Skocz do zawartości

Sieć z zewnętrznym routerem 5G


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Arnold,

Recommended Posts

Cześć!
Ostatni raz budowałem sieć chyba z 10 lat temu i dużo się zmieniło :D (albo skleroza mnie dopada).


Sprawa wygląda tak: Na zewnątrz router 5G, do domu sprowadzony kabel RJ45, 2.5Gbps. W domu do podłączenia jest NAS, komputer PC, no i potrzebne jest WiFi. "Starą szkołą", jak to robiłem wcześniej, kupiłbym switch i wifi AP i byłoby po sprawie. Jednak wygląda na to, że dużo taniej jest kupić drugi router, wewnętrzny, który będzie stał w domu i spełniał funkcję AP i switcha jednocześnie.
I tu zaczynają się schody i potrzebuję waszej pomocy. Czy ja powinienem myśleć o tym wewnętrznym routerze jak o routerze, który traktuje zewnętrzny router 5G jak modem podłączony do złącza WAN? To ma szanse działać? Czy raczej mówimy o tym zewnętrznym routerze jako "centrum", a wewnętrzny podłączony pod LAN w trybie AP? Czy wtedy pozostałe porty LAN będą działały? 

Jeśli macie jakiekolwiek doświadczenia, proszę o pomoc. Najchętniej kupiłbym sprzęt i sam zobaczył jak działa, ale w zależności od tych rozważań można wybierać zupełnie różne urządzenia ... 

Dzięki!

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Arnold napisał:

Nie każdy router wewmętrzny 5G nadaje się na zewnątrz.

 

Z jakiego operatora mobilnego masz internet?

Coś takiego np od T-Mobile

 

zestaw_internet_5g_home_office.pdf 1 MB · 0 pobrań

Operatorem jest Telia, mówimy o zagranicy. Jestem przed podpisaniem z nimi umowy i chcą dostarczyć mi router zewnętrzny ZTE MC7010.

NASa i komputer PC już mam. Teraz kwestia jak to ze sobą połączyć.

 

Nie planowałem wystawiać routera wewnętrznego na zewnątrz :)

 

Switch + AP to dość oczywiste rozwiązanie, ale jak się to wszystko podliczy, żeby switch miał 2.5Gbit (wiem że gigabitowy też będzie działał), AP z WiFi 6, to wychodzi, że taniej jest kupić drugi, wewnętrzny router.

 

Weźmy np tego pięknego Asusa: https://www.komputronik.pl/product/775825/asus-zenwifi-pro-xt12-1-pack-czarny.html
Ma on wejście LAN 2.5Gbit i WAN 2.5Gbit.

 

Próbuję zrozumieć, pod które z nich podłączałbym ten zewnętrzny router dostarczony przez operatora. Jak przestawię wewnętrzny router w tryb AP i podłączę do niego urządzenia tylko do portów LAN, to stanie się on "przezroczysty" dla sieci?

 

Łączenie routerów szeregowo, gdzie oba pracują jak router, wydaje mi się niezbyt zgodne ze sztuką.

Pomocy! :D

Edytowane przez Pborofski
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Czyli operator da ci to:

 

https://ztedevices.com/pl-pl/mc7010/

 

Czyli dostajesz antene zewnętrzną z wbudowanym modemem LTE-5G i do tego router na RJ-45. Oprócz tego złączka PoE. Od anteny ciągniesz sieciówkę RJ-45, PoE oidłączasz w domu do prądu i w odpowiednie wejscie kabel od anteny zewnętrznej w PoE i drugi kabel RJ-45 w router, w domu.

 

Jak chcesz jeszcze AP to mozesz.

 

 

Na stronie ZTE masz filmik jak to się instaluje :)

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, Arnold napisał:

Czyli operator da ci to:

 

https://ztedevices.com/pl-pl/mc7010/

 

Czyli dostajesz antene zewnętrzną z wbudowanym modemem LTE-5G i do tego router na RJ-45. Oprócz tego złączka PoE. Od anteny ciągniesz sieciówkę RJ-45, PoE oidłączasz w domu do prądu i w odpowiednie wejscie kabel od anteny zewnętrznej w PoE i drugi kabel RJ-45 w router, w domu.

 

Jak chcesz jeszcze AP to mozesz.

 

 

Na stronie ZTE masz filmik jak to się instaluje :)

Ach no właśnie. Czyli operator mi da modem zewnętrzny a nie router :D
Powiedzieli router a ja im głupi uwierzyłem.

 

Teraz wszystko jasne. Dzięki!

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Pborofski napisał:

Switch + AP to dość oczywiste rozwiązanie, ale jak się to wszystko podliczy, żeby switch miał 2.5Gbit (wiem że gigabitowy też będzie działał), AP z WiFi 6, to wychodzi, że taniej jest kupić drugi, wewnętrzny router.

Weźmy np tego pięknego Asusa: https://www.komputronik.pl/product/775825/asus-zenwifi-pro-xt12-1-pack-czarny.html
Ma on wejście LAN 2.5Gbit i WAN 2.5Gbit.

 

 

Tak z ciekawości zapytam jakie prędkości osiąga te 5G, że chcesz switch/router z obsługą 2.5Gb?

Link to post
Share on other sites

Na co ci to 2.5Gb/s przy LTE/5G w Polsce, które w dzień potrafi ledwo 40Mb/s mieć. Miałem tą technologie 12 lat z przymusu i jak od roku mam światłowód to gdybym znowu musiał mieć LTE to chyba bym popełnił samobójstwo :P Jak sobie pomyśle jaki to był horror jak ja chciałem oglądać nawet w HD streaming i druga osoba.

