Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Mam zamiar kupić serwer NAS. Używać go chcę do kopii galerii z telefonów, dodatkowo backup pc.

Planuję kupić używany serwer teraz pytanie czy czy taki Synology DS215J jest jeszcze wart zakupu do w/w celów?

Zastanawiam się też nad nowszym DS220J lub Qnap TS-231/TS-251.

Który będzie lepszym rozwiązaniem? Osobiście jestem bardziej przekonany do systemu Synology.

Myślałem też nad kupnem jakiegoś PC na SFF i włożyć tam jakieś 2 dyski + coś na system. Tylko chciałem z serwera korzystać z zewnątrz, a przy tym rozwiązaniu trochę to będzie skomplikowane.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ja bym brał model na Celeronie i z opcją rozbudowy RAM. Druga sprawa, to wybierz najnowszy model - dłużej będzie system aktualizowany. Poszukaj w sklepach kiedy się pojawiły komentarze kupujących o danym produkcie. Jeśli chodzi o Synology, to 2 ostatnie cyfry świadczą o roku wydania modelu. W Qnapie trzeba się domyślać kiedy model był wypuszczony - taki np TS-231 to stary model. Były jeszcze rewizje P2 i P3 ale kiedy dokładnie wydane, to nie pamiętam.

 

Osobiście, to ja bym kupił poleasingowca na 6 generacji, wsadził tam 2 dyski i na tym trzymał dane. Sam komputer na i3, czy nawet pentiumie spokojnie za 300-500 PLN zmontujesz jak dobrze poszukasz. Co do systemu, to polecam Windows Pro 10 lub 11 - nie  trzeba się wcale bawić w Truenasy lub OMV. Jak używany Qnas czy Synology się rypnie, to masz problem  - jak potem dane odzyskasz?. A jak w PC coś padnie to wkładasz dysk do innego kompa i masz dostęp do danych. Raidów też wcale nie trzeba robić. Replikację danych na inny dysk można ogarnąć darmowymi aplikacjami do backupu lub skryptami w cmd. Sam komputer z jednym dyskiem pobiera koło 20 W. Można go zdalnie uruchomić poprzez WOL, zdalnie tym zarządzać poprzez RDP, zdalnie wyłączyć jak nie jest potrzebny. Nawet telefonem można przez RDP się z nim połączyć. A jak chcesz mieć dostę z zewnątrz to albo podpinasz jakąś chmurę ( co prawda masz limit na dane ale na sporadyczne korzystanie kilka giga na darmowych kontach chyba wystarczy) typu Onedrive,Google Drive, Dropbox, Mega lub stawiasz truenasa i jedziesz z koksem Tu masz filmik jak z takiego Nasa DiY korzystać  z zewnątrz AdminAkademia zaprasza na webinar 21 marca (Wtorek) o godz. 20:30 pt. "Udostępnienie zasobów NextCloud z domu do sieci Internet w TrueNAS Scale z wykorzystaniem tunelowania CloudFlare (bez publicznego adresu IP)" – AdminAkademia  

 

Generalnie plusy Nasa to małe roziary i to w sumie tyle.

Plusy PC większa wydajność, większe możliwości rozbudowy, wyższy poziom bezpieczeństw w przypadku awarii, możliwośc wyboru systemu (Windows Pro, OMV, TrueNas), niższa cena niż NAS (no chyba, że kupisz starego nasa ze starym systemem bez aktualizacji, to może być taniej)

Edytowane przez bob
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 22.03.2023 o 08:42, bob napisał:

Co do systemu, to polecam Windows Pro 10 lub 11

To nie są systemy stworzone do stałej pracy

W dniu 22.03.2023 o 08:42, bob napisał:

Qnas czy Synology się rypnie, to masz problem  - jak potem dane odzyskasz?

Nie wiem jak w Syno bo mi on nie podpasował ale w Qnap kupujesz drugą sztukę, przekładasz dyski i wszystko wstaje.

