Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

9 minut temu, danieloslaw1 napisał:

To ze karta ma lepsza efektywnosc wat/performance to przeciez kazda wyzsza seria tak ma. Czyli standardowa ewolucja a nie NIESAMOWITA rewolucja :)   

A w którym miejscu zaczyna się rewolucja w takim układzie? Skoro w takim Spider-Manie 4090 przy tej samej wydajności co 3090 Ti (wiadomo - bottleneck na CPU) pobiera prawie 2x mniej prądu (konkretnie pobiera 130-140 W) to nie jest rewolucja?  Miałby zacząć generować prąd, aby uznać za rewolucję? W poprzednich generacjach takiego skoku nie odnotowałem od kiedy testami kart się zajmuje :)

 

A z tymi adapterami to jest niestety loteria - co prawda szanse na "wygranie" wadliwego adaptera są skrajnie małe, no ale to już nie jest margines błędu, tylko realny problem, na który można trafić. Najlepiej po prostu nie oszczędzać tych kilkudziesięciu złotych i zamówić kabel do swojego zasilacza modularnego, aby nie używać adaptera w ogóle :) Bonus taki, że wygląda to wtedy też dużo lepiej. 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, wojciech spychała napisał:

A w którym miejscu zaczyna się rewolucja w takim układzie? Skoro w takim Spider-Manie 4090 przy tej samej wydajności co 3090 Ti (wiadomo - bottleneck na CPU) pobiera prawie 2x mniej prądu (konkretnie pobiera 130-140 W) to nie jest rewolucja?  Miałby zacząć generować prąd, aby uznać za rewolucję? W poprzednich generacjach takiego skoku nie odnotowałem od kiedy testami kart się zajmuje :)

 

A z tymi adapterami to jest niestety loteria - co prawda szanse na "wygranie" wadliwego adaptera są skrajnie małe, no ale to już nie jest margines błędu, tylko realny problem, na który można trafić. Najlepiej po prostu nie oszczędzać tych kilkudziesięciu złotych i zamówić kabel do swojego zasilacza modularnego, aby nie używać adaptera w ogóle :) Bonus taki, że wygląda to wtedy też dużo lepiej. 

 

2x to troche przesada. :)

Link to post
Share on other sites

Również potwierdzam z mojej strony tego typu wartości jeśli chodzi o sprawność energetyczną RTX 4090 względem RTX 3090 Ti.

Zresztą jak zmontuje materiał (testy wszystkie zrobione) to będzie czarno na białym na OSD wszystko.

 

Także w kwestii wydajności i sprawności to jak najbardziej Ada jest rewolucją gdyż skok wydajnościowy Perf/W jest ogromny. Gdyby RTX 4090 przy tej wydajności ciągnął 650/800W to w zasadzie wydajność okupiona byłaby drastycznym poborem jednak przy zachowaniu wartości niższych realnie nawet niż top poprzedniej generacji, oferując największy skok wydajnościowy generacyjny to jest to poniekąd rewolucja.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@wojciech spychałaa jest szansa na test (~szerszy test) 4090 po UV? Żeby wykazać czarno na białym ile więcej architektura Lowelasów potrafi zaoferować przy takich sztywnych limitach, np wspomniane 200W? 

47 minut temu, wojciech spychała napisał:

w którym miejscu zaczyna się rewolucja w takim układzie?

Gdybyś wziął power limit z 1080 Ti (250W bodajże) i wykazał ile razy zwiększyła się wydajność - to byłaby moim zdaniem REWOLUCJA

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Rebelmind napisał:

a jest szansa na test (~szerszy test) 4090 po UV?

Owszem :) Dotarł do nas Gainward 4090 i poza tradycyjną recenzją ich karty na tle innych 4090 chciałem właśnie zgłębić temat UV - pytanie czy czas pozwoli bo zaraz testy RDNA3... 

 

11 minut temu, Rebelmind napisał:

Gdybyś wziął power limit z 1080 Ti (250W bodajże) i wykazał ile razy zwiększyła się wydajność - to byłaby moim zdaniem REWOLUCJA

Pamiętajmy że bardzo dużo do ogólnego poboru energii prze karty dołożyły pamięci GDDR6X (dlatego też Radeony wypadają o tyle korzystniej...). To w sumie żadne usprawiedliwienie, ale warto mieć na uwadze. Niebawem powinien do nas dotrzeć 3060 Ti z tymi pamięciami (TGP 200 W?) to mogę do niego porównać (tzn. ograniczyć 4090 do 200 W i zobaczyć ile więcej wydajności zaoferuje :)

A z tych starszych architektur to fizycznie niestety nie mam kart - 1070 jakiś się wala po szafie a potem długo nic aż do 2070... 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A, wrzucę zaraz 3DM TSE na 4090 przy 250W i dam comapre do 3090 Ti.

