Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

8 godzin temu, r1023 napisał:

Ja nie wyobrażam sobie żeby miec głośnego kompa, pomimo ze gram w słuchawkach otwarte lub zamknięta zależy od gry itp. Ale na kompie też pracuje i wtedy hałas przez x godzin - męczy rozprasza irytuje :)

Jak oceniasz głośność "naszego" Zotaca 4090?? Dla mnie jest bardzo ok, prawie że niesłyszalnie, głośniej pracują wentylatory w obudowie.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, joker5513 napisał:

Jak oceniasz głośność "naszego" Zotaca 4090?? Dla mnie jest bardzo ok, prawie że niesłyszalnie, głośniej pracują wentylatory w obudowie.

 

Źle nie jest, chłodzenie jest duże i gdyby zastosowali lepsze wentylatory była by rewelacja, przy wyższych obrotach jest słyszalna nie ma co się oszukiwać Suprime to to nie jest :D. Przy czym od razu też zaznaczę że kompa mam mocno wyciszonego w sumie w trakcie normalnej pracy go nie słychać, ale jak uruchomię render to karta się zaczyna wybijać. W grach to jeżeli gra mocno dociska sprzęt to też jest słyszalna o dziwo gorzej jest np w Starfield niż w CP2077, ale tak jak pisałem wyżej w wielu tytułach wenty w karcie włączają się raz na jakiś czas (kilka - kilkanaście minut) na najniższe obroty czyli w okolice 1100 obrotów to wiem o tym ze się kręcą tylko z OSD Afterburnera bo ich nie słychać.

 

 

Edytowane przez r1023
literówka
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

A to nie jest tak, że Starfield mocno dojeżdża Memki na GPU, a te mogą być deko gorzej schłodzone niż sam rdzeń (umiejscowienie względem środka przepływu każdego z wentyli)? 

 

Swoją drogą jest nowy temat, który chyba można skwitować tak: "Nvidia samozaorana xD" 

 

https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-4090-gpu-samsung-odyssey-neo-g9-monitor-not-a-perfect-match-8k-240hz-mode-not-working/

 

To jak @r1023, masz jeszcze czas na zwrot tego padła 4090? :p

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

A to nie jest tak, że Starfield mocno dojeżdża Memki na GPU, a te mogą być deko gorzej schłodzone niż sam rdzeń (umiejscowienie względem środka przepływu każdego z wentyli)? 

 

Swoją drogą jest nowy temat, który chyba można skwitować tak: "Nvidia samozaorana xD" 

 

https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-4090-gpu-samsung-odyssey-neo-g9-monitor-not-a-perfect-match-8k-240hz-mode-not-working/

 

To jak @r1023, masz jeszcze czas na zwrot tego padła 4090? :p

 

W sumie temp pamięci hot spota sa ok. Tak dni na oddanie jeszcze są ale szczerze nie chce mi się tego juz z kompa wyciągać :D

  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, r1023 napisał:

 

Źle nie jest, chłodzenie jest duże i gdyby zastosowali lepsze wentylatory była by rewelacja, przy wyższych obrotach jest słyszalna nie ma co się oszukiwać Suprime to to nie jest :D. Przy czym od razu też zaznaczę że kompa mam mocno wyciszonego w sumie w trakcie normalnej pracy go nie słychać, ale jak uruchomię render to karta się zaczyna wybijać. W grach to jeżeli gra mocno dociska sprzęt to też jest słyszalna o dziwo gorzej jest np w Starfield niż w CP2077, ale tak jak pisałem wyżej w wielu tytułach wenty w karcie włączają się raz na jakiś czas (kilka - kilkanaście minut) na najniższe obroty czyli w okolice 1100 obrotów to wiem o tym ze się kręcą tylko z OSD Afterburnera bo ich nie słychać.

 

 

Maks co widziałem na "obrotomierzu" wentylatorów podczas gry to 1550 rpm. Może jestem mniej czuły/nie mam obudowy na biurku tylko pod spodem, bo mi zupełnie akustyka nie przeszkadza. 