 

W dniu 22.03.2023 o 08:42, bob napisał:

Raidów też wcale nie trzeba robić

To jaki sens posiadania serwera NAS?

 

W dniu 22.03.2023 o 08:42, bob napisał:

Replikację danych na inny dysk można ogarnąć darmowymi aplikacjami do backupu lub skryptami w cmd

Gdzie zawsze występuje zwłoka

 

W dniu 22.03.2023 o 08:42, bob napisał:

Generalnie plusy Nasa to małe roziary i to w sumie tyle.

Ja widzę więcej plusów
1. Energooszczędność

2. Rozwiąznaie ouf-of-the-box

3. Dedykowane, przygotowane oprogramowanie

4. Chmura osobista której ograniczeniem jest tylko pojemność dysków

5. Możliwość stawiania kontenterów

6.RAID

7.Community support

i wiele wiele więcej

W dniu 22.03.2023 o 08:42, bob napisał:

wyższy poziom bezpieczeństw w przypadku awarii

???????

 

@bob Miałeś styczność z tymi urządzeniami czy tylko teoretyzujesz?

Edytowane przez 8gwiazdek
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 22.03.2023 o 07:42, bob napisał:

Druga sprawa, to wybierz najnowszy model - dłużej będzie system aktualizowany

Mam starego Synology kupionego w 2015 roku i do zeszłego roku były update. Teraz mam nowy model, stary włączam sporadycznie, więc nie sprawdzam.

 

16 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Nie wiem jak w Syno bo mi on nie podpasował ale w Qnap kupujesz drugą sztukę, przekładasz dyski i wszystko wstaje

Tak samo.

 

W dniu 22.03.2023 o 07:42, bob napisał:

Sam komputer z jednym dyskiem pobiera koło 20 W

Cuda jakieś.

 

Ogólnie jak kupowałem NAS-a, to wybrałem Synology, bo był bardziej rozbudowany pod względem oprogramowania. Niedawno poczytałem trochę i dalej ludzie wskazują na lepsze oprogramowanie.

 

NASy są po prostu serwerami, które kupujesz, podłączasz i wszystko działa. Bez żadnych kombinacji i przerabiania poradników jak to zrobić. Chcesz chmurę? Włączasz. Chcesz nagrywać obraz z kamery IP? Apkę instalujesz i działa. No i mało prądu w porównaniu z jakimś PC.

 

Używany NAS? A czemu nie?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Zależy do czego ma być, synology i qnap długo supportują urządzenia, tym bym się nie przejmował. Jeśli jest to tania półka, to patrz na to aby miał min. 1GB ramu. Jeśli nie robisz wirtualizacji, nie stawiasz miliona dockerów, nie potrzebujesz x86 - to taki 1GB wystarczy dowolny.

Jeśli chodzi o swój nas vs qnap vs synology. Jeśli chcesz odpalić i ma to działać, wygodnie z każdego urządzenia. To truenas odpuść, to jest kobyła dla firm i ludzi co lubią sobie wszystko ręcznie konfigurować. To jest tylko dobre wtedy, gdy Twój czas jest nic nie warty.

Co do qnapa i synology:
- qnap jest dobry, jeśli masz to odpalić i zapomnieć. W tej samej cenie będzie miał lepsze parametry, ale interfejs qnapa, baza aplikacji no jest wg. mnie słabo. Do tego czasem coś lubi się zawiesić. Natomiast jak to ma być macierz i masz tam zgrać zdjęcia - super.
- synology jeśli chcesz coś więcej, vpn stawiać, dogrywać masę aplikacji itd. System jest dodatkowo bardziej czytelny.

Link to post
Share on other sites

QNAP ma historycznie tonę wpadek z zakresu security, do tego obecnie chyba dalej nie ogarniają jak naprawić dziurę która spowodowała ostatnią falę kryptograficznego ataku.

 

Synology też nie-wiele lepiej.

