie dalej w świat :D No cóż, takie prawo, przez internet wszystko możesz sobie "wypożyczyć" na miesiąc za darmo. Dopóki to się nie zmieni i ludzie tego będą nadużywać to tak będzie.

Link to post
Share on other sites

- Proponuję sprawdzić co się zmieniło od czasu gdy komputer uruchamiał się normalnie, może zainstalowały się jakieś aktualizacje Windowsa lub sterowników a może doszło jakieś oprogramowanie.  Jeśli coś się aktualizowało między czasie można spróbować odinstalowywać te aktualizacje, w Windows masz też coś takiego jak  przywracanie systemu, rzadko kiedy ale zdarza się że  pomoże.

 

- Odłącz kabel od Internetu lub najlepiej zablokuj kartę / karty sieciowe w biosie oraz odłącz wszystko z USB (poza myszką i klawiaturą) i zobacz czy dopomogło.

 

-  Nie oskarżaj na zapas sprzedawcy komputera,  Trzeba najpierw sprawdzić  czy wina jest po stronie sprzętu czy po stronie Windowsa lub oprogramowania w nim zainstalowanego .  Dla sprawdzenia ruchom komputer z  innej instalacji windowsa z jakiegoś pendrive lub dysku przenośnego, dopiero wtedy wyciągaj wnioski. 

  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...