Skocz do zawartości

Dark Rock Pro 4 vs AIO - zmienić czy zostać?


Recommended Posts

Cześć.

Dziś przyszła do mnie nowa obudowa (przewiewna Meshify 2 XL która mam nadzieje zapobiegnie tym wysokim temperaturą) i zacząłem się zastanawiać...
Skoro i tak już muszę oddać kompa do serwisu żeby zmienili mi budę to może warto pomyśleć o zmianie wentylatora...

Mam "starego, dobrego" Dark Rock Pro 4.
Sprawuje się dobrze, ale mam wrażenie, że przy tych naprawdę wysokich temperaturach już sobie tak dobrze nie radzi.
Dlatego pomyślałem o AIO.
Ogólnie jakoś boję się chłodzenia wodnego - przecieki itp. ale po rozmowie lekko mnie przekonał, że takie rozwiązanie nie jest niczym strasznym.

Stąd pytanie - czy warto w moim przypadku zmienić chłodzenie na AIO (myślałem w tym miejscu o Arctic Liquid Freezer II  360 mm na górę czy zostać przy DRP4?

Z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

No to osobiście wymieniłbym na AIO. U mnie do niedawna był I9 9900k @5,0 1,34v i poci się to okrutnie. Na 420mm aio w cinebenchach przekraczał 80C a w grach haczył o 70C. Budę masz teraz duża to 360mm AIO bez problemu wejdzie na przód lub top. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Cena/jakość to ja polecam Arcitic Liquid Freezer II

Tego Msi bym unikał bo są z nimi problemy:
https://www.tomshardware.com/news/msi-recalls-mag-coreliquid-240r-360r-aio-coolers-due-to-sediment-build-up

 

Nawet jak wymieniają na nowe to starta czasu z montażem/demontażem

Poczytałem trochę i chyba będzie z nim problem.
Jego grubość jest na tyle duża, że nachodzi na wentylatory z przodu i z tyłu.
 

Link to post
Share on other sites

Faktycznie.
To może widziałem zwykłe Meshify 2 tylko nie doczytałem (gdzieś na reddit).

Ok, biorę go w takim razie - nic lepszego w tej cenie nie dostanę.
Jedynie ten (sorry, nie znam terminologii) "łacznik" z procesorem trochę nieciekawy ale cóż - coś za coś.

Wychodzi na to, że niepotrzebnie kupiłem te wentylatory Razera... nie mam co z nimi zrobić :D

Mam jeszcze pytanie troszkę z innej beczki, ale może będziesz lepiej zorientowany.
Chdozi o te wentylatory - rozumiem, że każdy z nich będzie żył "własnym życiem" - bo nie da się ich w żaden sposób zsynchronizować?
Zastanawiałem się co by się stało jakby podpiąć te z AIO do kontrolera w obudowie albo jeszcze inaczej - te wszystkie podpiąć do tego kontrolera Razera który mam specjalnie kupiony (i cały plan się rypnął) :D
 

 

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, MW_1975 napisał:

Czy ten 9900K miał ściąganą czapkę? Być może problemem jest wysuszony "glut" pod IHS.

Wątpię, choć niedawno (miesiąc temu)oddawałem kompa do serwisu na czyszczenie i ogólne prace konserwacyjne.

 

Problem zaczął się po zmienie karty graf z 1050 na 3060ti.

 

 

Link to post
Share on other sites

Kolego mam również 9900K i nie możliwe żebyś narzekał przy wcale nie złym Dark Rock Pro 4,skoro ja korzystam z NH-D14 i temp są w normie.Przesiadka na AIO nie jest tu rozwiązaniem.Najpierw znajdź przyczynę wysokich temp.Uruchom gre z czego tam korzystasz i pokaż te wysokie temperatury.Na końcu możesz i polecam mu zrobić UV i dać stałe napięcie,będzie lepiej.

