Skocz do zawartości

Komputer restartuje się w losowych momentach.


Recommended Posts

Witajcie.
Mam taki problem, że mój PC zaczął restartować się w losowych momentach. Zaczeło się to dziać po miesięcznej przerwie od użytkowania go. Po miesiącu gdy stał niewłączany, nie chciał się odpalić, restartował się, wyskakiwał czarny ekran. Po paru próbach z kombinowaniem przełączania kabla hdmi, resetowania biosu wyjmując baterię, w końcu zaskoczył. Uruchamia się już normalnie lecz, od tego czasu, potrafi zrestartować się czasem po 6 h grania czy przeglądania internetu, a czasem po 10 minutach przeglądania fb. Czasem raz na 2 dni.
Dzieje się to losowo, a obciążanie go, nie powoduje restartowania. Wcześniej PC użytkowałem przez 7 lat w tej samej konfigracji i wszytko było ok. Regularnie czyszczony. Nie wymieniałem żadnego podzespołu do czasu aż zaczęło się to dziać. Nie był też podkręcany.

Podzespoły
- Procesor I5 6600K 3,5 Ghz
- Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING
- Pamięć ADATA XPG Gammix D10, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16
- Karta graf. Gtx 1070 Ti Msi 8Gb
- Zasilacz be quiet! STRAIGHT POWER 10 600W 80 Plus Gold
- Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
- Dysk Lexar 1TB M.2 PCIe NVMe NM620
- Dysk SAMSUNG 850 Evo 250GB SSD
- Dysk WD Caviar Blue 1 TB 3.5" SATA III (WD10EZEX)

Windows 10 Pro 64x
Antywirus - Kaspersky Internet Security
Bios - 3805 z 2018 roku

Pierwszym działaniem były testy z pamięcią Ram. Uznałem, że to one mogą być przyczyną takiego zachowania i zakupiłem nowe. Okazało się, że to nie były bo Pc restartuje się dalej.

Podmieniłem zasilacz na inny sprawny - Pc dalej się restartuje.

Wyciągnałem karte graficzną by obraz szedł prosto z płyty głównej, odpiałem dvd rom, zupdatowałem BIOS, wszelkie sterowniki, ponownie wyczyściłem komputer, przedmuchałem go, poodpinałem wszelkie kable, podociskałem je parokrotnie, sciagnałem chłodzenie procesora, wymieniłem paste termoprzewodzącą - Pc dalej się restartuje.

Dalej uznałem, że to może wina Windowsa, kupiłem nowy dysk pod m2, postawiłem nowy system na nowym dysku i wciąż - Pc się restartuje w losowych momentach.

Kupiłem nawet nową listwe antyprzepięciową i wymieniłem kable które były użytkowane, na inne. Wciąż to samo.

Z moich testów wynika, że to wina albo procesora albo płyty głównej bo tylko tego nie wymieniłemi nie testowałem. Płyte główną oglądałem z każdej możliwej strony, wielokrotnie, żaden kondensator nie wygląda podejrzanie. Ciężko mi też uwierzyć, by po miesiącu przerwy gdy PC stał niewłączany, awarii mógł ulec procesor.

Czy macie pomysły co mogło się zadziać ?

 

Dodaję logi z Hwinfo.
 

Log z Hwinfo 1.JPG

Log z Hwinfo 2.JPG

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, BlackCoffe napisał:

Pokaż screeny z HWInfo po ok 15 min obciążenia.

Oto one. Zauważam ostrzeżenia na dysku WD10 1T magazynowym, których nie było bez obciążenia, czy to może restartować PC ?

Chyba, że dostrzegasz coś więcej niepokojącego?

pod obciazeniem 2.JPG

pod obciazeniem 1.png

Link to post
Share on other sites

Zardzewiał :) żarcik, czy była i jest możliwość że komuś coś skapło na pc ? win nowy ale czy uaktualniony i sterowniki wszystkie wgrane najnowsze . Jak możesz odłącz ten dysk , będzie wiadomo czy to on coś miesza jeśli grę czy soft na którym puściłeś kompa do testu pod obciążeniem jest na tym dysku. 

