Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

żeby przekonać się do typa

 

Ja nikogo nie przekonuję. To tylko moja opinia. 

 

Pierwsze lepsze porównanie 2 kart. Podsumowanie jest długości całego testu blaka. 

 

 

 

 

 

.

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, EH_Gosu napisał:

Zapowiedź testów RTX 4090 vs RTX 3090 Ti vs RTX 3090. Pogadanka na temat wydajności karty względem poprzednich topowych konstrukcji, sprawności energetycznej itd. Omówienie platformy testowej oraz innych istotnych aspektów.

 

Więcej informacji oraz naturalnie rozbudowane testy pojawią się w materiale docelowym.

Cieszę się że do w zasadzie identycznych wniosków co ja zdajesz się dochodzić po testach 4090 :) Chętnie jednak zobaczę wyniki na faktycznie porządnej platformie bo nasza nie ma co ukrywać ograniczą Ade... 

PS. 
RTX 4080 też nie ma co testować w FHD ;) 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej testowanie kart takich jak RTX 3090, RTX 3090 Ti czy tym bardziej RTX 4080 oraz RTX 4090 w FHD to pokaz bottlenecków i spłaszczonych wyników.

Grafy tak procki wyprzedziły, że to poezja. Zjawisko coraz bardziej widoczne już od kilku genów no ale teraz to już istna rzeźnia :)

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Tak, już zaczęło się w sumie na premierę 3090 - wtedy dopiero 12900K pozwolił karcie nieco odetchnąć. No ale teraz CPU już nie mają czego szukać w FHD - zresztą nawet e-sport przenosi się już na 1440p (z pierwszymi monitorami 360 Hz w QHD). 

A skoro już na monitory temat trochę zboczył, to ja już nie mogę się doczekać zajawionego na konferencji AMD Samsunga Neo G9 (2023?) - choć jak na ironię to RTXy  zdaje się nie ogarną pełnego odświeżania tego panelu w jego natywnym 7680x2160 px :P Ale obstawiam że w 2x4K to nawet 4090 nie będzie miał lekko ;)

Szkoda tylko że ta rewolucja (długo wyczekiwana) w rozdzielczościach odbywa się kosztem naszego portfela... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, EH_Gosu napisał:

Zapowiedź testów RTX 4090 vs RTX 3090 Ti vs RTX 3090. Pogadanka na temat wydajności karty względem poprzednich topowych konstrukcji, sprawności energetycznej itd. Omówienie platformy testowej oraz innych istotnych aspektów.

 

Więcej informacji oraz naturalnie rozbudowane testy pojawią się w materiale docelowym.

 

 

 

Spoko materiał, z tej zajawki można się więcej dowiedzieć niż z niejednego full testu :D.

10 godzin temu, wojciech spychała napisał:


PS. 
RTX 4080 też nie ma co testować w FHD ;) 

 

kiedy będziesz wrzucał wyniki ?

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, wojciech spychała napisał:

Jak tylko embargo zejdzie :) (a to zwykle jest dzien przed premiera w sklepie, czyli wtorek). Choc ogólnie to wyniki już i tak wyciekły z Chin… nie wyglądają nie ściemniony ;) 

 

chińskie słupki wyglądają bardzo fajnie i teraz w sumie bardziej interesuje mnie kultura pracy i sprawnosc energetyczna, NV podaje 320W dla 4080 czy będzie tak dobrze jak w przypadku 4090 i czy te liczby też podane są na wyrost ?

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, MiK napisał:

Jak to jest, że jakiś typek z yt hobbistycznie robi lepszy kontent od "czołowych" polskich jutuberów?

