Skocz do zawartości

Płyta i chłodzenie do Ryzen 5600- lub zmiana na i5 12400F- lub podkręcanie i5 6400


Recommended Posts

Cześć!

Chciałem się przesiąść z mojego i5 6400 + Z170 MSI M5 Gaming + stock chłodzenie na coś mocniejszego.

Udało mi się wyrwać Ryzena 5600 za 628zł- jeszcze go nie otwierałem więc teoretycznie mógłbym zwrócić.

Mam więc trzy możliwości:

1. Kupić płytę główną- jaką dokładnie?

Polecaną tutaj często Gigabyte Gaming B550 GAMING X V2 AM4 -> https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-b550-gaming-x-v2-am4-p7147211 (chociaż słyszałem, że ma słabą sekcję zasilania i inne różne problemy)

Asus TUF Plus? -> https://proline.pl/plyta-glowna-asus-tuf-gaming-b550-plus-am4-p6714778

Coś jeszcze innego?

Potrzebuję co najmniej czterech aktywnych gniazd SATA (dwa HDD, jeden SSD i nagrywarka) i jednego na dysk M2.

1a. Do tego potrzebował będę chłodzenia- myślałem o Spartanie Max, skoro i tak nie zamierzam aktualnie podkręcać. Myślałem o Fortisie, ale skoro słabsze wystarczy, a Fortis też nie będzie się nadawał do ewentualnego podkręcania...

 

2. Zwrócić procesor i kupić i5 12400F. Do tego jakaś płyta. Wyjdzie trochę drożej, ale warto?

 

3. Zainwestować w jakiś chłodzenie i spróbować podkręcić szyną trochę tego i5 6400, którego mam teraz. Rozumiem, że to najmniej sensowna opcja bo to już stary procesor i niewiele tam ugram...

 

Pełna platforma to:

i5 6400 + stock chłodzenie

MSI M5 Gaming

GTX 970 EVGA

16GB DDR4 3000 albo 3200Mhz (corsair vengeance)

2x HDD 1TB

1x SSD 1TB (Sata)

1x SSD 512 (M2)

Napęd DVD

Zasilacz bronze 550W (albo 500)

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, maxxam97 napisał:

Zwrócić procesor i kupić i5 12400F. Do tego jakaś płyta. Wyjdzie trochę drożej, ale warto?

Zwrócić i za miesiąc kupić i5 13400F. Będziesz miał świetny procesor na lata. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Artok napisał:

Zwrócić i za miesiąc kupić i5 13400F. Będziesz miał świetny procesor na lata. 

Jest aż taka różnica w porównaniu do 5600 / 12400F, żeby warta była swojej ceny? Słyszałem, że "na lata" nigdy nie działa bo za chwilę pojawi się nowa generacja, jeszcze nowsza i tak w kółko. 13 gen jest pod jakimś względem rewolucyjna (jakiś znacznie większy przeskok wydajnościowy?)

Za miesiąc cena powinna spaść czy chodzi Ci o to, żebym dozbierał do niego?

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, maxxam97 napisał:

Za miesiąc cena powinna spaść czy chodzi Ci o to, żebym dozbierał do niego?

Za miesiąc będzie premiera i wskoczą do sklepów. 

30 minut temu, maxxam97 napisał:

Jest aż taka różnica w porównaniu do 5600 / 12400F, żeby warta była swojej ceny?

13400F będzie niewiele gorszy od 12600K. Sprawdź sobie testy wydajności na internecie. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Artok napisał:

13400F będzie niewiele gorszy od 12600K. Sprawdź sobie testy wydajności na internecie. 

Płyty główne nie są znacznie droższe pod Intela?

Jest jakiś plus minus pomysł ile może kosztować? Bo wyczuwam, że skoro 12600K kosztuje 1400-1500zł to pewnie cenowo będzie podobnie, albo jeszcze więcej (bo nowy).

5600 jest słabszy, ale też przecież znacznie tańszy (630zł)

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, maxxam97 napisał:

Płyty główne nie są znacznie droższe pod Intela?

