Skocz do zawartości

Serwer NAS - przeznaczenie domowe (głównie backup zdjęć oraz dokumentów)


Recommended Posts

2 godziny temu, tom napisał:

I co ten niewspierany procek mi zrobi? Zaszyfruje moje pliki, randomowo zacznie je kasować?

To prawda z tym wsparciem/niewsparciem. W internetach straszą, że niewspierany system czy sprzęt, to takie zagrożenie, ze w nocy spać nie można tylko czuwać w gotowości na atak.

 

Telefon ma 2 lata - producent go nie wspiera, nie będzie poprawek bezpieczeństwa, natychmiast go zmień!

Telewizor - już nie ma nowych aktualizacji - wyrzuć przez okno. Co prawda wyświetla dobrej jakości obraz, ale jakie niesie zagrożenia!

 

Samochód ma 5 lat - producent go nie wspiera, natychmiast go zezłomuj!

 

Uwaga! Osoby wrażliwe proszę o nieczytanie poniższego zdania!

**********

Post napisany na niewspieranym od dawna Windows 7.

**********

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, tom napisał:

Wszystkie dane mam zdublowane na 2 dyskach 4 TB, dodatkowo kluczowe na kilku ,5TB - 1TB. Krytyczne dane mam chyba na 6 dyskach............Na synology czy Qnapie, o jakim tu rozmawiamy czyli za kilkaset PLN, n 2 dyskach. W przypadku ataku ransomware lub przypadkowego skasowania tracisz wszystko....

Tu się nie zgodzę, mając już Qnap konfigurujesz migawki, które nie są wrażliwe na zagrożenia typu ransomware.
Natomiast życiowa prawda to taka że jak masz ważne dane i chcesz spać spokojnie to stosujesz backup 3-2-1.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 20.08.2023 o 14:44, wodego napisał:

To prawda z tym wsparciem/niewsparciem. W internetach straszą, że niewspierany system czy sprzęt, to takie zagrożenie, ze w nocy spać nie można tylko czuwać w gotowości na atak.

 

Telefon ma 2 lata - producent go nie wspiera, nie będzie poprawek bezpieczeństwa, natychmiast go zmień!

Telewizor - już nie ma nowych aktualizacji - wyrzuć przez okno. Co prawda wyświetla dobrej jakości obraz, ale jakie niesie zagrożenia!

 

Samochód ma 5 lat - producent go nie wspiera, natychmiast go zezłomuj!

To są dwa różne nie wspierania.

Telefon, telewizor, samochód to EOLe. Nie uznawane raczej za niebezpieczene.

Windows 11 pro o ile nie nadaje się w ogóle na cokolwiek (z tego co widzę to defaultotowo bez modyfikacji systemu nawet nie da się ustawić aktualizacji na żądanie), to po prostu ma nie wspierany hardware, o ile masz komputer domowy na którym nic nie masz na głównej partycji to spoko. Ale stawiać serwer na tym? g3258 był update mikrokodów i system nie wstał na dzień dobry. Tu może być to samo.

22 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Tu się nie zgodzę, mając już Qnap konfigurujesz migawki, które nie są wrażliwe na zagrożenia typu ransomware.

przecież tam nawet możesz robić backup na zewnętrznym dysku po usb podłączony automatycznie albo kupić 4 zatokowca, skąd on ma to wiedzieć, skoro nie umie procesorów sprawdzić?

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, grzech1991 napisał:

Telefon, telewizor, samochód to EOLe. Nie uznawane raczej za niebezpieczene.

Z samochodem trochę zażartowałem. Natomiast telefony jak najbardziej działają na ludzi. Temat z tego forum opisany moimi słowami, bo nie chce mi się szukać:

- Mam telefon taki a taki już 2 lata i dostałem aktualizację poprawek bezpieczeństwa, która ma być ostatnią w tym modelu. Producent zapowiedział, ze nie będzie już dalej wspierany. Muszę więc jak najszybciej zmienić telefon, żeby było bezpiecznie. Co polecacie?

 

I co na to powiesz? Media robią swoją robotę. A na benchmarku artykuł z tego miesiąca w stylu:

- Masz taki telefon apple? Nie dostanie już aktualizacji, pomyśl nad zmianą. :D (propozycja modeli). I tłumy ruszyły do sklepów...

