Skocz do zawartości

Czy warto zmienić procesor?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wodego,

Recommended Posts

Witam mam procesor i5 10600k i płytę z490 mpg na gwarancji i myślę nad zmianą procesora na i5 12400f jest sens zmiany ? Chodzi mi głównie o gry grafika to rtx 2070super x gaming ,jest ktoś w stanie powiedzieć ile więcej fps będzie po zmianie czy nie ma sensu zmieniać czy lepiej podkręcić i5 10600k 

Edytowane przez ProFix133
Link to post
Share on other sites
  • BlackCoffe zmienił tytuł na Czy warto zmienić procesor?

Nie warto za mały przyrost. Jak już to lepiej odczekać i brać coś z rtx 4xxx.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, ProFix133 napisał:

A co jest nie tak z postem ?

Z okazji świąt za darmo tłumaczę:

 

Witam. Mam procesor i5-10600K, płytę MSI MPG Z490 Gaming Plus na gwarancji i myślę nad zmianą procesora na i5-12400F. Czy jest sens zmiany? Chodzi mi głównie o gry. Grafika to RTX 2070Super X Gaming. Jest ktoś w stanie powiedzieć ile więcej FPS będzie po wymianie czy też nie ma sensu zmieniać? Może lepiej podkręcić i5-10600K?

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki @wodegoza redakcję posta!

 

Do póki nie napiszesz praktycznie w jakie gierki grasz oraz jaka rozdzielczość to nie ma co się w ogóle zastanawiać, @ProFix133. Co zaś się tyczy 12400f - są gierki, gdzie "król" wypada lepiej od i9-11900, to gdzie mu do 10600k startować. 

 

https://www.purepc.pl/test-intel-core-i5-12400f-alder-lake-najlepszy-procesor-do-1000-zl-porownanie-z-intel-core-i5-10400f-core-i5-11400f-i-ryzen-5-36?page=0,68

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Dzięki @wodegoza redakcję posta!

 

Do póki nie napiszesz praktycznie w jakie gierki grasz oraz jaka rozdzielczość to nie ma co się w ogóle zastanawiać, @ProFix133. Co zaś się tyczy 12400f - są gierki, gdzie "król" wypada lepiej od i9-11900, to gdzie mu do 10600k startować. 

 

https://www.purepc.pl/test-intel-core-i5-12400f-alder-lake-najlepszy-procesor-do-1000-zl-porownanie-z-intel-core-i5-10400f-core-i5-11400f-i-ryzen-5-36?page=0,68

Gram w 1920p głównie w gierki fps typu fortnite,Apex legends ale też GTA ,rdr2

Link to post
Share on other sites

Łoo panie, to masz kozacki monitor do Csa! 2560x1920 tj po prostu ideał! Gdzie żeś taki upolował? :o

57 minut temu, ProFix133 napisał:

gierki fps typu fortnite,Apex

Czyli szybkie szczelaninki online - powiedziałbym że ten 12400f to wręcz min. Na Twoim miejscu zatem brałbym 13500f za te dwa tygodnie. 

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, Rebelmind napisał:

Łoo panie, to masz kozacki monitor do Csa! 2560x1920 tj po prostu ideał! Gdzie żeś taki upolował? :o

Czyli szybkie szczelaninki online - powiedziałbym że ten 12400f to wręcz min. Na Twoim miejscu zatem brałbym 13500f za te dwa tygodnie. 

Chodziło mi o full HD monitor a od wielu osób słyszałem że właśnie nie ma sensu zmieniać z 10600k na 12400f bo prawie różnicy nie będzie a mysałem też nad podkręceniem 10600k

Link to post
Share on other sites

Tą stronkę znasz? 

https://howmanyfps.com/games/fortnite

 

Fortnite i Apex potrzebują zarówno szybkiego CPU jak i GPU. Grasz 1080p @high? Przy 10600k i 2070S lekki GPU bottleneck. Zjeżdżasz z detalami do @med/low i robi się CPU bottleneck. Podkręć CPU, zmniejszając detale i porównaj fps. Jaki Ram? 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, ProFix133 napisał:

Chodziło mi o full HD monitor a od wielu osób słyszałem że właśnie nie ma sensu zmieniać z 10600k na 12400f bo prawie różnicy nie będzie a mysałem też nad podkręceniem 10600k

Przy FHD zmień procesor na 8rdzeni-pomoże.Wyższa rozdzielczość,wymiana taka nie ma sensu ewent możesz użyć DSR w panelu sterowania Nvidia.

