Skocz do zawartości

Upgrade na platformie AM4


Recommended Posts

Cześć! 

Od jakiegoś czasu wypadłem z obiegu jeżeli chodzi o komponenty i wolałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem mimo wstępnego rozeznania zakupu. Generalnie składając ten sprzęt w listopadzie 2019 miałem założenie że posłuży na dłużej, i zanim wszystko wymienię to zmienię jeszcze procesor. Co właśnie chciałbym uczynić. :)

Do czego służy i ma służyć? Głównie symulatory/strategie typu Cities Skylines, Stellaris, AoE itp. czasem bardziej dynamiczne gry AAA wiedźmin, GTA, RDR2 itd. Ze względu na to pierwsze mocno zależy mi na jak najlepszej wydajności pojedynczego rdzenia bo w wielu grach jest to kluczowe. Bardzo sporadycznie jeszcze obróbka grafiki i wideo. 

Sprzęt:
R7 2700X Cooler: bequiet shadow rock 3
ASUS PRIME X470-PRO
RTX 2070
32 GB RAM (Pamięć DDR4 Ballistix Sport LT 16GB/3000 CL15 WH)

Corsair nvme m.2 
Corsair RM650X 650W
Fractal Design Meshify C

Budżet to jakieś +600-700 zł maksymalnie, przy założeniu sprzedaży obecnego procesora za ok. 400 zł. Wychodzi równy 1000 PLN.

Planuje kupić 5600X, oczywiście po uprzedniej aktualizacji biosu, i obstawiam że będzie na miejscu podkręcenie pamięci nawet kosztem opóźnień.

Finalizowałbym raczej na dniach bo prędzej niż janusze biznesu zrobią znaczące promocję mimo nowej generacji to pewnie zniknie z półek, no chyba że się mylę ;) Przyszłościowo za rok-dwa jeszcze planuje odświeżyć grafikę i dopiero potem zmiana platformy. 

Będę wdzięczny za potwierdzenie/sugestie itd. 

//Edit: Pytanie bonusowe 5700X, jest ~300 PLN droższy, warto dopłacać, czy w grach nie będzie miało to większego sensu bo single core/a nawet do tych 6 rdzeni bez różnicy?

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Didox napisał:

Edit: Pytanie bonusowe 5700X, jest ~300 PLN droższy, warto dopłacać, czy w grach nie będzie miało to większego sensu bo single core/a nawet do tych 6 rdzeni bez różnicy?

Zasadniczo chcąc podnieść 1T przy zbliżonym koszcie to proponuje rozważyć jeszcze jedną opcje: razem z Cpu sprzedajesz mobo (300 pln) i za 1300 kupujesz zestaw B660 + 12400f. 

 

Zobacz wyniki np w RDR2

 

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-12400f/16.html

 

Pojedynczy wątek na pewno mocniejszy niż w 5600X, zablokowanym Cpu nie ograniczy Ci Ramu a i zostawisz sobie jeszcze małe okno na upgrade (do np takiego i5-13600k).

 

https://allegro.pl/oferta/outlet-procesor-intel-core-i5-12400f-6x2-5ghz-18mb-12570517086

 

https://www.komputronik.pl/product/743045/asus-prime-b660m-k-d4.html

 

// tj 2x16 GB co masz? 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi!

Tak 2x16 GB Pamięć DDR4 Ballistix Sport LT 16GB/3000 CL15 WH

Jeśli patrzeć pod względem że wynik jest ten sam to można mówić o alternatywie, aczkolwiek nawet na tym zestawieniu co wysłałeś to w średnich wynikach ten ryzen jest o ~1p.p.% lepszy (choć faktycznie w RDR2 przewaga jest większa, z drugiej strony w strategii CIV dużo lepiej amd choć nie podali czasu kalkulacji tury co jest istotniejsze niż fps). Więc wszystko zależy od pozycji.   

A biorąc pod uwagę że zestaw tego intela z najtańszym mobo kosztuje 1350 zł (a jak najtańsze mobo to biedne porty i funkcjonalności), zostaje ze sprzedażą dwóch komponentów co wyjdzie mnie drożej, a ponadto mój obecny biały motyw zestawu idzie w piach to raczej będę obstawiał przy AM4.

@WPRD700 Szybko odpowiedziałeś już po mojej edycji, a widzę że korzystasz, czy warto dopłacać 300 PLN do 5700X? Czy w grach nigdzie nie brakuje Ci tych dwóch rdzeni? 

 

Link to post
Share on other sites

W styczniu zrobiłem przesiadkę z 5900x @ MSI B550 Tomahawk na to co widzisz w stopce. Po drodze obecna plyta widziała jeszcze 12700f i 12900k, a wczesniejsza z AM4 zarówno 5600x jak i 5800x. We WSZYSTKICH grach, jakie na przestrzeni tych 2+ lat zdarzyło mi się odpalić to obecny i5 wypadał lepiej niż topowy Zen3. Fakt, nie grałem w Civke ani RDR2, ale to detal. Temperatury, napięcia, stabilność, możliwości rozwoju platformy - wszystko przemawia za Alder Lake-S i nic się w tej kwestii nie zmieniło.

 

Jeden 5800X3D wyszedl im autentycznie świetnie to musieli mu 3x przegiąć cenę.

Co zaś się tyczy Asusa B660m-K: fakt, plyta uboga ale CPU z 65W TDP spokojnie ogarnie, a i nie napisałeś też nic o ewentualnych periferiach do przełożenia ;)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za chęci, ale ekonomicznie i praktycznie nie ma to sensu. Uzysk to według benchmarków które sam podsyłałeś to raptem kilka procent - a to też się różni zależy gdzie patrzeć bo w niektórych grach to amd przoduje. Na marginesie to jeszcze biorąc pod uwagę OC to jeszcze ta różnica może zmaleć. Ale żeby pójść w intela (i zyskać te kilka % bez OC) to wymieniam obecne mobo na totalnego golasa i wszystko z tym związane (ilość złącz rgb, fan, banki pamięci, porty, albo jeszcze jak widziałem w propozycjach padło m-atx, a mam obudowę full-atx) podsumowując dodatkowy koszt, cierpi estetyka i funkcjonalność. A jeśli chodzi o rozbudowę to z tego co widzę dalej DDR4 obsługuje to mobo. Więc za 2-3 lata by znowu był dylemat czy ładować w platformę czy wymieniać. Więc już lepiej odświeżyć obecną i zrobić większy upgrade kolejnym razem gdy podatek od nowości będzie mniejszy, zwłaszcza w świetle niedługich premier. 

@WPRD700 hostować minecrafta raczej nie będę, więc chyba pójdę w pierwszy wybór, dzięki! 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...