Pewnie dlatego że polski YT to sponsorowany ściek z autorami o ograniczonych umiejętnościach i wiedzy? Nie wrzucam wszystkich do jednego worka, także nie obrażaj się @EH_Gosu ;) Na myśli mam bardziej "mainstream" i to oczywiście tylko moja subiektywna opinia, ktoś może mieć przeciwne zdanie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
51 minut temu, zbiku90 napisał:

Pewnie dlatego że polski YT to sponsorowany ściek z autorami o ograniczonych umiejętnościach i wiedzy? Nie wrzucam wszystkich do jednego worka, także nie obrażaj się @EH_Gosu ;) Na myśli mam bardziej "mainstream" i to oczywiście tylko moja subiektywna opinia, ktoś może mieć przeciwne zdanie.

Nie mam powodu się obrażać tym bardziej, że nie pisałeś o mnie :) Ja zajmuje się niszą i jestem całkowicie odcięty od robienia masówek dla mas oraz mainstreamu. EH jest od pasjonatów dla pasjonatów, takie założenie było od początku i to się nigdy nie zmieni. Dla mnie liczy się jakość, a nie ilość.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 3
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, r1023 napisał:

 

chińskie słupki wyglądają bardzo fajnie i teraz w sumie bardziej interesuje mnie kultura pracy i sprawnosc energetyczna, NV podaje 320W dla 4080 czy będzie tak dobrze jak w przypadku 4090 i czy te liczby też podane są na wyrost ?

Odnoszę wrażenie że TGP i ogólnie target mocy w nowej generacji działa zupełni inaczej niż wcześniej. Jedna z nowych kart w takim FHD pobiera mniej prądu od procesora oferując jednocześnie wydajność limitowaną właśnie przez ten procesor... Prawda jest taka że nowe układy ADA są niesamowicie efektywne i szczerze nie mogę się doczekać ich debiutu w laptopach, bo tam dopiero zobaczymy milowy przeskok wydajności (przy tych śmiesznych limitach 150-175 W jakie oferują topowe laptopy). 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Zgadza się, Ada jest niesamowicie efektywna energetycznie. Pogrywam sobie w "Guardians of the Galaxy" w 3440x1440p przy 175 Hz z RT max, wszystko na maxa i DLSS OFF. Cholerstwo ciśnie po 140-175 (średnio 150) klatek przy poborze średnim 370W, ponad trzy godzinna sesja non stop. Tyle strachu było o to jakie te karty będą prądożerne, a tu żeby się w ogóle trzymać w zakresie def TGP 450W to trzeba się postarać, sporadycznie przekracza się 400W. W benchach max udalo mi się do 550W dobić, 600 ani razu nie widziałem. Niesamowite karty :)

 

315519512_1209013953159490_1695283940881

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, EH_Gosu napisał:

Zgadza się, Ada jest niesamowicie efektywna energetycznie. Pogrywam sobie w "Guardians of the Galaxy" w 3440x1440p przy 175 Hz z RT max, wszystko na maxa i DLSS OFF. Cholerstwo ciśnie po 140-175 (średnio 150) klatek przy poborze średnim 370W, ponad trzy godzinna sesja non stop. Tyle strachu było o to jakie te karty będą prądożerne, a tu żeby się w ogóle trzymać w zakresie def TGP 450W to trzeba się postarać, sporadycznie przekracza się 400W. W benchach max udalo mi się do 550W dobić, 600 ani razu nie widziałem. Niesamowite karty :)

 

315519512_1209013953159490_1695283940881

Niesamowita karta któa zjada 370-550w? hahahahaa nie rozśmieszaj mnie. Dobra by była jakby zjadała 250w

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, danieloslaw1 napisał:

Niesamowita karta któa zjada 370-550w


Nie ma znaczenia ile karta zjada. Ważne ile za to oferuje. Podejrzewam że jakby zdławić maksymalnie 4090 to i tak miałaby najlepszą efektywność energetyczną. 
 