 

Generalnie temat jest identyczny jak ze wszystkim innym, żeby zrobić to dobrze to najpierw należy się zdoktoryzować w obszarze... niestety

 

Sam polecałbym kupno jakiegoś chińskiego SFF z odpowiednią ilością miejsc na dyski i postawienie tego na jakimś TrueNAS + NextCloud albo inne podobne rozwiązanie, nieco więcej czasu będzie potrzebne, niemniej przynajmniej powinno chociaż teoretycznie być nieco bezpieczniej.

 

Pamiętaj, że żadnego z gotowych NAS nie powinno się wystawiać na świat.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, tom napisał:

Jakiś tiny np HP g2 600 z prockiem i5 6500T z dyskiem 2,5 cala w 10-15 Watach się zmieści .Tylko wtedy możemy niestety włożyć maksymalnie jeden dysk 500GB-1TB .

 

1TB to tak akurat na obudowę USB. Nie nazywajmy takich rozwiązań serwerami. Jaki masz czas przestoju przy awarii dysku? Jak w ogóle backupujesz dane z takiego kompa pod W10?

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, tom napisał:

Jakiś tiny np HP g2 600 z prockiem i5 6500T

Ale to są procesory niskonapięciowe w komputerkach typu "tiny". Komputery o małych wymiarach z ubogim zestawem portów do podłączenia dysków. Najczęściej oprócz dysku systemowego można podłączyć aż jeden dodatkowy.

 

4 godziny temu, cooger napisał:

Czyli jest tak jak myślałem. Kupa zabawy dla ludzi mających kupę czasu.

I to jest trafne podsumowanie. W czasie kompletowania takiego serwera można zapisać się na jakieś studia zaoczne czy kurs jak to wszystko ogarnąć. Oczywiście na YT też są poradniki, nie ma problemu, dopóki nie trafimy na jakiś problem;)

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, cooger napisał:

Czyli jest tak jak myślałem. Kupa zabawy dla ludzi mających kupę czasu. A największa radocha z tego, że się wyda 300 a nie 1000pln. Pracy nie liczysz.

Do tego trzeba chyba dojrzeć żeby przeliczać swój czas na pln-y. Jakieś 10 lat temu może i bym szedł w freeNAS, teraz taka rzeźba to nie rozwiązanie dla mnie.

Szkoda mi na to życia żeby siedzieć i rzeźbić.

Link to post
Share on other sites

Ja to rozumiem. Kiedyś też tak miałem. Do Synology dojrzałem jak rozsypał mi się RAID (geometria, nie fizyczny dysk) w bodajże FreeNAS i byłem za krótki żeby to ogarnąć. Z Synology przeżyłem kilka awarii dysków i byłem nawet na tyle leniwy żeby je wymienić hot-swap. Teraz nawet jak zmieniam dysk na większy to po prostu rozpirzam macierz wyjmujac pierwszy a jak się odbuduje to drugi :D

Link to post
Share on other sites

@tomMylisz pojęcia, macierz RAID ma Cię jedynie uchronić przed uszkodzeniem dysku...aż tyle i tylko tyle.

Chcesz mieć pewność ochrony danych? Stosujesz politykę 3-2-1.
Qnap jest tylko jedną ze składowych która wdzięcznie może połączyć wszystko z sobą.

Chcesz się bawić w windows10, jakieś skrypciki, dyski pochowane po drewnianych skrzynkach to proszę bardzo. To Twój czas, Twoja energia, Twoje pieniądze.
Dopuść jedynie do siebie myśl że można to zrobić lepiej, szybciej i wydajniej co ogólnie przekłada się na koszt (bo tak każdą z tych rzecz które podałem należy traktować)

  

2 godziny temu, cooger napisał:

Teraz nawet jak zmieniam dysk na większy to po prostu rozpirzam macierz wyjmujac pierwszy a jak się odbuduje to drugi :D

Robię dokładnie tak samo :D

 

Edytowane przez 8gwiazdek
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przepraszam ale ta dyskusja staje się bezcelowa.
Ja o jednym ty o drugim.
Ja Ci wskazuje konkretną politykę ty nadal swoje.
No to zapytam ostatni raz, co w razie pożaru? Drewniana skrzynka zajmie się aż będzie skwierczeć

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, tom napisał:

Ja nic nie mylę. Cooger myli bo ma Raida i mu się samo przebudowuje w razie co i wszysstko ma zabezpieczone.

