Skocz do zawartości

Każda gra zawiesza się po paru minutach grania


Recommended Posts

Hej, każda gra zawiesza się po ok 15 minutach grania, ogólnie to zawiesza się cały komputer, pomaga tylko przytrzymanie przycisku zasilania i wyłączenie pc. Temperatury są ok procesor w grach ok 45 stopni, karta max 75. Zainstalowałem system na nowo, dzieje się to samo. Bios najnowszy, próbowałem na różnych wersjach sterowników, karty graficznej i nic nie pomaga. System windows 11, wszyskie najnowsze aktualizacje zainstalowane. Co to może być? próbowałem już chyba wszystkiego i dalej to samo.

Specyfikacja pc:

CPU: INTEL I5 12600KF ( SPC FORTIS 5) MOBO: GIGABYTE Z690 GAMING X DDR4 RAM: Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance RGB PRO SSD: ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro SSD2: KIOXIA 1TB M.2 PCIe NVMe EXCERIA G2 GPU: Sapphire Radeon RX 6700 XT PULSE 12GB  PSU: Seasonic FOCUS GX-650 80Plus Gold 650W  CASE: CORSAIR 4000D AIRFLOW WHITE MONITOR: LG Ultragear 27GP850 NanoIPS HDR  

 

Wszystkie części nowe oprócz pamięci ram, i dysku adaty które zostały ze starego pc.

Dodam jeszcze że zastanawia mnie niskie zużycie cpu które pokazuje afterburner, niezależnie od gry wynosi ono max 5%, a czasami spada do 0%, gram w 1440p.

Wyjąłem jeszcze 1 kość ramu, próbowałem zamontować ram w innych slotach i nic.

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, platyniak18 napisał:

części nowe oprócz pamięci ram, i dysku adaty

Sprawdź po kolei na jednej kości i w różnych slotach czy sytuacja się powtarza. Przetestuj czymś dysk i zobacz czy nie ma jakichś błędów, jaka jest jego kondycja itp.

Link to post
Share on other sites

No więc tak:

1. Pamięć ram mam zamontowaną w 2 i 4 slocie. Próbowałem odpalać pc z 1 kością, montować pamięci 1 i 3 slocie, wyłączać profil xmp, idalej to samo.

2. Wczoraj dla pewności już po raz 3 postawiłem system na nowo, i nic.

3. https://imgur.com/D7TBSbq Tutaj screen z Crystal diskinfo

4. Co do przetaktowania ramu, to nigdy tego nie robiłem, i nie wiem czy jeszcze bardziej czegoś nie popsuje XD.

5. Dzisiaj zauważyłem następny dziwny objaw, którego wcześniej nie było, monitor raz na jakiś czas tak jakby błyśnie na biało, sprawdzałem i stało się tak również jak podpiąłem TV do komputera po innym kablu.

6. Co dziwne w trakcie testów syntetycznych, jakieś 3dmarki prime95, cinebenchy itp. chodzą bez problemu komputer jest wtedy stabilny, temperatury ok.  A po włączeniu jakiejś gry komputer freezuje się po jakimś czasie.

Edytowane przez platyniak18
Link to post
Share on other sites

Ze sprawdzeniem karty może być ciężko, wśród znajomych i rodzinki same laptopy i konsole :). Właśnie podczas pisania tego posta monitor mi po prostu zgasł, pomógł tylko reset, nie wyświetliła się żadna informacja o braku sygnału itp. 

Ale coraz bardziej skłaniam się ku temu że to chyba z kartą graficzną jest coś nie tak. Zauważyłem że jak ograniczę fps do 60 i karta nie jest obciążona w 100%, to da się pograć o wiele dłużej, komputer i tak się zawiesza, ale czasami po ok 2h grania. 

Chyba że może to być wina zasilacza? Jak karta jest mocniej dociśnieta to pobiera więcej prądu i wtedy coś się psuje? 

 

 

Link to post
Share on other sites

Może to też być wina niestabilnych napięć, w czasie większego obciążenia zasilacz nie daje rady zasilić karty.

I to może być trop bo rekomendowana moc zasilacza dla tej karty to 650W a pamiętajmy, że inne podzespoły też potrzebują prądu. Prawdopodobnie masz za słaby zasilacz by mógł zasilić twój komputer, zmiana na np 700-750W może pomóc.

Link to post
Share on other sites

Skoro ograniczenie mocy grafy pomaga to coś jest nie tak. Warto by było sprawdzić ten komputer z innym zasilaczem by mieć pewność.

16 minut temu, Adames napisał:

Zaraz, zaraz, zasilacz SeaSonic Core 650W ma problem z zasileniem przeciętnego procka z przeciętną grafiką?

Sprawdź rekomendowaną moc zasilacza dla tej grafy. Poza tym pamiętaj, że każdemu producentowi może się trafić trefna sztuka.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...