Skocz do zawartości

Karta graficzna do komputera opartego na i5-4690K @4,8GHz


Recommended Posts

Witam Was po dłuuugiej mojej nieobecności tutaj i proszę o pomoc ponieważ wypadłem z obiegu podzespołów komputerowych.

 

Wpadł mi w ręce dość leciwy, ale jeszcze mający potencjał sprzęt.

 

Na pokładzie:
Płyta główna: Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5
Procesor: i5-4690K @4,8GHz
Grafika: Brak
RAM: G.Skill TridentX (F3-2400C10D-8GTX) 16GB
Dysk: Brak
Chłodzenie: Thermalright Macho Rev. B
Zasilacz: Antec True Power Classic 550W 80 Plus Gold
Obudowa: Fractal Design Define R5

 

Komputer będzie wykorzystywany głównie do gier przez nastolatka.

Jaką najlepszą grafikę polecacie, żeby optymalnie wykorzystać obecne podzespoły?

Dysk M.2, czy SATA? Mam kontroler PCI-E dla złącza M.2, ale płyta posiada jedno złącze PCI-E x16 i zapewne wykorzysta je karta graficzna. Jest też złącze M.2 bezpośrednio na płycie, ale szybkością nie grzeszy.

 

I czy do obecnych komputerów ww. sprzęt jeszcze jakoś przystaje np. biorąc pod uwagę polecane zestawy z poniższego linku?

 

 

Link to post
Share on other sites

Miałem kompa z I5 4670K,8GB ramu i kartą MSI GTX 1080 GAMING X. Przez procesor i ram nigdy nie była wykorzystywana w 100%. Zmieniłem całą jednostkę na tę w stopce zostawiając sobie  kartę i teraz dopiero dostała skrzydeł. Gram oczywiście w FullHD. Wydajnościowo procesory są podobne, tyle że u ciebie siedzi 16GB ramu. Możesz spróbować GTX 1070 lub 1080 jeżeli chodzi o zielonych ale nie wydawaj kasy na coś lepszego bo nie wykorzystasz jej potencjału.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Max to jakieś 1070/980TI czy 1660 a wszystko wyżej to już będzie raczej bottleneck - w sensie będziesz mógł się pobawić detalami, ale FPSów dużo więcej już nie będzie. 

 

Miałem go z 980 i to dość podkręconą (że 20%) a i tak siadało na 99% ale to już kwestia jakości samego obrazu i "wodotrysków" aniżeli podstawowych fpsow jakie ograniczał procesor. 

 

Zestaw że średnim potencjałem, bo 4c4t nie ogarnia zbytnio, i7mka z 4gen podkręcona do min 4.9 to coś podchodzącego pod 10100F,ale wciąż do tyłu. 

 

Złącze m2 ale chyba pod SATA, nie nvme i tu jest zonk. 

 

Musisz miec adapter pod pcie - i pewnie zmodowany bios by była opcja system postawić na takim dysku.

 

Przeciez tam slotów pcie masz do wyboru do koloru, co tam w instrukcji jest napisane odnośnie współdzielenia slotów pcie?

Co by głównego x16 nie obcięło za mocno. 

Link to post
Share on other sites

Na gołych 4 rdzeniach we współczesnych grach nie poszalejesz i oc niewiele tu da. Cpu będzie mocno kulał. Do gier wystarczy ssd na sata 2.5". 
Napisz ile kasy chcesz w to wsadzić. Wg mnie szukaj xeona 4c/8t i grafiki najlepszej na jaką cię stać oraz nowy ssd. 

Ja osobiście sprzedałbym ram, cpu i mobo dla retro entuzjasty i poskładał coś nowego budżetowego na jakimś i3 10 lub 12tej generacji zależnie od budżetu. 

Budę i zasilacz bym zostawił.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

Wymiana ww. sprzętu na Xeona lub i3 11/12-gen nie wchodzi w grę. To ma być max. tanio, przy zastosowaniu podzespołów jak wyżej.

