Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niestety musze Cie zmartwic ale nie czegos takiego jak plan na mase, jest tylko dieta :) Glownie chodzi o to zebys dostarczal dziennie wiecej kcal niz twoj organizm potrzebuje, np jezeli wyliczysz sobie swoje zapotrzebowanie na 2000, to na start doliczasz do tego ok 300 =/- 100 kcal. 

 

Bardziej miałem na mysli to jakie ćwiczenia danego dnia wykonywać ;)

Link to post
Share on other sites

@up: ile razy w tygodniu ćwiczysz? Jeśli przynajmniej 3 (choć optymalnie byłoby 4) to możesz spróbować typowego splita, czyli treningu polegającego na ćwiczeniu każdej partii raz w tygodniu. Wygoogluj sobie "split trzydniowy/czterodniowy". Zerknij też na atlas ćwiczeń (http://www.kulturystyka.pl/atlas/default.asp) - oprócz wyczerpującego opisu poszczególnych partii znajdziesz tam masę ćwiczeń z opisem i filmikami.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Split to gunwo

Znam paru kolesi, którzy na tym "guwnie" zrobili sylwetkę, której można by pozazdrościć (choć część z nich swoją porcję koksu przyjęła, ale to inny temat), więc twoje stwierdzenie, to delikatnie mówiąc zbyt daleko idące uproszczenie. Split jako metoda nie jest zły. Czy lepszy niż FBW? To zależy od tego ile czasu chcesz przeznaczyć na pojedynczy trening i tego jakie są twoje priorytety. Split najczęściej wymaga nieco dłuższych treningów, ale nawet trzydniowy daje fajne rezultaty. Wim po sobie, choć do pełni szczęścia wg mnie potrzeba 4 dni tygodniowo. Poza tym trzymanie się stale jednej metody treningowej to prosta droga do stagnacji. Natomiast FBW oparty na ćwiczeniach wielostawowych to też bardzo dobry trening, kumpel tyra nim od ok 6 miesięcy i jest bardzo zadowolony z rezultatów (choć jego celem jest poprawa siły bardziej niż budowanie sylwetki). 

Edytowane przez Player1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
zgodzę się, split jest słaby ale dla osób które dopiero zaczynają przygodę z siłownią, split jest dobry żeby podreperować braki w sylwetce i skupić się na danej partii.

:?:  Nie wiem chłopaki, jaka metoda dominuje u was na siłowni i czemu niby split jest słaby albo, o zgrozo, czemu jest "guwnem". Nie bardzo rozumiem, dlaczego miałby być dobry dla osób które zaczynają ćwiczyć na siłce. Takie osoby powinny zaczynać od ćwiczenia każdej partii po trochę a nie od dojechania każdej partii na oddzielnym treningu. Braki w sylwetce u osób zaczynających przygodę z siłownią? No raczej, przecież początkujący nie przychodzą z pięknie wyrzeźbionymi mięśniami.  

Przykład pierwszy z brzegu: https://www.youtube.com/watch?v=LfIBnyhjHEs

Cytując za PoTreningu:

  1. Trening całościowy będzie niepraktyczny dla bardziej zaawansowanych osób, ze względu na problem z przećwiczeniem całego ciała na jednej sesji. Trwałoby to zbyt długo lub trening nie byłby kompletny. Chyba, że stosujesz ćwiczenia strongmanów lub pochodzące z dwuboju ciężarowego.

  2. Wyrafinowany trening dzielony, z izolacją każdej partii mięśniowej, ogromną objętością oraz wszechstronną stymulacją nie ma uzasadnienia dla osób początkujących. Chcesz izolować np. boczny akton barku – a prawie nie masz mięśni naramiennych? Chcesz wykonywać 5 ćwiczeń bicepsa w super seriach z tricepsem – mając 35 cm obwodu ramienia? Szukasz specjalistycznych ćwiczeń na klatkę piersiową – nie mając jej w ogóle zbudowanej? Stosujesz specjalistyczne ćwiczenia na nogi – nie umiejąc wykonać nawet przysiadów? To nie ma sensu.

  3. Trening pod kątem budowy siły można doskonale rozpisać zarówno w wariancieFBW (np. 5x5) jak i split (np. 5/3/1 Wendlera; góra/dół).

