Skocz do zawartości

Problem z bootowaniem po uruchomieniu Resizable BAR


Recommended Posts

Witam!
Mam dziwny problem z PC, config R9 5900X, X470 Aorus Ultra Gaming, 2x16 GB DDR4 3600 IRDM Pro, Gigabyte RTX 3070 OC, Adata 8200 Pro 1 TB, Adata 8200 512 GB.

Wczoraj zachciało mi się uruchomić Resizable BAR dla 3070. Jako, że mój VBIOS go nie obsługiwał, wgrałem nową wersję ze strony Gigabyte. Po update wszystko było ok, reboot i Windows się uruchomił.
Wyłączyłem PC, żeby w BIOSie uruchomić opcję Re-BAR i decode 4G i po tym system już nie wstał.
Błąd pliku winload.efi i BSOD z 0xc000000e.
Żadne opcje naprawcze nie zadziałały.
Dysk z systemem (8200 Pro 1 TB) w złączu głównym m.2 zniknął z menu bootowania.
Druga Adata zamiast wpięcia w powolne gniazdo m.2 x2 jest włożona w drugie PCIe w adapterze.
Czeka mnie reinstall Win10, jeśli  ogarnę bootowanie.
Drugi dysk wyjąłem ze slotu PCIe. Oprócz tego jeszcze jest HDD 1 TB i napęd BR.

Najbardziej zastanawia mnie, czemu uaktywnienie takiej opcji jak Resizable BAR wywaliło boot i system.
Czy to może być spowodowane tym, że dyski m.2 komunikują się po PCIe, czyli ta opcja może mieć wpływ na adresowanie danych? Po jej wyłączeniu system nie wrócił do działania. I jeszcze ten brak dysku w menu bootowania, mimo, że z poziomu usb instalacyjnego jest widoczny w dyskach i jakimś cudem przestał być GPT i widnieje jako MBR...

Jakieś sugestie, przemyślenia?

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, st4lk3r napisał:

I jeszcze ten brak dysku w menu bootowania, mimo, że z poziomu usb instalacyjnego jest widoczny w dyskach i jakimś cudem przestał być GPT i widnieje jako MBR...


To jest tu tak naprawdę problemem. SSD z GPT zrobiło się MBR (pewnie tracąc wszystkie dane, choć da się to odzyskać póki nic nie nadpiszesz i się TRIM nie włączy), jakim cudem to się stało to ja nie mam pojęcia (być może instalator uruchomiony w legacy mode zainicjował już SSD jeśli ten wcześniej był już pusty z jakiegoś powodu).    

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...