 

 

Co mylę? Gdzie ja napisałem, że RAID to backup? Jako backup mam drugiego NAS-a. Włącza się on o zadanej porze, pierwszy wykonuje na niego backup automatycznie i ten drugi się wyłącza. RAID z hot-swapem pomaga mi w locie wymienić dysk w razie awarii lub po prostu na większy. Optymalnie oczywiście byłoby mieć backup w innej lokalizacji ale na to niestety nie mam aktualnie możliwości.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, tom napisał:

Trafna uwaga - dlatego ta skrzynka nie przebywa w tym samym pomieszczeniu co komputer.

Nadal to nie rozwiązuje kwestii pożaru

10 godzin temu, tom napisał:

Też bym chciał mieć 2 nasy

Tylko po co?

Nie jest to potrzebne przy strategii 3-2-1

10 godzin temu, tom napisał:

Więc faktycznie porównywanie i deprecjonowanie rozwiązań, które cenowo różnią się o rząd wielkości jest bezsensowne.

 O tak ! Ręczne „synchronizowanie dysków” jest za to bardzo efektywne.
Nadal przeliczam czas na pieniądze. 
 

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, tom napisał:

Wszelkie qnapy i synology się schować mogą:)

To mój się nie chowa i wychodzi przed szereg. Według noty katalogowej (2 dyskowy):

 

14.69 W (dostęp)
4.41 W (hibernacja dysków twardych)

 

Słownie: dwanaście do czternastu W - słownie cztery przecinek cztery w idle, czternaście przecinek siedem przy obciążeniu (normalna praca)

 

Mierzyłem samodzielnie i zużycie było... zapomniałem, coś w okolicy 10W z jednym dyskiem wtedy. Teraz nie chce mi się mierzyć.

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.03.2023 o 21:08, tom napisał:

 Dlatego będzie Windows....

 

Super te qnapy i synology tylko niech ktoś  mi wyjaśni  jak mam mieć 2-3 kopie na nasie z RAID 1 i dwoma dyskami:( Co jak kot wskoczy na półkę i strąci nasa na podłogę? Albo dziecko małe? Albo coś sam skasujesz przez pomyłkę? Jak ktoś chce mieć jedną kopię i to mu wystarczy to niech kupuje nasa i stawia raid1 czy tam nawet 5 lub 6. Jak ktoś chce mieć więcej kopii to sorry Winnetou. Tak się nie da. Trzeba zgrywać dane na inne nośniki  i trzymać  je w innych lokalizacjach niż sam nas czy tam PC robiący za nasa,. Albo łatwo i przyjemnie albo bezpiecznie.

Zaraz, chcesz mi napisać, że od systemu operacyjnego zależy bezpieczeństwo danych xD? Na obu da się zrobić to samo, windows jest największą porażką, bo jest totalnie do tego nie przystosowany.

12 godzin temu, wodego napisał:

To mój się nie chowa i wychodzi przed szereg. Według noty katalogowej (2 dyskowy):

 

Widziałem porównania zużycia energii i generalnie NAS będzie tylko minimalnie mniej energooszczędny niż PC poleasingowy.

W dniu 29.03.2023 o 21:08, tom napisał:

Czyli taki Annapurna Labs Alpine AL-314, w qnapie za 1000 PLN ma być wydajniejszy od i5 6500, czy nawet 6500T z 8 GB RAM?

 

W qnapie i synology płacisz za oprogramowanie i ładną formę. Musisz określić do czego NAS potrzebujesz o czym pisałem. W przypadku ARM ograniczenia będą w writualizacji głównie i przez ram - tutaj docker, ew. ramożerne aplikacje. No i nie wszystkie apki są pod ARM.