Znalazłem dwie propozycje, obydwie używane i z pewnego źródła (podobno zwroty) + FV.

GTX 1660 SUPER - 1069 zł,

RTX 2060 - 1269 zł,

 

Warto dołożyć te 200 zł do drugiej karty i czy procesor sobie z nią poradzi? Być może w przyszłości nastąpi zmiana z i5 na i7 jeśli będzie to miało ekonomiczny sens.

 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.09.2022 o 10:09, Lord_Krecitsqa napisał:

mnie taki zabieg wyszedł 4000zł xD 

Kto bogatemu zabroni:D Da się to zrobić duuuużo taniej jak ktoś chce.

 

12 godzin temu, Chomik Tomek napisał:

Do starego proca ten GTX 1660 Super będzie świetny,

W starych grach będzie świetnie w nowych GPU będzie się nudziło czekając za cpu, wszystko zależy w co ten nastolatek gra, jak w lola to ok jak w fortnite to już szału nie będzie, oczywiście gra się uruchomi. A jak będą to nowsze gry AAA to będzie męczarnia na 4 jajkach.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, olo163 napisał:

jak w lola to ok jak w fortnite to już szału nie będzie, oczywiście gra się uruchomi. A jak będą to nowsze gry AAA to będzie męczarnia na 4 jajkach.

lol, na zwykłym gtx 1660 u mnie w fortnajcie najwyższe ustawienia chodziły płynnie, to samo tomb raidery nowe

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przyznam, że po przeczytaniu całego tematu jeszcze raz mam mętlik w głowie i zastanawiam się, czy sprzedaż tego co mam i zakup sprzętu z nowszym procesorem ma sens.

 

Na Alledrogo znalazłem np. stacje jak poniżej.

Czy gdyby dokupić 8 GB RAM i wymianie zasilacza na mocniejszy (oraz po dokupieniu grafiki np. RTX 2060) będzie to lepsza opcja?

 

https://allegro.pl/oferta/komputer-stacjonarny-hp-400-g4-mt-i7-6700-8gb-ssd-12370345960

https://allegro.pl/oferta/komputer-pc-hp-705-g4-mt-ryzen-5-8gb-ssd-m-2-win10-11872347766

+ grafika low profile (zapewne).

 

lub ten - tutaj pewnie wejdzie standardowa grafika

https://allegro.pl/oferta/komputer-hp-z240-i7-6700-3-4ghz-8gb-ssd-256gb-11943149376

 

Dodatkową zaletą jest to, że we wszystkich ofertach jest FV.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, lokko-1 napisał:

czy sprzedaż tego co mam i zakup sprzętu z nowszym procesorem ma sens.

Ma sens, ale nie czegoś takiego jak to w ogłoszeniu... stare "tanie" generacje wydajnościowo są w tyle już za takim 10100F za ~350 złotych.

I masz 3 wady - są wolniejsze :D i brak opcji późniejszej rozbudowy i wymiany na coś wydajniejszego, no i wbrew pozorom one nie są tanie.

Ten 6700 na rynku wtórnym kosztuje min ~500 zł... a te mocniejsze są droższe niż nowe, znacznie wydajniejsze procki na nowe podstawki.

 

Wpakujesz się w coś co będzie ślepym zaułkiem.

 

Obecnie na rynku nie jest łatwo podjąć decyzję, czy iść po taniości jeszcze w 10 gen i3 i przeskoczyć na 11 i5, czy 12 gen i przeboleć ceny płyt głównych i przesiadka na 13 gen. Czy coś od AMD.

 

Ja sobie powiedziałem, że nie zmieniam proca do momentu aż "ten dla mnie opłacalny" nie zaoferuje ~50% zysku FPSów w ulubionych tytułach - stąd przesiadki "co generację" są totalnie bez sensu.

Gry AAA to ciągłe gonienie za FPSami, ale gry multi, pod nie setupy nie starzeją się tak szybko - a młodzież ma mega fazę na lola, csgo, fortnite, apexy wot bfy i inne.