Link to post
Share on other sites
35 minut temu, BlackCoffe napisał:

Pokaż screen z CrystalDiskInfo dla tych dysków.

Oto one. Zrobiłem też skan programem od WD i pokazuje Bad Sectory lecz nie jest w stanie ich naprawić.

bad sectors.JPG

Dysk Hdd 1T.JPG

9 minut temu, Han44 napisał:

Zardzewiał :) żarcik, czy była i jest możliwość że komuś coś skapło na pc ? win nowy ale czy uaktualniony i sterowniki wszystkie wgrane najnowsze . Jak możesz odłącz ten dysk , będzie wiadomo czy to on coś miesza jeśli grę czy soft na którym puściłeś kompa do testu pod obciążeniem jest na tym dysku. 

Sterowniki i Win 10 uaktualniony. Skapło raczej nie, jak już to może jakaś wilgoć. Pc stał, nie włączany przez miesiąc. Potestuje PC odłączając ten dysk.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, dysk WDC niestety się kończy, ma błędy przy parametrze C5 a to świadczy o kończeniu się dysku. Dodatkowo są już błędy odczytu . Do wymiany. Zrób taki test, odłącz ten dysk i zobacz czy komp będzie Ci się restartował.

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, BlackCoffe napisał:

Tak, dysk WDC niestety się kończy, ma błędy przy parametrze C5 a to świadczy o kończeniu się dysku. Dodatkowo są już błędy odczytu . Do wymiany. Zrób taki test, odłącz ten dysk i zobacz czy komp będzie Ci się restartował.

Tak zrobię, dam znać jaki wynik za kilka dni, jeśli PC nie będzie się restartował. Dzięki!

Edytowane przez Anarki
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Anarki napisał:

Skapło raczej nie, jak już to może jakaś wilgoć

I to może być powód awarii dysku (oby to była przyczyna), to i wiele różnych opinii jest o wilgoci w dysku hdd :

Dyski nie są hermetyczne: powietrze wymieniane jest w dwóch kierunkach w zależności od różnicy temp. i ciśnień - na drodze do atmosfery jest tylko filtr przeciwpyłkowy/pochłaniacz pyłu. Nie wszystkie modele hdd mają wbudowany pochłaniacz, a poza tym pochłaniacze wilgoci zużywają się i to w dość szybkim tempie (po nasyceniu zupełnie przestają spełniać swoją funkcję, mogą nawet oddawać wilgoć spowrotem do otoczenia). Jest chyba oczywiste, że nie musi nastąpić "całkowita" wymiana wymiana powietrza, aby wewnątrz dysku znalazła się para.

 

Jeśli dysk wystartuje z "zaparowanymi" talerzami to prawie na pewno pourywa/porysuje głowice i pow. talerzy. Wyjątek: zdecydowana większoś dysków 2.5" i wszystkie (chyba) modele 3.5" Hitachi, które nie parkują na talerzach - po rozruchu powierzchnia błyskawicznie wysycha, zanim aktuator wjedzie na pozycję pracy.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, BlackCoffe napisał:

Oby się okazało, że to jego wina :)

Odpiąłem obydwa stare dyski, w tym ten wadliwy. System stoi na nowym dysk, to czysty system, zaktualizowany. Mimo to PC dalej restartuje się w losowych momentach ;/

5 godzin temu, Han44 napisał:

I to może być powód awarii dysku (oby to była przyczyna), to i wiele różnych opinii jest o wilgoci w dysku hdd :

Dyski nie są hermetyczne: powietrze wymieniane jest w dwóch kierunkach w zależności od różnicy temp. i ciśnień - na drodze do atmosfery jest tylko filtr przeciwpyłkowy/pochłaniacz pyłu. Nie wszystkie modele hdd mają wbudowany pochłaniacz, a poza tym pochłaniacze wilgoci zużywają się i to w dość szybkim tempie (po nasyceniu zupełnie przestają spełniać swoją funkcję, mogą nawet oddawać wilgoć spowrotem do otoczenia). Jest chyba oczywiste, że nie musi nastąpić "całkowita" wymiana wymiana powietrza, aby wewnątrz dysku znalazła się para.