Ciekawe jakby tak obniżyć zegary. Power limit. Do ok 200-250W to o ile byłaby szybsza od powiedzmy 3070. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie jesteś odbiorcą tego sprzętu i to zamyka temat :) Ja czy inni ludzie celujący w ten segment doceniają wydajność i możliwości w kontekście sprawności energetycznej. Masz na rynku rozwiązania które mieszczą się w 250W. Mało tego, RTX 4090 przy 250W i tak i tak miażdży wszystko inne co ma 250W, nawet rozkłada na łopatki 3090 Ti (def 450W) przy czym naturalnie przy UV do 250W traci na wydajności co nie zmienia faktu, iż nadal jest po za zasięgiem innych kart. Jak ktoś szuka sobie problemów na siłę to zawsze znajdzie. Biorąc pod uwagę fakt jak wydajna jest ta karta to dla ludzi których ten sprzęt interesuje, pobór nie jest żadnym problemem. Problem z tym tematem mają głównie ludzie jacy i tak i tak by nie kupili ale ponarzekać trzeba dla sportu chociażby :) Sam celuje w RTX 4090 Ti która TGP będzie miała pewnie w okolicach 475W co też nie jest problemem żadnym. Raz, że dla LC to jest pikuś, a dwa właśnie ze względu na sprawność energetyczną bardzo ciężko w ogóle na 4090 przebić 450W, a częściej karta lata w zakresie 400W przy 99% GPU usage nawet bez bottlenecka platformy. TGP podane jest bardzo na wyrost w wypadku tego GPU i zupełnie inaczej to działa niż w poprzednich genach. Zresztą nawet i nie trzeba LC używać żeby ujarzmić tą kartę bo zarówno 4090 FE jak i autorskie konstrukcje mają bardzo konkretne coolery jakie z łatwością to ciepło rozpraszają. WIadomo na LC jeszcze niższe temperatury, wyższy boost, wydajność oraz oszczędność miejsca które pożera cooler powietrzny :)

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, EH_Gosu napisał:

Nie jesteś odbiorcą tego sprzętu i to zamyka temat :) Ja czy inni ludzie celujący w ten segment i tą wydajność, doceniają wydajność i możliwości w kontekście sprawności energetycznej. Masz na rynku rozwiązania które mieszczą się w 250W. Mało tego, RTX 4090 przy 250W i tak i tak miażdży wszystko inne co ma 250W, nawet rozkłada na łopatki 3090 Ti przy 450W przy czym naturalnie przy UV do 250W traci na wydajności co nie zmienia faktu, iż nadal jest po za zasięgiem innych kart. Jak ktoś szuka sobie problemów na siłę to zawsze znajdzie.

takiego 4090 moge miec z jednej wypłaty także nie wiem czemu wmawiasz ze nie jest to moj segment XD Dobrze no nie jest bo mam dobrze ocieplony dom, okna wysokiej klasy wiec takie 1000w na pokój 3x5m byłoby słabo.
Mi nie chodzilo że to jest duzo dla mnie tylko to jest dużo obiektywnie. Jakby z taka sama mocą 4090 zjadał max powiedzmy 250 okkkk do 300w byłby to super produkt a tak to jest średniawka jesli chodzi o efektywnosc. Poprostu nic szczególnego 

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Tu nie chodzi o to czy możesz mieć z jednej wypłaty czy z kilku, ja ludziom do portfela nie zaglądam i mnie nie interesują ich finanse. Po prostu skoro nie rozumiesz tego jak karta działa, nie zdajesz sobie widocznie sprawy z progresu wydajności i piszesz o tym, że nie jest sprawna energetycznie to nie masz po prostu pojęcia w czym rzecz i teoretyzujesz. Dlatego uważam, że nie jesteś odbiorcą tego segmentu ponieważ odbiorca tego segmentu ma totalnie wywalone na pobór który zresztą ta konstrukcja ma mniejszy niż spekulowano przed premierą. Karta zarówno w grach wymiata jak i zastosowaniach profesjonalnych, a szczególnie w pro gdzie czas to pieniądz jest inwestycją jaka zdecydowanie szybciej się zwraca niż 2x RTX 3090 Ti i to zarówno w kwestii rachunków za prąd jak i aspektów wydalanego ciepła. Dla pasjonatów wydajności w zastosowaniach rozrywkowych również sprawność jest fenomenalna. Patrząc z perspektywy osoby która od premiery 3090 cieszyła się wydajnością jaką dopiero dla typowego użytkownika przyniósł RTX 3090 Ti, mając porównanie do 4090 gdzie przy tym samym poziomie TGP mam wydajność ponad 70% wyższą to dla mnie to jest rewelacja mimo tego, że w prywatnym konfigu 4090 skipuje i czekam sobie na 4090 Ti. Nie ma co rzeczywistości zakrzywiać, 4090 wymiata pod względem zarówno wydajności jak i właśnie sprawności energetycznej patrząc na to wielowymiarowo z perspektywy użytkownika który celuje w topowe GPU.