 

BTW, zobacz na ten test:

https://www.youtube.com/watch?v=9xExVXY8fkw

to jest 4690k w stocku, bez podkręcania z GTX 1070.

Czy to jest zła wydajność? Owszem, mogą być chwilowe dropy FPSów, ale totalnie nie skreślałbym tego już co masz, a szukanie czegokolwiek, nawet na rynku wtórnym poniżej 10 gen to głupota... albo na prawdę spore pieniądze.

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, ststan01 napisał:

ol, na zwykłym gtx 1660 u mnie w fortnajcie najwyższe ustawienia chodziły płynnie, to samo tomb raidery nowe

Czytaj ze zrozumieniem....

GTX sobie poradzi problemy będzie miał 4 rdzeniowy i5 4670

22 godziny temu, wodego napisał:

Czyli GPU nie obciążone, niskie temperatury... pewnie w perspektywie czasu dłuższa żywotność. Niedobrze;)

No jak kupujesz PC nie po to żeby płynnie grać tylko po to żeby się nie zużywał i starczył na dłużej to kup sobie 3090ti i nie wyjmuj z pudełka, wtedy temperatury nie przekroczą 30 stopni, pasta się nie zeschnie no i przez 30 lat będziesz miał gpu nówkę nie śmigane....

Każdy robi ze swoim sprzętem co chce....

Ja jak gram to lubię możliwie dużo fps i możliwie najwyższe detale....

 

 

@autor

 

Zacznijmy od początku i od podstaw

1. Ile młody ma lat i w co gra/chce gra

2. Ile jest kasy na sprzęt?

3. Budę i zasilacz masz.

 

Gpu rozumiem 1000-1200pln

 

Przykładowy budżetowy zestaw za 1100 lub od razu dołóż i5 10400f

https://proline.pl/koszyk/4ab55f02

Procesor Intel Core i5-10400F Comet Lake…, sprawdź ceny i opinie! (proline.pl)

 

Można też kupić używki to tylko przykłady

Ram np.

Pamięć RAM Patriot Viper 4 DDR4 16GB (2 x 8GB) 16G | Żyrardów | Kup teraz na Allegro Lokalnie

 

mobo np.

Płyta główna MSI B560M PRO-E Micro ATX w Kraków - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Główna ASRock B560M STEEL LEGEND Micro ATX płyta w Drezdenko - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

 

cpu np.

Procesor Intel i3-10105F 4 x 3700,00 GHz w Poznań - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Procesor Intel i3-10100F 4 x 3,6 GHz w Gorzów Śl Kluczbork Opole - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

i5 10400 z gpu

Procesor Intel Core i5 10400 3,0GHz - 4,4 GHz w Bydgoszcz - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, wid3l3c napisał:

brak opcji późniejszej rozbudowy i wymiany na coś wydajniejszego

Taka "późniejsza rozbudowa", to większe koszta, ale jak ktoś lubi...

- kupujesz i3,

- sprzedajesz i kupujesz i5,

- sprzedajesz i kupujesz i7,

z grafiką to samo.

 

Na sprzedażach tracisz (przecież nie sprzedasz za 100%), ceny procesorów po latach też się trzymają.

 

Kiedyś chciałem wymienić moją i5-2500K na i7 po wielu latach. Jak zobaczyłem ceny używanych procków, to mi się odechciało.

 

2 godziny temu, olo163 napisał:

No jak kupujesz PC nie po to żeby płynnie grać tylko po to żeby się nie zużywał

Kupiłem grafikę na wyrost do mojego procka, jak zmienię platformę, to grafikę przełożę.

Link to post
Share on other sites

@olo163

W dniu 9.09.2022 o 11:06, olo163 napisał:

Zacznijmy od początku i od podstaw

1. Ile młody ma lat i w co gra/chce gra

2. Ile jest kasy na sprzęt?

3. Budę i zasilacz masz.

 

Zebrałem informacje i okazuje się, że:

ad 1. 11 lat i gra podobno w Fortnite, Minecraft, Counter-Strike na 8-letnim laptopie,

ad 2. ok. 1200-1300zł (może 1500-1600zł), ale do zakupu jeszcze myszka i klawiatura.

ad 3. tak, mam to co w pierwszym poście.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, lokko-1 napisał:

ok. 1200-1300zł (może 1500-1600zł), ale do zakupu jeszcze myszka i klawiatura.