 

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, joker5513 napisał:

Maks co widziałem na "obrotomierzu" wentylatorów podczas gry to 1550 rpm. Może jestem mniej czuły/nie mam obudowy na biurku tylko pod spodem, bo mi zupełnie akustyka nie przeszkadza. 

 

 

Nie no tak jak pisałem źle nie jest. To LC jak bym robił to chyba zwyczajnie kolejna fanaberia :D ale to za jakiś czas bo mam dosyć aktualnie przekładania kart.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Przychodzę do Was dzisiaj ze słowem Jensenowym: TUF 4070 nonTI tj po prostu K-L-A-S-A!

 

image.thumb.png.1f5f2a2061ee67449ea556d041c7f5bb.png

 

Karta w DM @CS2 maxuje swój TDP, trzyma stale zegary max boost czyli 2745 MHz i przy wentach max 31% (~1050 RPM) jest absolutnie niesłyszalna przy otwartej, stojącej 40 cm ode mnie budzie :o :o :o 

 

Miałem robić UV ale po uJ, jak tu jest po prostu bajka dla cicho-ciemnych. Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwość dlaczego TUF jest droższy od reszty o 200-300 PLN to już spieszę z odpowiedzą: bo jest NIESAMOWICIE cicha i sprawna energetycznie! Jest to najprzyjemniejsza karta jaka gościła w mojej obudowie ever!

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Rebelmind napisał:

Przychodzę do Was dzisiaj ze słowem Jensenowym: TUF 4070 nonTI tj po prostu K-L-A-S-A!

 

image.thumb.png.1f5f2a2061ee67449ea556d041c7f5bb.png

 

Karta w DM @CS2 maxuje swój TDP, trzyma stale zegary max boost czyli 2745 MHz i przy wentach max 31% (~1050 RPM) jest absolutnie niesłyszalna przy otwartej, stojącej 40 cm ode mnie budzie :o :o :o 

 

Miałem robić UV ale po uJ, jak tu jest po prostu bajka dla cicho-ciemnych. Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwość dlaczego TUF jest droższy od reszty o 200-300 PLN to już spieszę z odpowiedzą: bo jest NIESAMOWICIE cicha i sprawna energetycznie! Jest to najprzyjemniejsza karta jaka gościła w mojej obudowie ever!


Chwali kartę pokazując wykres jak karta się dusi przez dłuższy czas na taktowaniu 210 MHz przy poborze 182,5W :P
 

  • Haha 3
Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, zbiku90 napisał:

Rebelku albo masz cpu bottleneck albo CS2 wciąż nie umie wykorzystać GPU w pełni ;)

Zainstalowałem na próbę CS2 i podtrzymuję zdanie z tamtego posta. 1440p high (ustawienia domyślne) GPU load skacze sobie wesoło 60-90%, 100-120W poboru na RX 6800. FPS w przedziale 160-220 na Mirku, 1% low w okolicach 100. Fajny ten texture pack, pod maską praktycznie nic się nie zmieniło :rotfl: Jeszcze co do płynności, w pierwszych rundach na nowych mapach miałem gigantyczne lagi ale jakoś wytrzymałem (pewnie kompilacja shaderów). Potem w pełni płynnie tak samo jak było w cs:go. Taktowania karty w zakresie 1900-2100mhz więc jak na nie dociśniętą do końca w normie.

@Rebelmind Jakbyś chciał jakieś dodatkowe testy to w wolnej chwili mogę zrobić. Nie chciało mi się hwinfo odpalać ale nie zdziwiłbym się jakby gra siedziała wciąż na 4 rdzeniach, zużycie CPU w okolicach 40-45% na 8r16w.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

RTX 4090 STRIX z PT ustawionym na 600W, OC + 150 / +1000 . Około 30 minut gry w "Cyberpunk 2077", 3440x1440p / PT / DLSS Q + FG.

 

LC 560/60 + 8x 140MM / 480 60 + 8x 120MM. 4x D5 . Wentyle ustawione na 900 RPM, 4x D5 na 60%.