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Tiamina napisał:

Kolego mam również 9900K i nie możliwe żebyś narzekał przy wcale nie złym Dark Rock Pro 4,skoro ja korzystam z NH-D14 i temp są w normie.Przesiadka na AIO nie jest tu rozwiązaniem.Najpierw znajdź przyczynę wysokich temp.Uruchom gre z czego tam korzystasz i pokaż te wysokie temperatury.Na końcu możesz i polecam mu zrobić UV i dać stałe napięcie,będzie lepiej.

Problemem jest/była na pewno obudowa.
Bo kilku minutach grania jak ją dotknąłem to blacha była cała gorąca - aż parzyła lekko w rękę.

Tak jak pisałem - Cyberpunk i 99 stopni.1446404143_temperaturycyberpunk.thumb.jpg.866a3bdcd0269331e4594b0564c14d08.jpg


Tu robiłem test OCCT z otwartym przodem

ySnRysx.png

 

wszystko otwarte
PmzltHX.png

Link to post
Share on other sites

do @mini21

 

Daje słowo,  że nie chce być wredny i rozumiem, ze autor moze ma mniejszy ekran niż ja (23,5 cala), ale na tych zrzutach nic nie widać trzeba prawie wydłubać sobie oczy, a i tak nie widac cyferek. Po co się zmniejsza te zrzuty jak one w oryginalnym rozmiarze dzisiaj 98% ludzi się wczytają, no chyba, że ktoś ma internet ponizej 1Mb/s nie zwłasnej woli.

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites
41 minut temu, mini21 napisał:

Problemem jest/była na pewno obudowa.
Bo kilku minutach grania jak ją dotknąłem to blacha była cała gorąca - aż parzyła lekko w rękę.

W obudowie za ponad 1000zł ?

 

41 minut temu, mini21 napisał:

Tak jak pisałem - Cyberpunk i 99 stopni.

OCCT itp programy to kaloryfery ale jak w grach masz wysokie temp. to coś jest,nie tak.Mam również zegar 4,7GHz ale ty masz temp. odjechaną na tym procku.

Procesor był skalpowany ?

Sprawdziłeś chłodzenie czy jest dobrze zamontowane ? sprawdź ręką czy odbiera ciepło.

 

Napięcie masz wysokie.

Jutro zrobisz UV zobaczymy różnicę.

 

Pokaż jeszcze Cinebench R23 multi i napięcie w CPU-Z

Edytowane przez Tiamina
Link to post
Share on other sites
58 minut temu, Tiamina napisał:

W obudowie za ponad 1000zł ?

 

OCCT itp programy to kaloryfery ale jak w grach masz wysokie temp. to coś jest,nie tak.Mam również zegar 4,7GHz ale ty masz temp. odjechaną na tym procku.

Procesor był skalpowany ?

Sprawdziłeś chłodzenie czy jest dobrze zamontowane ? sprawdź ręką czy odbiera ciepło.

 

Napięcie masz wysokie.

Jutro zrobisz UV zobaczymy różnicę.

 

Pokaż jeszcze Cinebench R23 multi i napięcie w CPU-Z

Chłodzenie zakładane było od nowości i do momentu zmiany karty żadnych problemów.

Potem jeszcze raz serwis je zakładał po zmienie pasty na procku - to samo.

 

R6 był robiony pod ciszę, nie pod przepływ powietrza - może to dlatego.

 

Czy był skalowany - nie sądzę.

Były ustawione jakieś parametry "na sztywno" (4.7-4.8).

Kazano mi przywrócić ustawienia do fabryki i zmienić tylko profil ramu - to są właśnie wyniki.

 

Z tym sprawdzeniem jest o tyle ciężko że jest tam po prostu tak ciasno że nie ma gdzie.

Może to trochę wyjaśni

https://forum.pclab.pl/topic/1359326-9900k-wysokie-temperatury-co-na-to-poradzić/#comments

Z odpalonym CP wygląda to tak
image.png.d593fa4028976f6e8210be323bee34d6.png

Boki obudowę już dość ciepłe.

