Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

9 godzin temu, Rebelmind napisał:

Ejże, czyżby nasz szanowny bĘczmark.pl nie powinien jakoś na dniach robić unboxinga RTX 4080? Tosz to premiera sklepowa za mniej niż dwa tygodnie. @wojciech spychałajakieś info? Czy tą 4080 po wczorajszej prezentacji Jensen też musiał anulować? :lol:

 

 

Przecież te nowe Radeony to tak jak z konsolami w zasadzie tylko do gier sie nadaje, nie znam nikogo kto pracuje na ich kartach, a RTXy kupują praktycznie co generacje.

Amd chyba za bardzo w konsole zapatrzone, najpierw ten ryzen 3D który poza grami jest mocnym średniakiem, teraz karty które mają dokładnie ten sam problem.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Player120 napisał:

Fajne porównanie, robiłeś już OC tego RTX 4090 ? na psu z adapterem ?

 

Od razu jak BQ dojechał do zacząłem robić porównania i...różnic w efekcie końcowym o dziwo brak. Tak jak na adapterze karta sporadycznie nawet w 4K z RT na max i bez DLSS, przekracza okolice 420W. Nieziemska sprawność energetyczna cechuje te karty, def TDP 450 z możliwością podniesienia do 600W to suche liczby bo realia są inne. Żeby w pełni takie pobory zobaczyć to trzeba całkowicie docisnąć CUDA, ROP, TMU, RT (Tensor zmniejszają pobór z wiadomych względów) i cisnąc z OC ile wlezie. Również VRAM jest mega istotny bo podobnie jak na Ampere, tutaj GDDR6X ciągną prądu sporo, im większe użycie VRAM i docisk tym TDP bardziej wzrasta. Myślę, że do 600W zbliżę się przy testach w 6880x2880 jakie planuje zacząć robić jak zmontuje materiał w 1440p oraz 4K (1080p pominąłem, niepragmatyczne) z 4090 vs 3090 Ti vs 3090.  Przy czym bez biosu XOC który ma pozdejmowane wszelkie limity i tak jest blokada napięcia na 1.05v. Co mogę powiedzieć po kilku dniach konkretnej zabawy z RTX 4090 STRIX to to, że VRM 24x70A (1680A) robi mega robotę. Zarówno temperatury samej sekcji, a nawet hot spot są znacznie niższe niż się spodziewałem. Efektywniej się temperatury rozkładają na poszczególne mosfety i ma to przełożenie na wartości jakie osiąga całe pcb karty i poszczególne elementy. Możliwe, że też uda mi się upolować RTX 4090 SUPRIM X która ma jeszcze potężniejsze VRM w postaci 26x70 (1820A) Przykładowo kumpel bawi się RTX 4090 Palitem z 16x50 (800A) i nie dość, że OC żadne to jeszcze czuć oszczędności jakie przekładają się na temperatury wyższe VRM i karty całościowo. Generalnie PCB karty oraz to jak jest wyposażone warto traktować analogicznie jak płytę główną która współpracuje z danym CPU. Im porządniejsza płyta tym wyższe możliwości i niższe temperatury w dużym uogólnieniu i takimi płytami głównymi są PCB kart które noszą na sobie AD102-300 w wypadku RTX 4090.

1 godzinę temu, droid napisał:

Czy pójdzie na tym Crysis?  :D

 

Gdzie tam, nawet o "Worms Armageddon" bym się martwił :)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Cytując link "Problem Geforce RTX 4090 poważniejszy niż się spodziewaliśmy.

Topią się nawet natywne 16 pinowe złącza w najnowszych zasilaczach ATX 3.0" :o

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/problem_geforce_a_rtx_4090_powazniejszy_niz_sadzilismy_topia_sie_nawet_natywne_16_pinowe_zlacza-24229.html

 

ostatnio dużo czytałem o tym na reddicie, raczej sobie odpuszczę przesiadkę na rtx 4080-90 i te nowe zasiłki do czasu aż to się wyjaśni... 

 

...niech inni płacą 2000-3000 euro za karty i stają się testerami :hahaha:

Edytowane przez Player120
  • Haha 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

https://www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-4070-ti-ma-zostac-zaprezentowana-w-styczniu-a-jej-specyfikacja-bedzie-identyczna-jak-rtx-4080-12-gb

 

To jak, myślicie że dostaniemy 4080/12 już pod nową nazwą 4070 Ti ale ze starą ceną, 899$?

