Skocz do zawartości

Duża, przewiewna obudowa pod chłodzenie powietrzem... - cena +/- 1100 zł


Recommended Posts

Dzień dobry.

Chciałem się Was poradzić w sprawie wymiany obudowy.

Mój Fractal R6 sprawuje się świetnie, ale po zmianie karty graficznej zaczyna się tam robić piekarnik.
Próbowałem już na różne sposoby - nawet z całkowicie otwartymi panelami (bok, góra, przód) ale wiadomo, że komputer w takim stanie stać non stop nie może.


Dlatego chciałbym kupić coś większego, żeby przepływ powietrza był lepszy.

Musi się zmieścić to co w stopce (czyli jakieś 3 dyski talerzowe, 1 SSD, 2 pozostałe są na nvme) czyli wielki COOLER - Dark Rock Pro 4.
Wiem, że dużo lepiej wyglądałoby to z chłodzeniem wodnym, ale jakoś się tego boję (stary jestem, nowinki widocznie już nie dla mnie) dlatego musi być na tyle wysoka aby ten potwór wszedł i nie przeszkadzał.

Świetnie wyglądają dla mnie obudowy z montażem karty graficznej pionowo - ale niestety - DRP4 będzie przeszkadzał, więc o tym mogę zapomnieć.
Ciekawe są też konstrukcję "komorowe" ale i tu nie jest łatwo.

Z takich dodatkowych informacji - chciałbym do niej wsadzić 3 wentylatory Razer Kunai podpięte do sterownika Razer (żeby wszystko ze sobą grało) więc jak widzicie - będę robił "dyskotekę" :D

Z takich które mi się podobają to np.: Lian Li 011 XL ale wydaje mi się że może być za mała przez cooler, Thermalake Level 20 - ale tu znowu cena....
Chodzi o coś "innego" ale zarazem nie aż tak futurystycznego...


Z góry dziękuję za porady. 

Link to post
Share on other sites

Do tej zmieści się wszystko. Jest ogromna. Kupiłem ją z zamiarem zmiany ale była za duża. Może Tobie będzie odpowiadała. Jest na pewno bardzo przewiewna.

 

https://www.x-kom.pl/p/514180-obudowa-do-komputera-phanteks-enthoo-719-drgb-tempered-glass-antracyt.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click&ceneo_cid=d177fb07-d4a4-9fca-3ffa-971bdebdcdac

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Be Quiet 802. ALe moim zdaniem - skoro i tak chcesz wstawić wetylatory do nowej obudowy, to pościągaj wszystkie panele zamykające wloty powietrza do Fractala i włóż do srodka te nowe wentyle. Jako wlotowe, najlepiej na przód.  Kurzu wiele się nie dostanie, a powinno być niego chłodniej. Wymiana obudowy to Plan "B".

Link to post
Share on other sites

Tak bardziej normalnie zerknij na https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-2-lite-rgb-black-tg-light-tint-p8115188

Sprzedaj swoje chłodzenie, wentyle Razer i wrzuć sobie tutaj AiO 360 na top i masz komplet, przy czym na HDD 3,5 masz dwa miejsca. 

 

Jakby co większa wersja https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-2-rgb-black-tg-litght-tint-p8115189

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Cześć i czołem. 

 

Dotarła do mnie dziś obudowa Meshify 2 XL z ciemnym szkłem. 

Nie wiem czy nie przesadziłem z rozmiarem. 

 

Teraz pytanie... w obudowie jest zamontowane chyba 4 wentylatory (3x przód i 1x tył) . Do tego mam 3 wentylatory Razer'a które chce podłączyć do sterownika (który też posiadam) żeby to się ładnie synchrozizowało z klawiaturą i całą resztą. 

Teraz myślę czy zostawić na przodzie te co są (ale raczej synchro między nimi nie będzie) a te Razera wrzucić na górę czy odwrotnie - te od Razer'a na przód a te firmowe na górę? 

 

Druga sprawa z innej beczki - zacząłem czytać o AIO i tak mnie zaczyna to coraz bardziej ciekawić - czy warto, czy efekt będzie lepszy jak z Dark Rock Pro 4?

Jeśli tak - jakie byście polecili - i czy do takiego chłodzenia można zastosować dowolne wentylatory (np przełożyć do niego te od Razer'a?). 

 

Myślę jeszcze czy warto montować kartę graficzną wertykalnie... Wygląda to lepiej ale a) z Dark Rock Pro 4 może nie wejść (jeśli zostanę przy powitrzu) no i b) jak czytałem osiągi karty spadają. 

Sorry że tak głowę zawracam ale chciałbym to złożyć raz a dobrze. 

Link to post
Share on other sites

1. Możesz dać sobie tego Razera na przód będzie to w miarę wyglądać a nie powinno zmienić zbytnio temperatur w wnętrzu, raczej lepsza opcja niż góra, chociaż to zależy wszystko od Twoich preferencji. 
2. AIO powoli według mnie zaczyna wypierać powietrze z racji co raz to większej ilości ciepła na nowych procesorach, Słabe AIO będzie na takiej samej lub gorszej wydajności co najlepsze powietrzne chłodzenia, za to jak porównamy top powietrze vs AIO no to tutaj różnice już są na prawdę znaczące na korzyść chłodzenia cieczą. 
Wentylatory w chłodzeniu wodnym można sobie wymieniać jak najbardziej, jedynie trzeba pamiętać o tym by rozmiar był właściwy. Przy chłodzeniu dość istotne są już parametry pracy więc tutaj niekoniecznie szedł bym w Razera, który głównie wygląda. 
3. Karta graficznie wertykalnie to tak na dobrą sprawę kwestia bardzo indywidualna, temperatury pewnie będą gorsze przez co osiągi/żywotność mogą trochę spaść(choć nie muszą w dobrze wentylowanej obudowie). Kwestia tego co jest dla Ciebie ważniejsze wygląd czy kultura pracy/wydajność. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Chyba jednak zdecyduje się na te aio.
Raz że wygląda to po prostu lepiej, dwa że daje większe możliwości odprowadzania ciepła, trzy mój DRP4 ma już z 4 lata i nie wiem gdy zaraz nie będę musiał zmienić w nim wentylatow.

Myślałem żeby kupić aio od Razer'a - tyle że kosztuje krocie (jakieś 1600 zł) a podejrzewam że nie jest to najwydajniejszą jednostka.

Polecisz coś ciekawego?
Nie wiem tylko czy brać 360 czy coś większego...

Wysłane z mojego Mi 10 Pro przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Odnośnie AIO niestety nie jestem już aktualnie na czasie, ja osobiście jestem zadowolony z swojego Krakena 280mm i podejrzewam, że u Ciebie też dowolne w zasadzie 280 lub 360 da radę schłodzić 9900k. Zapewne jakbym teraz kupował to bardziej skłaniał bym się ku jakiemuś 360mm. 
Jeżeli będziesz się decydował na montaż karty wertykalnie to proponuję montaż AIO na topie by nie wdmuchiwało już ogrzanego powietrza do obudowy, temperatury na procku będą odrobione gorsze ale na GPU powinny być za to odczuwalnie niższe. 

Edt. Artykuł poglądowy https://ithardware.pl/rankingi/najlepsze_chlodzenie_procesora_2022_top_10-25353.html

Edytowane przez JorgesLSM
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...