Link to post
Share on other sites

AVX masz wył. ?

Czemu chłodzenie masz do góry nogami który to szpeco zakładał ?

Ustaw mu Fixed 1.190V / Lvel 1 / powinieneś mieć coś w granicach 1.170V - sprawdź.

Szkoda,że musisz polegać na serwisach a samemu nie sprawdzisz wiele rzeczy.Odnośnie umiejscowienie wentylatorów to daj na front,tył i góra.

Link to post
Share on other sites

Serwisant ustawił i zamontował tak,jak było mu najwygodniej.A teraz pytanie czy serwisant nie zauważył wysokich temperatur.

I ta dziura w chłodzeniu,co się stało ?

 

Proponuję poszukać innego serwisanta i niech ci sprawdzi ten problem.Bo tu będzie ciężko jak nie planujesz wtykać swoich rąk do środka.Bo ja bym zaczął ust biosu,cpu a potem chłodzenia i kończywszy na odp cyrkulacji powietrza w budzie.

Edytowane przez Tiamina
Link to post
Share on other sites

Sądzę że serwisant mógł tego nie zauważyć gdyż tak wysokie temperatury są głównie podczas grania.
Gdy używam przeglądarki to nie są aż tak strasznie wysokie

Z tą dziurą to mnie zaskoczyłeś - nie zwróciłem na to uwagi. Nie wiem jak było wcześniej (w sumie to nie wiem czy zdjęcie było robione przez czy po). A może jej nie widziałem bo wcześniej drp4 był montowany odwrotnie.

Z serwisami jest problem... To już kolejny.
Poprzedni robił jakieś wałki, więc musiałem szukać innego. Wybrałem taki który miał najwięcej pozytywnych opinii.

Co do biosu - radzono mi zostawić na auto i tyle.

No i koło się zamyka - bo teraz nie wiem czy z tym chłodzeniem jest coś nie tak (skąd ta dziura, jakby jakieś zatyczki nie było) i czy nie zdecydować się w takim razie na te aio...

Wysłane z mojego Mi 10 Pro przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie szkoda Ci kasy to możesz zainwestować w AIO gorzej mieć nie będziesz na pewno, jeżeli nie chcesz pchać się w dodatkowe koszty to faktycznie jest wysoce prawdopodobne że udało by się za pomocą tego co masz doprowadzić temperatury w tym komputerze do normy i naprawić po panu z "serwisu". 
Aczkolwiek najlepiej jeżeli wszystko w nowym komputerze zrobił byś sam, filmików w necie jest pełno oraz instrukcji jak samemu wszystko poskładać. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, mini21 napisał:

Sądzę że serwisant mógł tego nie zauważyć gdyż tak wysokie temperatury są głównie podczas grania.

To nie serwisant,który nie sprawdza swojej pracy to sobie wyobraź gdyby ci montował chłodzenie wodne.

 

2 godziny temu, mini21 napisał:

Z tą dziurą to mnie zaskoczyłeś - nie zwróciłem na to uwagi. Nie wiem jak było wcześniej (w sumie to nie wiem czy zdjęcie było robione przez czy po). A może jej nie widziałem bo wcześniej drp4 był montowany odwrotnie.

to zaślepka montażowa ale BQ głupio to rozwiązał.Wolę jednak swoją Noctue :)

 

2 godziny temu, mini21 napisał:

Co do biosu - radzono mi zostawić na auto i tyle.

bo nikt nie chciał testować stabilność nowych ustawień.

 

Weź,znajdź kogoś zaufanego bo na te serwisy tylko się wytracisz.Niech ci ogarnie te temperatury sprawdzi to chłodzenie i znajdzie przyczynę,na razie nie pchaj się w koszt nowego chłodzenia,jak nie wiesz co jest przyczyną tak naprawdę.Jak się nie boisz to możesz sam się za to zabrać,masz w brud tutoriali na YT.

 

 

 

Edytowane przez Tiamina
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...