Skocz do zawartości

Wybór routera z Wi-Fi 6/AX


Recommended Posts

Zastanawiam się nad zakupem routera z Wi-Fi 6/AX do mieszkania. Router ma być jako główny (no prawie, bo będzie podpięty pod sprzęt od dostawcy). Rozważam zakup jednego z tych routerów:
1. TP-Link Archer AX23
2. Asus RT-AX53U/RT-AX55
3. Totolink X5000R 1800

 

Z tego co się zorientowałem, pod względem cena/jakość i możliwości najbardziej opłacalny wydaje mi się Totolink X5000R 1800. Niestety, nie miałem styczności z tą firmą i to mnie powstrzymuje przed zakupem. Pytanie jak wygląda stabilność Totolinków względem TP-Link czy Asus? Jak z firmware i aktualizacjami tych routerów względem tych dwóch bardziej znanych? No i jeśli chodzi o możliwości oprogramowania, są one porównywalne do TP-Link i Asus? A może oprogramowanie Totolink ma większe możliwości niż TP-Link czy Asus?

Totolink ma możliwość wgrania OpenWRT. Pozostałe routery, póki co, nie mają możliwości wgrania alternatywnego oprogramowania (oprócz RT-AX53U). Z drugiej strony Asus chwali się antywirusem (?) AiProtection. Czy warto dopłacać do tego routera ze względu na to AiProtection? W TP-Link istnieje bodajże HomeShield, ale w darmowej wersji chyba o mniejszych możliwościach niż w Asus.

 

No i przede wszystkim zastanawia mnie bezpieczeństwo danych. TP-Link jest chiński, Asus tajwański, a Totolink niby koreański, ale jak szukałem na ten temat więcej info, to więcej informacji wskazywało na to, że jest z Hong Kongu.

 

Ostatnio wyszło, że TP-Link wysyła dużo żądań do Aviry i nie wiadomo jakie dane wysyła. Więcej info w tym temacie tutaj: https://www.reddit.com/r/hardware/comments/tbthjj/psa_newer_tplink_routers_send_all_your_web/

 

Pytanie czy Asus albo Totolink też mają takie praktyki? Albo inaczej - czy ktoś je odkrył i takie 'backdoory', a nawet bardziej 'spyware'y' itp. bezpośrednio 'stworzone' przez producenta ujrzały światło dzienne?

Będę wdzięczny za pomoc.

Edytowane przez harpk
Link to post
Share on other sites

Asus - Zdecydowanie najbardziej funkcjonalny w wersji "out of the box", posiada także najbardziej dopracowane oprogramowanie, w miarę szybko wypuszcza poprawki na CVE które się pokazują.
 

TOTOLINK to dla mnie ta sama półka co TP-LINK, bez znaczenie co wybierzesz z tej dwójki.

 

Szukasz czegoś bezpieczniejszego to celuj w Ubiquity, Mikrotika ewentualnie w Dryteka.

Link to post
Share on other sites

Panowie, dzięki za rady. Niestety, obecnie budżet nie pozwala na większe wydatki, więc póki co routery Mikrotika, Ubiquity i Dryteka odpadają. Dobrze wiedzieć, że Asus ma najbardziej dopracowany soft. A jeśli chodzi o możliwości, cała trójka ma podobny (patrząc przez pryzmat routerów, które podałem)? I jeśli chodzi o jakieś 'producenckie' spyware'y, zdarzyło się coś takiego Asusowi czy Totolinkowi jak TP-Linkowi?

Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, harpk napisał:

To już wiem, że Asus to najwyższa półka z tej trójki. @Arnoldale twierdzisz, że routery TP-Link mają lepiej dopracowany soft, który ma też większe możliwości niż w routerach Totolink?

Asus ma najlepiej dopracowany soft. TP-Link, Totolink, Mercurysys itp to jeden Gwint pod względem softu. Ja TP-Linka nie kupię bo tyle jazd z nim w życiu mialem i to głównie z softem, że jak mi przyjdzie kiedyś przy tym coś robić to odrazu odmawiam bo szkoda zdrowia. Nerwicy się można nabawić i dalej coś nie działa, bo soft ma bufo większe niż chyba wszystkie Windowsy razem wzięte :P Trochę to pisze z przymrużeniem oka, ale wiadomo o co chodzi :) 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Jeszcze odświeżę temat - zdecydowałem się na zakup routera Asus, ale poczytałem trochę o AiProtection i jest to dosyć inwigilacyjna usługa, a jak się ją wyłączy, to nie ma się dostępu do niektórych funkcji w routerze jak ponoć sprawdzanie ruchu na routerze czy QoS. Co myślicie o tym całym AiProtection?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...