  4. Podobnie trening nastawiony na hipertrofię może być jako FBW i jako split,

  5. Z badań naukowych [3] wiemy, że u osób średniozaawansowanych FBW (każda partia mięśniowa trenowana 3x w tygodniu) jak i split (partia 1x w tygodniu) mogą przynosić bardzo podobne rezultaty. Grupa FBW osiągnęła lepsze wyniki w wyciskaniu sztangi leżąc (11%) w porównaniu do grupy treningu dzielonego (7%). Z kolei hack-przysiad – większa poprawa była w grupie treningu dzielonego (24%), niż w FBW (21%).

Edytowane przez Player1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

"guwnem"

Wypraszam sobie, napisalem gunwo a nie jakies szatanskie przeklenstwa!

 

dlaczego miałby być dobry dla osób które zaczynają ćwiczyć na siłce

Kazda nowa osoba na silowni powinna zaczynac od ogolnorozwojowego FBW, ewentualnie maszyny na te partie, na ktore nie ma kondycji robic.

Split to najmniej efektywny sposob treningu, a przydatny tylko dla typowych kulturystow ktorzy musza nadrobic np. brak 1CM w udzie czy w bicu, dzieki temu seperujemy partie pozwalajac na dywersyfikacje obciazenia treningowego na kazda partie.

 

Poza tym, na splicie mialem gunwo efekty, przerzucilem sie na FBW i tam dopiero zaczalem sie rozwijac.

bardziej zaawansowanych osób, ze względu na problem z przećwiczeniem całego ciała na jednej sesji

Porob trojboj silowy i powiedz, ze nie dales kopa kazdej partii..

Wyrafinowany trening dzielony, z izolacją każdej partii mięśniowej, ogromną objętością oraz wszechstronną stymulacją nie ma uzasadnienia dla osób początkujących

To to.

Link to post
Share on other sites

 

 

Split to najmniej efektywny sposob treningu,
 

Za Potreningu.pl: "Z badań naukowych [3] wiemy, że u osób średniozaawansowanych FBW (każda partia mięśniowa trenowana 3x w tygodniu) jak i split (partia 1x w tygodniu) mogą przynosić bardzo podobne rezultaty."

 

 

Player1, gdzie w opolu trenujesz ?  

Obecnie w Dynamice, na zmianę z F1, kiedyś Oxide a na samym początku Maximums, ale to było daaawno temu.

 

 

 

Jak u was forma ?

Przeciętnie, tzn. pod względem sylwetki jest nieźle, ale od świąt jem dużo słodyczy i nieco mi kulka na brzuchu się zrobiła, muszę się spiąć na jakiś miesiąc, żeby odrobinę się odtłuścić. Wagowo brakuje mi jeszcze 2-3 kg, na oko wyglądam dobrze (oprócz efektu "poświątecznego"). Siłowo jest mały postęp, więc ogólnie jest dobrze. Najważniejsze, że mam ochotę chodzić na treningi, jak jest chęć, to reszta przychodzi dużo łatwiej.

 

@okar: jest nieźle stary.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites

Zamiast dukana może low-carb? Też przyjemny całkiem, tylko na początku zmęczenie i poddenerwowanie daje znać, a jeśli masz pracę umysłową to brak koncentracji i "ogarnięcia" tez jest uciążliwy, niestety..

 

 

Panowie, pytanie: zmniejszenie podaży węgli wpływa na niższy poziom glikogenu w mięśniach? Mam właśnie dietę low-carb i zastanawiam się, kiedy kończy się glikogen, a zaczyna się palenie tłuszczu w czasie aerobów.

Link to post
Share on other sites

@Up 

Low-carb przerabiałem ostatnio, dało efekt. Teraz dobiję sobie dukanem. Tak praca też umysłowa i znam ten stan kiedy się nie chce i wszystko wkurza :D

 

Palenie tłuszczu po ok 15-20 minutach wysiłku przy tętnie 60-65% maksymalnego. Po wysiłku jeśli jesteś na redukcji wstrzymaj się z posiłkiem jeszcze na 30-60 minut :) 

Link to post
Share on other sites

 

 

kiedy się nie chce i wszystko wkurza

Dziewczę moje chyba uważa, że lepiej żebym był grubiutki i radosny, niż na diecie i nieznośny.. :D

 

 

 

po ok 15-20 minutach wysiłku

Przez najbliższe 2-3 tygodnie mam taki zap******l, że nawet 20 minut robi mi różnice i gotów jestem obciąć trochę węgli, coby szybciej glikogen zniknął z mięśni. ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...