Skocz do zawartości

Komputer nie włącza się


Recommended Posts

Cześć. Mam starszy komputer, którego dłuższy czas nie używałem, komputer nie był podpięty do prądu przez kilka dni, wczoraj postanowiłem go włączyć i włączył się, a dzisiaj w ogóle się nie chce włączyć. Czasem migną diody na płycie głównej i to wszystko, ale te diody nie migną po każdej próbie włączenia komputera. Wiatrak w przednim panelu lekko się poruszy i to wszystko. Myślałem, że tutaj występuje problem z baterią CR2032, ale kupiłem taką baterię i wciąż komputer nie chce się włączyć. Mam zasilacz Chieftec CFT-600-14CS, który swoje lata ma, ale przez tyle lat nie było z nim żadnego problemu, a komputer od kilku lat nie był codziennie używany. Co tu może być przyczyną tego, że komputer ma problem z włączeniem się?

Specyfikacja komputera:
 

Procesor: Intel Core 2 Quad Q9550 / Intel Core 2 Duo E7600

Płyta główna: Gigabyte EP45-UD3LR
Pamięć ram: OCZ Reaper DDR2 4 GB RAM
Karta graficzna: Geforce GTX 570
Zasilacz: Chieftec CFT-600-14CS


28f35d70ddede886.jpg

Tak mam podpięte kable do zasilacza:

Do tych dwóch czerwonych kostek 2x8 pin w zasilaczu mam wpięte dwa kable z czerwonymi końcówkami (kable z zestawu zasilacza), a dwie końcówki PCI-E 2x6 pin mam wpięte do karty graficznej.

Do tej kostki CARD (pomarańczowe kółko na screenie) mam wpięty kabel z czarną końcówką, na kostce od tego kabla jest napisane CST 06, ma 4 piny, a w zasilaczu, gdzie jest wpięty jest 6 pinów. Druga końcówka tego kabla jest podpięta pod zasilanie przedniego wentylatora:

84ca39fc2ffd3282.jpg

Kolejna końcówka jest wolna:

b40d46689b975ba2.jpg
 

Mam jeszcze nie podpiętą wtyczkę o oznaczeniu KSP-9310:

1715087f9a1ca700.jpg


Jedynie pasuje z podpięciem tutaj:

ba10f8763de24b7e.jpg

80c77e3b0244fff0.jpg


I tutaj:

bd8a9718d43a0a12.jpg


c3e930503625e32e.jpg

Czy ta wtyczka KSP-9310 powinna być wpięta?

Do tej kostki HDD (czerwone kółko na screenie) mam wpięty kabel z czarną końcówką, na kostce od tego kabla jest napisane CST 15 i druga końcówka tego kabla jest wpięta do dysku jako zasilanie.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Albo uszkodzil sie zasilacz albo faktycznie cos jest zle podlaczone na plycie glownej.

Masz moze jakis inny zasilacz na podmianke ?

Masz zamontowany speaker w komputerze ? wydaje jakies dzwieki ?

Reset biosu robiles ?

Czytales instrukcje obslugi plyty glownej jak podlaczyc poszczegolne kable ?

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, sebki1 napisał:

Albo uszkodzil sie zasilacz albo faktycznie cos jest zle podlaczone na plycie glownej.

Masz moze jakis inny zasilacz na podmianke ?


Ten komputer normalnie kilka dni temu działał, a teraz nie działa, bo nie chce się włączyć. Więc na pewno kable są prawidłowo podpięte, a zostały podpięte kilka lat temu, więc to nie może być problem z nieprawidłowo podpiętymi kablami. Po prostu załączyłem opis podpięcia kabli, żeby ktoś na to spojrzał i dał znać, czy wszystko jest ok.

Mam drugi komputer, czy mogę zrobić to tak, że położę dwa komputery obok siebie i kable od zasilacza, z tego działającego komputera podepnę do tego komputera nie działającego? Chodzi mi o to, abym nie musiał wyciągać zasilacza z obudowy.

 

5 godzin temu, sebki1 napisał:

Masz zamontowany speaker w komputerze ? wydaje jakies dzwieki ?