 

Przy NAS 1Gb/s w sieci lokalnej spokojnie wystarczy, wątpię, żeby któryś NAS i jego zapewne HDD wyciągnęły 2.5 Gb/s.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Arnold napisał:

Nie. Da ci antenę zewnętrzną z wbudowanym modemem.

Nie. Myślę, że jednak zewnętrzny modem z wbudowaną anteną. Come on… 
 

2 godziny temu, qszyq napisał:

 

Tak z ciekawości zapytam jakie prędkości osiąga te 5G, że chcesz switch/router z obsługą 2.5Gb?

Teoretycznie do 1Gbps, a w praktyce to się okaże.

 

Raczej chodzi o to że router z WAN 2.5Gbps nie kosztuje kroci, więc czemu nie :)

 

edit: abonament telefoniczny na komórce mam z 5G ograniczonym do 300Mbit/s i siedząc na tyłku w biurze właśnie zmierzyłem 330 na speedtest.

Edytowane przez Pborofski
Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Pborofski napisał:

Nie. Myślę, że jednak zewnętrzny modem z wbudowaną anteną. Come on… 

To weź pomysł czy to co ja napisałem to praktycznie nie to samo? Co za różnica? Zarówno anteny jak i modem są zewnętrzne. Czepiasz się słówek.

14 minut temu, Pborofski napisał:

edit: abonament telefoniczny na komórce mam z 5G ograniczonym do 300Mbit/s i siedząc na tyłku w biurze właśnie zmierzyłem 330 na speedtest.

Fajnie, a to ma być do biura czy do domu? :) 

 

59 minut temu, karpior napisał:

Operatorem jest Telia, mówimy o zagranicy.

Nabijasz sobie posty czy o co ci chodzi?

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Arnold napisał:

Sam mi to wskazał, nie wyręczaj autora.

 

Autor w 3 poście wspomniał o zagranicznym operatorze a Ty w 8 poście pytasz po co mu 2.5 Gb w Polsce ;)

Nie czepiaj się @karpiora tylko czytaj uważniej, w moim temacie o routerze też nie czytałeś zbyt dokładnie w pewnym momencie ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Arnold napisał:

Nie przejezyczybles się nigdy nawet na forum, że mnie męczysz o to?

 

Zdarzyło mi się to pewnie nie raz. Ale to nie chodzi problem z przejęzyczeniem a Twoją reakcją na post karpiora.

5 minut temu, Arnold napisał:

że mnie męczysz o to?

To też wygląda na przesadną reakcję bo wskazałem tylko precyzyjnie na co zwrócił uwagę karpior ale według Ciebie "męczę" jakbym co najmniej kilka postów o tym napisał. Trochę pokory. Jak ktoś Ci cytuje z posta autora odpowiedź której nie doczytałeś to się nie rzucaj tylko grzecznie edytuj post ;)

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra, żeby zakończyć temat czepiania się słówek, sekwencja była taka:

23 godziny temu, Pborofski napisał:

Ach no właśnie. Czyli operator mi da modem zewnętrzny a nie router :D

21 godzin temu, Arnold napisał:

Nie. Da ci antenę zewnętrzną z wbudowanym modemem.

6 godzin temu, Pborofski napisał:

Nie. Myślę, że jednak zewnętrzny modem z wbudowaną anteną. Come on… 

6 godzin temu, Arnold napisał:

To weź pomysł czy to co ja napisałem to praktycznie nie to samo? Co za różnica? Zarówno anteny jak i modem są zewnętrzne. Czepiasz się słówek.

Fajnie, a to ma być do biura czy do domu? :) 

 

Napisałem, że to modem zewnętrzny z wbudowaną anteną, a nie odwrotnie, bo właśnie Twoją odpowiedź uznałem za czepianie się słówek (modem zewnętrzny -> nie, antenę zewnętrzną z wbudowanym modemem). Wywołało to na mojej twarzy mały uśmiech ;)

 

Kończąc tę dyskusję, a jednocześnie odpowiadając na Twoje ostatnie pytanie, to urządzenie zamawiam do domu. Dom jest 12km od centrum i wg mapy zasięgu ma najlepsze możliwe pokrycie (w 4-stopniowej skali). Odpisałem jednemu z rozmówców, który pytał jakiej prędkości realnie się spodziewam. Była to najbardziej konkretna odpowiedź jakiej byłem w stanie udzielić - spodziewam się przekroczenia 300 Mbit/s na spokojnie :) Obiecują do 1 Gbit/s. W moim odczuciu, że to pytanie też było trochę zaczepne, ale odpowiedziałem najlepiej jak potrafię.

 

Tak czy inaczej, bardzo dziękuję za pomoc w zrozumieniu problemu i teraz sprawa jest jasna. W celu wyrażenia wdzięczności dałem "pomógł".

 

PS. Panowie, troszkę więcej luzu. Pani Moderator też życzę dużo zdrowia i dziękuję za utrzymanie porządku. Mam nadzieję, że ten post jednak jest na temat :) Jeśli nie, to proszę zamiast bana usunąć mi konto, nie chciałbym zostawić po sobie martwego hasła na serwerze benchmark.pl. Ale myślę, że lepiej byłoby zamknąć ten temat, jako że problem został rozwiązany :) 

Edytowane przez Pborofski
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...