Nie są, B660 kosztują tyle samo co B550. 

3 minuty temu, maxxam97 napisał:

Jest jakiś plus minus pomysł ile może kosztować?

Jakieś 1050 zł będziesz musiał z kieszeni wyciągnąć. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Artok napisał:

Nie masz żadnego zamiaru kupna nowożytnej grafiki? 

W przyszłości mam. Chciałem sobie iteracyjnie rozwijać kompa (nawet założyłem o tym wątek w dziale "Zestawy komputerowe") w zależności od tego na co są "dobre ceny".

Mógłbym też teraz wymienić wszystko, ale czy warto? Czy ceny teraz są odpowiednie do tego, żeby składać nowy zestaw (CPU + MOBO + GPU)?

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, maxxam97 napisał:

Czy ceny teraz są odpowiednie do tego, żeby składać nowy zestaw (CPU + MOBO + GPU)?

Aktualnie mamy sezon świąteczny, a to oznacza, że sklepy nie są skore do drastycznych obniżek. 

3 minuty temu, maxxam97 napisał:

W przyszłości mam.

Planujesz kupno grafiki powyżej 2000 zł? Do poziomu 3060 Ti/6700 XT możesz brać Ryzena 5600, a do szybszych kart - 13400F.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, Artok napisał:

Planujesz kupno grafiki powyżej 2000 zł? Do poziomu 3060 Ti/6700 XT możesz brać Ryzena 5600, a do szybszych kart - 13400F.

Raczej poniżej 2000- chociaż przyznaję, że jeszcze tego definitywnie nie określiłem. Muszę poszukać sobie porównań tych kart graficznych. Jeżeli się okaże, że byłoby znacznie znacznie lepiej...

Inna sprawa, że nawet nie gram teraz w żadną nową, wymagającą grę :D (głównie league of legends, cs:go, fortnite...)

Chociaż przykładowo w Wiedźminie miałem jakieś 45-50 klatek i tyle samo w Shadow of the Tomb Raider, także nie ukrywam, że fajnie byłoby, żeby to działało płynniej.

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites
27 minut temu, Vemorion napisał:

Nie zwracaj R5 5600.  Za 628zł jest bardzo dobrym wyborem.

Spodziewam się, że w porównaniu do i5 13400F to może być niemalże polowa lub 60% ceny. 

Zostanę chyba przy nim. I tak poczuję duży przeskok.

 

Jaką płytę do tego dobrać? 

Gigabyte Gaming B550 GAMING X V2 AM4, Asus TUF Plus czy coś innego? Jak pisałem, potrzebuję czterech aktywnych gniazd SATA i co najmniej jednego na dyski M2.

 

Chłodzenie pewnie zostanie przy tym Spartan Max albo Fera 5 jeżeli warto byłoby dopłacić. Do fortisa niezbyt chcę dopłacać bo i tak nie będzie się pewnie nadawał do OC.

Link to post
Share on other sites

Dobrze byłoby wziąć taką płytę która w przyszłości będzie wystarczająca pod R7 5800X3D, bo będziesz miał solidny upgrade bez wymiany płyty głownej.

ASUS TUF GAMING B550-PLUS jak za kwotę 650zł nie wypada źle, tylko trzeba pamiętać, że R5 5600 odpali na tej płycie od wersji bios 2423 w górę.

Ma sześć złącz SATA, ale gdy wpięty jest dysk M.2 to dwa złącza SATA są nieaktywne, a cztery aktywne.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Vemorion napisał:

Ma sześć złącz SATA, ale gdy wpięty jest dysk M.2 to dwa złącza SATA są nieaktywne, a cztery aktywne.

Właśnie coś takiego mi się obiło o uszy. Cztery mi w zupełności wystarczą.

 

2 godziny temu, Vemorion napisał:

Dobrze byłoby wziąć taką płytę która w przyszłości będzie wystarczająca pod R7 5800X3D, bo będziesz miał solidny upgrade bez wymiany płyty głownej.

