Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

1 minutę temu, r1023 napisał:

Ja zmieniłem te przejściówki co dają z kartą na taki oryginalny jeden kabel od Seasonica, jak narazie działa :D, o tym kątowym też myślałem a tu proszę takie jaja.

 

Ja używam do konfigów 12VHPWR customowych, robionych na zamówienie przez człeka, który od wielu lat zajmuje się oplotami. Jakość zamiata podłogę wszystkim co można kupić, no ale custom to custom. Niemniej adaptery 12VHPWR kątowe do niektórych konfigów są mi potrzebne, minimalizuje ich użycie ale czasem jest niezbędne. Wszelkie wersje 1.0 od CableModa wymieniam na 1.1. Kabel, który masz od Seasonica jest ok. Tak samo jak te od Bequiet czy Corsaira, no ale tutaj jest również istotna estetyka pod dany konfig.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jeśli 4080S wyjdzie faktycznie za 1200$ (~6250 PLN) to nie wierzę, że Jensen przeceni nonS na więcej niż 200-250$, przez co obecne ceny 4080 praktycznie się utrzymają. 

 

Gdyby premiera miała nastąpić faktycznie najpóźniej pod koniec Q1 2024 to nie masz co liczyć, że Blackwell pojawi się przed Q3 2025, czyli dobre półtora roku później. 

Link to post
Share on other sites

Biorąc pod uwagę jak ta produkcja wygląda, to nie ma co narzekać na wymagania. Każdy sobie ustawi tak jak mu dany sprzęt pozwoli.

Remedy robi robotę, "Control" do dziś wygląda świetnie (jedna z moich ulubionych produkcji) szczególnie z modem na HDR oraz RT Ultra.

O ile wymagania idą w parze z wizualiiami to jest ok. Obecne nawet topowe sprzęty to za mało do wymaksowania UE5 bez kompromisów.

 

Wszystko jasne będzie po premierze i testach.

 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Czyli znów demo technologiczne zamiast gry ... .

 

Taki żarcik od zielonych:
image.thumb.png.1cde2b5fa8ae91524374af0c6e390932.png

 

Godzinę temu, EH_Gosu napisał:

Wszystko jasne będzie po premierze i testach.

Ciekawe czy gra będzie działać na 4090 równie dobrze jak premierowe wydanie Calisto Protocol :)

 

Godzinę temu, EH_Gosu napisał:

Obecne nawet topowe sprzęty to za mało do wymaksowania UE5 bez kompromisów.

Obecnie nawet topowe sprzęty do za mało by sprostać leniwości gamedevu. Jak w końcu grę połatają to okaże się że nagle działa całkiem fajnie nawet na średnim sprzęcie. Czasem wystarczy jedno naprawdę głupie posunięcie, które wizualnie nie zmienia nic a zjada potworne zasoby. 

 

Ostatnio coraz bardziej się przekonuję do GPU Intela. Rozszerzenia związane AI jakie są zaimplementowane sprzętowo sprawiają, że są przypadki kiedy iGPU zawarte w i5 1135G7 osiąga prędkość na poziomie RTX 4060. ARC A750 takiego RTX 4090 zostawia daleko w tyle :) Tyczy się to algorytmów związanych z MonoDepth - coś czego NVOFA nie zrobi.  Za jakiś czas może opublikuję nawet jakieś testy. Są miejsca gdzie nvidia dalej miażdży wszystko - to nie podlega wątpliwości. Jak długo - zobaczymy jak intel pokaże nową generację a amd zapoda sensowne api do kart konsumenckich. 

Edytowane przez Adames
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Generalnie co można od wielu lat zauważyć, to ludzie narzekają na to, że oprawa graficzna stoi w miejscu etc.

Kiedy zaś pojawia się tytuł godny next genu, to pojawia się narzekanie na optymalizacje, wszystko wrzucane do jednego worka :) Tam gdzie developerzy dają ciała to dają, przykładów premier w 2023 roku jest wiele i jak najbardziej narzekanie jest uzasadnione. Jednak jeżeli oprawa wizualna faktycznie idzie w parze z wymaganiami, to mi to osobiście nie przeszkadza. Od zawsze mam takie zdanie. Poczekamy, zobaczymy.

 

Graficznie zapowiada się naprawdę konkretnie.

 

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, r1023 napisał:

 

Ograłem bez najmniejszych problemów na premiere na 3080. Ludzie nie konfigurują swoich komputerów stąd problemy.

Problem był w tym co zawsze, shadery kompilowane podczas gry, zamiast poświęcić 5-10 minut podczas pierwszego startu zanim pozwolisz graczowi zacząć grać.

