Skocz do zawartości

Profil XMP pamięci, a reklamacja


Recommended Posts

Witam,

 

  Od jakiegoś czasu komputer zaczął się resetować (blue screeny + restarty).

 

  Przykładowo błąd w logach z dzisiaj: Nastąpił ponowny rozruch komputera po operacji wykrywania błędów. Wyniki tej operacji były następujące: 0x0000001a (0x000000000000888a, 0xffffb58275498d80, 0x0000000000000000, 0xfffff30014e9b270). Zrzut zapisano w: C:\Windows\MEMORY.DMP. Identyfikator raportu: 5e8fd0c2-1642-476e-8069-a14483b8360e.

 

  Sprawdziłem pamięci RAM MemTest86. Pierwszy cykl się jeszcze nie skończył (ukończył się w 91%), a już miałem 6 błędów.

 

  Teraz pytanie - czy włączenie profilu XMP pamięci może skutkować odmową reklamacji?

 

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Tu masz opisane https://www.pcworld.pl/news/Jak-wlaczyc-XMP-i-uruchomic-pamiec-RAM-z-pelna-predkoscia-PORADNIK,435686.html

podaj całą listę podzespołów komputera i podaj pełną specyfikację pamięci ram 

XPM nie ma wpływu na gwarancję 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 1.10.2022 o 21:40, MiK napisał:

 

A bez xmp też są błędy? 

Hej,

 

Puściłem bez XMP i o dziwo błędów brak (pierwszy test przeszedł w 100%, a trzy kolejne pominąłem).

 

Hm... dziwne jak dla mnie powiem szczerze. :/

 

Zastanawiam się w takim razie czy jest jakakolwiek szansa na przyspieszenie pamięci bez utraty gwarancji, skoro XMP nie daje rady?

Edytowane przez cuube
Link to post
Share on other sites
W dniu 1.10.2022 o 21:35, Wik-Mar napisał:

Tu masz opisane https://www.pcworld.pl/news/Jak-wlaczyc-XMP-i-uruchomic-pamiec-RAM-z-pelna-predkoscia-PORADNIK,435686.html

podaj całą listę podzespołów komputera i podaj pełną specyfikację pamięci ram 

XPM nie ma wpływu na gwarancję 

 

4 minuty temu, MiK napisał:

Jaka kompa specyfikacja? 

 

Płyta główna: Gigabyte B660 GAMING X DDR4

Procesor: Intel Core i7-12700K

Pamięć RAM: 2 x GOODRAM IRDM Pro 16GB [1x16GB 3600MHz DDR4 CL17 1.35V DIMM] (razem 32 GB)
Dysk: Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB
Zasilacz: Corsair RM650X
Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 3060 VISION OC 12GB GDDR6 LHR (GV-N3060VISION OC-12GD 2.0)

Edytowane przez cuube
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, MiK napisał:

Może bios aktualizuj, jak potrafisz. Ramy w jakich gniazdach? Napięcie 1.35?

 

Bios aktualny - aktualizowałem. :)

 

Ramy w gniazdach też są ok - zgodnie z instrukcją przy 2 kościach w dualu.

 

Zgodnie z profilem XMP - zasilanie pamięci 1.35 V.

 

IMG_0357.thumb.JPEG.6ad2c9af12cdee2289ffcdfed3df6b31.JPEG

 

Przesyłam jeszczeniu screen'y z memtestu - kiedy XMP było włączone (z błędami)...

 

IMG_0354.JPEG

 

...i kiedy XMP wyłączyłem (bez błędów).

 

IMG_0356.JPEG

Edytowane przez cuube
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, MiK napisał:

Jak dasz xmp to dram voltage wskakuje na 1.35v? 

 

Teraz włączyłem raz jeszcze XMP, zapisałem zmiany i zamknąłem bios. Komputer się zrestartował, uruchomił Windows, a następnie ponownie go zrestartowałem i wszedłem do biosu:

 

IMG_0358.thumb.jpeg.88a58141fd90c5543310a6f72169933b.jpeg

 

Napięcie Auto / 1,2 V (chociaż po prawej stronie w sekcji Memory jest 1,365 V). Zmienić na 1,35 V rozumiem i wtedy ewentualnie raz jeszcze sprawdzić memtestem?

Edytowane przez cuube
Link to post
Share on other sites
16 minut temu, cuube napisał:

Zmienić na 1,35 V


Kurcze. Powinno samo to zrobić. Co wskazuje info po prawej. To 1.2 to wartość nominalna. 
 

Niestety nie mam doświadczeń z tą platformą :(  A nie chcę źle doradzić. 
 

Masz tam ile profili xmp do wyboru? 

 

 

Link to post
Share on other sites

Rozumiem i tak wielkie dzięki za pomoc. :)

 

Te 1,365 V po prawej to chodziło mi o to info:

 

IMG_0358.thumb.jpeg.88a58141fd90c5543310a6f72169933b.jpeg.7fac0e0e39db4ee10656783fc800693e.jpeg

 

Dla mnie wygląda jakby pamięci i tak pracowały z napięciem 1,365 V (chyba, że się mylę)?

 

Ewentualnie pytanie - czy jak mam błędy n profilu XMP to jest w ogóle sens reklamować pamięci?

Link to post
Share on other sites
W dniu 1.10.2022 o 18:34, cuube napisał:

Od jakiegoś czasu komputer zaczął się resetować (blue screeny + restarty).

rozumiem że wcześniej było ok?