 

Jeśli dysk wystartuje z "zaparowanymi" talerzami to prawie na pewno pourywa/porysuje głowice i pow. talerzy. Wyjątek: zdecydowana większoś dysków 2.5" i wszystkie (chyba) modele 3.5" Hitachi, które nie parkują na talerzach - po rozruchu powierzchnia błyskawicznie wysycha, zanim aktuator wjedzie na pozycję pracy.

Mimo to, nawet jeśli była wilgoć, odpiąłem 2 stare dyski, obecnie system stoi na nowym dysku ssd na M2 a mimo to Pc dalej się restartuje w losowych momentach ;/

 

Edytowane przez Anarki
Link to post
Share on other sites

Czyli płyta tylko została do spr. ale ja uparłbym się co do socketu cpu wyjmij jeszcze raz procka weź lupę i posprawdzaj dokładnie piny, kiedyś też tak miałem diody cpu i ram na przemian i restarty a wkładałem na proste piny czasem tak bywa że procka położysz nie pod takim kątem i później dociśniesz chłodzeniem i już jest problem.

Dysk nowy,system nowy , mobo spr. na innym modelu psu (kable od poweru psu do mobo sprawdź i ten 24 pinowy.)Takie restarty kompa miałem też przez zasilacz przechodził wszystkie testy benchmarki a na necie go wywalało https://www.pcworld.pl/news/Jak-sprawdzic-czy-zasilacz-komputera-jest-sprawny-PORADNIK,426351.html tak mi zalecił support Corsair spr psu wentylator się nie kręcił i dostałem lepszy i nowszy. W opisie napisali mi że linia 5v czy 3v jest nie sprawna i to było powodem restartów. Jeszcze do spr mysz i klawiatura jak masz możliwość podłącz inne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Han44
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, Han44 napisał:

Czyli płyta tylko została do spr. ale ja uparłbym się co do socketu cpu wyjmij jeszcze raz procka weź lupę i posprawdzaj dokładnie piny, kiedyś też tak miałem diody cpu i ram na przemian i restarty a wkładałem na proste piny czasem tak bywa że procka położysz nie pod takim kątem i później dociśniesz chłodzeniem i już jest problem.

Dysk nowy,system nowy , mobo spr. na innym modelu psu (kable od poweru psu do mobo sprawdź i ten 24 pinowy.)Takie restarty kompa miałem też przez zasilacz przechodził wszystkie testy benchmarki a na necie go wywalało https://www.pcworld.pl/news/Jak-sprawdzic-czy-zasilacz-komputera-jest-sprawny-PORADNIK,426351.html tak mi zalecił support Corsair spr psu wentylator się nie kręcił i dostałem lepszy i nowszy. W opisie napisali mi że linia 5v czy 3v jest nie sprawna i to było powodem restartów. Jeszcze do spr mysz i klawiatura jak masz możliwość podłącz inne.

Tak na prawdę do podmianki został tylko procesor i płyta główna, zasilacz podmieniłem na inny i losowe restarty dalej mają miejsce.

Edytowane przez Anarki
Link to post
Share on other sites
28 minut temu, BlackCoffe napisał:

Owszem, rozładowana bateria może powodować problemy.