 

No jeśli 7900 XTX ma konkurować z 4080 16GB to oczywistym się wydaje iż 7900 XT będzie stawał w szranki z kolejną kartą na liście... 

 

Czyli cena potwierdzona xD

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Rebelmind napisał:

Nic się nie ogarnie. Nv NIGDY nie obniża cen ze względu na konkurencję. Mogą co najwyżej wycofać produkt i zastąpić go innym (4080S zmiast non-S). 

Panowie. Prawda taka, że rynek komputerowy jak i samochodowy umiera. 

Co mam na myśli. Za nie długo składaki tutaj CPU/GPU będą dostępne tylko w wersji i budżecie TOP. Low w zasadzie już nie ma, średni dobija cenami w górę. Przykład widomo kilka lat minęło plus górnicy, covid, inflacja, wojna itd. 

Ktoś kupił 1060 za ok 1000zł, a teraz 3060 kosztuje ponad 2, a fajna wersja 2.5k. FPS x2 cena x2.5 a było gorzej bo latały ponad 3k.

I tak to się skończy. Tak samo w motoryzacji segmenty A i B umierają. Za niedługo zaczną obcinać C.

A wszystko po to by jechać na abonamencie.

Nie masz mieć swojego domu i ziemi(bo z niego nikt cię nie wyrzuci). Masz mieć mieszkanie w najem, a najlepiej w kredycie żeby być uwiązanym na 30lat. Nie masz mieć własnego komputera tylko monitor i abonament Nvidia.
Smartfon? Tak samo są już niektórzy producenci  co mówią o abonamencie miesięcznym zamiast sprzedaży.
Samochody? Zostanie premium albo najem w abonamencie.(serio patrząc najniżej Tipo kosztowało 40k 1.4l i 4 gary 95 kuni, teraz 1.0 kuni 75  tylko 3 gary i nie zarabiam źle, a widzę co się dzieje i mnie to przeraża).

To taka moja prywatna opinia, do tego dochodzi parcie na pseudo ekologię w UE która liczy ledwo 450mln populacji, a reszta świata ma wyrąbane i jest ich 7mld.

Sorry, jeśli to marudzenie ale czasem trzeba coś powiedzieć bo nerwy puszczają.

  • Lubię to 2
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Ale nerwy puszczają Ci słusznie, bo ceny za GPU zjednane. Jensen, zapytany o to dlaczego aż takie ceny widzimy odparł, że nie ma możliwości zaoferować dwukrotnego wzrostu wydajności przy jednoczesnym zachowaniu starych MSRP. Tyle że kiedy wyszły niezależne testy to się nagle okazało, że ten wzrost średnio to nie jest wcale ~dwukrotny a raptem "tylko" o 50% od topu poprzedniej generacji. Ot, kłamczuszek. 

 

Są ludzie, którzy pójdą i kupią/kupili 4090 za te 10-12k PLN i nie mam z tym problemu - Twoja kasa, Twój wybór. Tj Top i jak się zapowiada - bez konkurencji. Ale to, co szykuje się poniżej 4090 tj totalna lipa. Ze specyfikacji oraz przecieków w smarkach już teraz wynika, że 4080 nie zaoferuje dwukrotnej wydajności bezpośredniego poprzednika więc ponownie tłumaczenie Mr Kurteczki to ściema. 

 

Nie pozostaje nic innego jak zagłosować portfelem oraz delikatnie zaktualizować sprawdzoną strategię: wymieniać kartę co dwie generacje, tyle że NIE na premierę, a tak z pół roku / rok po oraz zdecydowanie przeprosić się z rynkiem wtórnym. Taki 3090, który rok temu latał po 1800$ teraz spokojnie jest do dostania z drugiej ręki za $900 (fakt, używka ale z wciąż długą gw). 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Rebelmind napisał:

Nv NIGDY nie obniża cen ze względu na konkurencję.

9 godzin temu, Rebelmind napisał:

NIGDY

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/nvidia-obniza-ceny-geforce-gtx-260-i-280.html

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/nvidia-obniza-cene-karty-graficznej-geforce-rtx-2060.html

 

  • Lubię to 1
  • Haha 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tyle w 2017 roku kosztowała na premiere NOWA najwydajniejsza ze wszystkich 1080TI i był szok nidowierzanie... Dzisiaj za używki karty która debiutowała w półtora roku temu nie jako top tylko zapchaj dziura 3300 jest już ceną do zaakceptowania?