 

Rozumiem, że ten Gigabyte Gaming B550 GAMING X V2 AM4 byłby jednak zbyt słaby?

 

2 godziny temu, Vemorion napisał:

ASUS TUF GAMING B550-PLUS jak za kwotę 650zł nie wypada źle, tylko trzeba pamiętać, że R5 5600 odpali na tej płycie od wersji bios 2423 w górę.

Właśnie oglądałem filmiki o upgradeowaniu biosa z pendrive'a przy użyciu dedykowanego przycisku, bez podpiętego procesora. Wszystko raczej sensowne i logiczne. Już się bałem, że będę musiał ogarnąć jeszcze jakiś stary procesor ryzena (gdzieś tak mi się obiło o oczy).

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, maxxam97 napisał:

Gigabyte Gaming B550 GAMING X V2 AM4 byłby jednak zbyt słaby?

Pod 5800x3d nie będzie za słaba, sekcja zasialnia da radę. Ten procek bierze 150w w renderach, a w grach dużo mniej. Jakbyś miał pakować 5900x/5950x nie do grania to już wtedy byłoby gorzej.

47JCZz_i5ku4J7lIIb6vUZQpdmP86SjL6YvEqGBz

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, wrobel_krk napisał:

Pod 5800x3d nie będzie za słaba, sekcja zasialnia da radę. Ten procek bierze 150w w renderach, a w grach dużo mniej. Jakbyś miał pakować 5900x/5950x nie do grania to już wtedy byłoby gorzej.

 

Czyli defacto tańszy Gigabyte też wystarczy, a stówka w kieszeni zostaje? 

Nic nie renderuję. Co najwyżej zdarza mi się kompilować kod ;) 

Link to post
Share on other sites

Przypadkowo znalazłem spis 300 mobo wraz z ocenami pod względem audio, przyszłościowym, VRM itd.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/14-CZ8-a4-UBMN5-0x_QYOrvLk4EfI4Kn2jmIG70CAss

 

Finalnie zdecydowałem się na Asusa TUF B550 Plus z x-komu i z kodem z newslettera wyszło porównywalnie do Gigabyte'a z proline'a. (629zł za TUF vs 585 zł (koszyk + dostawa + opłata za płatność))

Swoją drogą, jestem przerażony faktem, że doliczają 1% wartości zamówienia (!!!) jako opłatę za szybki przelew i że przy zakupach za 700zł nie ma żadnej darmowej przesyłki, nawet do paczkomatu...

Do tego pojawiła się promka na Fortisa 5 za 125zł (+darmowa dostawa).

 

Podsumowując wyszło za wszystko:

R5 5600 -> 628zł

Asus B550 TUF -> 629 zł

Fortis 5 -> 125 zł

Łącznie: 1382 zł.

 

Sądzę, że kwota całkiem przyjemna.

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, maxxam97 napisał:

Swoją drogą, jestem przerażony faktem, że doliczają 1% wartości zamówienia (!!!) jako opłatę za szybki przelew i że przy zakupach za 700zł nie ma żadnej darmowej przesyłki, nawet do paczkomatu...

Reszta sklepów objęła słuszną taktykę wliczania sobie wszystkich opłat w ceny przedmiotów. Jak widać - klienci są ukontentowani. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Artok napisał:

Reszta sklepów objęła słuszną taktykę wliczania sobie wszystkich opłat w ceny przedmiotów. Jak widać - klienci są ukontentowani. 

Owszem, bo jednak co mi z ceny, za którą praktycznie nie mogę kupić? (ewentualnie zwykły przelew jest chyba zwolniony z tej opłaty)

Z resztą, każda taka dodatkowa opłata powoduje niepotrzebną frustrację u klienta. Wyobrażasz sobie, że masz napisane, że procesor kosztuje 1000zł, ale do tego musisz doliczyć jeszcze 20 zł na kuriera, 10 zł opłaty za przelew, 25 zł za pakowanie, 10 zł za wypełnienie paczki, 30 zł za ubezpieczenie oraz 50 zł jako robociznę dla pracownika, który musi to wysłać?