Na płycie głównej jest złącze SPEAK:

80c77e3b0244fff0.jpg

Jak dobrze pamiętam to ten komputer dawniej wydawał dźwięk (pipczał), jak coś było nie tak. Teraz nie pojawia się żaden dźwięk. 
 

5 godzin temu, sebki1 napisał:

Reset biosu robiles ?


Nie. Czy mogę zresetować bios w ten sposób, w jaki pokazuje Bogdan z Forum Wiedzy?

https://youtu.be/ZsHhy4J1V6Q?t=262


@AudiAWX

Dodam zdjęcie płyty głównej dzisiaj, ale później, bo teraz nie mam jak.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, wsde napisał:


Ten komputer normalnie kilka dni temu działał, a teraz nie działa, bo nie chce się włączyć. Więc na pewno kable są prawidłowo podpięte, a zostały podpięte kilka lat temu, więc to nie może być problem z nieprawidłowo podpiętymi kablami. Po prostu załączyłem opis podpięcia kabli, żeby ktoś na to spojrzał i dał znać, czy wszystko jest ok.

Mam drugi komputer, czy mogę zrobić to tak, że położę dwa komputery obok siebie i kable od zasilacza, z tego działającego komputera podepnę do tego komputera nie działającego? Chodzi mi o to, abym nie musiał wyciągać zasilacza z obudowy.

 


Na płycie głównej jest złącze SPEAK:

80c77e3b0244fff0.jpg

Jak dobrze pamiętam to ten komputer dawniej wydawał dźwięk (pipczał), jak coś było nie tak. Teraz nie pojawia się żaden dźwięk. 
 


Nie. Czy mogę zresetować bios w ten sposób, w jaki pokazuje Bogdan z Forum Wiedzy?

https://youtu.be/ZsHhy4J1V6Q?t=262


@AudiAWX

Dodam zdjęcie płyty głównej dzisiaj, ale później, bo teraz nie mam jak.

Ewidetnie nie widać tz brzeczyka , może gdzieś odpadł jakimś cudem . Nic luzem nie leży ?

Choć to nie powinno mieć żadnego wpływu na to ze komputer nie staruje .

Coś takiego tam powinno być wpięte :

https://allegro.pl/oferta/brzeczyk-plyty-glownej-komputera-sygnal-12088768909?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_akcesoria_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335850&gclid=Cj0KCQiAtbqdBhDvARIsAGYnXBMRLcyhJnWNKHFlvz0FYUKTP368u5PWxbYyevhnIlE5pIriihWjnq8aAiyZEALw_wcB

Link to post
Share on other sites

Takie zachowanie wentylatorów sugeruje że któreś z zabezpieczeń w zasilaczu blokuje uruchomienie.

- zwarcie lub przeciążenie z powodu uszkodzenia któregoś podzespołu lub samego zasilacza 

- coś namieszane w kablach?

- coś robiłeś z tą wtyczką "Mam jeszcze nie podpiętą wtyczkę o oznaczeniu KSP-9310" to złącze zasilana obecnie rzadko używanie, nie próbuj wciskać tego nigdzie jak nie wiesz do czego to bo uszkodzisz płytę.

- sprawdź karty wpięte w złącza PCI / PCI-E czy któraś się częściowo nie wysunęła

- jeśli wentylatory się nie kręcą głośniczek / speaker nawet jak by był nie da żadnych sygnałów.

- sprawdź czy karat graficzna ma podpięte zasilanie

Edytowane przez more
Link to post
Share on other sites
W dniu 30.12.2022 o 15:03, wodego napisał:

Zrób tak.


Zrobiłem tak i spaliły się dwa tranzystory mocy. Oddałem tę płytę do serwisu elektronicznego, w którym gość naprawia komputery i do tej pory nie jest w stanie doprowadzić tej płyty do prawidłowego działania. Nie działa sekcja zasilania procesora, wygląda na to, że poleciało więcej elementów, nadal serwisant nie może uzyskać napięcia Vcore, nawet po wylutowaniu wszystkich elementów wymienionych. Napisałem do Gigabyte Polska, olali mnie, nie odpisali mi na e-mail. Nawet nie ma do nich telefonu, jak tak można postępować. :[

 

W dniu 4.01.2023 o 21:33, more napisał:

Takie zachowanie wentylatorów sugeruje że któreś z zabezpieczeń w zasilaczu blokuje uruchomienie.