Problem w tym, że większość osób które używa urządzenia do backupu, z tego nie korzysta.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, grzech1991 napisał:

W qnapie i synology płacisz za oprogramowanie

Na szczęście na windowsie wszelkie oprogramowanie jest za darmo. Czy windows był kiedykolwiek płatny?

 

W dniu 22.03.2023 o 07:42, bob napisał:

Jak używany Qnas czy Synology się rypnie, to masz problem  - jak potem dane odzyskasz?. A jak w PC coś padnie to wkładasz dysk do innego kompa i masz dostęp do danych

Nie wiem czy się orientujesz, ale dyski z NASa też do PC można podłączyć. Piszą o tym na stronach producenci.

Link to post
Share on other sites

Jak windows nie jest płatny? Windows server essentials to chyba koszt z 1500 zł. Oprogramowanie możesz mieć za darmo, będziesz to latami konfigurował i  zastasnawiał się czy działa. Do tego nie będzie masy funkcji. Co kto lubi, windows to totalna porażka. I piszę to jako sysops zarówno windowsów, linuxów jak i qnapów. Zalet windowsa nie ma żadnych, płatny, brak kontroli, brak funkcji.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, grzech1991 napisał:

Jak windows nie jest płatny?

To była ironia na temat wcześniejszej wypowiedzi, że serwery NAS kosztują, bo płaci się za oprogramowanie. Tak jakby windows był za darmo;)

 

Oprogramowanie możesz mieć za darmo - można coś na linuksie postawić, ale wcześniej była mowa o windowsie.

Edytowane przez wodego
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 24.03.2023 o 22:51, 8gwiazdek napisał:

To nie są systemy stworzone do stałej pracy

 

Jak nie są jak są. A maszyny na produkcjach to jakimi komputerami są sterowane?

 

Cytat

To jaki sens posiadania serwera NAS?

Jak kogoś stać to niech posiada. Ja mówię o rozwiązaniu które kosztuje 300 PLN i jest w miarę stabilne i bezpieczne. Jak będę miał środki to sam kupię jakbym miał parę tysięcy. Miałem komputerek typu tinty, obudowa 17 na 17 cm bodajże. Super się sprawdza. Tylko że niestety wchodzą tam dyski 2,5 cala. Jakbym zapakował 2x4 TV 3.5 cala to też bym je zostawił. 300 PLN to śmieszna kwota. 2 kieszenie USB kosztują podobne pieniądze. A co by nie mówić funkcjonalność trochę większa niż te kieszenie. 

 

Cytat

Gdzie zawsze występuje zwłoka

 

A w czym to przeszkadza? Ja chcę mieć urządzenie do backupu które obsłuży 2 4-terowe dyski, których nie chcę wpinać i nosić w kieszeniach żeby je przypadkiem uszkodzić czy upuścić. Które będzie działało raz na miesiąc w celu zsynchronizowania danych. Jeśli miałbym Nasa to też uruchamiałbym go raz na miesiąc na kilka godzin.   

Cytat

Ja widzę więcej plusów
1. Energooszczędność

 

Cytat

2. Rozwiąznaie ouf-of-the-box

3. Dedykowane, przygotowane oprogramowanie

4. Chmura osobista której ograniczeniem jest tylko pojemność dysków

5. Możliwość stawiania kontenterów

6.RAID

7.Community support

i wiele wiele więcej

???????

 

@bob Miałeś styczność z tymi urządzeniami czy tylko teoretyzujesz?

 

 

A ja widzę swoje plusy. Stary nas nie wiadomo z jakim przebiegiem za tysiaka. Jak padnie jak odzyskam dane? Jak mi ten komp padnie wyciągam dysk, wpinam w inny komputer i mam dane. Poza tym mogę odpalić soft jakikolwiek do skanowania dysków

1. Energooszczędność - PC pobiera podobność prądu . 

2. Out of the box - Winsows jedno kiknięcie i folder udostępniony 

3. Dedykowane rozwiązanie Synology i Widows tak samo pliki udostęnia

4. chmura to plus, ale darmową chmurą możńa nadrobić. Nie koniecznie trzeba 4 tera do sieci wystawiać, czasem 15 giga wystarczy

