Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moi drodzy,


Nie wiem co się stało ale nagle zniknął mi z Windowsa dysk WD Red WD80EFAX.
Widzę go co prawda w Zarządzaniu dyskami ale dysk nie jest zainicjowany.

Czy jeśli zainicjuję ten dysk to dane będą do odzyskania? bo chyba z chwilą gdy to zrobię dane znikną ?

CrystalDisckInfo widzi ten dysk ale ma on status nieznany, nie widać też nawet jego SMARTa.

 

---
Pozdrawiam

Rafał

Link to post
Share on other sites

pamiętaj że nie bierzemy odpowiedzialności za sprzęt i dane, jeśli decydujesz się szukać pomocy na forum, to świadomie nie wybierasz bardziej pewnych metod odzyskania danych, jak np oddanie HDD do firm w tym się specjalizujących.

Pierwsze co zrób to odpal Crystaldiskinfo i wrzuć tu screen-a z całą tabelką SMART, abyśmy widzieli czy coś nie jest nie tak fizycznie z HDD.     

Jeśli masz miejsce czyli jakiś inny HDD o większej pojemności, to najbezpieczniej zrobić obraz posektorowy na ten drugi HDD i z niego odzyskiwać dane. 

Jeśli masz gdzie zgrać dane to można też spróbować odpalić LiveCD z Ubuntu i zobaczyć czy tam widać pliki i ewentualnie przegrać je na inny dysk, jeśli są widoczne. 
Jeśli chcesz trochę zaryzykować i nie masz gdzie zgrać plików, to polecam odpalić MiniTool Partition Wizard Free Edition 9.1 (nie nowszy, bo tam już zablokowali narzędzia) i odpalić narzędzie do odzyskiwania partycji, "quick skan" powinien starczyć. Tutaj powinien ci znaleźć odpowiednią partycję która zniknęła i odzyskać ją (bez ruszania plików). Jeśli znajdzie kilka, to musisz wybrać poprawną. 
Ta czynność wykonuje zapis na dysku, więc jest bardziej ryzykowna od pozostałych, które tylko czytają, ale jest najszybsza.   


 

Link to post
Share on other sites

Panowie przed chwilą spawdziłem, BIOS płyty głównej nie widzi tego dysku, dziwne bo Windowsowe zarządzanie dyskami pokazuje że takowy dysk jest w systemie ale trzeba go zainicjować. Na pozostałych dyskach jest widoczny SMART więc raczej w BIOSIE jest to włączone.

 

Ubuntu Live też nie widzi tego dysku.

Co jeszcze można teraz zrobić? Jakieś wskazówki ?

Link to post
Share on other sites

BIOS/UEFI może nie widzieć dysku z wielu powodów, zazwyczaj np brak CSM włączonego, czy brak inicjacji (nie inicjuj dysku to kasuje dane). Bo zazwyczaj w BIOS/UEFi patrzysz na opcje bootowawnia z danego nośnika, a nie typową "widoczność" (czasem są 2 miejsca w których są te rzeczy widoczne). 

Brak SMART szczerzę dziwi, odpal DMDE i zobacz co tam widać bezpośrednio w sektorach i czy da się kopię zrobić.   

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie udało mi się nic w tym temacie zrobić, dysk raz jest widoczny a raz nie.
Generalnie zasada jest jedna;
1. Jak po włączeniu komputera uruchomi się Windows to dysk będzie widoczny w zarządzaniu dyskami w Windowsie (wymaga zainicjowania).
2. Jeśli się nie uruchomi Windows to trzeba komputer na sztywno zrestartować i wtedy Windowsc już się załaduje ale dysku nie widać
W każdej z opcji brak SMARTa

 

Oddałem dysk do takiej wstępnej analizy to Pan który się tym zajmuje powiedział że to może być problem z Firmware'm bo dysk po odpaleniu sygnalizuje gotowość do pracy.
Z uwagi że cena za dotarcie do danych jest dosyć wysoka a dane nie są tego warte pytanie lepiej chyba kupić nowy dysk :) Całe szczeście tego co potrzeba miałem backup ale niektórych rzeczy szkoda... Pewnie profesjonalne firmy typu Ontrack za odzysk danych z takiej pojemności krzykną fortunę :)


Jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki to podzielcie się proszę :)

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...