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, EH_Gosu napisał:

wszystko wrzucane do jednego worka :)

Worek z etykietą "NIEGRYWALNE". Jakie ma znaczenie, czy gra ma kompilacje shaderów jak Calisto, bugi jak CP 77, czy jest next-next-next genowa jak Crysis? Na premierę dostajemy najniższą jakość w najwyższej cenie. Jak połatają lub przyjdzie kolejna generacja sprzętu, to jeszcze pojawi się obniżka ceny i cyk, obecnie CP 77 za 99 zł jest świetną grą, która na dodatek normalnie działa na "zwyczajnym" sprzęcie. 

 

Ostatnia gra jaką pamiętam, że była po prostu dobra w dniu premiery to Metal: Hellsinger. Wyobraźcie sobie, że grywalne demo ( darmowe! ) było dostępne na miesiąc przed premierą gry i każdy mógł sobie sprawdzić jak gra będzie działała na jego sprzęcie. Gierka ma jednak przede wszystkim dobrze zrealizowaną rozgrywkę, przyjemny soundtrack, a grafika - klimatyczna, mimo że nie jest super zaawansowana technicznie - zadziała na tosterze.

 

Wracając do tematu RTX 40xx. USA banuje Chinom RTX 4090. Chyba się boją tego, że Chińscy naukowcy ostatnio pracują o wiele wydajniej od Amerykanów. Czemu tak myślę? Wystarczy spojrzeć na ilość publikacji dotyczących AI publikowanych przez Chiny - jest ich ogrom i są one często bardzo wartościowe. Zamiast ukrywać wszystkie parametry eksperymentu to zwykle mamy całe repozytorium, jak odtworzyć w domu to co udało się naukowcom. USA wygląda jakby było w tyle, stąd działania mające na celu osłabienie sektora naukowego. 

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, Adames napisał:

Worek z etykietą "NIEGRYWALNE".

 

Tak jak pisałem wyżej Callisto było grywalne tak samo jak CP 2077 na premierę, na PC grałem od pierwszego dnia i bez problemów ukończyłem ten tytuł. Problem często leży po stronie użytkowników komputerów, bo myślą ze jak zmontują komputer do kupy i jakoś tam działa to już nic nie trzeba, a nie dociera ze to co ma np w biosie na start to są "wstępne" ustawienia żeby dało się to jakoś uruchomić. Do tego wielu ma bardzo śmieszną postawę roszczeniową że powinno wszystko działać out of the box jak konsola do gier, a PC to nie konsola, procesor wali 300W i throtluje - uuuu kiepski procesor bo płyta ustawiła mu 1.45v zamiast 1.2, to samo tyczy się pamięci niejeden nie wrzuci nawet XMP które i tak jest do bani, to tak samo jakby komuś auto zaczęło palić 30l na 100km i wychodził z założenia ze tak ma być bo to fabryczne ustawienia, szczęście w tym że mało kto sam składa samochody :D czy też inny sprzęt. I nie żebym bronił producentów gier ale w wina często lezy też po stronie użytkowników.

 

 

Edytowane przez r1023
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No ale Adasiu, kto Ci każe grać na premierę? Przecież wiadomo, że to wyjdzie w najgorszej możliwej wersji, do tego za drogo. Szczególnie, że jak sam napisałeś w ciągu roku może wyjść patch, który nagle uczyni grę grywalną na dużo gorszym sprzęcie. 

 

15 godzin temu, EH_Gosu napisał:

Remedy robi robotę, "Control" do dziś wygląda świetnie (jedna z moich ulubionych produkcji) szczególnie z modem na HDR oraz RT Ultra.

I to jest fenomen, którego nie ogarniam. Kwestie subiektywne natury jak gra wygląda z modem HDR/RT pomijam - rzecz indywidualna, ale... Ten tytuł tj po prostu drewno. Gdyby mi mieli zapłacić to nie wiem czy byłbym w stanie przejść do końca :/ Nvm, starzeje się chyba, bo kompletnie mnie takie gry - benchmarki RT nie ruszają (jak i większość tego, co teraz wychodzi). Z drugiej jak przychodzi inv do lobby w CS2 to potrafi mnie przyssać do monitora na kilka h, tak samo start ligi nowej w PoE (w obecnej mam już 120+ godzin na 3 postaciach, a to raptem 9. tydzień ligi).

 

37 minut temu, r1023 napisał:

I nie żebym bronił producentów gier ale w wina często lezy też po stronie użytkowników.

Wystarczy rzucić okiem chociażby u nas na forum ile ludzi na świeżo złożonym sprzęcie z "polecanymi, najlepszymi komponentami" odpali jakąś wypalarka i jest szok & zdziwienie jakie to temperatury wypluwa. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...