Skocz do zawartości

RTX 4080 czy 4090 do monitora 27'?


Recommended Posts

Witam. Zamierzam kupić nowy komputer wraz z monitorem. Zestaw kierowany pod gry. Aktualnie posiadam monitor 24’ przy karcie GF GTX 1060 6GB. Siedzę jakieś 60cm od monitora, i planuję zakupić monitor 27’, który uważam będzie już idealny jeśli chodzi o komfort i wrażenia z rozgrywki. Stąd też moje pytanie w którego Geforce’a celować? Z tego co wyczytałem do tej pory 4090 jest głównie dla 4k, natomiast przy 27’ będę chyba korzystać z QHD o ile się nie mylę. Dlatego zastanawiam się, czy jest sens dopłacać do 4090 jeżeli monitor i tak nie będzie jej w pełni wykorzystywał. Mówię tutaj o graniu w nowe tytuły przy najwyższych ustawieniach z RT myślę tak przez najbliższe 2 lata.

Edytowane przez A-lusions
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, A-lusions napisał:

planuję zakupić monitor 27’, który uważam będzie już idealny jeśli chodzi o komfort i wrażenia z rozgrywki.

Śmiało kupuj 32 cale.

12 minut temu, A-lusions napisał:

Mówię tutaj o graniu w nowe tytuły przy najwyższych ustawieniach z RT myślę tak przez najbliższe 2 lata.

Do rozdzielczości 2560×1440 optymalnym wyborem jest rzeczywiście RTX 4080.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Artok napisał:

Śmiało kupuj 32 cale.

32 to trochę za dużo przy odległości, z której patrzę. Przy 27' obejmuję jeszcze cały ekran bez ruszania głową, więc zostanę przy 27'. Tylko czy 4080 poradzi sobie z RT w minimum 60kl/s. Bo widziałem parę benchmarków, gdzie w grach typu cyberpunk czy wiedźmin na ultra 4080 ma 40-60fps z RT, natomiast 4090 nie spada poniżej 60kl/s.

Link to post
Share on other sites

W 2560x1440 RTX4090 będzie się nudził w większości gier, jak kupiłem 4090 to miałem monitor z rozdzielczością 3440x1440 100Hz i wykorzystanie karty w większości gier było na poziomie 50-70%, dopiero po zmianie monitora na Samsunga G9 (5120x1440@240Hz) karta jest odpowiednio wykorzystana w grach. W grach z RT zawsze możesz włączyć DLSS wtedy spokojnie RTX4080 wystarczy.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • A-lusions zmienił tytuł na RTX 4080 czy 4090 do monitora 27'?

Z Cyberpunkiem to jest tak że ta gra jest zepsuta przez nasze kochane studio które je produkowało. Bez DLSS nie da się grać nawet na najmocniejszej możliwie maszynie. Chyba że w 1080p będziesz miał te prawie stałe 60FPS. Studio mocno posiłkowało się technologią przeskalowywania obrazu i antyaliasingu, przez co jest bardzo dobrze dopracowane. Bez tego nie ma sensu grać ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do pojedynczego monitora poniżej 4K RTX4080 ma jeszcze spory zapas mocy. Na podwójnym monitorze (G9 neo), jak na razie jedyną grą, gdzie warto było włączyć DLSS jest CP 2077

Od strony ekonomicznej, w cenach "premierowych" 4080 był za drogi w stosunku do 4090, ale to się zmieniło. 4090 aktualnie jest wciąż po około 10k (+ wymiana zasilacza...), 4080 zjeżdża do 6k z haczykiem. Na monitorze 1440 tych dodatkowych 4 tysięcy nie zobaczysz.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, piotr.potulski napisał:

Do pojedynczego monitora poniżej 4K RTX4080 ma jeszcze spory zapas mocy. Na podwójnym monitorze (G9 neo), jak na razie jedyną grą, gdzie warto było włączyć DLSS jest CP 2077

Od strony ekonomicznej, w cenach "premierowych" 4080 był za drogi w stosunku do 4090, ale to się zmieniło. 4090 aktualnie jest wciąż po około 10k (+ wymiana zasilacza...), 4080 zjeżdża do 6k z haczykiem. Na monitorze 1440 tych dodatkowych 4 tysięcy nie zobaczysz.

Nie trzeba wymieniać zasilacza przy zakupie 4090. Są przejściówki albo kable od producentów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...