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, wodego napisał:

- Masz taki telefon apple? Nie dostanie już aktualizacji, pomyśl nad zmianą. :D (propozycja modeli). I tłumy ruszyły do sklepów...

w apple to nie będą wspierane stare szroty, które mulą. Przesiadłem się z 11 pro na 8 na miesiąc. O ile faktycznie, ta 8ka działa akceptowalnie i to bardzo jak na swój wiek, to jednak 11 pro o wiele bardziej resposywny.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam, Skoro temat NAS już jest to nie chcę zakładać nowego. Zastanawiam się nad zakupem serwera Synology i zastanawiam się nad tymi dwoma modelami
https://www.synology.com/pl-pl/products/DS423+
https://www.synology.com/pl-pl/products/DS423
Jest jeszcze taka kwestia, albo źle szukam, bądź jestem ślepy. Mianowicie ile max pojemności obsługują i jakie dyski poza tymi od Synology? Szczerze próbowałem poznajdywać informacje, ale słabo mi to wyszło.
Dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Z plusem zawsze bardziej zaawansowany. Ogólnie bez plusa na realteku, a z plusem na intelu. Z intelem wirtualne maszyny możesz stawiać, kontenery itp. Zależy do czego potrzebujesz.

 

Co do dysków, to każdy serwerowy (i nie tylko) będzie działał.

Edytowane przez wodego
Link to post
Share on other sites

Chciałbym zastosować do domowej biblioteki szczególnie filmy, ale nie wykluczam, że z czasem i zacznę próbować na tym stawiać maszyny.

 

Gdzieś czytałem w opiniach, że niby któryś model z Synology nie współgrał np. z WD Red Pro, dlatego z ciekawości pytam jak to wygląda. A wiadomo ile maksymalnie udźwigną pojemność łączną dysków?

Edytowane przez Jojo
Link to post
Share on other sites

Dzięki za informacje, więc raczej tym się powinienem zadowolić jak najbardziej. Jeszcze jedno pytanie co do dysków, które warto zakupić? Seagate omijam, miałem nie serwerowe, ale w kompie i często szybko mi padały, może miałem pecha na nie dlatego zastanawiam się nad WD red plus lub jakieś inne warte uwagi.

Link to post
Share on other sites

Co do maksymalnej pojemności, to jakie dyski włożysz, to tyle będzie. A do komputera jakiej pojemności dysk największy możesz włożyć?

 

WD Red Pro? A po co taki drogi dysk? Obroty 7200, wyższy pobór prądu i inne wady tak jak wyżej masz wymienione. Ja używam Red Plus. Te bez plusa omijaj szerokim łukiem (WD Red - SMR). Seagate omijam za ich dokonania w przeszłości: przodownictwo w awaryjności, wadliwe serie.

 

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Jojo napisał:

Wiem, że ograniczenia miały systemy 32bit w tym i Windows 7

Pomyliło Ci się z RAMem.

 

22 godziny temu, mlekolak napisał:

Ale to nie płyta główna ogarnia pojemność tylko system

Możesz mieć i windows 11, a i tak będziesz miał ograniczenia w obsłudze dysków.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Współcześnie wszystkie takie urządzenia działają na Linux/BSD i tam są już nowoczesne systemy plików więc nie powinien być problem z wielkością dysku.

 

22 godziny temu, wodego napisał:

Możesz mieć i windows 11, a i tak będziesz miał ograniczenia w obsłudze dysków.

A jak wrzucisz na to Linuxa z ZFSem to ograniczenie magicznie zniknie ;) ext4 ma ograniczenie bodajże 16TB, ZFS to już 2128 bajtów, czyli w ciul. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, tom napisał:

Nie wiem czy do domu jest sens w nie inwestować (gold)

Nie ma sensu. Pobór prądu dysku 5400 a 7200, to spora różnica, bo sprawdzałem kilka miesięcy temu. Jak już, to WD Purpe można się zainteresować. Przeznaczony do pracy 24h (monitoring), obroty 5400, CMR. Mam taki, kupiłem używany i sobie działa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...