5 minut temu, danieloslaw1 napisał:

Ja nie mowie że sprzet jest słąby tylko że za duzo pradu zjada żeby powiedzieć ze jest niesamowity. Tak jak mowilem na niesamowitego to by sobie zasluzyl poborem ponizej 300w a nie 550 XD

 

No i bardzo często przy poborze poniżej 300W również oferuje wydajność kilkadziesiąt procent wyższą niż 3090 Ti przy 450W, tak jak pisałem tutaj zupełnie inaczej trzeba patrzeć na kwestie poboru. Nawet jak karta lata pod pełnym obciążeniem to sporadycznie się te 400W przekroczy. Przykładowo jak masz monitor 2560x1440p 165 Hz to maksujesz każdą grę i częściej zobaczysz 330W niż 400W.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, danieloslaw1 napisał:

Ja nie mowie że sprzet jest słąby tylko że za duzo pradu zjada żeby powiedzieć ze jest niesamowity. Tak jak mowilem na niesamowitego to by sobie zasluzyl poborem ponizej 300w a nie 550 XD

 

Patrzenie na bezwzględne liczby jest bez sensu. Moja 3090 w ulubionej grze brała jakieś 250W podczas grania w 3840x1600. 4090 daje tyle samo FPS w 5120x2160 przy poborze 220W. To jest bardzo dobry wynik.

 

2 minuty temu, EH_Gosu napisał:

odbiorca tego segmentu ma totalnie wywalone na pobór.

 

Nie zgodzę się. Wielu kupujących 4090 nie jest zainteresowanych posiadaniem dodatkowego ogrzewania elektrycznego 0.5kW i robi UV. Więcej osób korzysta właśnie z tej dobrej wydajności energetycznej i nie ciśnie GPU do oporu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Karister

 

Nie wyraziłem się precyzyjnie bo też rozumiem Twój punkt widzenia co za tym idzie to grono tych którzy celują w 4090, a chcą zbić pobór mają drogę w postaci UV i konkretnego obniżenia poboru przy również zachowaniu bardzo wysokiej wydajności do poziomu której żadna inna karta się nie zbliża.

 

Sam też nie mam podejścia takiego by pałować na maxa kartę tak by ciągnęła pod kurek. Benche i zajawka w badaniu limitu to jedno, a 24/7 zupełnie inna sprawa.

Na RTX 3090 STRIX do 24/7 mam profil 103% PT czyli 400W, a do benchy czy kiedy chcę dodatkowe 4-5 fps uzyskać w myśl zasady (bo tak :D ) używam 480 (realnie 490W). Przy czym 4090 przy przykładowo 300W zjada całkowicie 3090 / 3090 Ti przy 450W i to jest właśnie bardzo wysoka sprawność energetyczna.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Cyrku z zasilanie w 4090 ciąg dalszy! 

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/geforce_rtx_4090_stopila_sie_prawidlowo_wpieta_wtyczka_zasialania_nvidia_ma_duzy_problem-24332.html

 

Paląca się wtyczka zaobserwowana przy prawidłowo poprowadzonym (bez zacięć) kablu oraz pierwszy przypadek zarejestrowany na 4090 FE. 