5.Mozliwośc stawiania wirtualek

6. RAID ma plusy dodatnie i plusy ujemne. Ransomware tak samo szyfruje jeden dysk jak i 2 czy kilka. Tak samo pliki można usunąć z jednego dysku jak i macierzy. RAID przy ransomware, przypadkowym usunięcie kumplertnie nic nie daje

7. A Windows to nie ma Community Support?

 

 

Co do styczności:

 

Tak mam styczność z Nasami Zawodowo mamy kilkanaście serweró Synology i QnAP. W poprzedniej pracy miałem serwer na  z Truenasem, który udostępniał po iscsi udziały i robił za storage dla backupów Jest mi bardzo dobrze znany system QTS i DSM, również OMV. 

 

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, bob napisał:

Jak nie są jak są. A maszyny na produkcjach to jakimi komputerami są sterowane?

Nadal to podtrzymuje że nie są to systemy przystosowane do stałej pracy.

Godzinę temu, bob napisał:

Jak kogoś stać to niech posiada. Ja mówię o rozwiązaniu które kosztuje 300 PLN i jest w miarę stabilne i bezpieczne. Jak będę miał środki to sam kupię jakbym miał parę tysięcy. Miałem komputerek typu tinty, obudowa 17 na 17 cm bodajże. Super się sprawdza. Tylko że niestety wchodzą tam dyski 2,5 cala. Jakbym zapakował 2x4 TV 3.5 cala to też bym je zostawił. 300 PLN to śmieszna kwota. 2 kieszenie USB kosztują podobne pieniądze. A co by nie mówić funkcjonalność trochę większa niż te kieszenie. 

Może i masz racje ale mnie takie druciarstwo przestało jarać z 10 lat temu. Jak dla mnie szkoda na to czasu.

 

Godzinę temu, bob napisał:

A w czym to przeszkadza? Ja chcę mieć urządzenie do backupu które obsłuży 2 4-terowe dyski, których nie chcę wpinać i nosić w kieszeniach żeby je przypadkiem uszkodzić czy upuścić. Które będzie działało raz na miesiąc w celu zsynchronizowania danych. Jeśli miałbym Nasa to też uruchamiałbym go raz na miesiąc na kilka godzin. 

Każdy robi jak uważa, mam nadzieję że nigdy nie będziesz miał z tym problemów. Mnie to nie przekonuje.

Godzinę temu, bob napisał:

Stary nas nie wiadomo z jakim przebiegiem za tysiaka. Jak padnie jak odzyskam dane?

1. Zakup używanego sprzętu zawsze się wiąże z ryzykiem, każdy kto kupuje używkę chyba robi to z pełną świadomością? Prawda?

Co nie zmienia faktu że ja bym używki nie kupił.

2. Dane da się odzyskać.

Godzinę temu, bob napisał:

ale darmową chmurą możńa nadrobić. Nie koniecznie trzeba 4 tera do sieci wystawiać, czasem 15 giga wystarczy

Poczytaj sobie dobrze warunki świadczenia usług darmowych chmur. Skoro Ci wystarczy to spoko, mnie nie.

 

Godzinę temu, bob napisał:

6. RAID ma plusy dodatnie i plusy ujemne. Ransomware tak samo szyfruje jeden dysk jak i 2 czy kilka. Tak samo pliki można usunąć z jednego dysku jak i macierzy. RAID przy ransomware, przypadkowym usunięcie kumplertnie nic nie daje

Ja tu się zgadzam, tylko  kto powiedział że RAID uchroni przed zjawiskami, które opisujesz?
Macierze buduje się w kompletnie innym celu.....

 

Godzinę temu, bob napisał:

Tak mam styczność z Nasami Zawodowo mamy kilkanaście serweró Synology i QnAP. W poprzedniej pracy miałem serwer na  z Truenasem, który udostępniał po iscsi udziały i robił za storage dla backupów Jest mi bardzo dobrze znany system QTS i DSM, również OMV. 

