Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

39 minut temu, zbiku90 napisał:

Chciałeś chyba napisać biały backplate, ja na zdjęciu widzę ciemne pcb.

 

Przyjrzyj się dokładnie. Widać białe pcb pod chłodzeniem. Po za tym poniżej masz foty samego pcb RTX 4090 HOF. HOFy od lat mają białe pcb.

Patrzyłeś pewnie na STRIXa :)

 

364003733_667378718599717_25849834473136

 

363896588_255372264096302_37497263739717

 

363500342_1215426359138324_8249371976317

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Przy tej wielkości PCB to zamawiając 10 sztuk u majnfrenda kosztuje to 5$ extra / płyka. Oni pewnie taniej mają, mimo wszystko to fajny akcent. Mi zawsze podobały się czerwone laminaty, takie jak Gainward dawał do swoich kart dawno dawno temu. Jak u nas zamawiamy PCB to zawsze czerwone :)

 

Co do kabli zasilających, to przyszłością chyba będzie złącze krawędziowe wkładane w płytę główną. Coś takiego jak już asus pokazał na CES.  Może ktoś wymyśli jakiś nowy standard i wtedy pożegnamy się się z kabelkami raz na zawsze.

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites
W dniu 15.08.2023 o 11:13, r1023 napisał:

Kiedy temat o RTX 5000 ?

Zieloni planują na 2025 :)

 

Jak miałbym wróżyć co będzie w Ada Lovelace Next - Blackwell to:

- Nie będzie konsumenckiego TOP -> Nvidia na dłużej może zrezygnować z robienia "tanich" produktów w segmencie konsumenckim. Już teraz widzimy, że nie mamy 4090Ti, bo ten by był "za tani" w porównaniu do L40. Zapewne wypuszczą coś nazwane 5090, który ofc będzie znacznie szybszy od 4090, ale nie będzie to pełna moc architektury, a raczej coś skrojonego na miarę. Pełną moc już teraz będziemy tylko obserwować w produktach skierowanych na rynek profesjonalny. 

- Jeszcze większa segmentacja rynku -> rezygnacja z produktu korzystnego cena / wydajność na rzecz jasnej segmentacji -> płacisz 50% więcej -> masz 50% "większy rdzeń". Już w tej generacji NVidia pokazała, że woli kiedy karta 4070Ti znacznie się różni od 4080. Podejrzewam, że następna generacja to pogłębi.

- Jeszcze mniejszy skok wydajnościowy przy produktach niskiego segmentu -> Taki 5060 będzie minimalnie wydajniejszy od 4060 i jednocześnie zdecydowanie mniej wydajny od 4060Ti -> dokładnie tak jak mamy teraz. Taki ruch będzie po to aby kontynuować czyszczenie magazynów z poprzedniej generacji w dobrej cenie.

Nowa technologia dostępna tylko dla serii 50 -> Tak spodziewam się DLSS 4.0, który rozbuduje FG do postaci Forward Frame Generation, dzięki czemu spadnie latencja przy grach o małym FPS w 4K. Prawdopodobnie FFG (Forward Frame Generation) będzie wymagał jednostek NVO_FAT (NVidia Optical Flow Accelerator Tensor) - czyli NVOFA połączonego z rdzeniem tenorowym, tak aby w locie robić predykcję przepływu optycznego, zamiast tylko jego statycznego wyznaczania.  

- Nowy kodek -> Próbując przewidzieć przyszłość stawiał bym na to, że nvidia zaprezentuje jakiś nowy kodek Video lub cały protokół transmisji, tak aby jeszcze bardziej pchnąć ludzi do subskrypcji grania w chmurze. Prawdopodobnie ten kodek będzie działał tylko na najnowszym sprzęcie, dzięki czemu nvidia będzie miała okazję kasować za sprzęt i za korzystanie z niego jednocześnie. To też dobrze by się wpisywało w rozwój Nvidia Omniverse, tak aby cały świat stał na jednej potężnej maszynie, a osoby współpracujące mogły podłączyć się bez laga. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, MiK napisał:

Rtx 4060/ti są wujowe? Nie szkodzi kupimy 4080/90

4060- 412 szt. w 48 dni od premiery, średnio 8,6 szt./dzień, cena* 1499zł

4060ti 8GB - 724 szt. w 84 dni od premiery, średnio 8,6 szt./dzień, cena 1938zł

4060ti 16GB - 38 sztuk w 31 dni po premierze, średnio 1,2 szt./dzień, cena 2544zł xD

 

Dla porównania:

3060ti - 1020 sztuk w ciągu 90 dni, średnio 11,3 szt./dzień, cena 1871zł

3060 8GB - 111 sztuk w ciągu 90 dni, średnio 1,2 szt./dzień, cena 1288zł

3060 12Gb - 2460 sztuk w ciągu 90 dni, średnio 27,3 szt./dzień, cena 1367zł

A dorzucę jeszcze 4080 - 462 szt. w 90 dni, średnio 5,1/dzień, cena 6378zł

 

*średnia cena 5 najpopularniejszych modeli na dzień dzisiejszy

Dane jak zwykle z moreli. Miałem dopisać jakiś komentarz, ale niech każdy sobie swoje wnioski wyciągnie.

