Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

2023-05-25-image-16-j_1100.webp

 

https://www.techspot.com/news/98823-ai-chip-boom-propelling-nvidia-new-heights-gamers.html

 

Generalnie RTX tanie już nie będą, boom na Ai wg niektórych to następna banka jak krypto, ale wg mnie będzie całkiem inaczej. Widzę nawet u nas w deweloperce przykład użycia, graficy w photoshopie mają już wspomaganie Ai i zaczynają używać. Np piszesz 5 zdań i masz propozycje 10-20 ikon do aplikacji wybierasz jakąś - poprawiasz/obrabiasz i masz coś 2-10x szybciej. Dla programistów podobnie, AI na razie dla seniora to raczej kolejne narzędzie, ale np jak robisz code review to puszczasz najpierw przez bota.

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ten Automotive to z czego?

45 minut temu, wrobel_krk napisał:

boom na Ai wg niektórych to następna banka jak krypto, ale wg mnie będzie całkiem inaczej

Bańka może nie, ale wpłynie (w sumie to już wpływa) na rynek elektroniki na pewno.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

graficy w photoshopie mają już wspomaganie Ai i zaczynają używać

Wczoraj na Reddicie widziałem filmik wykorzystania Automatic1111 w robieniu fotomontażu zdjęć. Chłop miał zwyczajne zdjęcie pagórka. Zamalował jego kawałek czarnym markerem i wpisał, że tutaj ma się pojawić zamek rycerski. Trochę niżej, u podnóża górki - rekonstrukcja chat chłopskich. I jeszcze zrobił koślawego wężyka - tutaj ma być droga. 

 

Jakbym zobaczył to zdjęcie już po czarach AI to bym pomyślał, że to turysta cyknął fajną fotkę. 

Link to post
Share on other sites
55 minut temu, joker5513 napisał:

Za chwile wyjdzie z tego skynet

Daję sobie obydwie ręce uciąć że AI na przeróżne sposoby jest wykorzystywane w wojsku od dawna. Póki nie ma siły sprawczej, a tylko pełni np. funkcje doradcze to jesteśmy bezpieczni ;)

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, zbiku90 napisał:

Daję sobie obydwie ręce uciąć że AI na przeróżne sposoby jest wykorzystywane w wojsku od dawna. Póki nie ma siły sprawczej, a tylko pełni np. funkcje doradcze to jesteśmy bezpieczni ;)


Bo pewnie jest. Od ponad dekady np. USA, UK i FR palą tony petrodolarów np. nad programami związanymi z dronami. Wiele systemów kontroli ognia można byłoby podpiąć pod tą definicję, a szczególnie systemy w siłach powietrznych i rakietowych (np. tryby automatyczne S300 czy Patriotów - nawet tych starszych).  

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Revenant napisał:

Wiele systemów kontroli ognia można byłoby podpiąć pod tą definicję, a szczególnie systemy w siłach powietrznych i rakietowych (np. tryby automatyczne S300 czy Patriotów - nawet tych starszych)

Pytanie tylko na ile to sztuczna inteligencja, a na ile zaprogramowane algorytmy? Czy taki zestaw AA jest zdolny się uczyć w oparciu o własne doświadczenia? Mi bardziej chodziło o jakieś symulacje czy analizy na poziomie strategicznym.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Pytanie tylko na ile to sztuczna inteligencja, a na ile zaprogramowane algorytmy?

 

Jedno nie wyklucza drugiego. Opracowywanie np. strategii metodą QLearningu to prowadzi do powstania jawnie określonego wzoru - algorytmu. 

 

1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Czy taki zestaw AA jest zdolny się uczyć w oparciu o własne doświadczenia?

 Taki scenariusz też jest przewidziany w uczeniu ze wzmocnieniem, gdzie negatywne doświadczenie prowadzi do obniżenia "ratingu" wyboru jakiejś akcji.

 

Wokół sztucznej inteligencji narasta ostatnio wiele mitów, legend, wiary w tworzenie bytów niemal boskich. Od strony matematycznej SI jest zadaniem wyznaczenia funkcji wielu zmiennych. Dalej jest to jakaś funkcja matematyczna dla której na zadany X otrzymamy konkretny Y. Problem dla człowieka z zrozumieniem jak działa ta funkcja polega na tym, że we wzorze możemy mieć miliony a nawet miliardy zmiennych, których wartości wyznaczamy na podstawie danych podczas uczenia. 

Edytowane przez Adames
  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, zbiku90 napisał:

Pytanie tylko na ile to sztuczna inteligencja, a na ile zaprogramowane algorytmy? Czy taki zestaw AA jest zdolny się uczyć w oparciu o własne doświadczenia? Mi bardziej chodziło o jakieś symulacje czy analizy na poziomie strategicznym.


Jak na razie każde istniejące AI to zbiór algorytmów. Raczej chyba jeszcze nie stworzono (albo o tym po prostu nie wiem) układu z prawdziwymi sieciami neurowymi zdolnymi do "takich akcji".
System AA raczej na pewno nie bazuje na swoich danych, nawet nie jestem pewien by w ogóle może zapisać & odczytać outcome poza logami. 

System kierowania ogniem (np. F35+F15EX) z tego co czytałem prawdopodobnie ma takie możliwości w ograniczonym stopniu - ale to still mocno ograniczony algorytm i nic więcej. 

 

Nawet drony w ramach FCAS (itp.) będę się pewnie opierać na zwykłych algorytmach. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Revenant napisał:

Jak na razie każde istniejące AI to zbiór algorytmów. Raczej chyba jeszcze nie stworzono (albo o tym po prostu nie wiem) układu z prawdziwymi sieciami neurowymi zdolnymi do "takich akcji".