 

E: Dokonało się :)

 

https://www.3dmark.com/compare/spy/32529579/spy/32215194

 

obraz.thumb.png.521a40865b9f3bcb4955e375345fc908.png

 

314202781_838809313923036_40764183115564

 

315474826_623670862873839_90718130854773

 

4090 z PT 250W vs 3090 Ti z PT 480W

 

I to nie jest UV tylko ustawienie PT na 250W, także piękna demolka :)

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 2
  • Dzięki 3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A wrzucisz jeszcze @EH_GosuGpuz/Sensors z max Temp rdzeń / mem / hotspot podczas testów @250 TDP? 

 

Ale to i tak grubo, bo taki 3070 nonTi - czyli karta z najbliższym do tego TDP - W Time Spy Extreme zbiera tylko 7000 graphics score :o

Edit: ślepy jestem, bo dałeś HW_minitor od razu :facepalm:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, Rebelmind napisał:

A wrzucisz jeszcze @EH_GosuGpuz/Sensors z max Temp rdzeń / mem / hotspot podczas testów @250 TDP? 

 

Ale to i tak grubo, bo taki 3070 nonTi - czyli karta z najbliższym do tego TDP - W Time Spy Extreme zbiera tylko 7000 graphics score :o

Edit: ślepy jestem, bo dałeś HW_minitor od razu :facepalm:

 

No wymiata sprawność tego potworka. Co do "ślepoty" jesteśmy kwita, ja dziś też odnośnie Twojego linku odwaliłem ślepca :D

Link to post
Share on other sites

No nie potrafią "sprzedać" swojego produktu tak ładnie jak potrafią to zrobić inni, fakt. Lecz jeśli premiera, a co za nią idzie - faktyczna wydajność oraz cena spowodują ruch w interesie i wymuszą korektę ceny (w dół!) u Nv to będą miał wyjednane na głupoty, które opowiadali podczas prezentacji. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, EH_Gosu napisał:

4090 z PT 250W vs 3090 Ti z PT 480W

+25% wydajności przy prawie 2x mniejszym limicie mocy... Nadal ktoś ma wątpliwości że to jest 2x lepsza efektywność perf/watt niż Ampere? :D 

 

W sumie jeszcze odnoście rewolucji jaką w efektywności poczyniła Ada warto dodać że RTX 4090 i 4080 w sumie też są chipami niżej pozycjonowanymi w hierarchii niż ich odpowiedniki w poprzednich generacjach... Zatem nie znamy jeszcze pełnego potencjału tej architektury ;) 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Gosu, tj Strix na benchu czy już w kompie dla klienta? Fabryczny cooler czy blok siedzi? 

 

Cały czas na benchu, chłodzenie standardowe. Zimniutka, co? Wczoraj po ponad 3 godzinach sesji w "Guardians of the Galaxy" 3440x1440p 175 Hz / Ultra / RT Max / DLSS OFF

 

315519512_1209013953159490_1695283940881

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, r1023 napisał:

ciekawe jaki wynik zrobi 4080 przy 250W.

w co takiego grasz ze tak się napalasz na ten model? (mi przeszło hahaha) widzę że posiadasz tak jak ja rtx 3080 i raczej jest OK? (mogę wymienić gpu na rtx 3090 ale za mały przyrost klatek za 200 euro dopłaty) co z tego że stać mnie na najdroższe modele rtx 4090, prądożerne procki intela i te wypasione nowe mobasy z ddr5... nie ma jeszcze gier nowej generacji a jak wyjdą pojawi się seria rtx 5000, nie Jestem też testerem nowej generacji sprzętu, zawsze są jakieś problemy z nowościami (topiące się adaptery w kartach za 2000 baksów, wole postać i popatrzeć) do pracy też nie potrzebuje procesora z 16 rdzeniami, w windows starcza mi rysiek 5800x3d z monitorem ultrawide dla lepszej przestrzeni roboczej oraz super immersji w grach :D mam też macbooka pro oraz iMaca, do 2024 spokojnie sobie pogram na karcie rtx 3080 10gb, no chyba że mi coś odbije i jednak sięgnę po tego tam dopakowanego rtxa 4090 ti który jeszcze bardziej będzie topił adaptery-przejściówki i temu tam podobne :hahaha: wielu posiada bardzo drogie karty, wypasione zestawy a jednak mało tak naprawdę gra...bynajmniej moi znajomi ;) co do gier to tak mniej więcej będzie wyglądał nowy wiesiu 4 na silniku unreal 5 - rtx 3080 da rade :P 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...