Skocz do zawartości

Dysk M2 na magazyn gier i programów.


Recommended Posts

Trochę rozrosła mi się baza gier, programów oraz różnych innych plików, które zajmują mi coraz więcej miejsca na dyskach (3 min nagrania QHD to ponad 600 MB), więc pomyślałem, żeby obecnego Microna 1300 1TB SATA zostawić na pliki, a gry i programy przenieść na nowy dysk M2. Ze względu na to, że moja płyta posiada tylko jedno złącze M2, to dysk trafi do adaptera M2 (może ktoś jakiś poleci) -> PCIE 3.0 x4, więc w zakładanym budżecie, pewnie żaden nie będzie szybszy niż możliwości złącza.

Zastanawiam się, czy warto kupić coś budżetowego, ale 2TB (pewnie i tak będą szybsze od Microna), czy jednak lepiej wziąć 1TB, ale za to już coś lepszego (tutaj jednak za jakiś czas się może okazać, że okresowo będzie mocno zapełniony, co pewnie się odbije na wydajności). Nie chcę na to przeznaczyć więcej niż 700 zł (najlepiej, gdyby tyle wyszło już razem z adapterem).

Wielkiego wyboru w dyskach 2TB nie ma, co ciekawe ciężko też znaleźć jakieś sensowne informacje o większości z nich:

  • KINGSTON NV2 2TB - nawet producent milczy o tym co siedzi w tym dysku, więc pewnie jest tam najniższa półka z QLC, ale kosztuje poniżej 600 zł
  • Patriot P300 lub P310 - ten starszy ma całkiem niezłe opinie, natomiast o nowym ciężko cokolwiek znaleźć, ceny mają podobne, czyli ok. 650 zł
  • Silicon Power A60 2TB - przeciętny dysk w cenie ok. 650 zł
  • Lexar NM620 2TB - lepsze osiągi niż te powyżej, ale ma różne opinie, da się go dostać za ok. 700 zł

  • PNY XLR8 CS3030 - w tej cenie chyba nie ma nic innego z DRAM, odkąd ma TBW 660TB nie wiadomo co w nim siedzi, ale kosztuje poniżej 700zł

  • Transcend MTE220S - nie jest zbyt popularny u nas, ale całkiem nieźle wypada w recenzjach, też ma DRAM, lepszą gwarancję niż PNY, a cena podobna.

W przypadku 1TB pewnie bym wybierał pomiędzy WD SN700, albo Kingstonem KC3000.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites
45 minut temu, Pawel7 napisał:

dysk trafi do adaptera M2 (może ktoś jakiś poleci)

Patrz na kolor PCB i dobierz do koloru torebki jaką nosisz na co dzień;)

Adaptery, to zwykłe ścieżki na PCB - rodzaj przejściówki. Nie ma szybszych i wolniejszych.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Bierzesz pod uwagę TBW i PBW, Kingston KC3000 ma 5 letnią gwarancję warto dołożyć do tego dysku.

To co ostatnio czytałem to PNY, zmniejszył wytrzymałość dysków https://www.benchmark.pl/aktualnosci/pny-xlr8-cs3030-producent-zmniejszych-wytrzymalosc-dyskow-ssd.html

A myślałeś nad takim dyskiem do przechowywania danych i filmów oraz zdjęć tu przykład https://www.x-kom.pl/p/461759-dysk-hdd-seagate-barracuda-2tb-7200obr-256mb.html

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Pawel7 napisał:

Kingston nie mieści się w 700 zł w wersji 2TB, a jednak na pojemności mi zależy i najpierw rozważam opcję z jak największym dyskiem.

 

Bierz https://www.ceneo.pl/58983509

albo 2TB i olej M2 - przynajmniej nie będzie ci blokował portów Sata.Prędkość tego MX-a jest dobra do gier i czego byś tam nie wrzucił.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Tiamina napisał:

 

Bierz https://www.ceneo.pl/58983509

albo 2TB i olej M2 - przynajmniej nie będzie ci blokował portów Sata.Prędkość tego MX-a jest dobra do gier i czego byś tam nie wrzucił.

Ma już dysk sata a chce M2

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Wik-Mar napisał:

Bierzesz pod uwagę TBW i PBW, Kingston KC3000 ma 5 letnią gwarancję warto dołożyć do tego dysku.

Teraz praktycznie wszyscy oferują 5 lat gwarancji, a w TBW się spokojnie powinienem zmieścić.

PNY zmienił nie tylko zasady gwarancji, ale też specyfikacje dysków, jednak według testów wychodzi, że z wydajnością jest OK.

11 godzin temu, Wik-Mar napisał:

A myślałeś nad takim dyskiem do przechowywania danych i filmów oraz zdjęć tu przykład

Talerzowe, to używam jako magazyn na USB, w kompie same SSDeki. Jest różnica w czasie uruchamiania nawet dużych pdfów, czy też plików cad, a niektóre mają ponad 100MB, co bywa odczuwalne przy ich otwieraniu i późniejszym zapisywaniu.

8 godzin temu, Tiamina napisał:

albo 2TB i olej M2 - przynajmniej nie będzie ci blokował portów Sata.Prędkość tego MX-a jest dobra do gier i czego byś tam nie wrzucił.

Co by mi miało blokować porty SATA? Prędkość tego MXa jest taka, jak mojego Microna, więc wiem jak to będzie działać, dlatego teraz myślę o czymś na M2 ;)

 

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

A nie masz możliwości na firmę, jeśli pracujesz na dużych plikach to faktycznie potrzebujesz szybki dysk i trwały dozbieraj i kup kingstona

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...