Nie sądziłem, że rozładowana bateria może powodować losowe restarty. Faktycznie, wyjąłem Cmos z płyty głównej, wsadziłem do wagi i nie uruchamia się. Wiec na pewno padła. Dam znać po testach z nową baterią.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Anarki napisał:

Nie sądziłem, że rozładowana bateria może powodować losowe restarty. Faktycznie, wyjąłem Cmos z płyty głównej, wsadziłem do wagi i nie uruchamia się. Wiec na pewno padła. Dam znać po testach z nową baterią.

To czekamy :)

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A wyświetla Ci się w podglądzie zdarzeń w windowsie jakiś monit typu kernel power lub inne musi być jakiś ślad restartu , sprawdź dobrze kable nawet kabel zasilacza, no i gniazdo elektryczne do którego masz podpiętą listwę czy nie ma luzów na kabelkach i śrubunkach, jeśli wszystko jest sprawdzone to tylko kable i kabelki one potrafię w miejscach łączeń pinów z wtyczką być przepalone nawet spr w gniazdach na płycie czy nie ma miejsc przypalenia, i jak napisałem wyżej myszkę i klawiaturę podmień im więcej się zagłebiamy w temat tym więcej opcji w necie które powodują restarty. Wiem że to irytujące ale jak wspomniałem miałem dawno temu podobnie ale to był psu aczkolwiek rozkręcania czyszczenia i oględzin w c...j.Ewidentnie to coś z powerem a masz spadki natężenia prądu chodzi mi o to czy czasem widzisz że światło na moment slabiej świeci lub mróga w mieszkaniu instalacje zwłaszcza te starsze (aluminiowe utleniają się prze stykach i łączeniach) potrafią cuda wydziwiać. No i na koniec mobo to ma już parę latek.Ram masz na profilu xmp jak tak to wyłącz.

Edytowane przez Han44
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
55 minut temu, Han44 napisał:

A wyświetla Ci się w podglądzie zdarzeń w windowsie jakiś monit typu kernel power lub inne musi być jakiś ślad restartu , sprawdź dobrze kable nawet kabel zasilacza, no i gniazdo elektryczne do którego masz podpiętą listwę czy nie ma luzów na kabelkach i śrubunkach, jeśli wszystko jest sprawdzone to tylko kable i kabelki one potrafię w miejscach łączeń pinów z wtyczką być przepalone nawet spr w gniazdach na płycie czy nie ma miejsc przypalenia, i jak napisałem wyżej myszkę i klawiaturę podmień im więcej się zagłebiamy w temat tym więcej opcji w necie które powodują restarty. Wiem że to irytujące ale jak wspomniałem miałem dawno temu podobnie ale to był psu aczkolwiek rozkręcania czyszczenia i oględzin w c...j.Ewidentnie to coś z powerem a masz spadki natężenia prądu chodzi mi o to czy czasem widzisz że światło na moment slabiej świeci lub mróga w mieszkaniu instalacje zwłaszcza te starsze (aluminiowe utleniają się prze stykach i łączeniach) potrafią cuda wydziwiać. No i na koniec mobo to ma już parę latek.Ram masz na profilu xmp jak tak to wyłącz.

Tak, w podglądzie zdarzeń widać monit Kernel Power, co to znaczy ?

Zasilacz jest podmieniony na inny.

Instalacje w mieszkaniu mam nową, kilkuletnią a samych spadków prądu u mnie nie ma. Światło nie przygasa itp.

Ram ma wyłączony profil xmp.

 

bug 2.PNG

bug.PNG

Link to post
Share on other sites

Wpisałem w google kernel power 41 (63) to jest tego masa co zrobić prawie wszystko już zrobione  , a tak ogólnie co wyczytałem to chodzi o zasilanie jądra to samo dotyczy kornel event-tracing 3 session i kornel event-tracing 4 logging jest to powiązane ale to już pytanie dla fachowców ja jestem za mały, w necie jest tego ogrom ale chodzi o zasilanie albo któryś kabelek daje ciała albo na płycie jest coś uszkodzone co jest odpowiedzialne za zasilanie.Może BlackCoffe coś poradzi i popyta diagnostyka.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...