No to w takim razie jako "inteligentne" można uznać w zasadzie wszystkie pociski samonaprowadzające typu "fire and forget". A te działały już w miarę jako tako w latach 50. w Korei z tego co kojarzę. W każdym razie póki co (chyba) i tak ostatnie słowo ma człowiek.

Może założymy (niech ktoś xD) jakiś wątek osobny z dyskusją o AI zamiast spamić w RTXach? :D

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Adames napisał:

Nadchodzi przepotężny RTX 4050:

image.png.0a69b4f22ccfef26e5847fb9beced43d.png

 

 

RTX 4050 będzie jakieś 20% szybszy od 3050, o ile zieloni nie utną szyny pamięci z 128 Bit na 64 xD

Tragedia. 

 


Jak już wiele razy było powiedziane, XX50 nie należy się wogóle przejmować, nigdy. Dołóż 99gr i kup coś lepszego używanego z poprzednich generacji :P

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Adames napisał:

Nadchodzi przepotężny RTX 4050:

image.png.0a69b4f22ccfef26e5847fb9beced43d.png

 

 

RTX 4050 będzie jakieś 20% szybszy od 3050, o ile zieloni nie utną szyny pamięci z 128 Bit na 64 xD

Tragedia. 

 

Ale są ludzie co dla nich najważniejsze że to NOWE i z GWARANCJĄ.

@uj z wydajnością. Ważne że GWARANCJA.

A czy to będzie na LOW czy ULTRA działać to już nie istotne jest.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Worklog.

 

EH & ADV "The HIVE" stacja do między innymi uczenia maszynowego, wyposażona w 2x RTX 4090 pracujące niezależnie, wyposażona w ekstremalnie wydajne i ciche LC. Pełna specyfikacja oraz informacje odnośnie przeznaczenia konfigu, w opisie materiału :)

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 6
Link to post
Share on other sites

@EH_Gosu

Maszyna ładna, idealna do horroru :) Gratuluję kolejnej fajnej realizacji.  
image.png.eb2a43b303b1a5f72382301af1526607.png
Wiedziałem, że jakoś mi się kojarzy z Resident Evil :) Teraz już wiem.

 

Swoją drogą, to jak będą uczyli szukania pszczółek, to podejrzewam (tylko przypuszczenia), że tak naprawdę to problemem może być obciążenie jednego RTX 4090 a co dopiero 2. Być może niedługo będę miał dostęp do konfiguracji z dwoma RTX 4090, wtedy porównam, jak wypada na tle jednego A100 40GB - Amperek z 6912 cuda, czyli taki rdzeń troszkę większy jak RTX 3070Ti. To co jednak ma to 40 GB HBM2e (5120 Bit szyna, przepustowość ~1.6 TB/s). Ta karta naprawdę daje radę przy lekkich modelach. 

 

 

Link to post
Share on other sites
57 minut temu, Adames napisał:

@EH_Gosu

Maszyna ładna, idealna do horroru :) Gratuluję kolejnej fajnej realizacji.  
image.png.eb2a43b303b1a5f72382301af1526607.png
Wiedziałem, że jakoś mi się kojarzy z Resident Evil :) Teraz już wiem.

 

Swoją drogą, to jak będą uczyli szukania pszczółek, to podejrzewam (tylko przypuszczenia), że tak naprawdę to problemem może być obciążenie jednego RTX 4090 a co dopiero 2. Być może niedługo będę miał dostęp do konfiguracji z dwoma RTX 4090, wtedy porównam, jak wypada na tle jednego A100 40GB - Amperek z 6912 cuda, czyli taki rdzeń troszkę większy jak RTX 3070Ti. To co jednak ma to 40 GB HBM2e (5120 Bit szyna, przepustowość ~1.6 TB/s). Ta karta naprawdę daje radę przy lekkich modelach. 

 

 

 

Dzięki :)

 

Sprzęt już kilka miesięcy temu został odebrany (zawsze materiały publikujemy z dużym opóźnieniem) i wszystko na 2x GPU śmiga co powinno, także jest gitarka :) Dlatego też nie poszliśmy w 4x GPU bo i wymuszona zmiana platformy na HEDT i nie było to pragmatyczne. Sprzęt spełnia zadania do jakich został zbudowany przekraczając oczekiwania.  Powodzenia również przy Twoich projektach :)

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, EH_Gosu napisał:

Worklog.

 

EH & ADV "The HIVE" stacja do między innymi uczenia maszynowego, wyposażona w 2x RTX 4090 pracujące niezależnie, wyposażona w ekstremalnie wydajne i ciche LC. Pełna specyfikacja oraz informacje odnośnie przeznaczenia konfigu, w opisie materiału :)

 

 


Co tam było z nitami robione i po co?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Obsidian 1000D ma beznadziejnie mocowaną nitami skrzynkę na HDD. Zbędnie zagraca obudowę i przestrzeń. Usunęliśmy cholerstwo brutalnie (bo wkurza niezmiernie) i w miejsce tego poszła podwójna pompa Revo Dual D5. Układ GPU ma trzy pompy, 1x D5 + 1x D5 Revo Dual (2x D5 równolegle). Sporo QDC, dwa bloki na karty, to i restrykcja spora. Revo dual przechwytuje ciecz po jej największym spowolnieniu i nadaje pędu w dalszej drodze. Efektywniejsza wymiana cieplna, niższe temperatury, wyższa kultura pracy. No i dodatkowe bezpieczeństwo.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...