 

Lubię takie konstrukcje, uzyliśmy 4x D5 z uwagi na skomplikowanie układu oraz zastosowanie customowego distroplate co naturalnie drastycznie przekłada się na niwelacje przepływu.

 

380025689_828246925767067_29769936208437

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites

No to specjalnie dla Was towarzysze @zbiku90, @mirai99 i @janek20, dwa nagrania z Deatchmatcha, po 10 min każde. Pomiar rozpocząty już po wejściu w mecz i zakończony od razu po meczu. 

 

2560 x 1440, moj daily profil graficzny cs2 (all max tyle że z Filtrowaniem Anizotropowym x2 oraz Antyaliasing MSAA x2) -> zwróćcie uwagę na GPU load oraz Board Power Draw:

 cs2_1.thumb.jpg.7dff0798020c7bcd95e21915f839f5b7.jpg

 

A teraz już z wszystkim na max, czyli Anizotropowe x16 i MSAA x8:

cs2_2.thumb.jpg.e498611980d845125986225984290f09.jpg

 

Zaraz będę robił podobny pomiar podczas normalnego Matchmakingu, bo przypuszczam że tam będą inne wyniki (stawiam, że DM jest bardziej CPU limited).

  • Haha 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli wychodzi na to że gra siedzi po prostu jeszcze mocniej na procku niż csgo i nawet 4070 to lekki overkill do 1440p ultra. Przy 12700kf oczywiście, bo z innym prockiem (tylko jakim?) może by było więcej FPS i karta dobiłaby do 100%.

3 godziny temu, Rebelmind napisał:

A teraz już z wszystkim na max, czyli Anizotropowe x16 i MSAA x8:

Powtórzyłem testy z ustawieniami na max. Zużycie karty skoczyło do 80-95%, prądu w okolice 150-160W. Taktowanie też w górę na 2100-2200mhz. FPS praktycznie bez zmian, karta nie jest dociążana. Więc coś mi się wydaje drogi Rebelku że CPU/RAM bottleneck wchodzi w grę. Jak znajdę więcej czasu to podkręcę all core na 4,5-4,6ghz i zobaczę czy jest różnica. A gra się ogólnie przyjemnie, zmiany niewielkie ale raczej na plus :)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli ktoś kupił adapter 12VHPWR od Cablemod to wczoraj dostałem maila od nich, że zrobili poprawioną wersję 1.1: https://eustore.cablemod.com/product-category/12vhpwr/12vhpwr-angled-adapters/ Dodatkowo dla posiadaczy jest możliwość zamówienia tego adaptera ze zniżką 39.90€ (wartość adaptera) i płaci się tylko za przesyłkę. Zniżkę dostaje się w postaci kodu rabatowego i można go uzyskać poprzez zgłoszenie w tym formularzu: https://cablemod.com/early-adopter-program-request/ W moim przypadku adapter kupowałem w x-kom i bez problemu po wczorajszym zgłoszeniu (potrzebna była faktura) dzisiaj otrzymałem kod rabatowy. Przy zamawianiu za przesyłkę zapłaciłem 18€. Dodatkowo zastrzegają, że po wykorzystaniu tego kodu traci się gwarancję na ten stary adapter, a gwarancja jest ważna na ten nowy. Kody są ważne do 31.10.2023 r., więc myślę, że warto rozważyć zakup, bo później w ich sklepie będzie drożej (bez kodu rabatowego), a w naszych sklepach pojawią się z opóźnieniem, niewiele sklepów może je mieć i cena może być wyższa.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziś właśnie dojechał do mnie adapter 1.1 CableMod

 

Rozkręciłem 1.0 oraz 1.1 jakość lutów to przepaść. Co istotne obydwa adaptery nieużywane...

 

Jedna sztuka 1.0 poszła z dymem po około 7 miesiącach...

 

Po lewej 1.1, po prawej 1.0

 

386468118_982795722805629_59799026970922

 

387476758_155120204288385_62204170889645

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 2
  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...