 

Link to post
Share on other sites

Sprzedawać się sprzedaje, ale nie tak jak tańsze modele (Ampery). 

 

Ofc, że 5090 wyjdzie - będzie to ponownie jakieś BL102, mocno cięty. Przypuszczam też, że tym razem podwyżka względem 3090/4090 będzie. Tak samo nie spodziewam się, żeby 5080 miałby być tańszy na premierę niz 4080. Czyżby wyrastał nam nowy model rotacji sprzętu u świadomego konsumenta: kupujesz nową GPU dopiero po premierze next Gen (sklepowej) - i jest to przecenione GPU z old gen? 

 

Taki np RTX 4080 poniżej 4000 PLN (:/) wyglądać będzie zupełnie inaczej niż "od" 5300 PLN jak obecnie. A że wtedy będzie już 5070 o podobnej wydajności, mniejszej liczbie VRam ale droższy? Mnie DLSS4 niepotrzebne... 

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Rebelmind napisał:

Nie DLSS4 niepotrzebne... 

 

Nikt nie prosił, a każdy dostanie. Znów się zacznie, czy kupić 4070 w dobrej cenie, czy 5060Ti, który wspiera DLSS 4.0 :) Recenzenci padną z zachwytu, jak to wiele daje. Wprowadzono DLSS 3.0 -> input lag stał się nieistotny dzięki REFLEX, wprowadzą DLSS 4.0 -> input lag znów stanie się mega istotny i dzięki temu recenzenci ucieszą się jak to wiele nowa technologia wnosi do ich życia. AMD zapowie FSR 4.0, które będzie miało robić to samo, ale to dopiero będzie udostępnione 2 lata po zielonych. 

Wyścig trwa. 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, grzech1991 napisał:

odblokowali szyfrowane biosy, więc zegary zmienisz bez poblemu, powerlimit to mogłeś od dawna flashując bios z lepszej wersji. Ale patrząc na obecne sekcje to nie wiem czy to jest dobry pomysł :D


Nie wiem na co patrzysz, ale czy ludziki nie są zgodne że 4080/4090 mają sekcje chłodzące ponad miarę, że te karty miały być mocniejsze i pod takie było chłodzenie projektowane?

Link to post
Share on other sites

Nie we wszystkich kartach jest wystarczająco mocny VRM, a w tych z mocniejszą sekcją niekoniecznie każdy model trzyma dobre temperatury domyślnie na sekcji (czytaj sterowanie śmigłem skupia się na rdzeniu + memach, a VRM może się gotować).

 

Poza tym ja to raczej w drugą stronę ciągnę: poświęcę 5-8% wydajności zbijając pobór o 100W. Taki 4070 Ti z 150-160W szczytowo w W3 tj coś pięknego. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Rebelmind napisał:

Nie we wszystkich kartach jest wystarczająco mocny VRM, a w tych z mocniejszą sekcją niekoniecznie każdy model trzyma dobre temperatury domyślnie na sekcji (czytaj sterowanie śmigłem skupia się na rdzeniu + memach, a VRM może się gotować).

 

Poza tym ja to raczej w drugą stronę ciągnę: poświęcę 5-8% wydajności zbijając pobór o 100W. Taki 4070 Ti z 150-160W szczytowo w W3 tj coś pięknego. 


A skoro mamy złamany bios, to nawet jeżeli sterowanie śmigłem było oparte tylko na rdzeniu + mem, to nie jest tak, że teraz może być oparte na VRM też? 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, mirai99 napisał:

skoro mamy złamany bios, to nawet jeżeli sterowanie śmigłem było oparte tylko na rdzeniu + mem, to nie jest tak, że teraz może być oparte na VRM też? 

Jeśli soft stał się otwarty to zapewne ktoś byłby w stanie dodać kod uwzględniający odczyt z sensorow na VRM jako jedną ze składowych w funkcji sterującej praca wentyli. Tyle że nie nastawiałbym się, że takie coś pojawi się szybko. 

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Rebelmind napisał:

Jeśli soft stał się otwarty to zapewne ktoś byłby w stanie dodać kod uwzględniający odczyt z sensorow na VRM jako jedną ze składowych w funkcji sterującej praca wentyli. Tyle że nie nastawiałbym się, że takie coś pojawi się szybko. 


Pewnie tak, ale wszyscy tutaj skupiają się na tym, że od dawna można było bios od lepszej wersji wgrywać, a mój tok myślenia jest taki, że chłodzenie z 4080 i 4090 i ich temperatury wydają się sugerować, że Ada została ograniczona przed premierą, że miała się O WIELE bardziej grzać na wyższych osiągach, ale z tego zrezygnowano. Więc nawet top BIOSY nie są na 100% tego co mogłoby być (teoretycznie, opieram się tylko na takich komentarzach)

I teraz będzie można to zmienić i przetestować. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...