 

Skutecznie nas korporacje przyzwyczaiły do "nowej normalności". 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

@Artokpraktycznie nigdy. Trzy obniżki cen produktu na przestrzeni półtorej dekady, przy ogromnej liście wprowadzonych na rynek modeli - tj prawie nic. Vega 56 vs gtx 1070 pamiętasz? Obniżyli ceny? Nie, dali 1070 Ti. Przywołany 2060 -> a resztę Turingów dotknęły obniżki cen? 2070 wycofany, zastąpiony mocniejszym 2070S, bez zmiany ceny; ten sam manewr z 2080. 

39 minut temu, joker5513 napisał:

Skutecznie nas korporacje przyzwyczaiły do "nowej normalności". 

Nie szczędzą na to środków, przy czym myślę że JESZCZE nas nie przyzwyczaiły, czego najlepszym przykładem są jednak wypowiedzi ludzi nawet w tym wątku. 

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Rebelmind napisał:

Vega 56 vs gtx 1070 pamiętasz? Obniżyli ceny? Nie, dali 1070 Ti

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/nvidia-geforce-gtx-1070-obnizka-ceny-karty-graficznej.html

12 minut temu, Rebelmind napisał:

2070 wycofany, zastąpiony mocniejszym 2070S, bez zmiany ceny; ten sam manewr z 2080. 

Ja tu nie zamierzam bronić Nvidii, ponieważ mi za to nie płacą, ale 2070 w zasadzie zjechała z ceną do 1900 zł w postaci RTX 2060 Super (na premierę cena 2070 była naprawdę bandycka - 2799 zł). Z kolei za 2500 zł rzeczywiście kupiwaliśmy wówczas mocniejszą 2070 Super. 

Link to post
Share on other sites

Czyli nie obniżyli cen 2070 do ~1900 PLN a wprowadzili zamiennik, odrobinę słabszy oczywiście ;)

 

Dobra, to uogólnię to jeszcze inaczej: Nv niezwykle rzadko obniża ceny, zazwyczaj stosując jednak inne sztuczki, przez co dużo łatwiej jej się te ceny podnosi potem. Najlepszym przykładem jest wspomniany wcześniej 4090: podwyżka ceny poprzednika tylko o 100$ dla wielu wydaje się sensowna (kryzys, inflacja, afrykański pomór świń, itp) - tyle że nie zapominajmy iż $1499 za 3090 to już wtedy był rozbój i cena Topowego Lovelasa tylko ten niecny proceder kontynuje :/

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

 

 

" Tyle że kiedy wyszły niezależne testy to się nagle okazało, że ten wzrost średnio to nie jest wcale ~dwukrotny a raptem "tylko" o 50% od topu poprzedniej generacji. Ot, kłamczuszek.  "

 

I to jest właśnie zmora bottlenecków platform oraz zaniżonych przez to wyników, czy też efekt testów klepanych na kolanie bez konkretnego wyjaśnienia zagadnienia tylko wrzucenie na wykresy ze zbyt małą ilością informacji. Nastał już definitywnie czas gdzie trzeba jasno zaznaczać to, że 1080p to festiwal bottlenecków, 1440p również, a nawet w 4K są cyrki jeśli platforma nie jest odpowiednio ustawiona.  Wydajność RTX 4090 vs RTX 3090 Ti w standardowej rasteryzacji to nawet 80% na korzyść RTX 4090 i 100% w RT. Takie sumy widzi się w 4K, w 1440p bottlenecki nawet na i9-13900K -5.7 GHz P /5.0 uncore i mem na 6400 CL32.38.38.32.70 T2 G2 + 2 i  3 rząd ustawiony. Platforma regulowana przeze mnie pod testy około półtora tygodnia.

 

4090 podwaja wydajność RTX 3090 Ti oraz mocno kręconego RTX 3090 w wielu grach, a w renderze w zasadzie zawsze. Więc nie jest to średnio + 50%, a znacznie więcej. Owszem są czasem sytuacje gdzie wydajność jest mniejsza ale ewidentnie jest to problem z silnikami gier co doskonale widać na OSD po niezwykle niskim power draw na GPU.

 

Ostatnie dwa tygodnie poświęciłem na bardzo konkretne testy 4090 vs 3090 Ti vs 3090, niebawem zabieram się za montaż i faktem jest to, że 4090 przyćmiło nawet skok generacyjny jaki był pomiędzy Pascalem, a Maxwellem

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...