To jest jak dobrze rozumiem i na gpu i na ewentualną modernizację.

 

W takim razie ja mając na uwadze że ma to być po taniości kupiłbym gtx 1660 super (super a nie zwykłą bo jest na ddr6 a nie na ddr5) chodzą po 800-850,

np.:

Gigabyte GTX 1660 super OC | Limanowa | Ogłoszenie na Allegro Lokalnie

 

do tego nowy ssd 2.5 sata 500gb lub jak starczy budżetu 1TB

np.

Kioxia Exceria 480 GB 2.5" SATA III (LTC10Z480GG8) - Dysk SSD - Morele.net

Crucial BX500 1 TB 2.5" SATA III (CT1000BX500SSD1) - Dysk SSD - Morele.net

 

sprzedał za 150pln 4690k i kupił i7 4770k i zrobił lekkie oc na 4.2GHz

np.

i7 4770K | Poznań | Kup teraz na Allegro Lokalnie

Procesor Intel i7-4770K 4 x 3,5 GHz w Frampol - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

 

Kasa to 850 + 200 + 330 - 150 co daje około 1230 plus przesyłki w 1300 się zamkniesz ewentualnie większy ssd to plus 150

 

11 latek nie skorzysta z RT w 2060 a te 15% wydajności też nie zrobi na nim wrażenia. Pogra praktycznie we wszystko w miarę komfortowo w FHD na średnich w nowsze i na max w starsze gry. Na kilka lat będzie spokój. Masz szybki ram 2400 i na z97 to wykorzystasz a lekkie oc sprawi że nie powinno być niespodzianek a wydajność skoczy względem zwykłych i7. To oczywiście tylko propozycja i moje subiektywne zdanie.

 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycje, ale mam kilka uwag/pytań.

 

Używane części jak najbardziej wchodzą w grę, ale jednak wolę to kupić na FV/paragon, bo zawsze to łatwiej z rękojmią niż w przypadku zakupu prywatnego.

 

Dlaczego dysk SATA, a nie m.2? Czy m.2 nie będzie bardziej "przyszłościowy", tzn przy kolejnej modernizacji? Jak napisałem w pierwszym poście posiadam kartę rozszerzeń m.2 na złącze pci-e. Dodatkowo płyta ma gniazdo m.2, chociaż działające w prędkości SATA (lub nawet 2xSATA - do weryfikacji jeszcze).

 

W tym momencie i5-4690K kręcę na 4,8 GHz. Czy zakup droższego i7-4790k i wykręcenie na (zakładam) 4,6-4,8 GHz ma sens?

Wg benchmark'a w CPU-Z podkręcony do @4,8 GHz i5 odpowiada i7-4790 czy i7-6700. Zakładam, że w przypadku i7-4790K @4,8 GHz będzie odpowiednio lepiej.

 

Link to post
Share on other sites

Na starej płycie sata 2.5 będzie bezproblemowe i po taniości 11latek nie zobaczy różnicy a w Nowym pc 2.5 cała może służyć jako magazyn oczywiście kupisz co uważasz to tylko moje zdanie. 

Co do cpu to stawiałem na stabilność i bezproblemowość oraz sensowne temperatury bo to pc dla dziecka te 300 czy 400 MHz nie zrobi wg mnie dużej różnicy przy gtx 1660s. No i planowałem to pod budżet 1200/1300 PLN. 

Tak dla przykładu jak radzi sobie i7 s1150 bez oc z w miarę mocnym gpu w FHD

Komputer za 1500 zł | @Tek Testers vs @ZMASLO - YouTube

 

Zwróć uwagę na 1% low

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...