 

"Wiadomo, że problem nie jest związany z typem używanego adaptera (150 V lub 300 V), nie jest również związany z połączeniem (całkowicie podłączony lub częściowo podłączony kabel) ani wykorzystaniem starszych zasilaczy ATX 2.0 jako zasilaczy ATX 3.0. Wszystko wskazuje więc na to, że jest to wada projektowa, co oznacza bardzo poważne problemy dla NVIDII. Producent potwierdził właśnie, że wciąż bada sprawę i na razie nie ma nic do ogłoszenia, ale nie wygląda to dobrze do Zielonych. "

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, EH_Gosu napisał:

Tu nie chodzi o to czy możesz mieć z jednej wypłaty czy z kilku, ja ludziom do portfela nie zaglądam i mnie nie interesują ich finanse. Po prostu skoro nie rozumiesz tego jak karta działa, nie zdajesz sobie widocznie sprawy z progresu wydajności i piszesz o tym, że nie jest sprawna energetycznie to nie masz po prostu pojęcia w czym rzecz i teoretyzujesz. Dlatego uważam, że nie jesteś odbiorcą tego segmentu ponieważ odbiorca tego segmentu ma totalnie wywalone na pobór który zresztą ta konstrukcja ma mniejszy niż spekulowano przed premierą. Karta zarówno w grach wymiata jak i zastosowaniach profesjonalnych, a szczególnie w pro gdzie czas to pieniądz jest inwestycją jaka zdecydowanie szybciej się zwraca niż 2x RTX 3090 Ti i to zarówno w kwestii rachunków za prąd jak i aspektów wydalanego ciepła. Dla pasjonatów wydajności w zastosowaniach rozrywkowych również sprawność jest fenomenalna. Patrząc z perspektywy osoby która od premiery 3090 cieszyła się wydajnością jaką dopiero dla typowego użytkownika przyniósł RTX 3090 Ti, mając porównanie do 4090 gdzie przy tym samym poziomie TGP mam wydajność ponad 70% wyższą to dla mnie to jest rewelacja mimo tego, że w prywatnym konfigu 4090 skipuje i czekam sobie na 4090 Ti. Nie ma co rzeczywistości zakrzywiać, 4090 wymiata pod względem zarówno wydajności jak i właśnie sprawności energetycznej patrząc na to wielowymiarowo z perspektywy użytkownika który celuje w topowe GPU.

 

No i bardzo często przy poborze poniżej 300W również oferuje wydajność kilkadziesiąt procent wyższą niż 3090 Ti przy 450W, tak jak pisałem tutaj zupełnie inaczej trzeba patrzeć na kwestie poboru. Nawet jak karta lata pod pełnym obciążeniem to sporadycznie się te 400W przekroczy. Przykładowo jak masz monitor 2560x1440p 165 Hz to maksujesz każdą grę i częściej zobaczysz 330W niż 400W.

To ze karta ma lepsza efektywnosc wat/performance to przeciez kazda wyzsza seria tak ma. Czyli standardowa ewolucja a nie NIESAMOWITA rewolucja :)   

Edytowane przez danieloslaw1
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, EH_Gosu napisał:

To nie jest 4090 FE tylko Zotac :)

"Ale to nie wszystko. Jak dotąd widzieliśmy stopione tylko złącza zasilania w autorskich modelach GeForce'a RTX 4090, ale na Tajwanie odnotowano właśnie pierwszy taki przypadek w wariancie Founders Edition. Youtuber technologiczny 阿軒仔【主頻道】donosi, że użytkownik, który zgłosił problem, korzystał z karty na modułowym zasilaczu EVGA 1000 W G5 w obudowie Corsair 7000X RGB, która ma wystarczająco dużo miejsca, aby obsłużyć ogromną kartę graficzną. Właściciel komputera PC odnotował również zapach spalenizny podczas gry w League of Legends, po czym wyłączył system i sprawdził kable, gdzie zauważył stopioną wtyczkę. Po raz kolejny dotyczyło to zarówno złącza, jak i adaptera."

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...