Jeśli jest nowszy bios to zaktualizuj najlepiej pod jakimś UPSem jeśli posiadasz. 

Nie znam tego UEFI ale jeśli nic się nie zmieni to sprawdź czy pozwala na podniesienie napięcia na pamięciach podczas włączonego XMP, jeśli tak to podbij do 1,38V, zapisz ustawienia zrestartuj i testuj, jak coś pójdzie nie tak i PC nie będzie chciał wstać to restartujesz go poprzez wyjęcie baterii.

 

ps. robiąc OC pamięci nie tracisz gwarancji, samo XMP to profil popełniający OC ;)

 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Wik-Mar napisał:

Przełóż pamięć do 1 i 3 slotu według strony producenta to 3600 (OC). Jak możesz, to zbij do 3200 lub załatw takie pamięci ram 

 

Hm... Instrukcja podaje sloty 2 i 4 przy dualu - pytam z czystej ciekawości - czemu miałoby służyć przełożenie pamięci do innych slotów?

 

Untitled-1.thumb.jpg.a293bc361633deef427ad5f6ed0fbb6e.jpg

 

Częstotliwość pamięci zbiłem na XMP do 3200 MHz tak jak napisałeś. Test przeszedł poprawnie (pojedynczy test Memtestem).

 

9 godzin temu, MiK napisał:

Sprawdź programem te 1.35v. Hwmonitor np. 


Które masz gniazda obsadzone? 2 i 4?

 

Sprawdzone i potwierdzone - napięcie 1.35 V pokazuje program pod Windowsem.

 

7 godzin temu, pendzel_3 napisał:

rozumiem że wcześniej było ok?

Jeśli jest nowszy bios to zaktualizuj najlepiej pod jakimś UPSem jeśli posiadasz. 

Nie znam tego UEFI ale jeśli nic się nie zmieni to sprawdź czy pozwala na podniesienie napięcia na pamięciach podczas włączonego XMP, jeśli tak to podbij do 1,38V, zapisz ustawienia zrestartuj i testuj, jak coś pójdzie nie tak i PC nie będzie chciał wstać to restartujesz go poprzez wyjęcie baterii.

 

ps. robiąc OC pamięci nie tracisz gwarancji, samo XMP to profil popełniający OC ;)

 

 

Wcześniej było ok, ale... prawdę mówiąc nie jestem pewny na 100% czy wcześniej miałem włączony profil XMP...

 

BIOS aktualny od dłuższego czasu (BSOD pojawiały się pod aktualnym biosem).

 

Teraz jeszcze jeden UPDATE. Włączyłem w Biosie XMP, ale obniżyłem częstotliwość z 3600 MHz do 3200 MHz za radą Wik-Mar'a. Memtest przeszedł jeden pełny cykl i 0 błędów. W kolejnych dniach będę testował jeszcze wyższe częstotliwości - 3400 MHz i 3500 MHz.

 

Ale szybkie pytanie - czy jest to normalne, że pamięci testowane pod Memtestem mogą pokazywać błędy na wyższych częstotliwościach? Pytam pod kątem czy te pamięci na pewno nie są uszkodzone?

 

Dodatkowo jeszcze jedno pytanie (może głupie, ale kto pyta nie błądzi). Czy testy Memtestem uszkadzają w jakikolwiek sposób pamięć?

Edytowane przez cuube
Link to post
Share on other sites

Pojedynczy test memtestem o niczym nie świadczy, nie jednokrotnie miałem sytuację że pamięci zaczęły sypac po 4,5czy nawet dopiero po 6 cyklu.

Także moim zdaniem puść te pamięci bez xpm na min 4-5 cykli pełnych i zobacz czy się nie wysypia.

Bo tak naprawdę to teraz nie wiesz czy te kości są sprawne czy nie..

P. S. Żeby nie było za łatwo to takie testowanie dla obu i dla każdej kości z osobna.
Wiem czasochłonne ale daje pewność.

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, cuube napisał:

Ale szybkie pytanie - czy jest to normalne, że pamięci testowane pod Memtestem mogą pokazywać błędy na wyższych częstotliwościach? Pytam pod kątem czy te pamięci na pewno nie są uszkodzone?

Niestety samo XMP dziś to nie wyrocznia, na jednej platformie będzie działać bezproblemowo na innej będą problemy i trzeba się pobawić w ręczne OC do czego potrzeba minimum wiedzy i trochę czasu. Potestuj tak jak Ci wyżej kolega @raiders sugeruje.

 

Tutaj masz linki do TM5, to solidny wycisk dla pamięci, nie zdążyło mi się aby config który  przechodzi 10 cykli okazywał się potem niestabilny, choć i to teoretycznie może się zdarzyć.

 

 

14 godzin temu, cuube napisał:

Dodatkowo jeszcze jedno pytanie (może głupie, ale kto pyta nie błądzi). Czy testy Memtestem uszkadzają w jakikolwiek sposób pamięć?

Powiem tak, jak ma się wysypać to niech się wysypie jak jest jeszcze na gwarancji,  jeśli pamięci są sprawne to od samego memtestu ich nie uszkodzisz.

 

I tak jak pisałem wyżej być może wystarczy podnieść im lekko napięcie, szkoda że nie masz pewności jak było od początku.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...