- zwarcie lub przeciążenie z powodu uszkodzenia któregoś podzespołu lub samego zasilacza 

- coś namieszane w kablach?


Gość z serwisu powiedział mi, że po prostu padł zasilacz, ten zasilacz ma 12 lat, nie opłaca się go naprawić. Rozebrał zasilacz, robił przy nim, ale nie był w stanie postawić go do działania, mówił, że musiałby wszystko tam wymienić. Kupiłem nowy zasilacz, ale wciąż ta moja płyta główna pozostaje niesprawna.
 

W dniu 5.01.2023 o 00:02, janek20 napisał:

Na środku jest napuchniety kondensator stanby 10V.Wymień go na 16V


Jakby to był ten kondensator to miałbym już naprawiony zasilacz.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites
W dniu 11.01.2023 o 15:38, wsde napisał:

Napisałem do Gigabyte Polska, olali mnie, nie odpisali mi na e-mail. Nawet nie ma do nich telefonu, jak tak można postępować.

 

A co Ci Gigabyte miał odpisać? Płyta ma kilkanaście lat, brak wsparcia również od kilkunastu lat. Szkoda to reanimować bo za naprawę płyty zapłacisz więcej jak za drugą płytę. 

 

Daj temu "specowi" resztę części i niech sprawdzi co jest dobre a co nie albo jak on nie ma jak to zanieś do jakiegoś serwisu komputerowego i niech sprawdzą. Bo jak zasilacz padł i pociągnął za sobą płytę to nie wiadomo co z resztą części. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.01.2023 o 15:53, janek20 napisał:

A nie był napuchniety?Ten zasilacz ma 12 lat a ten puchne jako pierwszy max po 9-10


Właśnie ten kondensator wygląda normalnie, nie jest spuchnięty.

 

W dniu 13.01.2023 o 08:01, Krzysko napisał:

A co Ci Gigabyte miał odpisać? Płyta ma kilkanaście lat, brak wsparcia również od kilkunastu lat. Szkoda to reanimować bo za naprawę płyty zapłacisz więcej jak za drugą płytę. 


Po prostu oczekiwałem jakiejkolwiek odpowiedzi od nich; po analizie ze zdjęcia stwierdzamy, że nie da się naprawić tej płyty, bo padła sekcja zasilania procesora albo możemy spróbować naprawić. Jeśli tak wygląda kontakt z serwisem Gigabyte Polska to ja następnym razem, gdy będę składał nowy komputer to wybiorę płytę główną MSI, przynajmniej jest polskie forum, na którym można się o cokolwiek zapytać.
 

W dniu 13.01.2023 o 08:01, Krzysko napisał:

A co Ci Gigabyte miał odpisać? Płyta ma kilkanaście lat, brak wsparcia również od kilkunastu lat. Szkoda to reanimować bo za naprawę płyty zapłacisz więcej jak za drugą płytę. 

 

Daj temu "specowi" resztę części i niech sprawdzi co jest dobre a co nie albo jak on nie ma jak to zanieś do jakiegoś serwisu komputerowego i niech sprawdzą. Bo jak zasilacz padł i pociągnął za sobą płytę to nie wiadomo co z resztą części. 


Niestety gość nie dał rady naprawić tej płyty, padła sekcja zasilania procesora. Udało mi się kupić taką samą płytę na olxie.

Teraz już wiem, że od dawna coś było nie tak z tym zasilaczem, ale wcześniej nie miałem o tym pojęcia, bo jak ten "zapasowy" komputer był niepodpięty do gniazdka, to potrafił się nie włączyć, dlatego trzymałem go podpiętego do gniazdka. Przez kilka dni był niepodpięty i gdy chciałem go włączyć, to się raz włączył, a drugi raz już się nie włączył. I jak podpiąłem zasilacz Corsair 750W, z drugiego komputera do tej płyty to się sfajczył tranzystor:

75980cd2184aedc6.jpg
 

Kupiłem nowy zasilacz be quiet! System Power 10 650W 80 Plus Bronze, także na pewno wiele lat posłuży. :) 

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...