Link to post
Share on other sites
W dniu 9.12.2022 o 17:47, Vemorion napisał:

Dobrze byłoby wziąć taką płytę która w przyszłości będzie wystarczająca pod R7 5800X3D, bo będziesz miał solidny upgrade bez wymiany płyty głownej.

ASUS TUF GAMING B550-PLUS jak za kwotę 650zł nie wypada źle, tylko trzeba pamiętać, że R5 5600 odpali na tej płycie od wersji bios 2423 w górę.

Ma sześć złącz SATA, ale gdy wpięty jest dysk M.2 to dwa złącza SATA są nieaktywne, a cztery aktywne.

Jeżeli na pudełku mam napisane (naklejona naklejka) AMD Ryzen 5000 desktop ready to czy muszę updatowac biosa? Pytam ponieważ nie widzi mojego pendrive'a, a nie mam jak przygotować innego...

Link to post
Share on other sites

To może i ja się wypowiem? 

 

5600/x w grach już teraz NIE MA STARTU do 12400f (oczywiście, w sytuacji CPU bottleneck'a, bo do gtx 970 nie ma nawet już kupiony Zen3 sensu). 

 

Chcesz wersje Eco? 12400f + B660. Nie jest to proc "na lata" i jeśli takie jest Twoje główne kryterium @maxxam97to tak jak pisał @Artok-czekasz na 13400/13500. 6P+4e lub tym bardziej 6P+8e wystarczą na dłużej i już na start będą tańsze niż sumaryczny koszt 5600 + ewentualnej przesiadki na 5800X3D w przyszłości (który wyjątkowo będzie trzymał cenę, bo to "rodzynek" na popularną podstawkę).

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/intel-i5-12400f-sprawny-gwarancja-papiery

 

https://allegro.pl/oferta/outlet-plyta-glowna-asus-prime-b660m-k-ddr4-matx-12950923404

 

Linie PCI przy obsadzeniu pierwszego slotu m.2 idą z procesora więc nie blokują 4 portów SATA dla preferowanych przez Ciebie peryferiów (manual 

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1700/PRIME B660M-K D4/E19200_PRIME_B660M-K_D4_UM_WEB.PDF?model=PRIME B660M-K D4

 

I żeby nikt mi nie zarzucał fanbojstwa: miałem AM4 (4 różne płyty, samych Zen3 przetestowałem 4 różne CPU), od marca zaś jestem na LGA1700 (12600K -> 12700F -> 12900K -> 13600kf) i Am4 nie ma startu do Raptora w grach. 

 

Co zaś się tyczy chłodzenia: 65W Aldera/Raptora ogarnie Ci nawet Brutus. 

 

/to tak w temacie gdybyś jednak chciał zwrócić sprzęt ;)

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Rebelmind napisał:

w grach już teraz NIE MA STARTU do 12400f

1080p.png

 

Trochę przesadzasz z tym, że nie ma startu, podobny poziom cpu.

Jak grasz w 1080p na minimum  144hz z rtx3080 lub lepiej. 12400f jest odrobinę lepszy ale nikt nie kupuje 5600/12400f i 3080:)

 

Co innego 13400/13400f tu już mamy 12600k w przebraniu:) Co i tak ma sens wtedy gdy planujemy minimum rtx 3070/rx6800 mieć

Link to post
Share on other sites

Porównuję własne doświadczenia 1:1 po przesiadce z 5600/5800 na 12600k (testowałem go pod W10 także i z wyłączonymi eCores) i było więcej niż pokazują to testy. Poza tym temperatury i ogólna niezbędna konfigurowalność platformy na Alderze gniecie Ryzena. Jasne, jeśli dobrze wykręcisz 5600, dopieścisz mu Ram to Zenek dogania / przegania 12400 (który potrafi miewać problemy z 3400 MHz) ale jak ktoś chce wsadzić w płytę i zapomnieć - Intel only ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...