Skocz do zawartości

SSD M.2 na system. 500 GB Samsung vs Kinston


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez soda,

Recommended Posts

Planuję modernizację mojego obecnego kompa i pomyślałem, że pora zastąpić obecnego SSD SATA IRDM 120 GB na coś nowego.

 

Trochę poczytałem, pooglądałem różne testy itd. i dochodzę do wniosku, że co bym nie kupił, to różnicy za bardzo nie powinienem odczuć.

 

No ale do sedna, czy pomiędzy tymi 3 dyskami będzie jakaś różnica w codziennym użytkowaniu? Dysk ma być przeznaczony tylko pod system i oczywiście jakieś programy, aplikacje.

 

W sumie nie potrzebuję dysku 500 GB, ale (przynajmniej na papierze) są one o wiele bardziej wydajne od 250 GB, mogą zapisać więcej danych TBW itp. Jednym słowem są bardziej opłacalne.

 

1. Samsung 980

 

2. Samsung 970 Evo Plus

 

3. Kingston KC3000

 

Każdy z nich ma swoje + i -, ale czy w codziennym użytkowaniu w ogóle zawracać sobie tym głowę, czy brać po prostu to co jest aktualnie najtańsze i po kłopocie?

 

Obecnie mam i7-10700 oraz MSI THOMAHAWK  Z490, ale planuję i5-13600 K oraz jakąś płytę B760/660.

 

Do gier mam Samsunga 970 EVO PLUS 1 TB i na dane 2 dyski HDD.

 

 

 

ssd.png

Edytowane przez soda
Link to post
Share on other sites

ogólnie, to SSD poniżej 1TB są słabo opłacalne, zwłaszcza te bardziej wydajne (bo im większy SSD, tym ma więcej pakietów NAND i może z nich równolegle korzystać i rośnie wydajność. Np masz takiego KC3000 512GB kosztuje 289zł, a za 100zł więcej jest 1TB wersja tego SSD. 

Co do zauważalnych różnic, póki nie wypełnisz SSD ponad tam 90%, czy bardziej obciążysz, ewentualnie włożysz godziłeś gdzie się będzie gotował, to różnice będą, ale zwykle minimalne.   

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
15 minut temu, kokosnh napisał:

Np masz takiego KC3000 512GB kosztuje 289zł, a za 100zł więcej jest 1TB wersja tego SSD. 

 

No tak, a jak dołożyć jeszcze trochę, to można to i tamto i tak można w nieskończoność :D Tylko znowu powstaje pytanie, czy to ma sens? Wydawać prawie 400 zł na dysk systemowy 1 TB, a zapełniony on będzie może w 10%. Czy będzie odczuwalna jakaś ZNACZĄCA różnica pomiędzy 500 GB a 1 TB?

 

17 minut temu, kokosnh napisał:

Co do zauważalnych różnic, póki nie wypełnisz SSD ponad tam 90%, czy bardziej obciążysz, ewentualnie włożysz godziłeś gdzie się będzie gotował, to różnice będą, ale zwykle minimalne.

 

 

Tak jak pisałem wyżej, zapełniony będzie tyle ile zajmuje system i parę podstawowych programów, żadnych wodotrysków (obecnie mam na dysku C:/ 68 GB zajętego miejsca). Nie kopiuje praktycznie nic, a nawet jak to zajmuje to 5 sekund i tyle z mojego kopiowania :D Z internetu też nie ściągam nie wiadomo czego, a nawet jak już to mam światłowód 1000Mb/1000Mb, więc też trwa to kilka sekund.

 

To co byś polecił w takim przypadku?

Link to post
Share on other sites

Powiem tak, w twoim przypadku można pójść w tańsze SSD dramless, bo nie zobaczysz dużych różnic przy twoim użytku, czyli np Samsung 980 500GB, ale musisz pamiętać, że te niższe modele mają troszkę większą awaryjność. czyli pamiętaj o backupie ważnych danych. 

Do tego jak przy zakupie SSD patrzę przyszłościowo. Tam nic się nie psuje z wiekiem, można przenoście SSD do nowych PC, więc można zainwestować, bo później jedyne życie takiego SSD to kieszeń USB i robienie jako pendrive. 
Sam też robię sobie backupy zdjęć i filmów z telefonu na PC, więc miejsca ubywa dość szybko... 

   Jeśli nie chcesz inwestować, to taki Samsung 980 500GB będzie ok.   Obecnie widzę go na promocji w dużych sklepach po 159zł, z darmową dostawą, więc jest OK. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Gdybym miał kupować tylko sam dysk, to nawet bym się nie zastanawiał i brał Kingstona, ale, że chcę wymienić kilka gratów na raz, to jak kto się mówi - stówka tu, stówka tam i się uzbiera :D 

Z jednej strony jest tak jak piszesz, lepiej dopłacić do lepszego, bo jest po prostu lepszy i tu nie ma o czym dyskutować, z drugiej jednak strony wewnętrzny Janusz podpowiada, że "skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać".

 

To jeszcze jedno pytanie, z tych trzech dysków, które podałem rozumiem, że bierzemy pod uwagę tylko opcję najtańszą czyli Samsunga 980, lub najdroższą Kingstona KC3000? Czy w tym przypadku 970 EVO Plus ma jakikolwiek sens, skoro jest tańszy od Kingstona o 20-30 zł?

 

Link to post
Share on other sites

970 evo plus nie ma żadnego sensu...  
KC3000 512GB jest bardzo drogi w przeliczeniu na GB. 

patrzyłem jeszcze na inne 480-512GB ale wszystko dramless, więc nie widzę sensu skoro Samsung jest w dobrej cenie.  

 

16 godzin temu, kokosnh napisał:

Do tego jak przy zakupie SSD patrzę przyszłościowo. Tam nic się nie psuje z wiekiem

Tak tylko dopowiem, mowa tylko o czasie, SSD mają limit cykli P/E , ale nie jest on bezpośrednio z wiekiem powiązany, a jedynie z ilością danych zapisanych na SSD.    

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
2 godziny temu, kokosnh napisał:

970 evo plus nie ma żadnego sensu...  
KC3000 512GB jest bardzo drogi w przeliczeniu na GB. 

patrzyłem jeszcze na inne 480-512GB ale wszystko dramless, więc nie widzę sensu skoro Samsung jest w dobrej cenie.  

 

 

No i wszystko w temacie :)

 

Kupiłem Samsunga 980 w X-kom za 159 zł.

 

Dzięki za pomoc @kokosnh.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście jak zawsze, pamiętaj o backupie ważnych plików, trochę tych Samsungów 980 jednak padło... Choć rada jest oczywiście nadal ważna, niezależnie od SSD/HDD, bo wszystko może paść bez ostrzeżenia... 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...