I faworyzujesz rozwiązanie oparte o SMB Windowsa? Coś tu jest nie tak.

Link to post
Share on other sites

Panowie ta dyskusja nie ma sensu.

 

Rozwiązania są dwa, za dwa różne pieniążki (jeśli nie liczymy pracy):

 

1. Gotowe, spójne rozwiązanie, zaprojektowane w tym właśnie określonym celu jakim jest serwer plików i jest ono praktycznie bezobsługowe czyli NAS od jednego z dwóch głównych graczy: Synology lub QNAP.

2. DIY w oparciu o zestaw różnych podzespołów, bez dedykowanej obudowy w oparciu o różny soft z niewiadomym stopniem powodzenia, bez gwarancji nawet na hardware i znacznie trudniejsze w konfiguracji i zarządzaniu.

 

To są dwa światy. Jeśli ktoś jest początkujący to NA PEWNO nie doradzę mu 2. Jesli ktos jest tak doświadczony, że 2. wchodzi w rolę to nie muszę mu doradzać NIC bo on sam jest w stanie ocenić co jest dla niego lepsze.

 

A kwestia pieniędzy - zakup opcji 2. to z pewnością oszczędność kilkuset złotych. Czy robota i efekt finalny jest tego warty niech każdy ocenia sam. Tylko zwolennikom tego, że kilkaset złotych to masa pieniędzy polecam się zastanowić nad tym ile kosztuje położenie metra płytek przez glazurnika i czy lepiej zaoszczędzić kilkaset złotych na NASie czy położyć płytki w łazience. I tak, jest to forma (małego) sarkazmu dlatego, że większość ludzi doradzającym innym DIY nie bierze pod uwagę tego, że zdecydowanie lepiej jest przepalić czas na zarobienie pieniędzy niż kombinację dla tych kilkuset złotych.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, tom napisał:

1.Baza pod PC, tzw kadłubek to koszt 100 PLN. W cenie masz obudowę, zasilacz płytę i licencję Pro, która bez problemu się aktywuje i który się aktualizuje i którego można upgradeować do Win 11 pro. Stary tani Qnap jest często bez aktualizacji

 

Baza pod PC działa na truenas

 

 

6 godzin temu, tom napisał:

2. Jak mam odpalić bitlockera na Synology, Qnapie lub Truenasie?

 

Zaraz, chcesz odpalać rozwiązanie MS na linuxie? Wiesz o tym, że truenas wspiera szyfrowanie? Jak odpalić na windowsie ZFS? Coś ktoś?

 

 

6 godzin temu, tom napisał:

3. Jeśli Windows do niczego się nie nadaje, to po co jest defaultowo zainstalowany protokół File and Printer Sharing for Microsoft network? Do czego niby to ma służyć skoro to do niczego się nie nadaje. Możesz podać jakieś argumenty które mówią, że ten protokół nie działa i kompletnie nie spełnia swojej funkcji? Z udostęnianiem nie ma najmniejszych problemów, szczególnie gdy mamy środowisko kontrolowane przez domenę. Jedyny problem z Windowsem Pro który mi przychodzi do głowy , to ograniczenie do 20 sesji jednoczesnych na folder sieciowy. No ale w domu raczej z tym nie ma problemów.

 

Ja pitole, na windowsie da się zrobić większość rzeczy, ma też najwydajniejszy serwer stron na świecie - IIS, a mimo to większość serwerów jest na linuxie. Ci debile co za windowsa nie płaczą, jak tak można XD Co to w ogóle za argument, że jesteś w stanie coś zrobić? Chodzi o jakość tego działania i łatwość obsługi. Jeszcze ładujesz windowsa pro, który będzie się co tydzień restartował XD i ma limity. Do tego kwartał konfigurowania. Daj znać jak działa ZFS i ile zajmie Ci postawienie przeciętnej usługi, bo w truenas to kliknięcie, tak samo qnap czy synology. Też daj znać jak wygląda działanie dockera i wirtualizacji xD

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...