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, Rebelmind napisał:

Tą stronkę znasz? 

https://howmanyfps.com/games/fortnite

 

Nie znałem tej strony wcześniej ale widzę ze jej obliczenia są bardzo ogólne .

Pokazuję np mi w Warzone 2.0 w 1440p,detale ultra : 105 - 143 FPS

Tyle to wyciągnę ale z DLSS na Performance, a bez tego mydła to nawet 100FPS  nie będzie ;) 

Link to post
Share on other sites

Tj raczej średni wyniki i ja z tego korzystam do porównywania różnic jak np w Twoim przypadku (co da więcej fps: CPU vs GPU). 

 

W 1080p @medium przy 2070S powinieneś mieć dobrze ponad 100 fps już teraz... 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Tiamina napisał:

Przy FHD zmień procesor na 8rdzeni-pomoże.Wyższa rozdzielczość,wymiana taka nie ma sensu ewent możesz użyć DSR w panelu sterowania Nvidia.

To znaczy że  w full HD nie ma sensu zmieniać z 10600k na 12400f ?

 

8 godzin temu, Rebelmind napisał:

Tą stronkę znasz? 

https://howmanyfps.com/games/fortnite

 

Fortnite i Apex potrzebują zarówno szybkiego CPU jak i GPU. Grasz 1080p @high? Przy 10600k i 2070S lekki GPU bottleneck. Zjeżdżasz z detalami do @med/low i robi się CPU bottleneck. Podkręć CPU, zmniejszając detale i porównaj fps. Jaki Ram? 

Corsair 2x16 3200mhz

Link to post
Share on other sites
41 minut temu, ProFix133 napisał:

To znaczy że  w full HD nie ma sensu zmieniać z 10600k na 12400f ?

To znaczy, że w 1080p jest sens zmieniać jak najbardziej. Pamiętaj jednak, że do 12400f / 13500 potrzebujesz jeszcze nowej płyty ;)

Link to post
Share on other sites

Zbliżyć się zbliży, ale nie na tyle by moim zdaniem nie opłacało się wymienić. Zwłaszcza, że za swoje CPU + Mobo powinieneś dostać na rynku wtórnym tyle, że dopłata to płyty B660 + 12400f była już nieduża

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

Zbliżyć się zbliży, ale nie na tyle by moim zdaniem nie opłacało się wymienić. Zwłaszcza, że za swoje CPU + Mobo powinieneś dostać na rynku wtórnym tyle, że dopłata to płyty B660 + 12400f była już nieduża

A z rtx 2070 super by nie było bottlenecku

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, ProFix133 napisał:

To znaczy że  w full HD nie ma sensu zmieniać z 10600k na 12400f ?

 

10 godzin temu, ProFix133 napisał:

A podkręcenie i5 10600k zbliży się do wydajności 12400f lub będzie wydajniejszy ?

 

8 godzin temu, ProFix133 napisał:

A z rtx 2070 super by nie było bottlenecku

 

Jak masz monitor FHD i nie masz zamiar go zmieniać bo po co,jak jesteś zadowolony to wymień procesor na 8 rdzeni.W miejscach procesorowych zauważysz różnicę bo sam zrobiłem test Assassin's Creed: Odyssey na jakimś polu bitwy (początek gry),ściągnąłem wszystkich żołnierzy z pobliskich wiosek na pole bitwy sprawdzić procesory i 6 rdzeni dostał zadyszki.Nie musisz sprzedawać płyty,wrzuć mu lepszy procesor. 

 

Podkręcanie nie wiele ci da a raczej unikaj tej bezsensownej zabawy,przy obecnym wyborze procesorów na rynku.

Podkręcanie jest dla maniaków,którzy nie wiedzą co zrobić z wolnym czasem :)

 

Sam mam rtx 2070S i często uruchamiam go w większej rozdzielczości korzystając z DSR a jak gra pozwala to z DLSS.Jeżeli masz zamiar grać w ten sposób, to wymiana 10600k niby nie potrzebna,tyle w teorii,ale i nie jest gwarantem,że procesor będzie dzięki wyższej rozdzielczości mniej obciążony w miejscu procesorowym. 

