Skocz do zawartości

Nowo złożony komputer non stop się restartuje


Recommended Posts

Cześć.

 

Właśnie przed chwilką złożyłem komputer na następujących podzespołach:

Procesor: AMD Ryzen 5 3600

Chłodzenie procesora SilentiumPC Navis EVO ARGB 120

Płyta główna: MSI B450 Tomahawk Max II

RAM: Adata XPG Gammix D10 DDR4 16GB (2x8GB) 3600 CL18

Zasilacz: SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W 80+ Bronze

GPU: MSI 1660 SUPER GAMING X

 

Uruchomiłem go, wpiąłem pendrive celem instalacji systemu. System się zainstalował, przeszedłem do instalacji sterowników jak i aktualizacji Windows i niestety komputer sam się restartuje. Potrafi się zrestartować nawet z 3 razy pod rząd.

Speaker nie daje żadnych sygnałów.

Od czego zacząć szukać przyczyny takiej usterki?

Link to post
Share on other sites

Po prawej stronie od RAMu, nad gniazdem zasilania płyty powinieneś mieć cztery lampki ledowe podpisane kolejno CPU/DRAM/VGA/BOOT. Podczas uruchamiania komputera powinny się zaświecać w kolejności którą podałem. Czy komputer restartuje się na którejś konkretnej? Następnym krokiem dla mnie byłoby wyciągnięcie kości pamięci, uruchomienie bez, potem uruchomienie z jedną kością. Następnym odłączenie dysków sata (miałem taki przypadek, że komputer wpadał w bootloopa, aż zmieniłem gniazdo sata na inne), potem BIOS i na końcu rozkładanie i składanie kompa.

Edytowane przez czorcik696
Link to post
Share on other sites
48 minut temu, BlackCoffe napisał:

Na razie zrób reset BIOSu i zobacz czy restarty się uspokoją. Jeżeli nadal będzie to robił rozłóż i złóż kompa jeszcze raz.

Przywróciłem ustawienia z poziomu BIOS ale to nic nie dało. Dalej są restarty.

 

26 minut temu, czorcik696 napisał:

Po prawej stronie od RAMu, nad gniazdem zasilania płyty powinieneś mieć cztery lampki ledowe podpisane kolejno CPU/DRAM/VGA/BOOT. Podczas uruchamiania komputera powinny się zaświecać w kolejności którą podałem. Czy komputer restartuje się na którejś konkretnej? Następnym krokiem dla mnie byłoby wyciągnięcie kości pamięci, uruchomienie bez, potem uruchomienie z jedną kością. Następnym odłączenie dysków sata (miałem taki przypadek, że komputer wpadał w bootloopa, aż zmieniłem gniazdo sata na inne), potem BIOS i na końcu rozkładanie i składanie kompa.

Instalowałem właśnie sterownik karty graficznej. 

Zgasł ekran po czym zaświeciła się dioda (od góry) 1 -> 3 -> 4. Teraz 4 razy komputer się restartował aż nagle pojawia się próba naprawienia Windows.

Link to post
Share on other sites

To ciekawe, że nie postuje DRAMu. Wyciągnij kości, uruchom, wyłącz, zamontuj tylko jedną kość w slocie nr 2 i uruchom. Jak nic się nie będzie działo uruchom w slocie nr 1. Możesz jeszcze pomieszać kości, raz jedną raz drugą. Po ramach, zabrałbym się za dysk, bo CPU i GPU postuje

Edytowane przez czorcik696
Link to post
Share on other sites

Zapomniałem wspomnieć o dysku, dysk to m.2 Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe.

Dobrze więc biorę się za ponowną zabawę z RAM i niedługo dam znać.

Bez zmian, bawię się kościami ram w różne sposoby i niestety dalej się restartuje. Dziwi mnie fakt, że restartuje się najczęściej w momencie kiedy chcę sterownik od karty graficznej zainstalować.

DiodaA DRAM w ogóle się nie świeci, jest pomijana.

Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, stalowekk napisał:

Bez zmian, bawię się kościami ram w różne sposoby i niestety dalej się restartuje. Dziwi mnie fakt, że restartuje się najczęściej w momencie kiedy chcę sterownik od karty graficznej zainstalować.

Masz inny monitor albo TV? Próbowałeś uruchamiać w trybie awaryjnym? Jak się odpala na awaryjnym, to odinstaluj stery przez DDU, a potem zainstaluj na świeżo stery w trybie zwyczajnym, tylko odłącz neta.

Edytowane przez czorcik696
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, BlackCoffe napisał:

Spróbuj odpalić kompa w Trybie Awaryjnym, zobaczymy czy na podstawowych windowskich sterownikach będziesz miał problemy.

Musisz wciskać F8 zanim pojawi się logo windowsa.

Uruchomiłem komputer w trybie awaryjnym. Chodzi już 30 minut więc dłużej niż w normalnym trybie i o dziwo komputer się nie restartuje. 

____

Podsumowując dzisiejszy poranny test. Komputer w trybie awaryjnym pracował do godziny czasu i w tym czasie nie pojawił się żaden samoczynny restart, wszystko było OK.

Postanowiłem w trybie awaryjnym zainstalować sterownik od karty graficznej. Sterownik się zainstalował. Następnie JA użyłem opcji 'Uruchom ponownie' i problemy powróciły. Na ekranie widziałem aby logo płyty głównej po czym komputer sam się restartował i tak 3/4 krotnie, do loga płyty głównej i restart.

Przy okazji wyskoczył niebieski ekran z próbą naprawy systemu.

Gdy się po kilku restartach włączył, sterownik karty graficznej wyparował (odinstalował się). Zniknął także sterownik (instalator) który przerzuciłem na pulpit, zapewne tutaj pewnie automatyczna naprawa zrobiła z tym 'porządek'. Oczywiście w menedżer urządzeń ponownie powrócił 'wykrzyknik' na karcie graficznej.

Edytowane przez stalowekk
Link to post
Share on other sites

Jak dobrze pójdzie to dziś będę miał kartę GIGABYTE 3060 GAMING OC.

Twoim zdaniem karta niesprawna?

Ja właśnie obstawiam kartę bądź zasilacz. Z tego co czytałem to za słaby zasilacz też może powodować problem, spadki napięć itd. Znowu próba instalacji sterownika karty graficznej i od razu restart wskazywałby problem z na kartę graficzną.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...