 

Moim zdaniem sprawdź np jak ja,swój procesor - czy jesteś z jego pracy zadowolony w grze i miejsce,które go najbardziej obciąża.Najwyżej sprzedaj swój procesor i wymień go na lepszy ale więcej rdzeni.

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, Tiamina napisał:

 

 

 

Jak masz monitor FHD i nie masz zamiar go zmieniać bo po co,jak jesteś zadowolony to wymień procesor na 8 rdzeni.W miejscach procesorowych zauważysz różnicę bo sam zrobiłem test Assassin's Creed: Odyssey na jakimś polu bitwy (początek gry),ściągnąłem wszystkich żołnierzy z pobliskich wiosek na pole bitwy sprawdzić procesory i 6 rdzeni dostał zadyszki.Nie musisz sprzedawać płyty,wrzuć mu lepszy procesor. 

 

Podkręcanie nie wiele ci da a raczej unikaj tej bezsensownej zabawy,przy obecnym wyborze procesorów na rynku.

Podkręcanie jest dla maniaków,którzy nie wiedzą co zrobić z wolnym czasem :)

 

Sam mam rtx 2070S i często uruchamiam go w większej rozdzielczości korzystając z DSR a jak gra pozwala to z DLSS.Jeżeli masz zamiar grać w ten sposób, to wymiana 10600k niby nie potrzebna,tyle w teorii,ale i nie jest gwarantem,że procesor będzie dzięki wyższej rozdzielczości mniej obciążony w miejscu procesorowym. 

 

Moim zdaniem sprawdź np jak ja,swój procesor - czy jesteś z jego pracy zadowolony w grze i miejsce,które go najbardziej obciąża.Najwyżej sprzedaj swój procesor i wymień go na lepszy ale więcej rdzeni.

Tylko właśnie jak bym wymieniał na mniej rdzeni ale 12gen to zawsze nowa generacja nic nadal bym korzystał z 10gen ale więcej rdzeni 

Link to post
Share on other sites

Pytałeś o zmianę procesora lub jego podkręcenie a teraz po głowie chodzi ci przejście na nową gen.A jaki masz ram,jakie chłodzenie itd może wymień całość na coś nowszego,po co się rozdrabniać,jak tylko masz pieniądze czemu nie,nie sądzisz.

Ja siedzę na Z370 i nie narzekam ale zmieniłem procesor na 8rdzeni i nie widzę potrzeby go zmieniać,grać gram w różne tytuły.

Zmieniasz to ,co należy do wymiany albo przejdź na świeżutką gen. i zmień przy okazji grafikę bo ta okaże się znowu kulawa przy nowych bebechach.Zmienisz jedno,drugie będzie prosiło się o wymianę i tak bez końca.Na bang będziesz myślał o zmianie grafiki na 3XXX a najlepiej 4XXX -ciepłą bułeczkę prosto z Piekarni ;)

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Tiamina napisał:

Pytałeś o zmianę procesora lub jego podkręcenie a teraz po głowie chodzi ci przejście na nową gen.A jaki masz ram,jakie chłodzenie itd może wymień całość na coś nowszego,po co się rozdrabniać,jak tylko masz pieniądze czemu nie,nie sądzisz.

Ja siedzę na Z370 i nie narzekam ale zmieniłem procesor na 8rdzeni i nie widzę potrzeby go zmieniać,grać gram w różne tytuły.

Zmieniasz to ,co należy do wymiany albo przejdź na świeżutką gen. i zmień przy okazji grafikę bo ta okaże się znowu kulawa przy nowych bebechach.Zmienisz jedno,drugie będzie prosiło się o wymianę i tak bez końca.Na bang będziesz myślał o zmianie grafiki na 3XXX a najlepiej 4XXX -ciepłą bułeczkę prosto z Piekarni ;)

Po głowie mi chodzi 12gen 12400f bo jak zmienię na 8rdzeni to powiedzmy będzie to i7 10700k do tej płyty co mam teraz ale nadal będzie to starsza generacja a ja myślę nad nowszą jeśli ma sens 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...